• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poznaj przyrodnicze tajemnice Wyspy Sobieszewskiej

Rafał Borowski
7 lipca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Wyspa Sobieszewska jest pełna przyrodniczych skarbów. Już w sobotę będzie można je poznać pod okiem fachowców, którzy poświęcają swoje życie zawodowe badaniu i ochronie tutejszej przyrody. Wyspa Sobieszewska jest pełna przyrodniczych skarbów. Już w sobotę będzie można je poznać pod okiem fachowców, którzy poświęcają swoje życie zawodowe badaniu i ochronie tutejszej przyrody.

Warsztaty, konkursy, gry oraz zabawy przyrodnicze i plastyczne. W najbliższą sobotę odbędzie się III edycja "Wyspy Przyrodników", czyli pikniku poświęconego faunie i florze Wyspy Sobieszewskiej zobacz na mapie Gdańska. To świetna okazja, aby własnymi zmysłami poznać głosy i zapachy tego przyrodniczego klejnotu Gdańska. Piknik zostanie zrealizowany w ramach programu "Kierunek Bałtyk", który jest prowadzony przez Grupę Lotos.



Czy znasz dobrze Wyspę Sobieszewską?

Wyspa Sobieszewska to nie tylko jedna z najpiękniejszych plaż w Gdańsku. Trójkątny kawałek lądu w widłach Śmiałej i Martwej Wisły jest pełen przyrodniczych tajemnic. Nie bez przyczyny to właśnie tutaj znajdują się dwa rezerwaty ornitologiczne: Ptasi Raj i Mewia Łacha. W tym niezwykłym zakątku Gdańska można spotkać m.in. ponad 300 gatunków ptaków oraz niezwykle rzadkie gatunki roślin, w tym słynnego mikołajka nadmorskiego.

Zabawa dla całej rodziny

Już w najbliższą sobotę gdańszczanie i turyści będą mieli świetną okazję, aby pod okiem specjalistów zapoznać się z przyrodniczymi skarbami Wyspy Sobieszewskiej. W godz. 10-14, u podnóża jedynej w Polsce sztucznej wydmy na terenie Stacji Biologicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Ornitologów zobacz na mapie Gdańska odbędzie się bowiem kolejna edycja pikniku "Wyspa Przyrodników".

W programie imprezy przewidziano szereg atrakcji, ze szczególnym naciskiem na te dedykowane najmłodszym uczestnikom pikniku. Spośród długiej listy programowej warto wymienić np. warsztaty smaków dzikiej przyrody "Leśna cukiernia", warsztaty rękodzielnicze "Płócienne ptaszki i zwierzęta morskie", zabawy edukacyjne "Ujście Wisły. Ścieżki Natury" (w tym m. in. układanie gigantycznych puzzli, gra memory czy kącik karciany) oraz pokaz obrączkowania ptaków.

Wspólne piknikowanie na łonie natury

Nie zabraknie oczywiście licznych konkursów z nagrodami, a Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna zapewni zdrowe orzeźwienie. Pomiędzy stoiskami zostaną ustawione saturatory ze źródlaną wodą, którą będzie można wypić z przeróżnymi dodatkami. Jak przypominają organizatorzy "Wyspy Przyrodników", sobotnie wydarzenie to przede wszystkim wspólne piknikowanie. W związku z tym, zachęca się wszystkich uczestników do zabrania ze sobą koców i pełnych koszy piknikowych.

Organizatorzy zachęcają również, aby w tym dniu zrezygnować z samochodu i skorzystać z bardziej przyjaznego środowisku transportu zbiorowego. Na teren pikniku najłatwiej dostać się autobusem linii 186 lub tramwajem wodnym F6.

Współpraca setek osób

"Wyspa Przyrodników" to impreza, która jest efektem współpracy wielu firm i instytucji: Uniwersytetu Gdańskiego, Grupy Badawczej Ptaków Wodnych "Kuling", Gdańskiego Archipelagu Kultury, Stacji Ornitologicznej Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Nadleśnictwa Gdańsk, Fundacji "Akcja Bałtycka", Stowarzyszenia Ochrony Sów, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku oraz Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

Tegoroczny piknik zostanie zrealizowany w ramach Programu Partnerskiego "Chronimy naturę na Wyspie Sobieszewskiej", który jest częścią działań programu Kierunek Bałtyk, prowadzonego przez Grupę Lotos. Czynną ochronę, monitoring oraz edukację w rezerwacie Mewia Łacha dofinansowuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Wydarzenia

Piknik Wyspa Przyrodników

festyn

Miejsca

Zobacz także

Opinie (25) 1 zablokowana

  • Cy nie uważąacie Państwo, że zamknięcie grobli

    to szczyt polskiego debilizmu. Mam nadzieję ,że PIS zrobi z tym porządek.

    • 6 2

  • Impreza w zeszłym roku była przednia (1)

    • 2 0

    • popieram

      • 0 0

  • Oddajcie ludziom groblę !!!

    • 5 2

  • Problemy ze zdrowiem mieszkańców......

    Bardzo dużo osób z okolicy umiera / umarło na raka.....i to nie tylko płuc i mózgu. Okoliczni tubylcy mieli / mają zbyt dużo fluoru i ołowiu we krwi, które kumulowały się w organizmie przez lata. Wielu pacjentów miało problemy z kośćmi, trzustką i wątrobą. Ludzie częściej tam chorują i chorowali przez osłabienie układu immunologicznego, były problemy z płodem - bo toksyczne związki przenikały i wpływały na rozwój - ale o tym nie napiszą w ulotkach reklamowych. Warto wspomnieć o pacjentach borykających się z problemami aktywności tarczycy, rakiem kości itp...

    O tym całym syfie dosyć głośno informowane były służby w latach 1990-1996. Tyle, że Płażyński wstrzymał finansowanie badań nad toksycznością związków floru i innych z hałdy należącej do Zakładów Nawozów Fosforowych oraz badań dotyczących umieralności okolicznych mieszkańców.......czemu ....? wiadomo.....

    Sanepid nie ostrzegał nikogo o zagrożeniu i skażeniu - podczas gdy przekroczenie dopuszczalnej zawartości związków toksycznych przekraczało w wodzie, w okolicach hałdy (w lipcu 1994) ponad 27 krotnie normy a w powietrzu prawie 190 krotnie.....stąd rak płuc.....

    Umieralność w okolicy składowiska (wyspa i okolice) wzrosła do blisko z około 9% w 1960 do 48% w latach 90-tych.....Badania prowadził w latach 60 tych prof. Patuscha z AMG oraz Jaśkowiak (zakończone w 1999).

    Według statystyk zachorowalność na raka w regionie wzrosła z ok 2800 przypadków rocznie do 16000......

    PS. przez lata do Śmiałej Wisły odprowadzano kolektorem zbiorczym zanieczyszczenia z Oczyszczalni Wschód - które nie były do końca oczyszczone. Sanepid i WOS zamykał plaże w okolicy Mikoszewa i Swibna ze względu na skażenie bakteriami E.coli - był zakaz wstępu do wody w promieniu kilkuset metrów od ujścia - na AMG zdarzały się przypadki osób z zatruciami pokarmowymi a nawet zapalaniem mózgu.....

    PS.2 - kilka lat temu część tubylców sprzedało ziemie w okolicach hałdy kilku cwaniakom - od tamtej pory panuje w okolicy zmowa milczenia....Starają się podnieść poziom gruntu oraz jego wartość - by budować nowe osiedla i sprzedawać nieświadomym zagrożenia ludziom - co widać. Władze mają to wszystko w poważaniu, bo zakład płaci dużo pieniędzy do Urzędu Marszałkowskiego na poczet opłat środowiskowych......które się rozpływają w odmętach urzędniczych decyzji.....

    • 7 1

  • Wyspa Nowotworowa...

    Wywiad ze starymi lekarzami z rejonu porazajacy...:-((((

    • 3 0

  • piękne przyrodniczo miejsce

    w którym zrobiono rakotwórczy śmietnik.
    przygnębiająca historia i mnóstwo ludzi chorych na raka.
    taki lokalny czarnobyl.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane