• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polanka Redłowska: uwagi mieszkańców w urzędzie, napisy z projektora na budynkach

Patryk Szczerba
10 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Polanka Redłowska zmieni się. Ale krok po kroku
Napis wyświetlano na budynkach miejskich, takich jak Centrum Filmowe. Napis wyświetlano na budynkach miejskich, takich jak Centrum Filmowe.

Uwagi do projektu planu zakładającego zabudowę Polanki Redłowskiej trafiły do prezydenta Gdyni. Najbardziej zaangażowani gdynianie zorganizowali akcję, w której wykorzystują projektor i charakterystyczne budynki, wyświetlając okolicznościową prośbę, by nie sprzedawać terenu. Hasło pojawiło się m.in. na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Hali Stulecia i Ratuszu we Wrocławiu oraz w wielu miejscach Gdyni.



Czy Polanka Redłowska to miejsce, gdzie często spędzasz czas?

Przypomnijmy, że podczas zeszłorocznego, czwartego wyłożenia planu dla Kępy Redłowskiej, którego częścią jest Polanka Redłowska, ustalono kilka nowych zapisów w stosunku do poprzednich dyskusji z mieszkańcami. Próby uchwalania planu dla tego miejsca trwają od blisko 10 lat. Najnowsze propozycje to:
  • na terenie obejmującym istniejący parking przy Polance Redłowskiej wykluczona została możliwość realizacji parkingu podziemnego oraz łącznego bilansowania miejsc postojowych z terenem po dawnym kompleksie basenowym;
  • na terenie dawnego sanatorium "Zdrowie" w Orłowie usunięto możliwość realizacji funkcji mieszkaniowej oraz rozszerzono dotychczasowe przeznaczenie pod usługi turystyki o usługi opieki zdrowotnej; zmiana umożliwi realizację funkcji, jaką pierwotnie pełnił teren;
  • skorygowano parametry zabudowy i zagospodarowania na kilku terenach w rejonie ulic: Kopernika, Ejsmonda i Huzarskiej.


Dyskusja o Polance Redłowskiej w październiku



W październiku odbyła się kolejna dyskusja z mieszkańcami. I znowu o Polance Redłowskiej rozmawiano zdalnie, co wywołało sporo emocji wśród najbardziej zaangażowanych mieszkańców, twierdzących, że pandemia to tylko pretekst, by nie dać szansy wypowiedzi mieszkańcom.

Planiści tłumaczyli, że proponowane przeznaczenie - tj. usługi sportu i rekreacji, usługi turystyki, z wymogiem realizacji basenu - nie przesądza o docelowym sposobie zagospodarowania. Według nich dotychczasowy charakter otwartej doliny służącej rekreacji będzie mógł zostać zachowany, a zdalna forma konsultacji daje możliwość wypowiedzenia się wszystkim chętnym, niezależnie od obostrzeń pandemicznych.



Uczestnicy debaty opowiadali się za tym, by teren po dawnym kompleksie basenowym przeznaczyć pod funkcje publiczne. Chcą, by był dostępny dla wszystkich, co jest równoznaczne z pozostawieniem w zasobach miasta.

Zagrożeniem, na które wskazują, jest wizja budowy hotelu, który zaburzy przestrzeń i zabierze gdynianom i turystom miejsce do rekreacji obok powstałego po sprzedaży obiektu.

  • Napis pojawił się w Warszawie i Wrocławiu.
  • Napis pojawił się w Warszawie i Wrocławiu.
  • Napis pojawił się w Warszawie i Wrocławiu.


Urzędnicy tłumaczą, że sprzedaż Polanki Redłowskiej nie jest przesądzona.

- Dopiero zapisy obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego staną się podstawą do podejmowania decyzji dotyczących przyszłości tego obszaru, czyli potencjalnej sprzedaży Polanki Redłowskiej - mówiła w lipcu Agata Grzegorczyk, rzecznik UM w Gdyni.

Nietypowa akcja obrońców Polanki Redłowskiej



Po raz czwarty prowadzona dyskusja nie była jedynym elementem promocji Polanki Redłowskiej jako otwartego terenu. Przez ostatnie tygodnie na gdyńskich budynkach pojawiał się wyświetlany z projektora napis "wojtekniesprzedawaj.pl". Napis był też wyświetlany m.in. we Wrocławiu i w Warszawie na Pałacu Kultury i Nauki.

To adres przekierowujący na stronę inicjatorów obrony Polanki w mediach społecznościowych i - jak mówią aktywiści - jednocześnie swoisty apel do prezydenta Wojciecha Szczurka. Najbardziej zaangażowani aktywiści w to, że teren nie zostanie sprzedany, bowiem nie wierzą.

- Rozpoczęliśmy akcję #wojtekniesprzedawaj, ponieważ uważamy, że proces określenia przyszłej funkcji tak ważnych dla mieszkańców przestrzeni, jak Polanka Redłowska, wymaga całkowitej transparentności działań miasta i ogólnomiejskiej debaty z udziałem mieszkańców, władz lokalnych, ekspertów, jak i potencjalnych inwestorów. Mamy głęboką nadzieję, że to wszystko jeszcze przed nami, bo tylko w ten sposób można wypracować projekt godny tego miejsca, satysfakcjonujący wszystkie strony - mówi Martyna Regent, koordynatorka inicjatywy mieszkańców Polanka dla Wszystkich.
  • W Gdyni, oprócz budynków miejskich, napis wyświetlano m.in. na Sea Towers.
  • W Gdyni, oprócz budynków miejskich, napis wyświetlano m.in. na Sea Towers.
  • W Gdyni, oprócz budynków miejskich, napis wyświetlano m.in. na Sea Towers.
  • W Gdyni, oprócz budynków miejskich, napis wyświetlano m.in. na Sea Towers.
  • W Gdyni, oprócz budynków miejskich, napis wyświetlano m.in. na Sea Towers.
Aktywiści zyskali poparcie m.in. Kongresu Ruchów Miejskich i warszawskiego stowarzyszenia Miasto jest Nasze. Wsparcie przekazali też radni dzielnicy Redłowo, którzy w tej sprawie przyjęli stosowną uchwałę, oraz Trójmiejski Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Zaczęła się analiza uwag od mieszkańców



We wtorek minął termin składania uwag do planu. Rozpoczęła się ich analiza, po której wiadomo, czy projekt planu będzie musiał być po raz kolejny wyłożony. Jeśli nie, to na jednej z najbliższych sesji rady miasta może trafić pod obrady.

- Jako "Polanka dla Wszystkich" nie składaliśmy uwag w imieniu mieszkańców, jedynie zachęcaliśmy do ich składania i pomagaliśmy sformułować ich treść. Dla wielu osób barierą już na starcie była np. konieczność określenia w formularzu numeru terenu - opowiada Martyna Regent.
Jak mówi, na zainteresowaniu mieszkańców pracami planistycznymi na wczesnym etapie zyskują obie strony.

- Duża liczba uwag daje planistom lepszą bazę do pracy, a znajomość procedury planistycznej dla zwykłego mieszkańca to praktyczna wiedza, która pozwala na przykład uniknąć kupna mieszkania, pod którego oknami wyrośnie zaraz blok, lub oprotestować niechcianą inwestycję w swoim sąsiedztwie - wyjaśnia.

Debata Trojmiasto.pl na temat Polanki Redłowskiej



W pierwszych miesiącach 2020 r. w portalu Trojmiasto.pl zorganizowaliśmy cykl debat, oddając głos osobom o różnych poglądach na zmiany na Polance Redłowskiej.

W sprawie Polanki Redłowskiej wypowiadali się:


  1. urzędnicy z gdyńskiego magistratu,
  2. społecznicy ze stowarzyszenia Miasto Wspólne,
  3. architekci z warszawskiej pracowni LandAr Project,
  4. gdyńska architekt Danuta Skwiercz-Kijewska,
  5. gdyński architekt Paweł Osicki,
  6. ówczesny wiceprzewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień,
  7. prof. Piotr Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.


Quiz Trójmiasto i morze. Na jedno pytanie na pewno znasz odpowiedź! Średni wynik 45%

Trójmiasto i morze. Na jedno pytanie na pewno znasz odpowiedź!

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie (139) 2 zablokowane

  • "władza ma zawsze rację"

    dostaną w łapę i zrobią swoje. Tak wygląda współpraca UM- Deweloper

    • 28 0

  • Przeciez Szczurek i jego pożal sie Boże Przydentura to coś najgorszego co przydarzyło sie Gdyni w jej historii. Ten przyboczny adiutant Cegielskiej,żądny jak nikt wladzy, wskoczył na stołek po niej nie majac ku temu najmniejszych predyspozycji. Z niegi taki menager jak z koziej d... trąba. Gdynia za jego czasow to jedno pasmo upadku. Nie ma na swym koncie zadnego sukcesu. Miasto jest zadużone na miliard a bedzie jeszcze wiecej. Majatek miasta bezmyslnie wyprzedany i miasto nie ma zadnej zabezpieczenia mztrialnego na przyszlósc.Teraz tylko Szczurek kombinuje jak tu znowi okiwac gdynian i sorzedac niewatpliwa perle Gdymi jaka jest Polanka Redlowska. To nasz ostatni Skarb i on musi pozostac nasz . Brak przemyslu, brak atrakcji dla turystow, Gdynia bez szans rozwoiu skazana na wieloletnia spłate okresu nieodpowiedzialnosci Szczurka. Tu w Gdyni nic nie dzieje sie pzypadkowo, to precuzyjnie pracujaca maszyna ukladu, dojąca na wszystkie sposs\oby Gdynię i gdynian.

    • 59 2

  • Na co nam kolejny, pusty hotel? Przecież w Gdyni pełno jest budynków, które miały być hotelami, ale pomysł skisł przez pandemię:
    - pusty budynek banku na 10 lutego, gdzie deweloper obok wybudował budynek mieszkalny,
    - pusty budynek na skrzyżowaniu 10 lutego i swietojanskiej, gdzie po banku PKO miał być tam hotel,
    - plac unii, gdzie pobudowali 3 mieszkaniowce i czwarty bufynek pod hotel co teraz nikt go nie chce kupić i użytkować,
    - przy molo w orłowie pusty budynek hotelowy, gdzie ludzie wchodziło na dach podziwiać widoki
    Teraz hotele się nie sprzedają a deweloperzy kupują teren pod nie tylko dlatego, że łatwiej im postawić budynek pod mieszkania obok.

    • 35 2

  • (1)

    Duża część mieszkańców jest za sprzedażą. Trzeba zorganizować coś w kontrze!

    • 6 32

    • Burza mózgow w urzedzie miasta trwa, jak cos jeszcze sprzedac, jak zwolnic znajomych z oplat, jak przekrecic przy przetargach. CBA moglaby nie wyjsc z urzedu przez lata jakby zaczeli porzadnie szukac.

      • 0 0

  • Na działce miałem szczura ale już nie mam

    • 17 0

  • Nie rozumiem tego, przytłaczająca większość mieszkańców Gdyni nie chce hotelu albo deweloperki w miejscu bylych basenów. Chcą pozostawienia terenu w zasobach gminy, tak by slużyly wszystkim mieszkańcom. Samorządność natomiast działa wbrew woli mieszkańców, co tu się odstawia. Opłacamy ich pensje, a to towarzystwo kręci swoje lody. Wiedzą że kolejnej kadencji może nie być, więc ida na rympał. Już raz naczelnik wydziału nieruchomości po fikołku z pozwoleniem na budowę 8mio piętrowej dominanty na Wiczlinie, wyladował miękko w radzie nadzorczej Hossy. Ciekawe kto i co tym razem obiecal. Oby nie było podobnie jak z terenem pod CH Riviera, gdy magicznie plan zmienił się z celu sportu i rekreacji na handlową. Podobno siateknie mogli unieść zainteresowani po pracy. Banda kombinatorów.

    • 39 4

  • I tak zrobią co będą chcieli . Niestety

    • 22 1

  • Ja tego nie pojmuje!

    W Gdyni brak jednego polityka, który skomasuje wszystkie żale (słuszne, bądź nie)mieszkancow. Zwiąże sztab, wystawi stoliki z listami do podpisow i mieszkańcy zdecydują, czy oddać sprawe np do prokuratury, czy robić referendum w/s odwołania Prezydenta miasta, czy pójść inna drogą. Samo wyświetlanie jest może i pomysłowe i punktujace problemy kolesiostwa(zeby nie powiedzieć korupcji), ale nieco infantylne. Tylko radykalne działania mogą powstrzymać patologię.

    • 32 0

  • Tego doczekalismy sie po tylu latach

    Prezydencji jednego miejscowego polityka. I pomyśleć, że jeszcze parę lat temu, ludzie w Polsce zazdroscili nam, pięknego miasta a nawigatorzy wpływających statków, nazywali Kamienną Górę, widoczną z daleka,"zielona wyspą". ," Zielona Wyspa" zawaliła się pod ciężarem apartamentowcow a do niej dolacza systematycznie reszta miasta w którym podobno "żyje się najlepiej"!

    • 37 1

  • zawracanie d.....y z tą polanką

    Wszyscy już kombinują jak się wyrwać z tej prowincji Gdynia

    • 6 14

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane