• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pomorska przyroda na kliknięcie myszką

Katarzyna Moritz
14 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Do serwisu wprowadzono 1,3 tys. map, na których zaznaczono 100 tys. siedlisk roślin i zwierząt objętych ochroną. Do serwisu wprowadzono 1,3 tys. map, na których zaznaczono 100 tys. siedlisk roślin i zwierząt objętych ochroną.

Nie wiesz, na których działkach na Kaszubach można postawić dom, potrzebujesz materiałów przyrodniczych do nauki, a może jesteś ekologiem? W zdobyciu informacji o pomorskiej przyrodzie pomoże ci nowo uruchomiony portal ze 100 tys. informacji, w tym mapami obszarów chronionych.



Obecnie w Sieci znajdziemy informacje z mapami obszarów chronionych oraz opisujące florę i faunę naszego regionu.

We wtorek w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gdańsku uruchomiono system on-line w formie portalu pod adresem www.portalgis.gdansk.rdos.gov.pl, który ma zadowolić interesy zarówno inwestorów, jak i ekologów.

- Udostępniamy wiedzę, której zdobycie do tej pory wiązało się z tygodniami oczekiwań, pisemną korespondencją, przeglądaniem archiwów, skanowaniem lub drukowaniem map - tłumaczy Hanna Dzikowska, dyrektor RDOŚ. - W bazie znajdziemy wszystkie dane inwentaryzacyjne, które przez 20 lat zostały dokładnie zebrane w terenie w formie papierowej i przez dwa lata były zamieniane na formę cyfrową. W tej chwili znajdziemy tam informacje o 100 tys. siedlisk i form ochrony przyrody.

Czego z systemu dowie się pomorski Kowalski? - Tego, czy tam, gdzie chce wybudować dom jest jakaś forma ochrony przyrody. Jeśli tak, to gdzie przebiegają jej granice i jakiego rodzaju siedliska zwierząt znajdują się w okolicy. Dzięki temu będzie wiedział, gdzie postawić dom i co na danej działce może zrobić - wyjaśnia Dzikowska.

Czy potrzebny jest tego typu portal?

W systemie możemy znaleźć nie tylko konkretną działkę i informację o ochronie środowiska, ale jest też funkcja mierzenia i rysowania. System podpowie nam, że np. nie możemy zbudować domu bliżej niż 100 metrów od brzegu jeziora. Będzie można też szybko obliczyć powierzchnię planowanej pod inwestycję działki i odległości od siedlisk ptaków czy rezerwatu przyrody.

Czytaj także: Własny domek na Kaszubach? Sprawdź, ile kosztuje

Informacje z portalu przydadzą się też ekologom, obrońcom przyrody dbającym na przykład o chroniony gatunek, uczniom, studentom lub też zwykłym mieszkańcom, którzy chcieliby wiedzieć, czy planowana koło ich domostw droga czy elektrownia wiatrowa jest budowana zgodnie z przepisami. Ułatwią też pracę urzędnikom planującym np. zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - odtąd nie będą tracić czasu na zdobywanie tych informacji w formie pisemnej.

Wyszukiwanie informacji w portalu

Przeszukiwanie mapy, która może zejść do bardzo dużej skali (1:5000 - 1 cm = 50 m) możemy prowadzić na dwa sposoby. Pierwszy polega na wpisaniu nazwy interesującej nas miejscowości. System kieruje nas, przybliża nam jej okolice.

Drugi polega na wyszukiwaniu według: miejsc występowania danych zwierząt i roślin, form ochrony przyrody (parków i rezerwatów), obszarów chronionego krajobrazu (wiatraki, kultura regionalna).

Koszt systemu to 470 tysięcy złotych. Gdańska Dyrekcja Ochrony Środowiska jest jedyną z Polsce, która posiada tak szczegółową bazę danych w Internecie.

Liczby portalu

1300 - arkuszy map wprowadzono do systemu podczas jego przygotowywania
4000 - spraw rocznie związanych z uzgadnianiem warunków zabudowy i zagospodarowania terenu inwestorów indywidualnych i przedsiębiorców, to inwestycje powstające na terenach, gdzie występują również formy ochrony przyrody.
100 000 - siedlisk roślin i zwierząt zaznaczono na mapach systemu - np. torfowisk albo brzezin bagiennych.

Miejsca

Opinie (31) 2 zablokowane

  • ?

    Czy to nie jest zwykłe marnotrawstwo pieniędzy publicznych?

    • 3 1

  • mapy (1)

    Sprawa jest poważna: autorzy portalu promują symbole komunizmu (zakazane prawem). W Gdyni widzę ulice Marchlewskiego i Rokossowskiego (naprawdę!). Te mapy w takiej postaci promują bolszewików. To nie jest śmieszne i w dodatku jest niezgodne z polskim prawem.

    • 4 1

    • w jaki sposób stara mapa może promować symbole komunizmu???

      w taki, że odzwierciedla ówczesną rzeczywistość???
      puknij się w głowę!
      najlepiej cegłą (czerwoną)

      • 0 0

  • "System podpowie nam, że np. nie możemy zbudować domu bliżej niż 100 metrów od brzegu jeziora".

    Ten przepis jest aktualny od dawna. Mimo to domy buduje się bliżej (vide: zachodni brzeg Jeziora Wysockiego).

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane