• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poznaj tajemnice Szadółek

km
13 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
W sobotę na dniu otwartym będzie można zwiedzić m.in. jedną z najnowocześniejszych w Polsce sortowni. W sobotę na dniu otwartym będzie można zwiedzić m.in. jedną z najnowocześniejszych w Polsce sortowni.

Co dzieje się z odpadami po opróżnieniu domowego kosza na śmieci? Kto i jak zajmuje się ich zagospodarowaniem? Na te i wiele pytań, także tych kłopotliwych, będą w sobotę odpowiadać pracownicy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku w Szadółkachzobacz na mapie Gdańska



Czy zwiedzanie Szadółek może być atrakcją?

Pracownicy zakładu deklarują, że tego dnia dokładnie wytłumaczą i opowiedzą o losach trafiających tu odpadów z naszych domów i nie tylko.

Podczas zwiedzania otwartej w tym roku, jednej z najnowocześniejszych sortowni w Polsce, będzie można prześledzić drogę odpadów, jakie tam trafiają, a także zwiedzić park maszynowy oraz zapytać specjalistę o to jak właściwie postępować z odpadami w domu. Czyli jak je segregować.

Na miejscu będzie można poznać zasady funkcjonowania zakładu, a także dowiedzieć się więcej na temat systemu utylizacji i zagospodarowania odpadów. Czyli co dzieje się z nimi po tym, jak zostaną już posortowane.

Podczas dnia otwartego będzie również okazja do pozbycia się - na preferencyjnych zasadach - zalegającego w domach zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz innych wielkogabarytowych opadów, takich jak stara szafa, czy kanapa.

Dzień Otwarty
Zakład Utylizacyjny w Gdańsku Szadółkach, ul. Jabłoniowej 55 zobacz na mapie Gdańska (wejście furtką przy bramach wjazdowych na teren Zakładu), 15 października (sobota), od godz. 10:00 do godz. 15:00.
Wszyscy odwiedzający otrzymają upominek. Dzieci zapraszane są razem z rodzicami.
km

Wydarzenia

Dzień Otwarty Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach

dni otwarte

Miejsca

Opinie (252) ponad 10 zablokowanych

  • Kochani przeczytalem prawie wszystkie posty i jezli moglbym cos poradzic ...

    Jak slusznie zauwazyliscie wysypisko bylo wczesniej niz postawione w okolicy osiedla domkow czy blokow.No coz ktos moze popelnil blad zezwaljac na budowe osiedli w bezposrednim sasiedztwie wysypiska.Teraz nie chodzi o szukanie winnych bo to nic nei zmieni.Raczej nalezy przemyslec dlaczego nieprzyjemnych zapach rozpozciera sie na osiedla o wiele dalej polozone i jak temu zaradzic.Moze ten zpach wyniki z jakiegos elementu utlizacji ,ktry nalezaloby przeniesc pod namiot.Nalezaloby moze zbadac kierunek wiatru,i pobudowac bardzo wysokie oslony z lekkich blach wsparte siatka i betonowymi slupami.Kosztowne i nei realne,ale moze jedyne sluszne roziwqazanie na dzien dzisiejszy ktore zda w pelni egzamin.Wkolo samego wysypiska proponuje posadzic las szybko rosnacych i wysokich drzew iglastych przemieszany z wolniej rosanacymi liszciastymi oraz krzakami-to naturalnie zniweluje wydostajace sie zapachy.Mysle ze po takich srodkach zardczych zapachy na Ujscisku Chelmie ,Morenie czy Jasieniu znikna bezpowrotnie lub beda odczuwane sporadycznie.Nalezy zlozyc projekt z opisaniem problemu oraz rozwiazaniem do urzedu miasta,z tysiacami podpisow ludzi z dzielnic gdzie ta niedogodnosc jest odczuwana.Nalezy wyslac kogos do miasta Helsingborg zeby dokladnie przyjzal sie jak rowizano ten problem tam.Im wczesniej ktos z urzedu sie tym zajmie tym lepiej,bo problem sam raczej nie zniknie ,a bedzie nabrzmiewal.

    • 2 0

  • Mam wrazenie ze cos tam trzeba poprawic dobudowac,ale dopiero po konsultacjach fachowcow,ktorzy sie na tym znaja oraz widzieli (1)

    rozne rozwiazania technologiczne ,sprawdzone juz w zyciu. Mozna zbudowac spalnarnie smieci napedzajaca w energie cale miasto ,a wiec elektrocielownie.No oczywiscie spalarnia musi miec super systemy oczyszczajace dym z kominow.Mozna tez produkowac biogaz i stworzyc siec rozprowadzania przy stacjch benzynowych... zeby autobusy po miescie jezdzily na gaz a potem i taksowki.Przy wszelkich inwestycjach nalezy pamietac o naturalnych ujeciach wody ,aby nie zaklocic czy nie zdewastowac naturalnych zrodel i zasobow.Tu jest potrzeban wspolpraca szeregu specjalistow z roznych dziedzin,nie da sie usiasc za biurkiem i samemu podjac decyzje.

    • 0 0

    • Wszystko pięknie fajnie. Ale zawsze w takich przypadkach chodzi o pieniądze. Nikt nie zainwestuje w bardziej ekologiczne rozwiązania bo są one drogie...a poza tym trzeba się troszkę natrudzić żeby zebrać specjalistów, fachowców inżynierów, zrobić projekty, biznesplan pozyskać fundusze itp. A władza jest 4 letnia i swój PR i zakres działania przewiduje krótkoterminowo. Poza tym nikt nas słuchać nie chce... czekam na alternatywę mądrą i ekologiczną, żeby móc zmienić coś odgórnie a nie grzebać patykiem w mrowisku.

      • 0 0

  • artykul z czerwca tego roku ta ksie zaczyna... (1)

    Za blisko 400 mln zł mamy w Gdańsku jeden z najnowocześniejszych zakładów utylizacji odpadów w Polsce. Jest nowa kwatera do składowania, sortownia śmieci, biogazownia czy podczyszczalnia ścieków. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze spalarni, która ma ostatecznie przyczynić się do zlikwidowania przykrych zapachów.

    • 0 0

    • chyba nie spalac zeby spalac ale spalac zeby miec z tego energie cieplna lub przetworzyc ja na elektryczna?

      • 0 0

  • "sortowanie" (1)

    90% śmieci po nowoczesnym sortowaniu i tak trafia na składowisko -gospodarka odpadami to jest jeden wielki pic na wodę. Tylko spalarnia pozwoliłaby na rozwiązanie tego problemu bezsmrodowo.

    • 0 2

    • dzizus chyba nie chesz palic plastiku i puszek metalowych,segregacja musi byc

      Inaczej caly system komnow juz po 3 mi3esiacach lacznei z filtrami ulegnie zniszczeniu,nie mwoiac ze ilosc metali ciezkich ktore wyemitujesz do srodowiska w 3 miesiace bedzie rowna wybuchowi bomby atomowej!

      • 1 0

  • kazdy kto mysli ze sortowanie smieci powinno sie odbywac tylko w zakladzie utylizacji jest w bledzie (1)

    To juz w domu ma sie odbywac wstepne sortowanie,szklo do szkla metal do metalu odpadki organiczne te z kuchni w specjalnych torebkach do osobnych pojemnikow.Z plastiku powstana meble ogrodowe i plyty budowlane,szklo pojdzie do huty szkla i zostanie przeobione na piekne krysztaly lub szyby o wzmocnionej odpornosci,papier na gazety tudziez papier toaletowy.Nic sie nie moze zmarnowac,ale jest druga strona medalu -jezeli nie przrobimy tych surowcow to trafiqa one do ziemii zatruwajac ja na setki lat.

    • 2 0

    • fajnie

      tylko czemu u nas powstał system dualny...mimo ze rostawiane są (dla ściemy) pojemniki do segregacji odpadów? Czemu nie polityki szybkiego zbierania tych posortowanych odpadów mówię szkło, metal, papier i plastik tak żeby już w domach posortowane (zaoszczędzona kasa na sorowaniu) śmieci trafiały do odbiorców, którzy to wykorzystają? Dlaczego nikt pomyślał modernizując wysypisko o tym wcześniej żeby jak najbardziej ekologicznie wykorzystać śmieci. Zrobić kompost do firm ogrodniczych z organicznych odpadków. A przedewszystkim uczyć od małego dzieci i starszych o tym w jaki właściwy sposóbsegregować i gdzie oddawać śmieci. Dlaczego zniknęły łatwo dostępne punkty skupu makulatury i szkła, itp. Już nie mówiąc o najbardziej potrzebnej społeczności trójmiasta nauki czystego utrzymania naszych podwórek, ulic, placów itp. Wstarczy popatrzyć jakie tony nie tylko psich kup ale i papierów, butelek, puszek i innych śmieci wala się po ulicach i krzakach i lasach okolicznych. Mieszkańcy Trójmiasta to brudasy!!! Zacznijcie od siebie !!!!! Nie plujcie na ulice, przysłowiowy "pierek" zabierzcie ze sobą albo wyrzućcie do najbliższego śmietnika. Wystarczy pójść bardziej uczęszczanym szlakiem w parku lesi itp żeby się przekonać o tym co kto jadł pił na swojej "wycieczce za miastem". Porażka!!! Już nie mówiąc o tych co rozjeżdżają swoimi "eko"spalinowymi wozami teronowymi okolice zbiorników wodnych i obrzerzy lasów nieżadko płucząc uświnione rury wydechowe i koła w tychże zbiornikach bo nie stać ich na parę złotową myjnie. Wstyd i żenada!!!! Brawo!!!

      • 0 0

  • Nie chce wiedziec co sie dzieje z odpadami,

    ale dlaczego po wydaniu milionow aby nie smierdzialo, delej smierdzi.

    • 0 0

  • mozliwosci jest kilka

    1.nieszczelnosci w instalacji do produkcji biogazu2.brak spalarni 3.nie przestrzeganie jakiejs fazy procesu technologicznego4.zbytnie nasycanie biogazu,polaczone z nieszczelnoscia5.nowy elemnet technologii,ktory daje efekt zasmradzania,na przyklad polewanie lub osypywanie jakims srodkiem chemicznym half smieci lub kompostu w silosachPoniewaz nowa technologia moze polowicznie jest wdrozona lub wystepuje jakis blad w technologii.

    • 0 0

  • Mysl o ekologi kiedy robisz zakupy (2)

    Wez siatke szmaciana lub sportowa torbe na wieksze zakupy,wozek na kolkach.Nie kupuj prduktow dziwnie opakowanych ,gdzie karton laczy sie z plastikiem i metalowa folia.Nie wyrzucaj jedzenia do toalety,bo zwiekszasz w ten sposob populacje szczurow.Wyrzucajac do toalety garsciami stare tabletki zatruwasz tony wody.Kazdy niedopalek papierosa wrzucony do jeziora to zatruta 1 tona wody.Nie badz bandyta nie myj juz nigdy swojego auta w jeziorze lub rzece.Nie badz bydalkiem nie wyrzucaj smieci do lasu!Nie uprzykszaj zycia sasiadowi nie pal smieci w ogrodku.Jezeli masz w domu piece lub kominek mysl czym palisz,gazy z niektorych materialow moga byc bardzo trujace i zawierac zwiazki zmolowate lub rakotworcze.Nie rob prania i zmywania pod biezaca woda,kup w koncu zmywarke i pralke,zaoszczedzisz na wodzie i czasie.Oszczedzaj wode i czyste powietrze oraz cisze bo niedlugo bedziesz tego szukal.

    • 2 0

    • observer

      Uważaj, bo zaraz zacznie się atak internautów ekożerców, dla których wspomnienia nt. dbałości o środowisko, działają jak płachta na byka

      • 0 0

    • za późno

      to powinno być na etapie "myśl o ekologii, kiedy coś produkujesz". Torebka foliowa sawiera mniej plastiku niż małe opakowanie na jogurt, czy jakakolwiek butelka. Zważ, to sie przekonasz. Popieram torby wielorazowego użytku, ale nie demonizowałbym roli foliowych worków na zakupy, które pomagaja zachować higienę np. przy sprzedaży mięsa, lub wyrobów cukierniczych.

      • 0 0

  • zadaj od wladz miasta nasadzania nowych drzew na dzielnicach ,ktore wygladaja smutno zabetonowane na maxa

    i pilnuj zeby wandale nie polamali nowych drzewek i pamietaj ,ze Einsztain powiedzial...." jak przczoly wygina to czlowiekowi zostanei tylko rok zycia"

    • 0 0

  • co z ziemi powstało, tam powinno powrócić

    Śmieci, które powstały z surowców wydobytych z głębi ziemi, powinny po zużyciu powracać w to zamo miejsce. Oczywiście nie jest możliwy powrót w czystej formie, ale mozna opracować plany co gdzie sie nadaje. Cena utylizacji powinna być wliczona w cenę towaru, co dzieje sie za pomocą rozmaitych opłat ekologicznych. Aby to działało, potrzebna jest jeszcze sprawna kontrola nad procesem obrotu odpadami. Co z tego, ze ktoś zapłaci karę ekologiczną, skoro nikt nie wywiózł śmieci tm, gdzie powinny zostać wymienione. Góry śmieci są efektem GOSPODARKI RABUNKOWEJ, która nie zakłada utrzymania równowagi między wydobyciem i oddawaniem.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane