• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polanka Redłowska: propozycje społeczników i mieszkańców

Patryk Szczerba
16 lipca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Polanka Redłowska zmieni się. Ale krok po kroku

Polanka Redłowska z lotu ptaka

Całoroczne baseny, park wodny z małą architekturą albo teren zielony z leśnym amfiteatrem - to pomysły na zagospodarowanie terenów Polanki Redłowskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni. Te propozycje powtarzały się najczęściej w ponad dwóch tysiącach wypełnionych przez mieszkańców ankiet. W sobotę społecznicy zapraszają na warsztaty połączone z piknikiem.



Co powinno powstać na Polance Redłowskiej?

Przypomnijmy:
  1. W styczniu odbyła się mająca burzliwy przebieg publiczna dyskusja z mieszkańcami na temat zapisów planu zagospodarowania, zakładająca zabudowę hotelową na Polance Redłowskiej.
  2. Do 19 lutego można było składać uwagi dotyczące projektu planu.
  3. 8 lutego na biurko prezydenta trafił list otwarty z prośbą o dyskusję na temat Polanki. Podpisało go 16 organizacji, nie tylko z Gdyni, w tym m.in. FRAG z Gdańska i ugrupowania oraz partie polityczne.
  4. Pod koniec kwietnia władze Gdyni spotkały się z mieszkańcami. Ci jasno wskazali, że nie chcą zabudowy hotelowej po wcześniejszej sprzedaży terenu.
  5. Prezydent Gdyni zadeklarował, że do końca sierpnia czeka na propozycje innego zagospodarowania terenu.

Polanka Redłowska: ankiety dla mieszkańców



W odpowiedzi członkowie stowarzyszenia Miasto Wspólne przeprowadzili z mieszkańcami Gdyni ankiety, w których pytali, co powinno znaleźć się na Polance Redłowskiej. Przy ich tworzeniu korzystali z pomocy m.in. miejskiego Laboratorium Innowacji Społecznych, by wyniki były jak najbardziej miarodajne.

Polanka Redłowska pozostaje od lat niezagospodarowana. Ważą się losy, co dalej z terenem. Polanka Redłowska pozostaje od lat niezagospodarowana. Ważą się losy, co dalej z terenem.
- Zaczęliśmy je przekazywać mieszkańcom na początku czerwca. Ich treść była układana w gronie eksperckim. Chcielibyśmy, żeby wyniki były bazą do dalszych działań, które chcemy podejmować jeszcze w wakacje - mówi Martyna Regent z Miasta Wspólnego.
W ankietach pojawiły się warianty zagospodarowania działki. Najwięcej wskazań od dwóch tysięcy osób, które wypełniły ankietę, zyskały trzy, gwarantujące jej dostępność dla mieszkańców.

Co na Polance Redłowskiej: propozycje


  • tereny zielone z amfiteatrem, który mógłby zostać w oparciu o niezrealizowany projekt trybuny olimpijskiej,
  • budowa wodnego parku zabaw,
  • odbudowa basenów jako obiektu całorocznego.

Oprócz pytań zamkniętych, w których mieszkańcy mogli wskazać konkretne propozycje, były też pytania otwarte. Mieszkańcy pisali o swoich wyobrażeniach Polanki Redłowskiej - w zależności od tego, czy powstanie tam zabudowa hotelowa, czy teren pozostanie ogólnodostępny.

Wszystkie pomysły zakładają też wykonanie małej architektury, szatni, toalet i tym podobnych obiektów.

Polanka Redłowska: w sierpniu propozycje u prezydenta Gdyni



Jeszcze w sierpniu wypracowane przez mieszkańców i społeczników koncepcje zostaną zaprezentowane prezydentowi Gdyni Wojciechowi Szczurkowi.

- Chcemy pokazać, jak ważna jest dla mieszkańców Gdyni Polanka Redłowska i to, by pozostała dostępna dla zwykłych ludzi. Najpierw zapraszamy w sobotę na Polankę Redłowską na warsztaty, w trakcie których dopracujemy wspólnie proponowane w ankiecie pomysły - zachęca Martyna Regent.

Festyn na Polance Redłowskiej w sobotę



Sobotnie warsztaty o godz. 10 rozpocznie "Bieganie na Polanie" z Piotrem Suchenią, śladem planu miejscowego "Rezerwat Kępa Redłowska". W trakcie warsztatów oraz po godz. 16 do późnych godzin wieczornych przewidziano wiele atrakcji dla całych rodzin.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Społecznicy zaangażowani w zagospodarowanie Polanki Redłowskiej nagrali również okolicznościową piosenkę, którą można obejrzeć tutaj.

Rodzinna majówka na Polance Redłowskiej

Wydarzenia

Bieganie na Polanie. Warsztaty projektowe

warsztaty, bieg

Miejsca

Opinie (131) 5 zablokowanych

  • Nie podniecajcie się

    W naszej Gdyni uwielbiamy wizje i plany. Do realizacji czegokolwiek daleko. Z tego co wiem, kasa gdyńska świeci pustkami.

    • 3 2

  • Parawany i gryle dla Januszy. Wystarczy.

    • 3 3

  • Miasto musi zarabiać, a przy tych pomysłach nie ma na czym

    1. tereny zielone z amfiteatrem, który mógłby zostać w oparciu o niezrealizowany projekt trybuny olimpijskiej - po co? Czemu ma to służyć? Kawał betonu i trzy krzaki, gdzie nic się nie będzie działo.

    2. budowa wodnego parku zabaw - błagam, nie leczmy kompleksów. Sopot ma, Reda ma, Gdynia nie musi, naprawdę.

    3.odbudowa basenów jako obiektu całorocznego - mamy morze, nie wody termalne... Co było kiedyś fajne, dziś brzmi zupełnie nierentownie.

    Proponuję - tam gdzie były basen zbudować hotel - bo w Gdyni jest słaba baza noclegowa. Ale nie taki z górnej półki, tylko sieciówka dla zwykłego Kowalskiego. nie kompleks all inclusive.

    Tam gdzie jest polana zrobić faktycznie tereny rekreacyjne, postawić infrastrukturę pod ogniska i grille, toalety z dozorem, coś co można zbudować bez wielkiej inwestycji, a posłuży na lata i nie bedzie przekombinowane w stylu Parku Centralnego.

    Nie przemawia do mnie argument, że jak będzie hotel, to nie będzie klimatu, albo że będzie parking, albo, że cisza nocna. Tam był już kiedyś hotel i jakoś sobie radziliśmy.

    • 3 12

  • Brawo mieszkancy !
    Walczcie o swoje miasto.
    Pan Szczurek niech uczy sie pokory bo ma stołek dzieki wam.

    • 3 1

  • Nie ruszać

    wszystko trzeba od razu zagospodarować? miasta przypominają wylewki betonowe, gdzieniegdzie zielono. Uspokójcie się, fajne miejsce na piknik i tak robią mieszkańcy. Chcecie im to zabrać i postawić wsiowy Aqua Park?

    • 3 1

  • nic nie robić , lub

    zostawić Polankę Redłowską w spokoju i niech będzie zielona jak jest, to jej urok. Powstanie innych z ankiety miejsc spowoduje rozbudowę tego miejsca tym bardziej aqua parku i zapewne miejsc parkingowych. Pomysłem byłoby zakopanie dziury i stworzenie fajnych miejsc do wypoczynku bądź pikniku czy kontrolowanego grilla czy ogniska. Takich miejsc brakuje... zielonych miejsc, nie kolejnych betonowo szklanych budynków.

    • 4 0

  • no tak !- Acuaparku nie bo jest ich dużo w pobliżu ! - Ale Hotel dla elyty jak najbardziej !...

    ja myslę ,że sprawa jest już klepnięta , Kasa już wzięta ... deweloper ściska pośladki i siedzi cicho . No bo trzeba na razie udawać ,ze się rozmawia , przeprowadza sondaże , wysłuchuje opinii i koncepcji , zezwala się puki co na krzyki huki , pozwala si e na organizowanie festynów ,imprez itd. taka jest taktyka ... Dużo szumu , piany aż któregoś razu wjeżdżający na Polanke dojadą do siatki -płotu a na nim tablice ;- Uwaga ! Teren prywatny !-plac budowy !, wstęp wzbroniony !... tak tak kochani ! bo to mało było kłamstw i oszustw . np - kto to nam mówił ? - cyt. " Na dachu See Tower będzie platforma widokowa " .... i co ? a no nic !

    • 8 0

  • w Gdyni są już 2 amfiteatry: na kamiennej górze i przy teatrze muzycznym, a do tego letnia scena w Orłowiei

    Parko wodny/baseny całoroczne najlepsze rozwiązanie

    • 3 2

  • Może postać i poczekać

    Jeśli my mieszkańcy nie mamy do końca pomysłu i pewności co by tam miało być to zróbmy narazie polane ale dobrze utrzymana. W lecie może kino na zewnątrz a w zimie tak samo tylko oglądane z auta.
    Najważniejsze jest to w kwestii polanki redłowskiej aby nie dopuścić do sprzedaży przez miasto ( a może tylko jedna osobę ) tego terenu żadnemu deweloperowi. Zero komercji. UM Gdynia z włodarzem tego miasta na czele sprzedali już prawie wszystko. Dla prywatnych korzyści niszczy i wyprzedaje się to i inne miasta. Jeśli nic z tym nie zrobimy to za chwile my jako mieszkańcy będziemy płacili za wejście na bulwar. Jeśli UM będzie się upierał przy sprzedaży zbierzmy się i idźmy walczyć so sądu. Ten teren może zostać zielony na piknik , ognisko , nawet tylko poleżeć na trawie. Nie trzeba go sprzedawać.
    A jak UM znowu będzie ściemniał ze koszta , brak kasy to zaoferujmy wszyscy gdynianie np 10 zł rocznie na utrzymanie terenów wspólnych jak np polanka redlowska. Da nam to ponad 3 mln zł rocznie. 250-300 tys miesięcznie. Wystarczy aby zachować tereny. Nie poddawajmy się. Pokażmy ze każdy kij ma dwa końce.

    • 3 0

  • basen otwarto zamkniety (1)

    Tam powinien powstac basen z rozsuwanym dachem na lato otwarty na zime zamkniety i tereny zielone dla mieszkancow z miejscem i na lezakowanie i na grilla ( lepsze to niz smrodzacy sasiad na balkonie)

    • 2 1

    • Lepszy sąsiad smrodzący na balkonie niż sikający do wody.

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane