• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Policja chce cofnięcia koncesji na alkohol działającym lokalom

Ewelina Oleksy
22 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Czy lokalom, które mimo ograniczeń postanowiły się otworzyć, zostaną cofnięte pozwolenia na sprzedaż alkoholu? Trwają w tej sprawie postępowania. Czy lokalom, które mimo ograniczeń postanowiły się otworzyć, zostaną cofnięte pozwolenia na sprzedaż alkoholu? Trwają w tej sprawie postępowania.

Trójmiejska policja składa do urzędów miejskich wnioski ws. cofnięcia pozwoleń na sprzedaż alkoholu dla lokali, które wbrew obowiązującym obostrzeniom postanowiły się otworzyć. Trwają postępowania wyjaśniające, których efektem może być zabranie koncesji. Gdynia jednak zapowiada, że nie zamierza tego robić.



Czy lokale, które otworzyły się wbrew zakazom, powinny mieć odbierane koncesje?

Branża gastronomiczna to jedna z tych, w które lockdown związany z pandemią uderza najbardziej. Nic więc dziwnego, że właściciele lokali, którzy jeszcze nie zdecydowali o zamknięciu biznesu, walczą o przetrwanie jak mogą. Część z nich zdecydowała się nawet na otwarcie - wbrew obowiązującym obostrzeniom.

Teraz może się to jednak dla nich skończyć odebraniem koncesji na sprzedaż alkoholu, bo policja - która prowadzi regularne kontrole gastronomii - już skierowała do trójmiejskich urzędów pierwsze takie wnioski. Trwa ich rozpatrywanie.

Gdynia koncesji nie cofnie



Do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdyni trafiły dotychczas dwa wnioski policji o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu w związku z nieprzestrzeganiem antycovidowego reżimu sanitarnego.

Gastronomia w Trójmieście


- Jednak ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jak również ustawy "covidowe" zawierają zamknięty katalog przyczyn umożliwiających cofnięcie koncesji i nie przewidują cofnięcia zezwolenia z powodu nieprzestrzegania przez przedsiębiorców prowadzących działalność gastronomiczną ograniczeń czy zakazów związanych z pandemią - tłumaczy Agata Grzegorczyk, rzeczniczka Urzędu Miasta Gdyni.

Koronawirus - handel i gastronomia



Dlatego miasto stoi na stanowisku, że nie ma podstaw, by wnioski policji rozpatrzeć pozytywnie.

W Gdańsku trwają cztery postępowania wyjaśniające



Do Urzędu Miejskiego w Gdańsku policja zawnioskowała o cofnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu w czterech lokalach gastronomicznych prowadzących działalność na terenie miasta.

- Uzasadnieniem tych wniosków było to, że podczas interwencji funkcjonariuszy w lokalach, stwierdzono sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych wbrew przepisowi określonemu w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - informuje Joanna Bieganowska z gdańskiego magistratu - W związku z tym wszczęto postępowanie wyjaśniające w sprawie cofnięcia zezwolenia na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w tych lokalach gastronomicznych.
Czytaj też: Trójmiejska branża gastronomiczna jedzie na oparach

Urzędnicy nie podają, o które lokale konkretnie chodzi, bo jak tłumaczą nie mogą tego zrobić - przedsiębiorcy mają bowiem teraz czas na odwołanie się od zebranych w sprawie dowodów i materiałów.

- Ponadto przedsiębiorca, jako strona postępowania, może składać oświadczenia, żądania, dowody, wnioski i zastrzeżenia. Obecnie postępowania wyjaśniające trwają i trudno powiedzieć, kiedy się zakończą - mówi Bieganowska.

Policja prowadzi regularne kontrole tego, jak przedsiębiorcy stosują się do ograniczeń związanych z pandemią. Policja prowadzi regularne kontrole tego, jak przedsiębiorcy stosują się do ograniczeń związanych z pandemią.

W Sopocie prowadzone są dwie sprawy



Do Urzędu Miasta Sopotu też trafiły policyjne wnioski o cofnięcie koncesji na sprzedaż alkoholu lokalom, które wbrew zakazom się otworzyły i go sprzedawały.

- Policja wysłała do nas dwa pisma informujące o takiej sytuacji. Zostały wszczęte postępowania administracyjne. Jesteśmy na etapie gromadzenia materiałów dowodowych, przesłuchań itd. Sprawy są w toku - informuje Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.

Miasta zwolniły lokale z części opłat za sprzedaż alkoholu



W nieoficjalnych rozmowach trójmiejscy urzędnicy przyznają, że działania policji związane z wnioskami o odebranie koncesji to "kopanie leżącego". Choć zdają sobie sprawę, że mundurowi te działania prowadzą, bo taki mają obowiązek.

Przypomnijmy: ostatnio władze Gdańska, Gdyni i Sopotu postanowiły zwolnić przedsiębiorców z części opłat za koncesję na sprzedaż alkoholu w lokalach. W ten sposób chciały pomóc restauratorom, których boleśnie dotknął kryzys w branży wywołany pandemią koronawirusa. Restauratorzy komentowali jednak, że to symboliczny gest, a nie realna pomoc.

Sanepid nakłada kary na otwarte lokale



Kontrole policji w otwartych lokalach gastronomicznych to jedno. Ale swoje postępowania prowadzi także sanepid. W ostatni piątek Czary Gary Bistro z Gdańska "pochwaliło" się , że dostało od sanepidu 10 tys. zł kary administracyjnej. Za to, że karmiło gości na miejscu, a nie na wynos.

- Nie ukrywamy, że byłoby miło dysponować taką kwotą, w dobie pandemii nierealną, z czego chyba nie zdają sobie sprawy urzędnicy wydając nielegalne, sprzeczne z obowiązującym prawem decyzje. Oczywiście w najbliższym czasie złożymy odwołanie i mamy nadzieję na korzystne zakończenie tej absurdalnej sprawy. Prawo jest po naszej stronie - poinformowali przedstawiciele lokalu.


Miejsca

Opinie (706) ponad 100 zablokowanych

  • i słusznie

    • 5 1

  • Podajcie listę tych lokali

    Sam chętnie pójdę coś zjeść i się napić. Trzeba wspomagać lokalnych przedsiębiorców, bo pod pretekstem fałszywej pandemii, ktoś (no kto?) chce im zabrać cały dorobek życia. Nie można zabraniać człowiekowi pracować i zarabiać na siebie i swoją rodzinę. To zbrodnia!

    • 8 8

  • Zabrać koncesję policji

    Niech policja się zajmie egzekwowaniem przepisów, które są zgodne z prawem, w tym z Konstytucją. Niech ścigają prawdziwych przestępców, np. drogowych zabójców, czy złodziei, a nie ludzi, którzy chcą prowadzić swoją legalną działalność ...

    • 4 5

  • definicja kapo

    wspolobywatel dzialajacy na szkode i przeciwko wspolobywatelowi za mamone i przywileje na rzecz wrogich wladz , okupanta , wroga

    • 4 1

  • brawo Policja (1)

    janusze i grażyny....zainteresowane są ...tylko kasą......buractwo......zamykać te grajdoły...

    • 7 3

    • Covid Policja też jest zainteresowana tylko kasą

      • 0 1

  • A to ciekawe... (1)

    To teraz właściciele złożą pozwy przeciwko policjantom którzy powołują się na bezprawne "obostrzenia", no chyba że składający wnioski policjanci mają polecenia służbowe od przełożonych, to odpowiadać za to będą ich przełożeni...

    • 4 4

    • ale za co mają odpowiadać?

      za to że wszystkie kary nałożone przez powiatowy inspektorat sanitarno epidemiologiczny (PSSE) to wojewódzki (WSSE) umarza wszystkim? To samo z policją, składa wniosek o odebranie koncesji, a kto to rozpatruje? Urząd Miejski :P Zabiorą komuś koncesję? Serio? Nie i tyle w temacie.

      • 0 0

  • Państwo z dykty i paździerza. Sługusy jednego mściwego kasztanka bez prawnie tworzą nakazy i zakazy na podstawie rozporządzenia sprzecznego z ustawą zasadniczą. Jak ustanowią sobie nakaz chłostania kobiet za przesoloną zupę to też będziecie to przestrzegać. Nie którym z was to by się to spodobało szczególnie jednej tylko tej "właściej" i "godnej" dotykania ziemi polskiej grupie społecznej. Jak na razie to wam nie przeszkadza ale jak zacznie to będzie już za późno i zostanie płacz i gorzkie żale. No ale przecie pobrane 500stów zobowiązuje co nie??????? ps: powycierajcie białe ślady z kolan jak bedziecie wstawać.

    • 4 3

  • to nielegalne (1)

    koncesję można cofnąć w 7 przypadkach:
    1) nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a w szczególności:
    a) sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw,
    b) sprzedaży i podawania napojów alkoholowych z naruszeniem zakazów określonych w art. 14 ust. 3 i 4 u.w.t., chodzi o zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w ośrodkach szkoleniowych, a także zakaz sprzedaży i podawania napojów zawierających więcej niż 18% alkoholu w domach wypoczynkowych,
    2) nieprzestrzegania określonych w ustawie warunków sprzedaży napojów alkoholowych,
    3) powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez dany punkt sprzedaży, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego,
    4) wprowadzenia do sprzedaży napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł,
    5) przedstawienia fałszywych danych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 111 ust. 4 u.w.t., chodzi o obowiązek złożenia, do dnia 31 stycznia, pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim,
    6) popełnienia przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę odpowiedzialną za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie,
    7) orzeczenia, wobec przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną albo wobec osoby odpowiedzialnej za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie, zakazu prowadzenia działalności gospodarczej objętej zezwoleniem. 

    • 5 3

    • No i widzisz,

      Z mandatami też tak jest. Policja składa np. wniosek do sądu o ukaranie ciebie. Sąd wydaje wyrok nie zawsze zgodny z tym co chciał policjant, bo sąd nie dopatrzył się w twoim postępowaniu złamania prawa.. To tak samo jak z tymi wnioskami. Urząd wszystkie wrzuci do kosza. Nie jest ogłoszony stan wyjątkowy i zamykanie gastro jest nie zgodne z prawem i tyle. Tak jak to robi wojewódzki inspektorat sanitarny. Wszystkie kary nałożone przez powiatową SSE są umarzane przez WSSE.

      • 1 0

  • precz z pisiorami! (1)

    • 6 6

    • mów za siebie

      bez pisiora będziesz sobą.

      • 1 0

  • Bezprawie służb w WMG to zgodnie z konstytucją tej enklawy jest obłożone natychmiastowy aresztem !!!

    Skromnie chcę przypomnieć, że zgodnie z powojennymi negocjacjami w Jałcie i Poczdamie oraz późniejszymi bez traktatowymi próbami zawłaszczenia WMG, Traktat Wersalski jest w mocy zgodnie z prawem międzynarodowym, co czyni WMG niezawisłym bytem w odniesieniu do innych.
    Wkładanie WMG siłą jakiś bezprawnych rozporządzeń uzurpatorów nie będących gdańszczanami to napaść na WMG!!! i bezprawie !!!!!!.

    Biorąc pod uwagę obecną sytuację, należy głośno dopowiedzieć, że zgodnie z Traktatem Wersalskim Polska dostała na okres 40 lat administrowanie WMG a po upływie tego terminu miała przekazać administrowanie Niemieckim władzom. Termin przekazania prawa administracji upłynął w 1995 roku !!!.

    Czy szanowni Gdańszczanie mogą się obudzić z letargu !!!

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane