• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Potok Wiczliński: przetarg na drugi etap prac

Patryk Szczerba
29 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Potok Wiczliński pomoże w retencji, ale może stać się także miejscem spacerów. Potok Wiczliński pomoże w retencji, ale może stać się także miejscem spacerów.

Gdynia szuka wykonawcy drugiego etapu prac odtwarzających Potok Wiczliński, w ramach którego powstanie m.in. zbiornik retencyjny Wiczlino-Szkoła. Inwestycję w większości współfinansuje Unia Europejska.



Przypomnijmy:

  1. Projektanta rewitalizacji koryta Potoku Wiczlińskiego wybrano cztery lata temu.
  2. Wiosną przeprowadzono część prac przygotowawczych.
  3. We wrześniu wybrano wykonawcę prac budowlanych w ramach pierwszego etapu.


Inwestycją zajmuje się firma ZPW H-BUD H. Szukalski z Sopotu. Za prace zainkasuje 33 mln złotych. Wykonywane jest odtworzenie koryta Potoku Wiczlińskiego wraz z regulacją istniejącego koryta na łącznej długości 2994 m oraz budową 26 progów retencyjnych, a także budowa suchych zbiorników retencyjnych "Wiczlino-Zielenisz" i "Obwodnica" na rzece Kaczej.

Efekty mają być widoczne za dwa lata. Pod koniec roku rozpoczęto poszukiwanie wykonawcy drugiego etapu prac.

Drugi etap prac:

  • regulacja potoku Wiczlińskiego na odcinku od km 2+994,45 do km 3+384,20,
  • budowa suchego zbiornika retencyjnego "Wiczlino-Szkoła" wraz z drogą eksploatacyjną i oświetleniem,
  • budowa przepustów (pod drogą eksploatacyjną i ulicą Wiczlińską),
  • przebudowa kolidującego uzbrojenia terenu.

- Dzięki tej ważnej wielowymiarowej inwestycji ustabilizuje się system gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta - przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.
- Zgodnie z umową, podpisaną w czerwcu tego roku, na II i III część tego projektu otrzymamy łącznie prawie 63 mln złotych unijnego dofinansowania - podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Opinie (64) 9 zablokowanych

  • Celem zbiorników retencyjnych jest

    gromadzenie wody (opadowej lub wytopiskowej) i pózniesze jej wykorzystanie w czasie niedoboru-suszy itp. .
    To o czym się pisze i mówi jest jedynie awaryjnymi zbiornikami przeciw powodziowymi ograniczającymi tzw.spływ nawalny i niekontrolowany do innego regularnego cieku wodnego zwanego rz.Kaczą o znacznie upośledzonej i ograniczonej wydolności w odbiorze dodatkowych mas wody..Wymieniona rz.Kacza nie jest przystosowana do transportu dodatkowych mas wody z wybetonowanych dodatkowo dziesiątek hektarów terenu który przez wieki był polami uprawnymi o własnej retencji( 30 cm gleby ornej -nasiąkliwej). Niekontrolowany spływ wód opadowych z Wiczlina./ Chwarzna- do rz.Kaczej to murowana powódż w Małym Kacku i Orłowie....Budowa "potoku" to akcja prewencyjna i zapobiegawcza ..;przed ew.katastrofą..Świat zna już takie przypadki gdzie budowano wbrew naturze...
    Ciekawe jest to z jakiego "funduszu" EU dała te dziesiątki milionów ?

    • 3 0

  • Jak się ta cała Unia Europejska

    dowie na co tak naprawdę dała pieniądze to jeszcze za żąda ich zwrotu... Program pn. "Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie m.Gdyni"-chyba wprowadza w błąd ?
    Jak już to program powinien nosić nazwę "" Akcja prewencyjno-zapobiegawcza przed podtopieniami i powodziami na terenie m.Gdyni"- (uzasadnienie): w związku z nieprzemyślaną zabudową mieszkaniową d.pól uprawnych i terenów stricte rolnych bez wcześniej wybudowanej instalacji i systemu odprowadzania wód opadowych. Program uzyskał tylko dla tego unijne wsparcie bo tam myśleli,że dają pieniądze na regulację i poprawę parametrów odbioru wód opadowych dla istniejącego od setek jak nie tysięcy lat już cieku wodnego o randze i parametrach *Potoku*
    Że też nie zażądali w UE chociaż dokumentacji fotograficznej-stanu aktualnego i tego historycznego ? A może dostali materiały przedstawiające któryś z potoków Sopockich ?
    To taka hydro-zagadka ?

    • 2 1

  • A to Kartuzy?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane