• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powiedz mi nazwę przystanku, a... nie powiem ci, gdzie jesteś

Krzysztof Koprowski
20 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
Galeria Bałtycka to tylko jeden z przykładów przystanków, którego nazwa pochodzi od centrum handlowego. Galeria Bałtycka to tylko jeden z przykładów przystanków, którego nazwa pochodzi od centrum handlowego.

Umawiasz się na spotkanie "pod Lotem", ale wysiadasz na przystanku Brama Wyżynna. Mieszkasz w Chyloni, ale wsiadasz do SKM-ki w Leszczynkach. Nazwy trójmiejskich przystanków powinny być łatwo kojarzone z konkretnym miejscem, ale nie zawsze tak jest.



Kto powinien ustalać nazwy przystanków?

Jak się okazuje, ani w Gdańsku, ani w Gdyni nie ma określonych zasad nadawania nazw przystankom. Najczęściej pochodzą one od nazwy ulicy, która przecina trasę linii najbliżej miejsca, w którym staje tramwaj czy autobus. Ale nie zawsze tak jest.

- Staramy się wtedy wybierać obiekty rozpoznawalne. Duże, znaczące, oraz możliwie niepowtarzalne w całym mieście - tłumaczy Marcin Gromadzki, rzecznik ZKM Gdynia.

Dla studentów i uczniów specjalnie powstały nazwy: SKM Politechnika, SKM Przymorze - Uniwersytet czy tramwajowe przystanki Akademia Medyczna oraz Akademia Muzyczna w Gdańsku. W Gdyni "naukowe" są: Akademia Morska, Dąbka - Zespół Szkół, Wolności - II LO oraz Zespół Szkół Budowlanych.

Niektóre nazwy mogą budzić kontrowersje, np. te wywodzące się od obiektów handlowych. - Przystanek na skrzyżowaniu ulicy Słowackiego z aleją Grunwaldzką nazywa się Galeria Bałtycka. Czy to nie nadużycie, skoro Galeria Bałtycka jest prywatna, a ZTM miejski, finansowany przez mieszkańców? - zastanawia się nasza czytelniczka, pani Natalia.

Pod względem takich nazw zdecydowanie prowadzi jednak Gdynia. Istnieją tu przystanki: Centrum Handlowe "Wzgórze", DHU "Batory", Hala "Makro", Hipermarket Tesco - Morska, Hipermarket Tesco/OBI czy SKM - "Klif".

Co ciekawe, nadanie "komercyjnej" nazwy nic nie kosztuje "reklamowanych". Nie płacą oni ani za promocję, nie są też fundatorami przystankowych wiat.

W Trójmieście jest sporo przystanków, które nawiązują do zakładów przemysłowych. W Gdyni są przystanki POSTI czy Polifarb. Ten ostatni udowadnia, że nazwy bywają trwalsze niż firmy. Ruiny Polifarbu już od kilku lat straszą mieszkańców, więc nazwa nawiązuje już tylko do historii tego miejsca.

- Jeżeli powstanie w tym miejscu coś nowego to zmienimy tę nazwę. Dziś wszyscy łatwo kojarzą przystanek z jego lokalizacją i nie ma potrzeby wprowadzania nowego nazewnictwa - przekonuje Marcin Gromadzki.

Zwłaszcza, że ZKM w Gdyni musiał już na własny koszt zmieniać nazwę przystanku, gdy Euromarket przekształcił się w Tesco.

W Gdańsku ilość przystanków "komercyjnych" jest zbliżona. Oprócz Galerii Bałtyckiej, są to: Stogi Pasanil, Budzysza Elmont, Instal, Mostostal, Hotel "Marina", Maćkowy Mleczarnia, Przejazdowo "Makro".

Istnieje także przystanek, który podobnie jak Polifarb, nijak ma się do rzeczywistości - Gdański Kombinat Budowy Domów w Kokoszkach, będący obecnie zakładem jednej z trójmiejskich firm budowlano-deweloperskich.

Jednak największe zamieszanie wywołują przystanki Szybkiej Kolei Miejskiej, których nazwy bywają używane częściej, niż oficjalne nazwy dzielnic. Tak jest m.in. w Sopocie, gdzie nazwa Wyścigi zupełnie wyparła Świemirowo i Karlikowo. W Gdyni niektóre nazwy przystanków kolejki całkowicie przeczą podziałowi administracyjnemu miasta. Przystanek Grabówek jest w dzielnicy Leszczynki, zaś przystanek Leszczynki znajduje się na terenie Chyloni.

O randze nazw przystanków SKM, świadczą kontrowersje towarzyszące przemianowaniu Przymorza na Przymorze - Uniwersytet. Wkrótce na wniosek władz Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu podobny los spotka przystanek SKM Żabianka, do którego dołączona zostanie nazwa AWFiS.

- Prośba rektora tej uczelni spotkała się z naszym dobrym przyjęciem z dwóch powodów. Najważniejsza to szczególne znaczenie tej uczelni dla Trójmiasta i całego województwa. Druga jest bardziej prozaiczna - do nazwy Żabianka dołączymy jeden człon AWFiS, więc nowa nazwa nie będzie zbyt długa i zostanie zachowany jej dotychczasowy charakter - tłumaczy Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w SKM.

Poza Żabianką, SKM nie planuje w najbliższym czasie kolejnych zmian.

Niektóre oznaczenia przystanków są na bakier z oficjalnymi dzielnicami także w Gdańsku. Mieszkańcy Strzyży zareagowali błyskawicznie, gdy na "ich" przystankach zamontowano tablice z nazwą dzielnicy Wrzeszcz. Zakleili je nalepkami o niemal identycznym kroju, lecz z napisem Strzyża. Zarząd Dróg i Zieleni ostatecznie postanowił wymienić sporne tablice na nowe z napisem Wrzeszcz - Strzyża.

- Wymiany na własny koszt podjęła się firma montująca tablice - tłumaczy Andrzej Lemański, kierownik działu inwestycji i remontów kapitalnych w ZDiZ.

Mieszkańcy dość swobodnie zmieniają oficjalne nazwy na takie, jakie im odpowiadają. Najlepszym przykładem jest Brama Wyżynna, który nawet w komunikatach o zmianach w kursowania pojazdów komunikacji miejskiej jest nazywana "przystankiem koło LOT-u". Także Brama Oliwska zamiennie używana jest z Placem Zebrań Ludowych. We Wrzeszczu rzadko mówi się o przystanku tramwajowym Jaśkowa Dolina, lecz częściej wykorzystuje się określenie "przystanek przy Manhattanie". Z kolei mieszkańcy Brzeźna mianem "pętli" określają przystanek na rozwidleniu torów w rejonie ulic Gdańskiej i Krasickiego zobacz na mapie Gdańska, choć de facto nie jest on pętlą.

Chciałbyś przemianować któryś z trójmiejskich przystanków? Uzasadnij swoją opinię i wyślij ją do nas. Przekażemy ją odpowiedzialnym za to urzędnikom.

Opinie (276) ponad 10 zablokowanych

  • I dobrze.

    Tak Galerii Bałtyckiej zależy na nazwie na przystanku jak ZTMowi, żeby ludzie do tego budynku jeździli kupując ich bilety (czyli korzystając z tego przystanku)...więc nie byłbym taki pewien czy to Galeria powinna płacić. Chyba prędzej ludzi by się wkurzyli na ZTM, że nie wiedzą gdzie wysiąść niż na Galerię, że stoi tam gdzie stoi.

    • 1 0

  • ... (2)

    "Przystanek na skrzyżowaniu ulicy Słowackiego z aleją Grunwaldzką nazywa się Galeria Bałtycka. Czy to nie nadużycie, skoro Galeria Bałtycka jest prywatna, a ZTM miejski, finansowany przez mieszkańców? - zastanawia się nasza czytelniczka, pani Natalia."

    Pani Natalia nie ma chyba większych problemów. Co ma finansowanie ZTM'u do nazw przystanków? Skoro w pobliżu jest GB to przystanek może się nazywać GB i tyle.

    Ale Pani Natalia już węszy spisek. Bo ZTM jest "nasze"..."Polaków"...

    • 6 2

    • ...

      2 osoby, które nie poparły opinii proszone są o odwiedzenie Pani Natalii. Przy pysznej domowej herbatce będzie można posłuchać pewnego opiniotwórczego narodowego radyjka...

      • 0 0

    • jeśli nie wiadomo o co chodzi ...

      "Co ciekawe, nadanie "komercyjnej" nazwy nic nie kosztuje "reklamowanych". Nie płacą oni ani za promocję, nie są też fundatorami przystankowych wiat."

      Nasza Czytelniczka to raczej cicha fanka "naszego" ZTM, któremu chce nieba (kasy) przychylić za rzekomą reklamę.

      • 0 0

  • ej Piotrek (2)

    Chełm i Wzgórze Mickiewicza to jest Gdańsk - Południe. Jest to prawidłowa nazwa jak tzw. " dużej dzielnicy". Wrzeszcz też dzieli się na parenaście mniejszych osiedli. W latach 90 Gdańsk się dzielił tak naprawdę na 3 dzielnice: śródmieście , wrzeszcz i oliwa. A południe to kolejna wielka dzielnica , która ciągle powstaje. Ale uważam , że powinni wywiesić tabliczki według osiedli. Np. Chełm.

    • 0 0

    • Ucz się!

      Naucz się historii miasta i dopiero dyskutuj. Stolzenberg - Pohulanka - Chełm - Południe albo Ora a później Orunia to dzielnice które od lat należą do Gdańska. Pewnie na około Wrzeszcza i Oliwy był mur i nie wypuszczali siebie poza, jak nie znasz innych dzielnic miasta.

      • 0 0

    • Ta... a najsmieszniejsze jest to, ze orunia gorna, to tez gdansk poludnie:D

      • 0 0

  • Uważam że należy przemianować nazwę przystanku ZKM Gdynia o nazwie Sopot ul Reja. Na Sopot Wyścigi ul Reja Łatwiej byłoby się ogarnąć względem lini SKM ponieważ sama ul Reja prowadzi prosto do lasu i na działki:) Pozdrawiam.

    • 2 0

  • A turyści?

    Turyści mają mapy z nazwami ulic, a nie z rozmieszczeniem centrów handlowych! Więc nie wiedzą, gdzie maja wysiąść. Podobno Trójmiasto jest takie "otwarte" na turystów, a tyle utrudnień. Choćby ostatni 1 listopada. Trasy objazdów autobusów przyklejone na przystankach były zasypane takimi nazwami, że nawet rodowici Gdańszczanie nie wiedzieli którędy autobus jedzie, bo nie wszyscy znają ulice nowych osiedli. Powinny być mapki.

    • 0 0

  • PATRZ DOKŁADNIE NA REPORTERKÓW ...

    Nie chodzi tu o wyższość Gdańska lub Gdyni, tu proponuję spojrzeć na rzetelność autorów.

    "Pod względem takich nazw zdecydowanie prowadzi jednak Gdynia. Istnieją tu przystanki: Centrum Handlowe "Wzgórze", DHU "Batory", Hala "Makro", Hipermarket Tesco - Morska, Hipermarket Tesco/OBI czy SKM - "Klif"."
    W sumie: 5

    "W Gdańsku ilość przystanków "komercyjnych" jest zbliżona. Oprócz Galerii Bałtyckiej, są to: Stogi Pasanil, Budzysza Elmont, Instal, Mostostal, Hotel "Marina", Maćkowy Mleczarnia, Przejazdowo "Makro"."
    W sumie: 7

    Nie bronię tu Gdyni, ale logika. Gdynia prowadzi w wyniku komercyjnych nazw. W Gdyni 5, w Gdańsku 7.

    Teraz zacznie się zabawa, ale ja uciekam

    • 2 1

  • Numeracja linii (7)

    Nawiązując do tematu numeracji linii autobusowych, trolejbusowych i tramwajowych proponuję zmianę na numery z których by coś wynikało. Można by zmienić numery autobusów w Gdańsku na 100 - 199, w Gdynii na 200 - 200 itd. Wyglądało by to tak:

    100 - 199 Gdańsk
    200 - 299 Gdynia
    300 - 349 Sopot
    400 - 449 Pruszcz - Gdański (powiat + miasto)
    450 - 499 Kolbudy/Żukowo
    500 - 549 Wejcherowo/Rumia/Reda/Kosakowo/Luzino/Szemud

    Jest wystarczająco dużo numerów:

    100 - 199 Gdańsk
    1 >> 100
    11 >> 110
    2 >> 120
    13 >> 130
    4 >> 140
    15 >> 150
    6 >> 160
    10 >> 170
    8 >> 180
    12 >> 190

    100 >> 101
    210 >> 102
    212 >> 103
    213 >> 104
    227 >> 105
    106 >> 106
    254 >> 107
    108 >> 108
    110 >> 109
    111 >> 111
    112 >> 112
    113 >> 113
    262 >> 114
    115 >> 115
    116 >> 116
    264 >> 117
    118 >> 118
    275 >> 119
    121 >> 121
    222 >> 122
    123 >> 123
    124 >> 124
    283 >> 125
    295 >> 126
    127 >> 127
    130 >> 128
    129 >> 129
    131 >> 131
    232 >> 132
    313 >> 133
    367 >> 134
    384 >> 135
    136 >> 136
    512 >> 137
    138 >> 138
    139 >> 139
    525 >> 141
    142 >> 142
    526 >> 143
    578 >> 144
    606 >> 145
    184 >> 146
    186 >> 147
    148 >> 148
    149 >> 149
    151 >> 151
    188 >> 152
    189 >> 153
    154 >> 154
    155 >> 155
    195 >> 156
    157 >> 157
    199 >> 158
    175 >> 159
    161 >> 161
    162 >> 162
    178 >> 163
    164 >> 164
    179 >> 165
    166 >> 166
    167 >> 167
    168 >> 168
    169 >> 169
    183 >> 171

    200 - 299 Gdynia
    J >> 200
    K >> 210
    M >> 220
    W >> 230
    X >> 240
    Z >> 250

    1 >> 201
    102 >> 202
    103 >> 203
    4 >> 204
    50 >> 205
    6 >> 206
    7 >> 207
    8 >> 208
    109 >> 209
    309 >> 211
    12 >> 212
    190 >> 213
    114 >> 214
    125 >> 215
    723 >> 216
    104 >> 217
    128 >> 218
    119 >> 219
    221 >> 221
    22 >> 222
    23 >> 223
    24 >> 224
    25 >> 225
    26 >> 226
    27 >> 227
    28 >> 228
    29 >> 229
    192 >> 231
    20 >> 232
    133 >> 233
    121 >> 234
    30 >> 235
    203 >> 236
    137 >> 237
    204 >> 238
    209 >> 239
    141 >> 241
    140 >> 242
    196 >> 243
    144 >> 244
    160 >> 245
    197 >> 246
    147 >> 247
    228 >> 248
    194 >> 249
    150 >> 251
    152 >> 252
    153 >> 253
    163 >> 254
    85 >> 255
    193 >> 256
    252 >> 257
    88 >> 258
    159 >> 259
    198 >> 261
    170 >> 262
    172 >> 263
    500 >> 264
    510 >> 265
    180 >> 266
    182 >> 267
    282 >> 268
    759 >> 269
    760 >> 271
    191 >> 272

    300 - 349 Sopot
    G >> 300
    21 >> 301
    31 >> 302
    117 >> 303
    122 >> 304
    143 >> 305
    144 >> 306
    177 >> 307
    181 >> 308
    185 >> 309
    S >> 310
    187 >> 311
    244 >> 312
    622 >> 313
    700 >> 314
    710 >> 315
    750 >> 316
    770 >> 523

    400 - 449 PRUSZCZ - GDAŃSKI (powiat + miasto)
    205 >> 400
    207 >> 401
    209 >> 402
    212 >> 403
    232 >> 404
    166 >> 405
    112 >> 406

    450 - 499 Kolbudy/Żukowo
    174 >> 450
    255 >> 451
    256 >> 452
    574 >> 453

    Z >> 460
    126 >> 461
    171 >> 462
    191 >> 463

    500 - 549 Wejcherowo/Rumia/Reda
    J >> 500
    1 >> 501
    2 >> 502
    3 >> 503
    4 >> 504
    5 >> 505
    10 >> 506
    7 >> 507
    8 >> 508
    9 >> 509
    M >> 510
    11 >> 511
    12 >> 512
    13 >> 513
    14 >> 514
    88 >> 515
    16 >> 516
    85 >> 517
    86 >> 518
    288 >> 519
    R >> 520
    173 >> 521
    383 >> 522
    770 >> 523

    550 - 599 Kosakowo/Luzino/Szemud
    105 >> 551
    145 >> 552
    146 >> 553
    165 >> 554
    365 >> 556

    • 5 6

    • ale wydumka... (1)

      miałeś zapał jak na trzecią nad ranem...

      • 3 0

      • ...

        Może zapał był w okolicach np. 23:00. Ale napisanie takiego posta i potem jeszcze sprawdzenie czy się nie pomylił mogło zająć trochę czasu...

        • 0 1

    • ... (1)

      pozostaje jedno zasadnicze pytanie...
      Po co ta zmiana numeracji? Kto ma na tym skorzystać i czy na tyle skorzysta, żeby ileś tam miast i wsi zajmowało się zmianami numeracji?

      • 2 0

      • jedyny plus tej numeracji to chyba jak dobrze popijesz i obudzisz sie na jakims przystanku to odrazu bedziesz wiedzial w jakim miescie jestes :)

        • 1 1

    • Dalszy ciąg rozważań w hydeparku

      Temat numeracji linii autobusowych pojawiał się nie co wyżej. Gdańsk należy do Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej w którym numeracja powinna być jakoś uregulowana. Sytuacja jest taka, że te same numery są używane w Wejherowie i Gdańsku. Gdańsk i Gdynia muszą przed wprowadzeniem nowej linii uważać czy numer jest używany już w sąsiednim mieście.

      Numeracja jest nie logiczne. 108 jeździ w Gdańsku, 109 w Gdyni.

      Test powyżej pokazał że wystarczy 100 numerów dla dużych miast jak Gdańsk i Gdynia. Teraz trzeba by wymyślić jakąś logikę jak przydzielać numery.

      Pomysł jest taki: Linie przyspieszone, (w Gdańsku tramwaje) otrzymują numery kończące się na 0.
      Przykład: Linia 100 (dawna 1) jeździ na trasie Hucisko - pętla Nowa Łódzka. Autobusy rozwożące ludzi od pętli Nowa Łódzka do Jankowa, Kowali, Oś Świętokrzyskie, Kampinosa i Olimpijską będą miały numer związane ze 10x, np.:

      100 tramwaj Hucisko - Pętla Witosa - Pętla Nowa Łódzka

      101 Pętla Nowa Łódzka (Tram) - Kowale Apollina
      102 Pętla Nowa Łódzka (Tram) - Jankowo
      103 Os. Świętokrzyskie - Pętla Nowa Łódzka (Tram) - Orunia Górna
      104 Wieżycka - Pętla Nowa Łódzka (Tram) - Orunia Gościnna (SKM)
      105 Olimpijska - Pętla Nowa Łódzka (Tram) - Orunia Górna
      106 Pętla Nowa Łódzka (Tram) - Kampinoska - Maćkowy Mleczarnia - Orunia Gościnna (SKM)
      itd.

      110 tramwaj Witosa - Centrum (SKM) - Dworzec Gł. (SKM) (PKP) - Wrzeszcz Abrahama

      111 Witosa (Tram) - Ujeścisko
      112 Witosa (Tram) - Odrzańska (Tram)
      113 Witosa (Tram) - Fashion House - Otomin
      114 Witosa (Tram) - Cienista - Witosa - Galeria Bałtycka - Zaspa (SKM) - Jelitkowo (Tram)
      itd.

      180 tramwaj Stogi Plaża - Przeróbka - Dworzec Gł. (SKM) (PKP) - Stocznia (SKM) - Zaspa - Jelitkowo (Tram)

      181 Westerplatte - Nabrzeże Przemysłowe - Przeróbka (Tram) - Górki Zachodnie
      182 Akademia Muzyczna - Olszynka - Szkoła
      183 Akademia Muzyczna - Sobieszewo Wyspa - Przegalina
      184 Akademia Muzyczna - Przejazdowo - Sobieszewo Wyspa - Przegalina
      185 Akademia Muzyczna - Błonia - Górki Wschodnie
      itd.

      • 0 1

    • co to jest "WejCHerowo", ja się pytam?! weź sobie encyklopedię kup, czy coś bo aż wstyd, naprawdę... to jest WejHerowo!!!

      • 2 0

    • Sorry, może to z powodu wieku - jestem przeciw :)

      Idea jest logiczna, brzmi słusznie, ale... Już i tak ZTM grzebie w numerach, powodując chaos w głowach co starszych Pasażerów. Wolnego, jak doczekamy się na stanowisku Prezydenta Gdańska naszego wydania Kazimierza Wielkiego - wtedy będzie odpowiednia ku temu okazja :)

      • 0 0

  • Nazwa przystanku powinna sie kojazyc z miejscem w którym sie znajduje!

    Ale najwazniejsze jest to by jego nazwa była widoczna z daleka obecnie jest ona tylko drobnym drukiem umieszczona na rozkładzie przyklejonym do tabliczki! Komunikacja w GD jest zacofana jadac autobusem czy tramwajem jak jest tablica świetlna to zamiast ibformowania o przystankach jakie sa lub bendą pokazywany jest tylko czas i data!!

    • 1 0

  • Dlaczego w tramwajach i w autobusach...

    Dlaczego w tramwajach i autobusach nie wyswietla się nazw przystanków?? Nie mówię już o tym, że w niektórych miastach nazwa czytana jest przez lektora co ułatwia podróż niewidomym... Na razie tak proste rozwiązania dla Trójmiejskich przewoźników to science fiction... a szkoda

    • 2 2

  • gadżety dla niewidomych

    Niedawno wypowiadała sie na forum niewidoma osoba na temat tanich gadżetów, jakie fundują inne miasta niewidomym.

    Taki gadżet informuje niewidomego, jaki ma numer autobus, który własnie podjeżdza, oraz kierowcę autobusu, ze na przystanku czeka niewidomy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane