• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Program wyborczy? Info na priv!

Ewa Palińska
21 marca 2024, godz. 07:00 
Opinie (126)
  • W internetowych grupach sprzedażowych po cenę trzeba napisać na priv. Okazuje się, że ta straszna praktyka została zaanektowana przez niektórych gdańskich radnych, którzy odsyłają wyborców na priv, kiedy ci pytają o programy wyborcze.
  • W internetowych grupach sprzedażowych po cenę trzeba napisać na priv. Okazuje się, że ta straszna praktyka została zaanektowana przez niektórych gdańskich radnych, którzy odsyłają wyborców na priv, kiedy ci pytają o programy wyborcze.
  • W internetowych grupach sprzedażowych po cenę trzeba napisać na priv. Okazuje się, że ta straszna praktyka została zaanektowana przez niektórych gdańskich radnych, którzy odsyłają wyborców na priv, kiedy ci pytają o programy wyborcze.

"Ile to kosztuje? Info na priv" - to zaraza polskich mediów społecznościowych, która pokazuje, że pieniądze to wciąż temat tabu. Tendencja ta przeniknęła częściowo do polityki lokalnej, bo czasami równie trudno poznać programy wyborcze kandydatów na radnych.



Wybory samorządowe odbędą się już 7 kwietnia, o czym przypominają wręczający na ulicach ulotki kandydaci oraz plakaty wyborcze, którymi obwieszone są trójmiejskie ulice.

Mieszkańcy za plakatami nie przepadają, ale kandydaci przekonują, że mimo postępu technologicznego i popularności mediów społecznościowych, uśmiechająca się z baneru twarz to wciąż ważne narzędzie marketingu politycznego.

Reklama na chodniku? Czemu nie. Przecież wyborcy głosują i tak na nazwiska, które im się opatrzyły. Nieważne gdzie i w jaki sposób. A i płacić nie trzeba. Reklama na chodniku? Czemu nie. Przecież wyborcy głosują i tak na nazwiska, które im się opatrzyły. Nieważne gdzie i w jaki sposób. A i płacić nie trzeba.

Program wyborczy? Info na priv



Czy wybierając kandydata w wyborach samorządowych sprawdzasz jego program wyborczy?

Ktoś - nie bez racji - powie, że od uśmiechniętej buzi ważniejszy jest program i to, co kandydaci mają do zaoferowania. Mimo to, część samorządowców in spe takimi programami nie dysponuje. Kiedy poprosiłam jednego z nich o szczegóły, odpisał, że dostanę je na priv, bo w sumie cały czas nad nimi pracuje.

Inny, zapytany o to samo, zaproponował, że możemy umówić się na kawę i o tym porozmawiać. Nie były to pytania zadane kanałami służbowymi, a prywatnie, w mediach społecznościowych.

Dlaczego zatem, skoro kandydaci na radnych są tam tak aktywnymi dyskutantami, w sprawie programów odsyłają na priv?

Programy tych kandydatów, którzy się z nimi nie kryją, znajdziecie w serwisie wyborczym Trojmiasto.pl, obok ich nazwisk




Jedni nie robili nic, inni byli tak aktywni, że mogli zadziałać na szkodę



Problem ze znalezieniem programów wyborczych miałam nawet w przypadku radnych z wieloletnim stażem. Niektórzy powoływali się m.in. na swoją ogromną aktywność w poprzednich kadencjach. Wystarczy jednak zajrzeć na stronę BIP i sprawdzić, jak wyglądała ta aktywność - czasem składane przez nich interpelacje.

Tu znajdziesz interpelacje składane przez radnych i odpowiedzi na nie:



Asem okazał się jeden z kandydatów, który po niemal zupełnie bezczynnej kadencji (bo obecnie jest radnym) zwrócił się do mieszkańców z prośbą o wskazanie problemów dzielnicy, żeby mógł je sobie wpisać do swojego programu.

Ręce opadły mi też, kiedy zapoznałam się z kreatywnością kandydatów w mediach społecznościowych, szczególnie na TikToku.

Baner wyborczy na cmentarzu to już przesada (36 opinii)

Zero hamulców, nawet cmentarza nie potrafią uszanować.wstyd i przegięcie
Zero hamulców, nawet cmentarza nie potrafią uszanować.wstyd i przegięcie


Czasem warto się zastanowić, co wrzuca się do sieci



Postanowiłam w końcu sprawdzić, z jakimi programami startują młodsi kandydaci, szczególnie ci najbardziej zaangażowani i stojący po przeciwnej stronie sceny politycznej. I co? Pudło. Zobaczyłam natomiast fajnego kota kręcącego się przy plakatach wyborczych czy kandydata na radnego, który paradując w bieliźnie tłumaczy, jak ubrać się na randkę i gdzie na nią pójść.

Czasu na to, aby odpowiedzieć mi na pytanie o to, ile plakatów z jego twarzą "zdobi" ulice Gdańska, niestety do tej pory nie znalazł.

Plakaty wyborcze zalały Trójmiasto. Tylko w Gdańsku są płatne Plakaty wyborcze zalały Trójmiasto. Tylko w Gdańsku są płatne

Drodzy kandydaci, zagrajcie z wyborcami w otwarte karty



Szanowni kandydaci, ja absolutnie nie sugeruję tego, że osobiste spotkania z wyborcami, prowadzenie z nimi rozmów na "priv", czy nagrywanie śmiesznych filmów na TikToku jest czymś złym (granic dobrego smaku lepiej jednak nie przekraczać). Jeśli jednak pytania padają publicznie, warto publicznie na nie odpowiedzieć.

Dobrze by było, tu kieruję swoje słowa do obecnych radnych, którzy ubiegają się o ponowny wybór, aby udostępnili wyborcom podsumowanie swoich dotychczasowych dokonań. Jeśli składaliście interpelacji, napiszcie ile razy i z jakim skutkiem.

Was, drodzy wyborcy, chciałabym wyczulić na to, że coś, co nam się opatrzyło, co jest tak intensywnie reklamowane, że nie potrafi nam wyjść z głowy, może, ale nie musi być najlepszym wyborem. Warto wczytać się w opis (w tym przypadku program wyborczy) i samemu ocenić, czy to, co ktoś chce nam zaoferować, sprosta naszym oczekiwaniom.

Podsumowując, życzę nam wszystkim dokonywania wyłącznie słusznych wyborów. Nie tylko zakupowych.

Opinie (126) 4 zablokowane

  • 100 konkretów na 100 dni...

    Ludzie, nie dajcie się omamić okrągłym hasełkami - oni będą działać tak, jak ich partia każe. Np Pecka z PL2050 bedzie pewnie za wprowadzeniem SCT (zakaz aut spalinowych w mieście) a w programie będzie to ujęte w jakieś ładnie brzmiące hasełko.

    • 9 0

  • Piotr Pawłowski - kandydat Lewicy do sejmiku - okręg Gdańsk, miejsce nr 6 na liście. (52)

    Widzę, że pod moim nazwiskiem jest link do mojego profilu na fb, dziękuję trojmiasto.pl :)
    Poza tym - jestem radcą prawnym, specjalizuję się w prawie medycznym i oświatowym. Jestem koordynatorem akcji i dużej grupy "Świeckiej Szkoły", wielu ludzi w 3mieście zna mnie z aktywności obywatelskiej na rzecz realnego rozdziału państwa (samorządu) od kościoła. Pomagam rodzicom, których dzieci są dyskryminowane w szkołach przez wszechobecną indoktrynację katolicką. Pomagam też nauczycielom i innym pracownikom krzywdzonych przez mobbing w pracy, to paskudne zjawisko, z którym władze niewiele robią, niestety. Trojmiasto.pl zamieściło kiedyś nawet mój artykuł nt praw nieletniego ucznia w szkole (dziękuję). W sejmiku województwa chcę jako prawnik i polityk pilnować spraw edukacji i zdrowia, chcę, by w końcu wystarczające środki (choćby z funduszy unijnych) na zadbanie o profilaktykę zdrowotną, zwłaszcza dla mężczyzn oraz byśmy z sejmiku województwa zrobili w końcu realne forum dyskusji o koordynowaniu w skali regionu polityk społecznych. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania - e-mail: swieckaszkola24@gmail.com
    Pozdrawiam i proszę o głos 7 kwietnia!

    • 7 14

    • Panie Piotrze, co Pan sądzi o swicsch chanukowych zapalnych w UM Gdańsk? (17)

      Walczycie z KK, a nie przypominam sobie nabożeństwo Katolickich w UM Gdańsk.

      • 11 0

      • Uważam, że przestrzeń instytucji publicznych powinna być wolna od wszelkich symboli religijnych (16)

        Świec chanukowych w urzędzie też nie powinno być. A co do nabożeństw katolickich to ostatnio bardzo krytykowaliśmy Wiceprezydenta Grzelaka, który uczestniczył w mszy organizowanej przez jedną ze szkół przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego (dyrektor tej szkoły nie powinien jej organizować, szkoła jest od przekazywania wiedzy, nie wiary).

        • 2 1

        • Jak się mają Pana postulaty do polityków Lewicy uczestniczących (13)

          w nawozensywie Chanukowym w Sejmie RP? Nie gryzie się Panu to, ze światopoglądem i programem/kierunkiem partii?

          • 8 0

          • Gryzie mi się... (12)

            Tak, gryzie mi się, ma Pan rację. Osobiście propaguję w mojej partii podejście, które sam mam - szacunek dla wiary i ludzi wierzących - jak najbardziej, ale realny rozdział wszelkich kościołów i wyznań od polityki i przestrzeni publicznej musi być. Myślę, że za 5-10 lat doczekamy tego, że krzyż z sali plenarnej Sejmu zniknie, społeczeństwo się zmienia, jesteś coraz bardziej laiccy, co mnie cieszy.

            • 3 1

            • Patrząc na podejście posłów do tematu świec chanukowych (11)

              nie widzę w polach Lewicy najmniejszej chęci usunięcia z Sejmu menory chanukowej (ba, sami chętnie uczestniczą w tym o rzędzie religijnym) - wielokrotnie wypowiadali się w temacie potrzeby usunięcia krzyża, jednak nie kojarzę żadnej wypowiedzi mówiące o potrzebie usunięcia menory. Z czego to wynika?

              • 8 0

              • Myślę, że jest grupka posłanek Lewicy (10)

                które uważają, że należy walczyć z antysemityzmem i z tego raczej wynika uczestnictwo w tym wydarzeniu a nie z chęci wsparcia samej religii czy kościoła... Ja tego nie popieram, tak jak wyżej napisałem. W ogóle wielu moich znajomych wierzących i praktykujących katolików popiera moje świeckie postulaty, bo widzą jak ich kościół traci autorytet i wiernych przez skandale związane ze ścisłym związkiem kościoła z władzą. Rydzyk, Głódź, Wojda etc...

                • 2 2

              • W obchodach Chanuki uczestniczył też poseł Biedroń (9)

                W dalszym ciągu mam dysonans pomiędzy czynami, a słowami Lewicy. Nawet media w DE mówią, że PL jest najbardziej tolerancyjnym wobec Żydów krajem w UE więc chyba takie wyrazy wsparcia nie są potrzebne? Jednocześnie jeszcze raz zwracam uwagę na to, że Lewica nie wspominała o tym że wraz z krzyżem Sejm powinna opuścić chanukowa menora.

                • 6 0

              • Mam dysonans tak jak Pan(i) (8)

                Cóż, w partiach czy koalicjach tak już jest, że mamy wewnętrzny spór na różne tematy, to normalne. W takiej KO częścią sa np Zieloni, którzy teraz z pewnością nie są zadowoleni, że Tusk chce się wycofać z tzw "Zielonego Ładu"...

                • 1 1

              • Dysonans jest tym większy, że uczestnictwo Lewicy w sejmowej Chanuce trwa od lat

                i przez cały ten czas, posłowie i posłanki Lewicy wielokrotnie przypominają o tym że należy usnąć... ale krzyż. Zero wzmianki o menorze. To tak jakby działacz na rzecz ochrony zwierząt futerkowych prowadził ferme norek.

                • 4 0

              • Panie Piotrze, sam się Pan chwali swoimi działaniami anty KK (6)

                A jednocześnie nic Pan nie robi np. z Chunuką w UM Gdańsk? Jakieś interpelacje? Protesty? Czy może się Pan boi nadepnąć komuś na odcisk? Dostrzegam brak konsekwencji w walce o świeckie budynki użyteczności publicznej.

                • 4 0

              • Słuszny postulat. (5)

                Ja skupiam się bardziej na deptaniu odcisków dyrektorów szkół i urzędników od edukacji, ale co do Chanuki w UM Gdańsk obiecuję, że jeśli w tym roku w grudniu znowu będzie to zabiorę publicznie głos. Gdybym został radbym sejmik to ten głos byłby lepiej słyszalny ;)

                • 2 1

              • Panie Piotrze, z internetu wynika, że działa Pan na Lewicy przynajmniej od 2018 (4)

                Jaka mamy pewność, że skoro przez ostatnie 6 lat działa Pan w akcjach skierowanych na KK, po wybraniu na stanowisko ruszy Pan temat np żydowskiej Chanuki? Co sprawiało że dotychczas nie interesował się Pan tamtymi tematami?

                • 2 0

              • Pewność będzie, gdy naprawdę to zrobię... (3)

                A nie interesowałem się specjalnie tematem, bo po prawdzie byłem skupiony na walce o świeckość w kontekście wpływów kościoła katolickiego, który jest dominujący u nas. Wpływ gmin wyznaniowych żydowskich na naszą rzeczywistość jest marginalny, przyzna Pan(i)...

                • 1 2

              • Panie Piotrze, KK dominuje ale jednak nie wystawia szopki w UM Gdańsk? (2)

                Coś mi tu się ta argumentacja nie klei...

                • 3 0

              • Gdańsk z własnego budżetu wydaje 20 mln zł rocznie na wynagrodzenia katechetów katolickich. (1)

                Co do dominacji kk...

                • 0 1

              • To wynika z konkordatu, dominacji, liczby wyznawców itp

                Nijak się ma jednak do realnych działań samego UM Gdańsk na którego terenie odbywała się uroczystość religijna wyznawców Judaizmu. Z uporem maniaka wraca Pan ciągle do KK - ciągle przymykając oko na Chanukę - teraz powołując się na argumentację finansową.

                • 4 0

        • Krytykowaliście kogoś dlatego, że poszedł do kościoła? (sam nie wierzę, że bronie Grzelaka...) (1)

          "Ostatnio krytykowaliście"? Początek roku był we wrześniu, a mamy koniec marca...

          Przepraszam, ale to już nie wygląda jak "rozdział państwa od kościoła", ale jak wojujący ateizm. Msza zapewne nie była organizowana przez szkołę, a przez kościół, a dyrektor mógł jedynie prosić o mszę w intencji uczniów. Z pewnością nie była to msza obowiązkowa dla wszystkich - kto chciał ten szedł, kto nie chciał nie szedł.

          • 3 1

          • Proszę poczytać artykuł:

            https://wolnoscodreligii.pl/2023/09/27/nie-musicie-sie-modlic-podczas-mszy-wystarczy-ze-bedziecie-uczestniczyc-z-tylu-klasy-w-ten-sposob-nacisk/

            Jak Pan(i) widzi dyrektor naciskał na udział uczniów w mszy, czego nie powinien robić, moim zdaniem.

            • 2 3

    • Panie Piotrze, (26)

      Na czym polega "realny rozdział państwa od kościoła". Kiedy takie zjawisko zachodzi i co trzeba zrobić?

      • 7 0

      • Realny rozdział państwa od kościoła... (25)

        To sytuacja, w której:
        - w szkole publicznej nie ma katechezy, bo powinna być w salkach parafialnych, tak jak 30 lat temu
        - politycy nie stają na kościelnych ambonach i nie robią partyjnej propagandy
        - w urzędach publicznych nie wiszą krzyże ani święte obrazy, bo urząd jest świecki, nie kościelny
        - instytucje państwowe ani samorządowe nie zatrudniają za publiczne pieniądze księży (apelowałem np, żeby Port Lotniczy w Gdańsku zwolnił kapelana lotniska)
        etc...

        Art. 10 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania:
        Rzeczpospolita Polska jest państwem świeckim, neutralnym w
        sprawach religii i przekonań.

        Co zrobić? Jeśli głosuje Pani w Gdańsku to proszę o głos :)

        • 3 1

        • Panie Piotrze (24)

          Czy powiedzenie, że "przyroda nie znosi pustki" nie zaistnieje w momencie usunięcie "krzyży i świętych obrazów" ze "świeckich" urzędów i nie wejdzie coś w ich miejsce? Czy neutralność nie jest sytuacją sztuczną i czy prawo nie powinno być jak najbardziej naturalne? Jakimi środkami, sposobami chce pan uniemożliwić występowanie stanie na ambonach?

          • 5 0

          • Proszę spojrzeć na Czechy (23)

            To nasi sąsiedzi, ich społeczeństwo jest bardzo laickie, kościół ma marginalny wpływ na politykę. W miejsce słabego kościoła katolickiego w Czechach nie weszło żadne inne wyznanie, o ile wiem. Neutralność państwa wobec kościoła to sytuacja naturalna w krajach zachodniej Europy. Co do uniemożliwienia występowania polityków na ambonach to widziałbym szansę w bardziej asertywnym podejściu naszej dyplomacji do takich spraw, nota protestacyjna skierowana do Watykanu, oparta na łamaniu art. 1 Konkordatu może by otrzeźwiła
            biskupów i proboszczów.

            • 1 2

            • Zważywszy na to, że Czechy stały się europejska stolicą porn biznesu (21)

              ten kraj jest słabym wzorem do naśladowania.

              • 2 0

              • A ja słyszałem, że to Warszawa jest stolicą polskiego porn biznesu... (20)

                • 1 2

              • Pewnie w PL tak, mowa była jednak o Czechach (19)

                którym najwyraźniej ta świackość nie wychodzi na dobre.

                • 1 0

              • A ja uważam, że wychodzi im na dobre (18)

                Czechy to kraj tolerancyjny, otwarty światopoglądowo, gwarantujący choćby prawa reprodukcyjne kobiet...

                • 0 4

              • Temat "praw reprodukcyjnych" ośmieszyła ostatnio pani ginekolog Anna Orawiec (17)

                gdy podczas debaty w Kanale Zero określiły płód jako "pasożyta" - tym samym zaprzeczyła dotychczasowym tezom Lewicy, że płód jest integralną częścią kobiety i to ona ma pełne prawo do decydowania o aborcji. W biologii pasożyt to osobny organizm - nie może być zatem integralną częścią organizmu kobiety.

                • 2 0

              • Ja bym tak płodu nie nazwał... (16)

                Natomiast zgadzam się, że to kobieta ma pełne prawo do decyzji o terminacji ciąży.

                • 0 3

              • Na tej samej debacie była posłanka Żukowska z Lewicy, która stwierdziła że (2)

                z zarodka ludzkiego może powstać coś innego niż człowiek (bo są też patologiczne ciąże). Pani Orawiec z kolei oceniła, że aborcja do 12 tygodnia niesie mniejsze ryzyko dla kobiety niż usunięcie zęba mądrości. Dyskusja o aborcji zaczęła mieć tragikomoczny charakter - a temat jest bardzo poważny.

                • 4 0

              • Temat jest poważny, 100% zgody.

                Ja jestem za dozwoloną aborcją do 12 tygodnia.

                • 1 0

              • Z zarodka może powstac zaśniad. Proszę poczytać co to jest.

                • 0 0

              • Jeszcze apropo Czech "Liczba urodzeń w Czechach spadła w 2 lata o ponad 20 proc. Nawet w Polsce spadek był mniejszy" (1)

                W 2 lata (2022-2023) spadek ten wynosi 40%

                • 2 0

              • Poprawka, spadła w 2 lata o 0.4 a nie 40%

                Jak wyżej, ponad 20% spadku

                • 2 0

              • Panie Piotrze, (5)

                Na jaki autorytet, upoważniający wspomnianą kobietę do terminacji ciąży vel zabicia dziecka, pan powołałby się?

                • 3 0

              • Zdrowy rozsądek wystarczy (4)

                • 0 1

              • Panie Piotrze, (3)

                Czy na "zdrowy rozsądek" również można powoływać się w razie chęci terminacji pana ewentualnego mandatu w sejmiku?

                • 4 0

              • Musi Pani na mnie zagłosować, żeby była szansa na terminację w kolejnych wyborach. (2)

                • 0 2

              • Panie Piotrze, (1)

                Czemu dopiero w następnych wyborach, a nie powiedzmy po 12 tygodniu sprawowania mandatu?

                • 3 0

              • Polskie prawo nie przewiduje takiej procedury.

                • 0 1

              • Czy ma Pan takie samo zdanie odnośnie prawa mężczyzn do jednostronnego zrzeczenia się odpowiedzialności finansowej za dziecko, (4)

                jeżeli kobieta mimo wszystko postanowi ciążę donosić i dziecko urodzić, wbrew woli partnera?

                Tak zwana aborcja finansowa?

                • 3 0

              • Hmm, ale seks był za zgodą mężczyzny? ;) (3)

                • 0 0

              • Podobnie jak za zgodą kobiety - do tanga trzeba dwojga ;) (2)

                Niemniej bardzo proszę o jednoznaczną odpowiedź.

                • 3 0

              • Był seks, jest dziecko, jest odpowiedzialność finansowa obu rodziców, sprawa prosta. (1)

                Ciekawiej pod względem prawnym może się zrobić, gdy kobieta zastosowała podstęp, np. zapewniała mężczyznę, że stosuje antykoncepcję a potem okazało się, że kłamie. Jakieś tego typu sprawy na zachodzie były, nie wiem, czy w Polsce też.

                • 1 4

              • No i tutaj mamy konkretny rozjazd. Niby lewica jest za równością, a tak naprawdę za przywilejami dla konkretnych grup.

                Był seks za zgodą obojga partnerów, jest ciąża, jest odpowiedzialność OBOjGA partnerów, a nie tylko mężczyzny.

                Dlaczego wyłącznie kobieta ma decydować o terminacji ciąży, nawet jeśli mężczyzna chciałby dziecko i nie rościłby sobie nic od kobiety po porodzie? Wszak kobieta idąc do łóżka, wiedziała z czym może wiązać się 'zabawa' i godziła się z konsekwencjami, prawda?

                Dlaczego w sytuacji odwrotnej, to ponownie kobieta ma mieć decydujący wpływ na los zarówno dziecka jak i mężczyzny?

                Wobec wcześniejszej pańskiej argumentacji, słowa "był seks, jest dziecko, jest odpowiedzialność finansowa obu rodziców, sprawa prosta" uważam za całkowicie kontrrównościowe.

                • 3 0

            • Panie Piotrze,

              Czy w krajach starego zachodu imami występujący w meczetach nie mają istotnego wpływu na politykę lokalną? Czy nie ma obszarów, gdzie systemem prawnym jest prawo szariatu? Proszę o przykład wpływu kościoła na politykę, który uważa pan za szkodliwy.

              • 5 0

    • dlaczego popieracie rząd Tuska? Adrian Zandberg powiedział kiedyś , że nigdy nie poprze tego rądu (2)

      Co pan myśli o 100 konkretach w sto dni?

      • 5 0

      • Adrian Zandberg należy do partii Razem, ja do Nowej Lewicy... (1)

        1. Popieramy rząd Tuska, bo jesteśmy jego częścią. Rząd nie jest idealny, ale daje szansę na zmiany, na których zależy Lewicy. 2. Zandberg i Partia Razem powinni poprzeć rząd tak jak my, ich rozjazd mi się nie podoba.

        • 0 2

        • do wyborów szliście razem, na jednej liście

          Zandberg miał rację, bo lewica nie powinna popierać drapieżnego liberała, ale dla stołków robi się wszystko

          • 1 0

    • Religia to prywatna sprawa. Mobbing dotyka garstki. W korkach stoją wszyscy. (2)

      Co zrobi Pan z korkami? Czy możemy liczyć na odwrót od polityki walki z kierowcami? Czy zamiast spowalniać samochody, by były wolniejsze niż tramwaje (17km/h i szybciej się nie da bo stają co 300 metrów nawet z priorytetem świateł) przyspieszycie komunikację miejską do tych co najmniej 30km/h (możliwe tylko przy postawieniu na często jeżdżącą kolej 40km/h)? Czy zamiast budowy antyzatok, które spowalniają ruch i są niebezpieczne, będzie budować skrzyżowania bezkolizyjne? Czy wrócą przyciski na przejścia dla pieszych przynajmniej w godzinach i miejscach, gdzie jest mały ruch pieszych? Czy pojawią się sekundniki na skrzyżowaniach, gdzie tramwaje mają je od lat? To są problemy które dotykają większości gdańszczan i zagłosuję na każdego, kto je rozwiąże, nie ważne czy z Konfederacji czy z Lewicy.

      • 4 0

      • Ostatnio krytykowałem planowany buspas na Grunwaldzkiej... (1)

        1. Dopóki państwo wydaje ok. 2 mld zł rocznie na pensje katechetów w szkołach to religia moim zdaniem to wciąż publiczna sprawa. 2. Mobbing dotyka dziesiątek tysięcy pracowników firm i instytucji publicznych, za mało robimy, żeby mu zapobiegać, jest procedowana teraz ustawa o tzw. sygnalistach, cieszy mnie to.
        3. Zgadzam się z Pan(i) postulatami dotyczącymi przyspieszenia autobusów i tramwajów, sekundników i przycisków na przejściach, dziwi mnie to, że służby miejskie tego nie robią.
        4. Jestem kierowcą, dużo jeżdżę po Gdańsku i województwie, nie jestem zwolennikiem "walki" z kierowcami. Uważam, że województwo powinno inwestować dużo w rozwój sieci kolejowej, to na dłuższą metę zmniejszy ruch samochodowy. Np 6 kursów dziennie na nowootwartej linii na bajpasie kartuskim to jakiś żart, pisałem to wiele razy, ludzie potrzebują więcej kursów, by się przestawić z auta na pociąg.

        • 1 2

        • Panie Piotrze,

          Na szybko licząc: 2 mld podzielone przez 30 tys katechetów daje oszałamiającą kwotę 3,4 tys na rękę miesięcznie. Czy "Lewica" z założenia nie powinna dbać o najuboższych?

          • 2 0

    • Lewaki to najwieksze szkodniki w Polsce!!.Wlaczą z katolikami to taka chora obłuda i hipokryzja!! Bo jak inni napisali

      Religia żydowska juz im nie przeszkadza identycznie z muzułmanizmem Polska od jest krajem katolickim tak jak inne kraje w europie .Komuniści w PZPR chciali to zniszczyc i to własnie z kosciołem i papieżem przegrali.A teraz Ci komunisci pod nazwa lewicy robia dalej to samo co za PZPR

      • 5 0

  • To jest skandal, że większość kandydatów na radnych nie ma nic wyborcom do powiedzenia i nie publikuje swoich programów (1)

    Komitety nie organizują spotkań z mieszkańcami, ograniczając się do zapychania ust pączkami i kawą gdzieś na przystanku tramwajowym lub w okolicach kościołów. Starzy radni są często jak leniwe tłuste koty, nie chwalą się sukcesami, ponieważ tych w nie ma! Uważają, że głosy wyborcze należą im się jak micha karmy. Nie głosujcie na gęby, głosujcie na działaczy! Zasada jest jedna, im kandydat wywiesza większą ilość banerów, tym mniej zrobił! Zwyczajnie pilnują dobrze płatnych stołków.

    • 11 0

    • nie publikuja bo ich nie maja !! chca sie tylko dostac do koryta!!

      • 1 0

  • dlaczego nikt nie rozlicza polityków z ich programów? (2)

    • 9 0

    • 100 konkretów na 100 lat

      • 3 0

    • Kon-sty-tu-cja!

      Art. 104.1. Posłowie są przedstawicielami Narodu. Nie wiążą ich instrukcje wyborców
      Art. 105.1. Poseł nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za swoją działalność wchodzącą w zakres sprawowania mandatu poselskiego ani w czasie jego trwania, ani po jego wygaśnięciu

      • 5 0

  • Pamietam reklame wyborcza Tuska na szczycie komina z pedzlem w reku.

    Jedynym szczytem byl szczyt bezczelnosci, bo Tusk byl malarzem niskopiennym, a tym wysoko na kominie byl inny pracownik firmy. Wysoko sztaplowal juz od dawna.

    • 6 1

  • Ja i na priv nie dostałem odpowiedzi...

    Pytałem wiceprezydenta Borawskiego o falę, kosz vs zyski (wiem że zbiorkom jest i będzie deficytowy), jakie jest zainteresowanie, co z ludźmi, którzy dysponują jedynie gotówką, a biletomaty czasem nie działają. Pytań o sens fali jest z resztą znacznie więcej, ale po co odpowiadać jak przed wyborami można się polansować z monitorów w tramwajach

    • 10 1

  • A gdzie w ogóle znaleźć komitety?

    Przecież to jest jedna wielka kpina....

    • 3 0

  • Pytanie do autorki Ewa Palińskiej (2)

    A ja mam publiczne pytanie do autorki artykułu, dziennikarki p. Ewy Palińskiej:
    Dlaczego powyższa treść jest tylko felietonem a nie rzetelnym artykułem obnażającym opisane postępowanie kandydatów, podając konkretne nazwiska, przykłady i cytując lub pokazując zrzuty ekranów z korespondencji pytań i odpowiedzi (lub ich braków) ?
    Pani Ewo dlaczego w ostatnich latach "dziennikarstwo" to tylko "liźnięcie" tematu, opisanie, że pytany (kandydat, urzędnik, prezes instytucji, itp.) odpisał na odczepnego "bo tak" a nie zadawanie kolejnych, coraz mniej wygodnych dla odpytywanego aby możliwie do końca zgłębić temat szukając rozwiązania czy choćby pokazać niekompetencję danej osoby publicznej?

    • 10 0

    • Wyluzuj Jacku (1)

      Oczywiście dziennikarz powinien rzetelnie opisać każdy problem który nurtuje pana Jacka albo nie zabierać głosu wcale. Taka jest konwencja felietonu w którym sygnalizuje się i z grubsza omawia nurtujący problem. Też wolałbym dziennikarskie śledztwo na temat każdego członka rady miasta i dogłębną analizę każdego kandydata, ale obawiam się że do wyborów nie starczyłoby czasu. Zresztą są jeszcze inne media niż trojmiasto.pl.

      • 0 0

      • Może i trzeba wyluzować, wiem też że to tylko felieton ale już wielokrotnie i w wielu miejscach coraz częściej czytam artykuły (nie felietony) różnych dziennikarzy, wydawałoby się, że rzetelnych i doświadczonych zawodowo, w których było takie opisywane przeze mnie "lizanie" tematu, sprawiające wrażenie "odfajkowania" np. zgłoszenia czytelników, mieszkańców, itp., tak jakby najważniejszy był tylko nagłówek i oglądalność/czytalność rodem z tabloidów. Są inne media, są porządne wielostronicowe artykuły, ale smutne to, że choćby właśnie przykładowo takie nasze lokalne trojmiasto.pl wielokrotnie nie potrafi zająć się zagadnieniem od a do z, a często za to potrafią chwalić się dopiskami typu "nasz interwencja" czy podobnymi.

        • 4 0

  • Nie chodzi o żadną "wstydliwość", tylko o zwykłe kombinatorstwo. Przecież jeśli ktoś utarguje zejście z ceny, a potem jednak mimo to się rozmyśli, to jeszcze nie daj boże kolejny kupujący pomyśli sobie, że ta utargowana cena jest teraz obowiązująca. Z programami wyborczymi jest tak samo - po co składać publiczne obietnice, z których jeszcze ktoś potem będzie próbował rozliczać?

    • 4 0

  • A mi brak konkretów aż tak nie przeszkadza. (10)

    W wyborach kieruje się raczej systemem wartości i listą spraw priorytetowych oraz ogólnymi pomysłami na ich realizację. Przecież to czy uda się zrealizować po wyborach konkretny postulat zależy od dziesiątek czynników których nie da się przewidzieć jak koniunktura gospodarcza, procesy demograficzne, skład rady miasta po wyborach czy nawet pogoda.

    • 6 56

    • Oho (4)

      Czyli krótko mówiąc jesteś tym standardowym, wyborczym NPC.

      • 10 0

      • wręcz przeciwnie (3)

        Po prostu zdaję sobie sprawę ze złożoności pewnych procesów. Właśnie ludzie nieogarnięci dają sobie zamydlić oczy jakąś nośną obiecanką wyborczą partii podczas gdy ta za plecami trzyma masę złych pomysłów wynikających z poglądów. Np PiS obiecujący podnieść place minimalną a z tylu schowane przerobienie całego państwa we wschodnią dyktaturę, albo partia Hołowni obiecująca obniżki ZUS i zgodę narodową a w domyśle konserwatywne kościelne poglądy.
        Ale jak ty wolisz wybierać kandydata według długości metrów chodnika który obieca wyremontować czy liczby miejsc parkingowych które stworzy to proszę bardzo.

        • 2 8

        • Czyli jak dopingowanie bohaterom telenoweli

          Esmeralda ma ładny uśmiech, dobrze jej z oczu patrzy i ją lubię a Gryzelda jest brzydka, więc zagłosuję na Esmeraldę.

          • 11 1

        • Dokladnie tak POkemony głosuja na partie nic innego sie dlanich nie liczy (1)

          • 9 0

          • tak tak rusku

            • 0 0

    • to lepiej odpuść sobie wybory

      • 13 0

    • Innymi słowy, idealny wyborca środowiska Dulkiewicz. (1)

      • 12 1

      • ....a po szkole chadzaliśmy razem do kosmetyczki na koszt miasta

        • 2 0

    • już jeden był z 100 konkretami (1)

      • 3 0

      • oj lisku lisku co tam niesiesz w pysku

        ale rudy ...a kto wierzy rudemu ? ..tylko naiwniak

        • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane