• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Prezydenci świętują osobno

on, PAP
31 sierpnia 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ordery i podziały
Były prezydent Lech Wałęsa i obecny prezydent Lech Kaczyński uczczą w Gdańsku rocznicę wydarzeń sierpniowych. Każdy jednak osobno.

Lech Wałęsa kwiaty złoży w południe razem z Donaldem Tuskiem i parlamentarzystami z tej partii. Lechowi Kaczyńskiemu natomiast towarzyszyć będą związkowcy m.in. Janusz Śniadek i były szef Solidarności - Marian Krzaklewski.

Lech Wałęsa poinformował niedawno, że zrezygnował z członkostwa w Solidarności. Powodem było nadmierne - zdaniem byłego prezydenta - wspieranie przez związkowców działań PiS, których on z kolei nie akceptuje. Zapowiadał też, że nie weźmie udziału w uroczystościach sierpniowych razem z Prezydentem Lechem Kaczyńskim.

Zdaniem byłego prezydenta to związkowcy prosili go o składanie z nim kwiatów a potem wycofali się.
- Miał być Marian Krzaklewski, ale jemu coś nie pasowało, bo jest za granicą, a Śniadek na pewno. Tak to było do dzisiaj. Dzisiaj słyszę, że oni mają konflikty, bo przyjeżdża prezydent i chcą go o 12 witać na lotnisku - powiedział LechWałęsa.

Były prezydent nie chciał odpowiedzieć na pytanie dziennikarzy czy nie uważa, że związkowcy wycofali się z powodu obecności lidera i działaczy PO.

- Ja nie zapraszałem Donalda Tuska, ale też nikogo nie odrzucam. To jest święto radosne i każdy, kto chce ze mną się cieszyć, będzie mile widziany. Ten, kto się kiepsko cieszy, albo nic nie robi przy święcie, to ja nie chcę z nim być i dobrze jak on ze mną też - powiedział Wałęsa.

Wiceprzewodniczący "Solidarności" Jerzy Langer powiedział, że przewodniczący związku Janusz Śniadek będzie w południe witał prezydenta Kaczyńskiego na lotnisku w Gdańsku. Dodał, że nic nie wie o tym, by "ktoś od nich" szedł o 12.00 na uroczystość przy pomniku.
- My składamy wiązanki kwiatów zgodnie z programem, wieczorem w bramie Stoczni Gdańskiej - dodał.
on, PAP

Opinie (127) ponad 50 zablokowanych

  • Co z tego wyszło?

    Gdańsk, 17 sierpnia 1980

    1. Zalegalizowanie niezależnych od partii i pracodawców związków zawodowych.
    2. Zagwarantowanie prawa do strajku.
    3. Przestrzeganie zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji.
    4. Przywrócenie do poprzednich praw ludzi zwolnionych z pracy po strajkach w 1970 i 1976 i studentów wydalonych z uczelni za przekonania, zniesienie represji za przekonania.
    5. Podanie w środkach masowego przekazu informacji o utworzeniu MKS oraz opublikowanie jego żądań.
    6. Podjęcie realnych działań wyprowadzających kraj z kryzysu.
    7. Wypłacenie strajkującym zarobków za strajk, jak za urlop wypoczynkowy, z funduszu Centralnej Rady Związków Zawodowych (CRZZ).
    8. Podniesienie zasadniczej płacy o 2 tys. zł.
    9. Zagwarantowanie wzrostu płac równolegle do wzrostu cen.
    10. Realizowanie pełnego zaopatrzenia rynku. Eksport wyłącznie nadwyżek.
    11. Zniesienie cen komercyjnych oraz sprzedaży za dewizy w tzw. eksporcie wewnętrznym.
    12. Wprowadzenie zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej oraz zniesienie przywilejów Milicji Obywatelskiej, Służby Bezpieczeństwa i aparatu partyjnego.
    13. Wprowadzenie bonów żywnościowych na mięso.
    14. Obniżenie wieku emerytalnego - dla kobiet do 50 lat, dla mężczyzn do 55, lub zapewnienie emerytur po przepracowaniu w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn.
    15. Zrównanie rent i emerytur starego portfela.
    16. Poprawienie warunków pracy służby zdrowia.
    17. Zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach.
    18. Wprowadzenie płatnych urlopów macierzyńskich przez 3 lata.
    19. Skrócenie czasu oczekiwania na mieszkania.
    20. Podniesienie diety z 40 do 100 złotych i dodatku za rozłąkę.
    21. Wprowadzenie wszystkich sobót wolnych od pracy.

    czekamy na opinię państwa

    • 0 0

  • Bolo

    To że ten pomnik powstał przed tym jednym wielkim narodowym oszustwem (czy Targowicą), jak zwał tak zwał, stanowi dowód na determinację i ciężką pracę wielu ludzi zaangażowanych w to aby powstał. To do czego jest i był wykorzystywany to już inna historia.
    Mam sporo wspomnień związanych z tym miejscem w czasach kiedy złożenie wiązanki kwiatów czy zapalenie zwykłego znicza wiązało się z aktem niemałej odwagi. Mówię o czasach kiedy to miejsce było monitorowane przez sbecję w zasadzie w dzień i w nocy ze szczególnym uwzględnieniem rocznic. Wielu z tych którzy tam dzisiaj staną w tych oficjalnych delegacjach nie ma o tym nawet bladego pojęcia. Przyjadą , pojadą i tyle. Co do dezaktualizacji posyulatów to co do formy zgoda ale treści mniej więcej są nadal aktualne.
    Marku ! w dzisiejszych czasach i rzeczywistości przydałyby się talony na pieniądze. W pewnym sensie istnieje takie coś pod oczywiście inną nazwą.

    • 0 0

  • jego w

    Też mi trochę pożółkłej bibuły zostało, powspominać dobra rzecz.

    • 0 0

  • Publiczka

    Śmieszą mnie takie zagrywki pod publiczkę w typie kto kogo pierwszy podleci pocałować w ... albo kto pierwszy złoży kwiatki lub życzenia.
    Martwi mnie, że są ludzie dysponujący jakąś tam władzą, od zakładowego brygadzisty począwszy na prezydencie zakończywszy, którzy opierają swoje uznanie dla kogoś na głębokości pokłonu i szybkości przytakiwania, a nie na efektach działania danej osoby. Świadczy to o słabości charakteru. Ludzie o słabym charakterze, nie powinni mieć mocy decyzyjnej. Zastanawiam się jeszcze, jak to się ma do wyborców, którzy w trakcie wyborów stawiając "X" maja swoje 5 minut władzy. Czy waga głosu nie powinna zależeć np od stopnia wykształcenia lub pozycji społecznej?
    Póki co, muszę sprawdzić, jak się mają światowe ceny wazeliny. To najlepszy wskaźnik koniunktury na świecie. Kto smaruje ten jedzie.

    • 0 0

  • Bolo

    Zostali członkowie LPR (wówczas jeszcze jako plemniki) wdeptujący w błoto Kuronia i tatuś Giertycha aktywny członek (za przeproszeniem) PRON Jaruzelskiego. Dzisiaj europoseł i autorytet moralny również dla niektórych tu obecnych.
    I została krótka pamięć, że bezpośrednią przyczyną strajków były postulaty ekonomiczne: podwyżka płac i sklepy komercyjne. A pierwotnym postulatem politycznym było wyłącznie przywrócenie do pracy A. Walentynowicz.

    • 0 0

  • a ja bym zrobił to po świńsku

    członka z ramienia wysunął na czoło:))) dajcie spokój leszkowi w. on zrobił swoje i już, a teraz jak każdy pan starszy lubi sobie pogadać.

    ciekawi mnie jak szybko jakiś temat przebije show kurskiego, 425 opinii, bo jak na razie tylko Gilmour jest lepszy;)

    • 0 0

  • oj,

    ktoś podciął jacusiowi 12 punktów:)))

    • 0 0

  • krzasiu

    Igrasz z ogniem. Udawaj, że nic nie widziałeś.

    • 0 0

  • czytam

    Od wczoraj wśród Ynteligencji portalowej zrobiło się modne określanie siebie jako "wykształciucha" (??). Czy to ma coś wspólnego z tym poziomem wykształcenia uprawniającym do wyborów?

    • 0 0

  • Tal

    to kolejne super-spec-określenie naszego wc-premiera Ludwiczka D.
    już to czuję: "wykształciuchy w kamasze"

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane