• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Posłanka z Gdańska złożyła uchwałę ws. ograniczenia bonifikat Kościołowi

Ewelina Oleksy
16 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Beata Maciejewska przygotowała projekt zmian w prawie, które mają uporządkować i ograniczyć kwestię przyznawania bonifikat Kościołowi. Beata Maciejewska przygotowała projekt zmian w prawie, które mają uporządkować i ograniczyć kwestię przyznawania bonifikat Kościołowi.

Na czwartkowej sesji gdańscy radni mogli zapoznać się z propozycją uchwały dotyczącej uregulowania kwestii przekazywania gruntów Kościołom za bezcen. To inicjatywa posłanki Lewicy, która liczy na to, że Gdańsk będzie pierwszym miastem, które go przyjmie. Miasto natomiast już od 10 lat ma uchwalone swoje przepisy, które zabraniają prezydentowi oddawania działek na cele sakralne za 1 proc. wartości.



Zmiana prawa w zakresie przyznawania bonifikat Kościołowi jest potrzebna?

Na początku grudniowej sesji Rady Miasta głos zabrała Beata Maciejewska, posłanka Lewicy. Już we wrześniu zapowiedziała, że przedłoży radnym projekt uchwały ograniczającej wysokość przyznawanych Kościołowi bonifikat. Zrobiła to w czwartek, 16 grudnia.

- Przygotowałam uchwałę odnośnie nieruchomości przekazywanych Kościołom i związkom wyznaniowym. Ta sprawa zaczęła się dla mnie w Gdańsku. Inspiracją do tego był arcybiskup Głódź i działka przekazana mu z 99-procentową bonifikatą, na której przez lata pasły się daniele, a mimo to bonifikata za działkę nie została odebrana. Teraz mamy kolejne afery gruntowe z Kościołem, który otrzymuje działki za bezcen. W Gdańsku to np. sprawa księdza Eugeniusza z Ujeściska, który dostał działkę z ogromną bonifikatą. Potem tę działkę odsprzedał biznesmenom i jeździ jaguarem. Kościół nie może nas dalej okradać - mówiła na sesji posłanka Maciejewska. - Dlatego proszę o procedowanie uchwały określającej warunki bonifikat. Taka uchwałę będę wysyłać do różnych samorządów. Zaczynam od Gdańska. Mam nadzieję, że dzięki temu będzie można usystematyzować tę kwestię.
Propozycja zawarta w uchwale autorstwa posłanki jest taka, by przyznawać Kościołowi maksymalnie 40 proc. bonifikaty na grunty, a nie 99 proc., tak jak to miało miejsce w Gdańsku.

Uwzględniono jednak dwa wyjątki od tej zasady:

  1. jeśli Kościół użytkował dany grunt krócej niż 5 lat - bonifikata może wynieść 50 proc.,
  2. jeśli Kościół użytkował dany grunt dłużej niż 5 lat - bonifikata może wynieść maksymalnie 60 proc.

Uchwała zakłada też: konieczność przedstawienia koncepcji oraz harmonogramu zagospodarowania terenu; konieczność przeprowadzenia konsultacji społecznych; obowiązkowe kontrole w okresie pomiędzy 3 a 5 rokiem od daty zbycia nieruchomości.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy ten projekt trafi na sesję i czy w ogóle trafi.

- Projekt zostanie przekazany radnym, którzy zdecydują o jego dalszych losach - mówi nam Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

W Gdańsku prezydent od 10 lat nie może oddawać Kościołowi gruntów za 1 proc. wartości



Warto przypomnieć, że Gdańsk ma już przyjętą jedną uchwałę ws. ograniczeń w przekazywaniu gruntów Kościołowi. Na jej mocy w lipcu 2011 r.,radni odebrali prezydentowi miasta prawo do przekazywania Kościołom nieruchomości z 99-procentową bonifikatą.

Uchwałę przygotowywał ówczesny Klub PO i było to pokłosiem afery ws. budowy Kościoła na Łostowicach. W kwietniu 2011 r. miasto przekazało tam kurii za 28 tys. zł wartą 2,8 mln zł działkę. Miesiąc później doszło do przekazania terenu na Oruni, gdzie później przez lata pasły się daniele arcybiskupa.

Posłanka Lewicy wysłała do blisko 50 samorządów pisma ws. gruntów przekazanych Kościołowi. Posłanka Lewicy wysłała do blisko 50 samorządów pisma ws. gruntów przekazanych Kościołowi.

Pisma do blisko 50 samorządów i ustawa w Sejmie



Posłąnka Maciejewska wysłała też pisma do blisko 50 samorządów.

- Domagam się w nich informacji dot. przekazywanych Kościołowi nieruchomości. Konieczna jest transparentność i kontrola. Samorząd nie powinien przekazywać gruntów za bezcen, a Kościół sprzedawać ich dalej. Dosyć tego paserstwa! - mówi posłanka.
Dodatkowo we wrześniu złożyła w Sejmie projekt dotyczący zmiany ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Mówi on o trzech rzeczach:

  1. precyzuje, co to jest kult religijny - wskazuje, że żeby dostać grunt na uprawianie kultu religijnego, trzeba tam postawić odpowiedni budynek: kościół, kaplicę, dom pogrzebowy, dom modlitewny, na pewno nie paśnik,
  2. daje nowe narzędzia samorządom - jeśli Kościół chce bonifikaty, przychodzi do władz gminy i musi przedstawić im plan zagospodarowania danego terenu,
  3. wprowadza konieczność kontroli - na podstawie planu, pomiędzy 3. a 5. rokiem od podjęcia umowy sprawdza się, czy nieruchomość rzeczywiście jest wykorzystywana zgodnie z celem sakralnym.

Ustawa czeka na opinie oraz uzupełnienie skutków finansowych. Nie ma wyznaczonego terminu, w którym zajmie się nią Sejm.

Miejsca

Opinie (586) ponad 50 zablokowanych

  • (1)

    nie ograniczać !!! zlikwidować i opodatkować czarnych nierobów !!!

    • 6 5

    • Ciebie nierobie opodatkować dodatkowo

      • 0 2

  • Zamiana gruntów

    KK w Polsce po Skarbie Państwa jest największym posiadaczem nieruchomości gruntowych. Jak potrzebują grunt to w zamian niech coś samorządom oddają. Przepych KK w Polsce jest demoralizujący.

    • 7 4

  • Developerom proszę też zakazać

    Developerom proszę też zakazać i sprzedawać po 200% wartości rynkowej.

    • 8 5

  • Lewica jak zwykle chce wszystko kontrolować

    A co z mieszkaniami czy posiadłościami wykupionymi przez byłych komunistów w czasie transformacji? Jak swoi kradną to dobrze, jak inni to źle. Lewicowa moralność Kalego...

    • 10 9

  • stary człowiek walczy z kościołem

    • 5 5

  • A u radnych zlikwidować przywileje

    • 7 2

  • Bardzo chwalebna inicjatywa,p.Beato.

    Ale to nie przejdzie.Nikt będący u władzy i będący o zdrowych zmysłach nie będzie konfliktował się z kościołem.Kościół jest szafarzem łask w tym kraju,niezależnie od tego czy to się komuś podoba czy też nie.SLD będąc swego czasu u władzy na szczeblu centralnym nic nie zrobiło by ukrócić butę,rządzę wpływów,wyuzdanie seksualne księży.Nawet gdyby Biedroń czy Hołownia znani z radykalnych,antykościelnych poglądów oraz ich ugrupowania doszli do władzy w Polsce to też nic nie zrobią.Nie będą się wychylali.
    A czego tu wymagać od lokalnych samorządowców,p.Ola z tego co czytałem też chodzi do kościoła.
    Z tej mąki chleba nie będzie,p.Beato.Lepiej by zyskać poklask mieszkańców m.Gdańska byłoby zająć się kwestią miejsc parkingowych w centrum miasta a głównie niedorzecznych,niebotycznych stawek za godzinę postoju.

    • 5 6

  • Trzeba to uregulować prawnie. Prawda jest (1)

    taka, że władza ludowa do której blisko jest myślę posłance lewicy pozabierała po prostu majątek kościoła na który złożyły się darowizny i donację wiernych. Rząd lewicowy Leszka Milera podpisał konkordat licząc populistycznie na głosy w wyborach i taki mamy klops. Nie zmienią tego tanie chwyty pod publiczkę radnej bo nie mają żadnej podstawy prawnej a redaktor mógłby też wypunktować to przed publikacją konsultując się chociażby z redakcyjnym radcą prawnym. Stworzyłoby to podstawę pod jakąś merytoryczną dyskusję a nie hejt bo tylko taki będzie uważam sens tej publikacji.

    • 6 4

    • to nie jest żaden redaktor, tylko aparatczyk urzędu.

      płodząc takie paszkwile nie mógłbym rano w lustro, ani ludziom w oczy patrzeć.

      • 2 0

  • Jakie to przykre że jedyną opcją żeby zaistnieć

    jest wpisywanie się w ten płytki nurt nienawiści i polaryzowania społeczeństwa.

    • 8 4

  • Brawo!

    Brawo!

    • 4 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane