• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Problem z dopisaniem się do spisu wyborców

Krzysztof
22 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Prezydent Gdyni wybrał zastępców
Problemy z dopisaniem się do spisu wyborców mieli ci Polacy, którzy robili to poprzez platformę dostępu do usług administracji publicznej ePuap. Zdaniem PKW większość z nich zrobiła to zbyt późno, by znaleźć się na liście wyborców w lokalu wyborczym w niedzielę. Problemy z dopisaniem się do spisu wyborców mieli ci Polacy, którzy robili to poprzez platformę dostępu do usług administracji publicznej ePuap. Zdaniem PKW większość z nich zrobiła to zbyt późno, by znaleźć się na liście wyborców w lokalu wyborczym w niedzielę.

- Chciałem podziękować urzędnikom Urzędu Miejskiego w Gdyni za uniemożliwienie mi zrealizowania mojego konstytucyjnego prawa - czyli udziału w wyborach samorządowych - pisze nasz czytelnik, pan Krzysztof (nazwisko znane redakcji). Przedstawiciele PKW uważają, że odpowiedzialność za takie problemy ponoszą przede wszystkim obywatele, a nie urzędnicy.



Czy znasz kogoś, kogo nie było w spisie wyborców, choć chciał się dopisać?

Przypomnijmy: przez całą niedzielę z całego kraju dochodziły informacje, że wyborcy dopisujący się do spisów wyborców przez rządowy formularz ePuap nie znajdowali się na listach w lokalach wyborczych, w związku z czym nie mogli zagłosować.

Trudno powiedzieć, ilu osób dotyczyło to w Trójmieście. Dostaliśmy tylko jedno takie zgłoszenie.

Wyjaśnienie Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie dopisywania się do spisów wyborców



Trzeba rozróżnić dwie kwestie:

  • rejestr wyborców, prowadzony przez gminę,
  • tworzony w  oparciu o rejestr spis wyborców.


- Jeżeli ktoś dopisuje się w piątek, a urzędnik ma na dopisanie trzy dni, to w spisie wyborców pojawi się w poniedziałek - tak PKW tłumaczy problem z dopisywaniem się do spisu.
- Polska, jeśli chodzi o rejestry wyborcze, to i tak jest Eldorado w Europie - stwierdził Wiesław Kozielewicz, sędzia Sądu Najwyższego. - Nie jest winą organów wyborczych, samorządowych, że polski wyborca wszystko robi na ostatnią chwilę - dodał członek PKW.

Poniżej historia pana Krzysztofa



Chciałem podziękować urzędnikom Urzędu Miejskiego w Gdyni za uniemożliwienie mi zrealizowania mojego konstytucyjnego prawa - czyli udziału w wyborach samorządowych.

Jednocześnie chciałbym poznać procedurę weryfikacji, jaka jest stosowana w Urzędzie Miasta dla wniosków o dopisanie do spisu wyborców za pomocą platformy ePuap. Jakakolwiek ta procedura jest, to opiera się ona na totalnej niekompetencji urzędników, braku tzw. dobrej woli, niestaranności i... mógłbym wymieniać w nieskończoność.

Dlaczego tak sądzę:

1. Prawdą jest, że wniosek złożyłem za pomocą ePuap - to był największy błąd w moim życiu jako obywatela. Ale na moje usprawiedliwienie powiem, że zostałem zachęcony do tego pozytywną kampanią kandydata Samorządności, który zachęcał do rejestracji na listy wyborcze za pomocą tej platformy. Zaufałem urzędnikom zarówno na szczeblu lokalnym, jak i centralnym.

Ale w dniu dzisiejszym wszystkie ich działania utwierdziły mnie w przekonaniu, że niekompetencja w tym obszarze pozostaje niezmieniona od zawsze.

2. W odpowiedzi otrzymałem pismo z załącznika od urzędnika Wydziału Spraw Obywatelskich. Zgodnie z nim:

a) dlaczego nie ma skanu dowodu w zgłoszeniu i adresu mojego zamieszkania - super pytanie, ale chciałbym nadmienić, że zgłoszenie w ePuap uniemożliwia jego przesłanie bez załącznika skanu dowodu i adresu mojego zamieszkania, czyli okręgu wyborczego, do którego chciałem się zapisać. Dane takie załączyłem.

b) mam wysłać rachunki potwierdzające moje zamieszkanie, umowę najmu itp. - ale do cholery gdzie? ePuap uniemożliwia przesłanie załączników! Mam wysyłać moje prywatne dane na adres ogólny Urzędu Miasta?

c) a teraz punkt potwierdzający totalną niekompetencję urzędniczą - zastanawiam się, po co mam udowadniać rachunkami czy umowami najmu, że mieszkam w miejscu, które umożliwia dopisanie mnie do spisu wyborców w Gdyni? Przecież jestem właścicielem lokalu podanego w zgłoszeniu! Zastanawiam się, ile czasu zajmie takiemu urzędnikowi sprawdzenie w systemie, gdzie podatek od nieruchomości płacę jako mieszkaniec? 5, 10, 15 sekund? I jaki będzie wynik? Urząd Miasta w Gdyni.

Przejdźmy zatem dalej.

Gdzie rozliczam podatek PIT? Ciekawe, ile czasu tym razem zajęłoby sprawdzenie temu samemu urzędnikowi, że część PIT płacona przeze mnie, a należna gminie Gdynia, wpływa z II Urzędu Skarbowego w Gdyni?

Ciekawe, to może dalej.

Z jakich usług miejskich korzystam? Może szkoły, może karta miejska, może bilet miesięczny. Hmmm, chyba za mało, żeby wpisać mnie na listę wyborców. Coś by się jeszcze znalazło, a dostęp do tych danych znajduje się w Urzędzie Miasta w Gdyni.

Dzisiaj zostałem sprowadzony całkowicie "do parteru". Czuję się poniżony, udowodniono mi, że totalnie jestem obywatelem drugiego, gorszego sortu, który ma pracować za miskę ryżu i kompletnie nic mu się nie należy. A co najgorsze, zdaję sobie sprawę z tego, że każda niekompetencja urzędnicza w Polsce zostanie przykryta i zasłonięta stekiem bzdur opartych o nic nieznaczące paragrafy, które dostanę w odpowiedzi.

Zastanawiacie się państwo, dlaczego nie zameldowałem się w tym miejscu? Odpowiedź znajdziecie powyżej. W skrócie: musiałbym odwiedzić Urząd Miasta.

Ale znajduję również usprawiedliwienie działań Urzędu Miasta Gdynia - link podany na stronie gdynia.pl, kierujący do ePuap w celu złożenia wniosku o dopisanie do listy wyborców był nieaktywny - też jest to jakieś rozwiązanie problemu z portalem przygotowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, które teraz zrzuca winę na samorządy.

Na moje nieszczęście, po zalogowaniu przez stronę ogólną ePuap, udało mi się taki wniosek złożyć.

Zakończę ogólnym pytaniem do Urzędu Miasta w Gdyni: jakie korzyści mam z płacenia podatków w Gdyni? Korki, zamykanie osiedla dla imprez organizowanych dla garstki osób, odcinanie nas od świata dla przeprowadzenia igrzysk dla 50 rowerzystów, 650. miejsce na liście do przedszkola (na 60 wolnych miejsc), inwestycję drogową kończącą się w środku lasu i zawsze generującą olbrzymie korki?

Po godz. 9 na list pana Krzysztofa odpowiedział pan Igor (nazwisko także do wiadomości redakcji)



Po przeczytaniu płaczliwej wypowiedzi pana Krzysztofa, chciałbym przedstawić sytuację z mojej strony, jako osoby która również próbowała dopisać się przez ePuap i pokazać, że wina wcale nie leży po stronie urzędu miasta Gdyni.

Swój wniosek złożyłem w Gdyni za pośrednictwem ePuapu dopiero w piątek w południe i mimo tak później pory na dopisanie się, popołudniu zadzwoniła do mnie osobiście jakaś pani z wydziału ewidencji ludności z prośbą o dosłanie na podanego przez nią maila potwierdzenia od właściciela mieszkania o moim zamieszaniu, akt własności właściciela oraz skan drugiej strony dowodu osobistego bo miejsca na dwa załączniki w rubryce dowód osobisty wr wniosku internetowym nie było.

W moim przekonaniu Urząd Miasta w Gdyni stanął na wysokości zadania i mimo problemowi z moim wnioskiem związanym z nieodpowiednim przygotowaniem platformy ePuap zostało wytłumaczone mi co i na jaki adres powinienem dosłać. Winę za wcześniej opisaną sytuację tylko i wyłącznie ponosić może Ministerstwo Cyfryzacji bądź ktokolwiek inny odpowiadający za przygotowanie internetowej platformy.
Krzysztof

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (246) ponad 10 zablokowanych

  • ePuap (3)

    Szanowni Państwo, nie bardzo rozumiem zarzut dotyczący braku możliwości dołączania załączników do wniosku. Wprawdzie procedura faktycznie jest za długa i mozna byłoby ją skrócić o jeden etap, wymagając złożenia dowodów dotyczących miejsca zamieszkania już ba etapie składania wniosku, ale pomijając to - ja bez problemu przeszłam przez całą procedurę dołączając niezbędne załączniki i wczoraj zaglosowalam.

    • 20 2

    • Czyli można, jak się odpowiednio zaplanuje cały proces, a nie jak pan Krzysztof na ostatnią chwilę. (2)

      • 6 1

      • Można (1)

        Ja również się dopisałam przez ePUP bez problemu, wystarczyło wcześniej złożyć wniosek, a nie teraz lament bo nas nie dopisali na listę

        • 7 1

        • Ja się też normalnie dopisalem. No ale trzeba umieć czytać...

          • 1 0

  • Internet to raczej obsługują młodzi, wykształceni, z dużych miast. (4)

    A nie osoby starsze. Ile głosów zostało w ten sposób zmarnowanych??

    • 7 11

    • mowisz i tych dowiezionych (1)

      Z za Wisły?

      • 1 0

      • Skąd te minusy? Nie rozumiem.

        Dla mnie każdy głos jest na wagę złota, wybory to święto demokracji. Dlatego żałuję tych straconych, na kogokolwiek miały by być oddane

        • 0 1

    • Dokladnie

      Kiedys byla akcja schowaj babci dowod a teraz jest akcja zrob mlodego w bambuko przez internet.
      Ale swoja droga to niezli oni sa jak dzien przed wyborami sie obudzili....

      • 1 1

    • jak widzisz młody nie znaczy inteligentny

      Polacy to analfabeci z pretensjami

      - starsze osoby mogły wielu przypadkach glosować korespondencyjnie lub przez pełnomocników

      dlaczego tego nie robią? bo łatwiej jest narzekać a strasznie trudno myśleć

      w tym roku - to tylko dla przypomnienia - w każdej skrzynce pocztowej PKW ze Słupska informowała o wyborach - jak głosować, co zrobić i kiedy

      jak 'polakówowi' nie chce się czytać, to ma to czego chciał

      • 0 1

  • Osobiście (1)

    Znam kilka osób które się dopisywały i nie było żadnych problemów. Zresztą nikt nie kazał załatwiać tego na ostatnią chwilę. A na temat kompetencji (czy też ich braku) u urzędników.. No cóż, stwierdzam że w Gdyni i tak nie jest źle, mając porównanie do np Katowic. Czy może to już płacz, bo Horała nie wygrał, a facet koniecznie chciał na niego głosować?

    • 17 3

    • Ale tutaj nie ma ostatniej chwili. Skoro ktoś Ci gwarantuje, że załatwisz to szybko i sprawnie, to każda chwila odpowiednia dla Ciebie jest dobra. Chyba, że jest po wyborach, ale o to nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie miał pretensji.

      • 0 4

  • niestety ale tak to wygląda (3)

    składa się wniosek online, podaje się oświadczenia, że się mieszka, że się prowadzi działalność itp itd, a potem dostaje się pismo, że ma się 3 dni na przesłanie potwierdzenia tego co podane w oświadczeniu - to już naprawdę w erze cyfryzacji urząd po wpisaniu numeru pesel do baz nie jest w stanie ogarnąć, że dany obywatel płaci w mieście podatek? prowadzi w tym mieście działalność? żenada przez duże Ż

    • 11 5

    • (2)

      żaden urząd miejski (organ samorządowy) nie ma kompetencji urzędu skarbowego (organu rządowego), aby móc sprawdzić PIT podatnika

      • 4 0

      • (1)

        to powinien móc zadzwonić i zapytać o tego i tego z opcją info od US "tak" lub "nie" proste jak drut i ułatwiające życie, ale po co. XXI wiek średniowiecze w renesansie!

        • 0 0

        • serio...???? jeśli tak to pretensje o to trochę wyżej, a nie do urzędników. Nie mają takich uprawnień i nie oni piszą prawo.

          • 2 0

  • Wybory są co 4 lata (7)

    A Pan Krzysztof szanowny vel " Konstytucja". Wystarczyło udac się do Urzędu parę dni wcześniej i temat załatwić. Bez kolejek bez opisywania swoich żali na portalu miejskim. Chciałbym zapytać się o pierwsze stwierdzenie Pana Krzysztofa: "Miasto uniemożliwiło mi" ... To jakiś żart? Po prostu z fotela się ruszać nie chciało. Najlepiej żeby urzednik przyszedł do Szanownego Pana Krzysztofa do domu. Od dawna wiadomo ze ePuap jest platformą nieobliczalną. Z pewnością Pan Krzysztof jako osoba elokwentna ą ę sprawdził, jakie wymogi nalezy spełnić aby takowy wniosek "przeszedł". Następnie gorzkie żale : "Uniemożliwiono mi" "Czuje się poniżony, sproawdzony do parteru" Panie Krzysztofie coś się Panu pomyliło. Pretensje należy mieć wyłącznie do siebie. Osobiście złożyłem wniosek o dopisanie 3 dni przed wyborami. Nie czuję się ani oszukany ani zawiedziny ani spraowdzony do parteru. Wystarczyło odrobinę chęci. W pana wypowiedzi brakowało na końcu okrzyków "Kontytucja, Wolne Sądy " . Przykry obrazek. Wierzę jednak, że się Pan ogarnie na przyszłe wybory. Przypomne- te samorzadowe są za 4 lata .

    • 39 11

    • Wystarczy zameldować się w Gdyni. A tak niech słoiczek wybiera wójta.

      • 14 1

    • Za 5 (3)

      Gwoli ścisłości kolejne będą za 5

      • 4 0

      • za 4, tylko prezydenckie są co 5 lat :) (1)

        • 0 3

        • Za 5. PiS zmienił ordynację.

          Kadencja samorządu trwa teraz 5 lat.

          • 3 0

      • będą w przyszłym roku - inne ale będą

        • 0 0

    • godziny pracy UM

      są od 8 do 16 od pon do pt
      jak ktoś kto pracuje nie biorąc urlopu ma się tam pojawić?

      • 0 1

    • z doświadczenia wiem, ze tacy narzekacze to zwykle PISowcy lub prawicowcy - bo wam sięnależy

      • 2 0

  • (2)

    Stanowczo sprzeciwiam się przenosinom na same wybory. Słoje głosują tam gdzie słoje są zameldowane. Chcą oszczędzać na ubezpieczeniach, podatkach, przedszkolach itp. to niech idą z podniesioną głową głosować w Kolbudach, Żukowie, albo Rumi.

    • 27 4

    • (1)

      No to głosuj u siebie słoiku w Gdańsku, a nie w Gdyni. W ogóle nie przyjeżdżaj do naszego miasta, bo tylko korkujesz ulice, a podatków nie płacisz.

      • 0 2

      • d*pa scypie xD

        • 0 0

  • Krzysztof czas odwiedzić Przychodnie Zdrowia Psychicznego,

    bo widać Ciebie wszystko w Gdyni denerwuje, stresuje,.... a możne to własnie Ty tam jesteś największym problemem ?

    • 12 3

  • (1)

    Miałam identyczny problem, ale w Gdańsku. Mam nadzieję, że uda mi się dopisać do spisu na "dogrywkę".

    • 4 3

    • I pewnie zagłosujesz na Plazynskiego :) ?

      • 0 3

  • Trzeba było się zgłosić wcześniej a nie na ostatnią chwilę!

    • 8 6

  • Nie mogłam zagłosować.

    Mnie tez nie było na liście :/

    • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane