• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Profesor klimatolog: zmanipulowano dane pogodowe na temat lotniska w Gdyni

Michał Sielski
5 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Dane mające pokazywać warunki meteorologiczne na lotnisku w Kosakowie badano nad samym morzem, w centrum Gdyni, 6 km od lotniska. Dane mające pokazywać warunki meteorologiczne na lotnisku w Kosakowie badano nad samym morzem, w centrum Gdyni, 6 km od lotniska.

Mniej mgieł w Kosakowie niż na lotnisku w Rębiechowie - to jeden z chętniej używanych argumentów za otwarciem cywilnego lotniska w Gdyni. By to udowodnić, przeprowadzono badania, w których sprawdzono pogodę w Rębiechowie oraz w... centrum Gdyni, oddalonym od lotniska o 6 km. Profesor klimatologii: to daleko posunięta próba manipulacji zgromadzonym materiałem.



Dlaczego skorzystano z danych meteorologicznych z centrum Gdyni?

Władze Gdyni lubią powtarzać, że lotnisko Gdynia-Kosakowo ma zdecydowanie lepsze warunki meteorologiczne niż Gdańsk-Rębiechowo i choćby dlatego drugi port lotniczy w Trójmieście jest potrzebny. Argument ten powtarzany jest tak często, że traktowany jest jak pewnik.

Czy są jednak rzetelne badania, które to potwierdzają?

Okazuje się, że Gdynia takie badania zamówiła. Wykonał je gdyński oddział Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Naukowcy przeanalizowali dane z okresu styczeń-grudzień 2013 roku. Porównali warunki ze stacji meteorologicznych w Gdańsku i Gdyni.

Wyniki są jednoznaczne.

- W roku 2013 w rejonie Portu Lotniczego w Gdańsku-Rębiechowie wystąpiły 62 dni z mgłą.(...) W rejonie miejscowości Kosakowo dni z mgłą było zaledwie dziewięć. (...) Liczba dni z zamgleniem (widzialność pozioma 1-10 km) w Porcie Lotniczym w Gdańsku-Rębiechowie było 196, w Kosakowie - 81 - czytamy w raporcie sporządzonym przez Sabinę Skrzydłowską, głównego specjalistę ds. ekspertyz meteorologicznych IMiGW.
Dane dla lotniska w Rębiechowie mierzono na terenie portu lotniczego. Dane dla lotniska w Rębiechowie mierzono na terenie portu lotniczego.
Diabeł tkwi w szczegółach

Należy pamiętać, że nie ma to nic wspólnego z naukowymi danymi. Jest to wręcz daleko posunięta próba manipulacji zgromadzonym materiałem.
Raport wykonany został z należytą starannością i eksperci, którzy go oglądali nie mają wątpliwości co do jego poprawności. Za to zdziwienie, a nawet rozbawienie budzą wnioski, jakie wyciągają na jego podstawie urzędnicy. Diabeł tkwi bowiem w szczegółach.

Jak sporządzono raport? Zbadane zostały dane z dwóch stacji meteorologicznych. Pierwsza z nich umieszczona jest na lotnisku w Rębiechowie zobacz na mapie Gdańska, a druga... w centrum Gdyni. A dokładnie za Skwerem Kościuszki, na pirsie Molo Południowego zobacz na mapie Gdyni. To ok. 6 km w linii prostej od lotniska Gdynia-Kosakowo.

W raporcie nikt tego nie ukrywa, choć w opisie mowa już o "lotnisku w Rębiechowie" i "rejonie miejscowości Kosakowo". Jaki jest jednak sens wyciągania wniosków dotyczących pogody w Kosakowie na podstawie pomiarów nad morzem w Gdyni?

- Taki, że IMGW porównał zgodność bliską jednakowości wskazań. Innymi słowy, 6 km nie robiło różnicy, o czym zaświadczają klimatolodzy. Z liczbami trudno dyskutować, warto tylko patrzeć na niezafałszowane - przekonuje wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Zebrane przez nas opinie klimatologów nie pozostawiają jednak na takiej tezie suchej nitki.

Liczby nie kłamią, ale zależy, skąd są wzięte

- Ogródek meteorologiczny jest położony nad morzem, praktycznie na jego poziomie. Tymczasem lotnisko Gdynia-Kosakowo leży 44 metry nad poziomem morza, od którego oddziela je niewielki las oraz stromy klif. O odległości 6 km, przy cechującej się specyficznymi warunkami strefie brzegowej, gdzie jest bryza i całkowicie inna cyrkulacja w skali mikroklimatycznej, nie ma nawet co wspominać. Wyciąganie wniosków o pogodzie na lotnisku Gdynia-Kosakowo, biorąc pod uwagę dane pozyskane ze stacji w centrum Gdyni, nie ma sensu. Mgła i opady to zjawisko bardzo lokalne. Chyba że samoloty mają lądować na Skwerze Kościuszki, przy oklaskach spacerowiczów - podkreśla Przemysław Rudź, klimatolog.
Nie trzeba być naukowcem, by to zaobserwować. Wystarczy przejechać się rano obwodnicą Trójmiasta, by zauważyć, że w niektórych miejscach jest doskonała widoczność, a kilkaset metrów dalej zalega gęsta mgła.

Żadnych złudzeń co do sensu wyciągania wniosków na temat pogody na lotnisku Gdynia-Kosakowo nie ma też prof. dr hab. Mirosław Miętus, kierownik katedry meteorologii i klimatologii Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Profesor: daleko posunięta próba manipulacji materiałem

- Takie porównanie nie ma sensu. Zupełnie inna pogoda może być w miejscu lotniska Gdynia-Kosakowo oraz w śródmieściu Gdyni. Papier jest cierpliwy i wszystko przyjmie, więc urzędnicy na podstawie takich danych mogą mówić, co chcą. Należy jednak pamiętać, że nie ma to nic wspólnego z naukowymi danymi. Jest to wręcz daleko posunięta próba manipulacji zgromadzonym materiałem. Jedynym sensownym porównaniem byłoby sprawdzenie danych ze stacji, która istnieje przecież na lotnisku w Kosakowie - twierdzi prof. dr hab. Mirosław Miętus.
Rzekomo tajne dane NATO ze stacji meteorologicznej znajdującej się na terenie lotniska w Kosakowie były publikowane na stronie Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo. Rzekomo tajne dane NATO ze stacji meteorologicznej znajdującej się na terenie lotniska w Kosakowie były publikowane na stronie Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo.
Pikanterii sprawie dodaje fakt, że na lotnisku w Kosakowie istnieje stacja meteorologiczna, która zbiera dane na temat pogody. Dlaczego więc do nich nie zajrzeć? Władze Gdyni twierdzą, że to niemożliwe, ponieważ pochodzą one z obiektu NATO.

Jak jednak w tej sytuacji wytłumaczyć, że część z nich publikowano nawet na oficjalnej stronie Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo, która była aktualizowana dopóki spółka nie ogłosiła upadłości?

- Jak kogoś nie stać, by zbiorcze dane kupić, to może je ściągnąć z internetu. Wielu amatorów tak robi, bo nie jest żadnym problemem ściągnięcie danych z sieci. Poza tym - czy lądowania samolotów cywilnych odbywałyby się w Kosakowie pod eskortą służb specjalnych NATO, skoro dane meteorologiczne są tajne? - kpi prof. Mirosław Miętus.

Opinie (432) 2 zablokowane

  • I co taki artykuł wnosi nowego do sprawy? Nic! (2)

    Ma rację piszący poniżej, że "artykuł zostanie otwarty 4000 razy i redaktorek bezie zadowolony, że temat nic nie wnoszący, ale poczytny - takich teraz mamy dziennikarzy :( "
    Lotnisko istnieje i nic tego faktu nie zmieni. Szukajcie więc tematów, które odpowiedzą na pytanie - co zrobić, aby przynosiło zyski? 650-cio tysięczne Oslo ma aż 3 lotniska, to milionowa Metropolia Trójmiejska nie może mieć dwóch? Oczywiście, że może! Potrzeba tylko mądrych zarządców, którzy to wszystko poukładają. Lotniska mogą się uzupełniać. Potencjał jest ogromny, a i takiej Kopenhadze można by "podebrać" wielu klientów. Sam też wolałbym, w przypadku mgły w Rębiechowie, lądować w Gdyni niż wracać 6 godzin z takiego np. Poznania.

    • 14 12

    • Jakieś konkretne argumenty na podparcie tezy "Potencjał jest ogromy"?

      Oczywiście chodzi o liczby, a nie przymiotniki

      • 6 5

    • Wnosi tyle, że pokazuje że posłużono się manipulacją by uzasadnić budowę lotniska

      • 10 6

  • he he nerwuskom i wypranym mózgom

    z gdyni puszczają nerwy.

    Nawet mgłę sfałszowali to się nie dziwie.

    Proste pytanie ile operacji lotniczych odwołano w Rębiechowie
    i ile po odpaleniu nowego ILS będzie potencjalnie odwołanych.

    I wtedy wyjdzie że gryzoń wywalił 100 mln na śmietnik
    bo miał wizje małego Frankfurtu a utopił gdyńskie finansowanie inwestycji na ładne kilka lat ( wkład własny do dotacji UE do 2020r).

    • 13 13

  • Szczurek nie zadbał o notyfikację przed rozpoczęciem inwestycji

    Przez co kasa została wywalona w błoto. Oczywiście nikogo nie pociągneli do odpowiedzialności

    • 10 6

  • w końcu mam madzieje PRAWDZIWI naukowcy zaczną analizować w. potrzebę tego lotniska (4)

    Mam nadzieję, że poważni naukowcy zaczną ze sobą, ale i rządem rozmawiać na ten temat wielkiej potrzeby dla regionu Północnej Polski i państw Bałtyckich właściwej rozbudowy Lotniska Gdynia-Kosakowo. Obecnie dyskusji nie można toczyć nawet w środowisku naukowym zajmującym się badaniem i rozwojem gdyż środowisko gdańskie i PO- jest przeciwne i nie chce rozwoju Gdyni i całego regionu, a nawet niszczy i przeszkadza.

    Panie Prezydencie Szczurek
    najwyższy czas wystosować apel do Prezydenta Andrzeja Dudy, by skierował do UE stosowny wniosek o udostępnienie własności, wybudowanego za pieniądze samorządu, a zawłaszczonego - poprzez donosy obecnie upodajacego ugrupowania, które już dość się skompromitowała i dalej brnie w ciemny zaułek mając usłużnych prof. jak przytoczony w artykule.

    Mam też wielkie nadzieje, że Apel ten poprą prawdziwi profesorowie z właściwym dorobkiem naukowym, ale i także praktycy ludzie sukcesu, kultury,..., którym leży na sercu dobro pomorskiego społeczeństwa i się nigdy nie splamili jakimiś "na zlecenie pisanymi opiniami pożal sie boże 'eksperckimi'".

    Treść tego artykułu jak i gorąca dyskusja sugeruje, że czas zacząć działać b.intensywnie, bo mogą to być kluczowe posunięcia w tak zmieniającym się spektrum wydarzeń.

    Do apelu należałoby dołączyć jasne i klarowne uchwały samorządu , i inne akty prawne ogólnodostępną charakterystykę topograficzną i klimatyczną, zdjęcia pozwalające na pogłębioną analizę całości.

    Widać jak cisza w eterze to myszy harcują:))

    • 7 14

    • Wniosek to należy wysłać do NIK i prokuratury z prośbą o kontrole (1)

      a najlepiej dobrowolnie się przyznać i poddać karze

      • 9 4

      • POmyliłeś czasy to już było za Stalina

        myślisz, że nowa władza przywróci z tamtego okresu donosy na siebie ???

        Tu ewidentnie widać kto na kogo doniósł do KE i kto ponosi wielkie straty i na dodatek "razy" od przeciwników politycznych

        • 4 6

    • O, jaki elokwentny się znalazł, hahahaha !
      Mam na myśli główny wątek tego posta.

      • 1 3

    • Marych jesteś wielki!!!!!

      Czytam z uwagą twoje komentarze na różne tematy i ZAWSZĘ się z Tobą zgadzam!!!!Mądry z Ciebie facet i ode mnie zawsze masz plusa!!

      • 3 1

  • Szczurek zastał Gdynie murowaną a zostawi drewnianą

    • 11 12

  • Mgła w rozumach

    • 7 5

  • Profesor-wieloletni pracownik IMGW (1)

    W artykule brakuje informacji że profesor który się wypowiada był przez wiele lat pracownikiem IMGW a nawet startował w ostatnich wyborach na dyrektora naczelnego, jak widać nie został wybrany

    • 10 5

    • Brawo dla WYBORCÓW !!!!!

      - widać właściwa młockarnia potrafi odsiać ziarno od plew - i nie ważne w jakie te się kolory ubierają :)))

      • 5 3

  • Mgła zaćmiła umysły (1)

    Tylko osoba z małym rozumkiem mogła wymyślić lotnisk[o w Kosakowie.Tem pomysłodawca miał mgłę na rozumie.Czy w ogóle ktoś pojmuje co to są obszary kontroli lotnisk i ma pojęcie o sposobie sprowadzania samolotów i operacji lotniczych w tych obszarach.

    • 9 8

    • to sie zgadza,

      że z zawodów piloci mają najmniejszy iloraz iQ

      Całkowicie potwierdzasz tą tezę

      • 2 2

  • Panie 'Pudelku' Sielski

    Nie ma kogoś takiego jak Profesor Klimatologii.

    Mgieł jest zdecydowanie mniej w północnej części Trójmiasta niż w południowej. Proszę przeanalizować dane.

    • 6 9

  • przeczytane w innym miejscu na tym portalu: (1)

    Terminal kurierski i sortownia dla firmy DHL Express, oferującej międzynarodowe usługi logistyczne, powstanie w Porcie Lotniczym w Gdańsku. Właśnie podpisano umowę w tej sprawie. Obiekt o powierzchni blisko 2 tys. m kw. będzie gotowy na początku 2018 r.

    • 11 1

    • tak ale to nie DHL stawia sobie sortownię...

      a ktos za nia zapłaci

      • 0 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane