• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kontrola poselska w porcie. Prokuratura i NIK zajmą się pyłem węglowym?

Maciej Korolczuk
27 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (402)
Pyłem węglowym nad Gdańskiem zajmują się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, posłowie, radni miasta i dzielnicy, a także władze Gdańska. Czy wkrótce dołączy do tego prokuratura i NIK? Pyłem węglowym nad Gdańskiem zajmują się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, posłowie, radni miasta i dzielnicy, a także władze Gdańska. Czy wkrótce dołączy do tego prokuratura i NIK?

Brak budżetu, harmonogramu działań i dokumentów potwierdzających podjęte czynności - to skutek kontroli poselskiej Beaty Maciejewskiej, posłanki Lewicy, która w czwartek udała się do gdańskiego portu ws. uciążliwego pyłu węglowego. Z kolei radny KO Cezary Śpiewak-Dowbór zaapelował do władz Gdańska o zebranie dowodów na zaniechania portu i złożenie w tej sprawie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. W czwartek wieczorem port wydał w tej sprawie oświadczenie.



Posłanka Lewicy Beata Maciejewska przeprowadziła w czwartek interwencję poselską na terenie gdańskiego portu. W siedzibie zarządu spotkała się z władzami i pracownikami spółki, by porozmawiać o przyczynach zapylenia nad miastem, z jakim mierzą się w ostatnich dniach mieszkańcy Gdańska.

- Usłyszałam, że problemu nie ma, bo nie ma w tej sprawie żadnej oficjalnej informacji, by cokolwiek złego się tutaj działo - mówi posłanka. - Gdy pokazałam im zdjęcia od mieszkańców, którzy mierzą się ze skutkami działalności portu, nie mogą otwierać okien w domu, wycierają czarne od pyłu parapety, usłyszałam: ale skąd są te zdjęcia?
Pył węglowy nad Gdańskiem. Wszczęto kontrolę inspekcji ochrony środowiska Pył węglowy nad Gdańskiem. Wszczęto kontrolę inspekcji ochrony środowiska

- Mam nadzieję, że władze portu wreszcie wezmą odpowiedzialność za to, co się tutaj dzieje - mówiła dziennikarzom Beata Maciejewska z Lewicy. - Mam nadzieję, że władze portu wreszcie wezmą odpowiedzialność za to, co się tutaj dzieje - mówiła dziennikarzom Beata Maciejewska z Lewicy.
Posłance okazano też wyniki pomiarów jakości powietrza, które stale monitorują zawartość pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Wynika z nich, że dopuszczalne normy przekraczane są sporadycznie. Stąd ma m.in. wynikać brak dodatkowych działań portu w zakresie ograniczania uciążliwego pylenia.

- Port pochwalił się, że sprząta ulice, na co przeznaczył 600 tys. zł - mówi Maciejewska. - Ale te działania są dalece niewystarczające. Nie ma na to żadnego budżetu, żadnego harmonogramu działań.

Maciejewska wśród niedociągnięć i zaniechań portu wymieniała też m.in. brak dokumentów, w których kontrahenci portu zobowiązali się do zraszania hałd wodą, ograniczenia przeładunków podczas niekorzystnych warunków, czy mycia pojazdów opuszczających teren portu.

- To wszystko jest załatwiane "na gębę", przez telefon! Nie ma na to żadnego dokumentu - mówi Maciejewska. - To brzmi niepoważnie. Port od miesięcy zarabia na tym pieniądze i przenosi koszt tych zysków na mieszkańców. To nic innego jak prywatyzowanie zysków i rozkładanie na społeczeństwo kosztów działalności. Mam nadzieję, że port wreszcie weźmie odpowiedzialność za to, co się tutaj dzieje.

Polewaczki i jeden wąż do polewania hałdy



Gdy tylko rozpoczął się czwartkowy briefing na ul. Handlowej, na widok dziennikarzy i posłanki zareagowali operatorzy na placu z węglem. Na jezdnię wyjechał pojazd do oczyszczania ulicy. Trudno jednak powiedzieć, by po jego przejeździe jezdnia i powietrze w okolicy znacząco się poprawiły. Za jadącą ciężarówką unosiła się chmura gryzącego kurzu i czarnego pyłu.

Podczas trwającej konferencji przy ogromnej hałdzie pojawił się też jeden pracownik z wężem, by polewać składowisko wodą.

- To są te kurtyny wodne, które mają zapobiegać pyleniu? - nie dowierzała Maciejewska. - Będę interweniować w tej sprawie u premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Jacka Sasina, odpowiedzialnego za aktywa państwowe, bo tak nie może to dłużej wyglądać. Jeden zwala na drugiego, zamieniają się stołkami, a zwykły człowiek płaci za to pyłem.
  • W środę o pyle węglowym z mieszkańcami Nowego Portu rozmawiał Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.
  • Transparent, jaki mieszkańcy Nowego Portu przynieśli na spotkanie z prezydentem Grzelakiem.

Piotr Grzelak spotkał się z mieszkańcami



W środę w IV Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Porcie, z mieszkańcami dzielnicy o skutkach działania portu rozmawiał wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. Jak wyjaśnił, jedyną możliwością walki z tą sytuacją jest wywieranie presji na władze spółki. Jak dodał, Port Gdańsk w 95 procentach należy do Skarbu Państwa i samorząd nie ma żadnego bezpośredniego wpływu na jego działalność.

Także w środę pismo ws. pyłu do premiera Morawieckiego skierowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- Rozumiem potrzebę prac związanych z załadunkiem i transportem węgla, ale nie mogę zaakceptować tego, że odbywa się to kosztem mieszkańców - napisała w liście do premiera.
Prezydent Gdańska apeluje do premiera ws. pyłu węglowego Prezydent Gdańska apeluje do premiera ws. pyłu węglowego

W 2022 roku w Porcie Gdańsk przeładowano 68,2 mln ton ładunków, czyli 15 mln więcej niż rok wcześniej. Z danych na koniec marca wynika, że w tym roku przeładowano 13 218,9 tys. ton węgla, a to oznacza wzrost o ponad 175 proc. W 2022 roku w Porcie Gdańsk przeładowano 68,2 mln ton ładunków, czyli 15 mln więcej niż rok wcześniej. Z danych na koniec marca wynika, że w tym roku przeładowano 13 218,9 tys. ton węgla, a to oznacza wzrost o ponad 175 proc.

Radny: sprawę powinna zbadać prokuratura i NIK



W czwartek z kolei, temat zapylenia nad miastem wrócił podczas sesji rady miasta. W wystąpieniu klubowym Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że władze miasta wyczerpały miękkie działania w sprawie pyłu i jego zdaniem powinny sięgnąć po stanowcze rozwiązania, jakim jest zebranie dowodów i złożenie do prokuratury doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze portu. Jego zdaniem, kontrolę w porcie powinna też przeprowadzić Najwyższa Izba Kontroli.

Sprawdź jakość powietrza w Trójmieście



- Rząd nie może udawać, że problemu nie ma - uważa radny Śpiewak-Dowbór. - Takiego zapylenia nad Gdańskiem nie było jeszcze nigdy. Miasto powinno przestać wymieniać się pismami czy organizować spotkania, tylko podjąć działania zdecydowane i stanowcze.
Radny Cezary Śpiewak-Dowbór uważa, że pyłem węglowym nad Gdańskiem powinna zająć się prokuratura i Najwyższa Izba Kontroli. Radny Cezary Śpiewak-Dowbór uważa, że pyłem węglowym nad Gdańskiem powinna zająć się prokuratura i Najwyższa Izba Kontroli.
Według radnego władze miasta powinny wesprzeć w działaniu wszystkie służby miejskie i zająć się zbieraniem dowodów na znaczne przekroczenie norm pyłu węglowego nad miastem. Z kolei miasto np. poprzez kontrolę korporacyjną w spółce portu (gmina posiada w niej kilka procent udziałów) ustalić "kto konkretnie, personalnie jest odpowiedzialny za trucie mieszkańców Nowego Portu, Letnicy, Przeróbki i innych dzielnic Gdańska".



Radny powołał się na dwa paragrafy art. 182 Kodeksu karnego.

Pierwszy z nich mówi, że kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jeśli zaś czyn został popełniony w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

W czwartek wieczorem do zarzutów w wysłanym do mediów oświadczeniu odniosły się władze portu. Jego treść publikujemy poniżej.

Komunikat Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. w związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi zaniechań ze strony ZMPG, w związku z uciążliwym dla mieszkańców zapyleniem.

Polska została bezpośrednio dotknięta konsekwencjami rosyjskiej agresji w Ukrainie. Jeszcze do niedawna wszyscy zastanawialiśmy się, czy przetrwamy zimę, czy węgla w Polsce nie zabraknie. Inwazja Rosji na naszego wschodniego sąsiada, zachwiała bowiem łańcuchami dostaw, zwłaszcza surowców energetycznych. Po wprowadzonych sankcjach, które objęły rosyjski surowiec ten kierunek jest zamknięty. Węgiel musi być sprowadzany do Polski drogą morską, z całego świata. Na szczęście sprostaliśmy temu zadaniu.

Port Gdańsk pokazał, że może być gwarantem bezpieczeństwa energetycznego. Ciepłe kaloryfery w naszych domach, to w dużym stopniu zasługa pracowników portu pracujących nieprzerwanie, 24 godziny na dobę, by węgiel ze statków rozładować i dystrybuować dalej w głąb kraju.

Oczywiście obecna sytuacja z jaką się mierzymy to dla nas jak i operatorów działających na terenie portu duże wyzwanie. Surowca do Polski wpłynęło bardzo dużo. Nasze place składowe są zapełnione węglem.

Rozumiemy, że sezon grzewczy się kończy i zmartwienia czy do jesieni zdążymy ze sprowadzeniem wystarczających ilości surowca, by zapewnić ciepło w naszych domach, zostawiane są na później. Ale węgiel cały czas musi być importowany zarówno na potrzeby energetyki zawodowej jak i gospodarstw domowych, by zapewnić ciągłość bezpieczeństwa energetycznego kraju. To jest cel nadrzędny.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. jest świadomy z jakimi uciążliwościami muszą mierzyć się teraz mieszkańcy Nowego Portu czy innych sąsiednich dzielnic Gdańska, i z pewnością ich nie bagatelizuje - na co wskazują niektórzy oponenci. Ponownie wychodzi z inicjatywą sfinansowania czyszczenia ulic i chodników oraz infrastruktury z tym związanej, w tym znaków drogowych i barierek, prowadzących do terminali portowych.

Na początku maja rozpocznie się drugi etap porządkowania infrastruktury drogowej. Potrwa do 15 lipca. Czyszczone będą ulice: Ku Ujściu, Trasa Sucharskiego, Przetoczna, tunel pod Martwą Wisłą, początek ul. Płażyńskiego. W sumie to ponad 151 tys. m kw. powierzchni.

W celu rozładowania zatorów spowodowanych przez ciężarówki Port Gdańsk przeznaczył również tereny pod organizację punktów buforowych dla TIR-ów. Tzw. miejsca odstawcze są zlokalizowane przy ul.: Budowniczych Portu Płn. (150 miejsc postojowych), Ku Ujściu (80 miejsc), Załogowa (obecnie ok. 50 miejsc z możliwością zwiększenia do 300), Śnieżna - Handlowa (170 miejsc). Planowane są też parkingi buforowe przy ul. Kontenerowej (na 600 samochodów) i Budowniczych Portu Płn. (na 150 miejsc).

Robimy wszystko co w naszej mocy, by ewentualne uciążliwości związane z sąsiedztwem mieszkańców z portem minimalizować. ZMPG zwrócił się do operatorów portowych, aby umożliwili przewoźnikom mycie samochodów na swoim terenie, przed wyjazdem na drogę publiczną, jak również zwiększyli kontrole wyjeżdżających ciężarówek pod kątem zabezpieczania towaru plandekami, a także by węgiel był zraszany polimerem z wodą, który znacząco zmniejsza pylenie. Operatorzy zadeklarowali swoją gotowość w realizacji tego przedsięwzięcia.

Przykładowo spółka PG Eksploatacja w pierwszych dniach maja na stałe wdroży rozwiązanie spryskiwania hałd wodą ze środkiem celulozowym, który ograniczy zapylenie w ramach terenów na Basenie Górniczym. Inne środki zapobiegawcze, które zostały już zastosowane lub będą wdrożone w najbliższym czasie to bieżące sprzątanie ulic i placów profesjonalną drogową zamiatarką uliczną, bieżące polewanie hałd składowych wodą w celu ich schładzania co znaczący ograniczy zapylenie, polewanie placów składowych wodą z wozów asenizacyjnych. Spółka w najbliższych tygodniach zostanie doposażona w dodatkowe wozy. Przed każdym załadunkiem kolejowym czy samochodowym plac manewrowy przy hałdzie powinien zostać polany wodą w celu zminimalizowania zapylenia.

Poza tym, po konsultacjach z przedstawicielami dzielnicy Nowy Port, ZMPG planuje nowe nasadzenia drzew i krzewów na terenach okołoportowych, w bliskiej odległości zabudowań mieszkalnych. Projekt nasadzeń wzdłuż ul. Oliwskiej trafił już do władz miasta i jest na etapie finalnych decyzji. Trwają analizy dotyczące dodatkowych lokalizacji w rejonie sąsiednich dzielnic.

Na terenie portu rozlokowanych jest 7 czujników monitorujących stężenie pyłów. Sieć YetiSense z której korzystamy monitoruje cząsteczki PM10, PM2.5, a wyniki tego monitoringu publikujemy na naszej stronie. Osoby zainteresowane aktualną jakością powietrza w Porcie Gdańsk i jego okolicach, mogą ją na bieżąco monitorować. Informacje o stężeniach pyłów są udostępniane na stronie www.portgdansk.pl.

ZMPG S.A. pozostaje w stałym w kontakcie z władzami miasta. Kolejne spotkanie planowane jest na 2 maja. Zakres prac porządkowych na drogach dojazdowych do terminali został uzgodniony z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni. Poza tym ZMPG jest po rozmowach z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Niebawem odbędzie się też spotkanie z Radą Dzielnicy Nowy Port.

ZMPG wielokrotnie pokazał, że jest firmą odpowiedzialną społecznie. Doceniły to organizacje międzynarodowe, przyznając mu w 2021 r nagrodę ESPO (European Sea Ports Organisation), za działalność prospołeczną.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A.
08:57 29 KWIETNIA 23

Pył węglowy (46 opinii)

Gdyby ktoś jeszcze wątpił, że w Gdańsku mamy realny problem z pyłem węglowym... Oto jak wygląda wewnętrzna (!) część zabudowy galerii po dwóch zaledwie miesiącach od czyszczenia. Wewnętrzna!
Gdyby ktoś jeszcze wątpił, że w Gdańsku mamy realny problem z pyłem węglowym... Oto jak wygląda wewnętrzna (!) część zabudowy galerii po dwóch zaledwie miesiącach od czyszczenia. Wewnętrzna!

Miejsca

Opinie (402) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Czyszczenie czy brudzenie ulic?

    (9)

    osz w mordę, to jakiś trzeci świat? co tu nam rząd zgotował...

    • 66 34

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Czyszczenie czy brudzenie ulic?

      masakrę, bo idziemy w zapartę i opieramy gospodarkę na węglu! (2)

      • 25 6

      • Opinia do filmu

        Zobacz film Czyszczenie czy brudzenie ulic?

        wsiadaj na rower, podłącz pralke i komóreczke i kręc!

        • 3 1

      • Opinia do filmu

        Zobacz film Czyszczenie czy brudzenie ulic?

        Witaj w Gdańsku

        • 1 0

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Czyszczenie czy brudzenie ulic?

      leśne dziadki żyją w XXw i zamiast inwestować w ekologiczne rozwiązania chcą nas cofnąć do XIXw (1)

      bo taniej. Zdrowie ludzi nie ważne.

      • 21 8

      • Opinia do filmu

        Zobacz film Czyszczenie czy brudzenie ulic?

        ze stolicy

        • 1 1

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Czyszczenie czy brudzenie ulic?

      Po co nam port w Gdańsku, skoro jest w Hamburgu....

      • 8 10

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Czyszczenie czy brudzenie ulic?

      (1)

      Rząd nam zgotował dostawy węgla - czytaj ze zrozumieniem. A zabezpieczenie tego węgla leży w gestii portu. Ewentualnie warto by przypilnować samych transportów czy nie pylą - ale płakanie że wszystko przez kaczora to zakrawa o jakiś religijny fundamentalizm

      • 4 12

      • Opinia do filmu

        Zobacz film Czyszczenie czy brudzenie ulic?

        Jak widzisz nie ma miejsca w porcie na węgiel. To jest wina kaczora, jego świta zarządza tym bajzlem.

        • 4 4

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Czyszczenie czy brudzenie ulic?

      "Chmury pyłu nad Świnoujściem", pyłu węglowego.

      To artykuł z portalu Świnoujście z 09.05......2012roku. PiS wtedy nie rządził. Jaka partia była wtedy u władzy ? Nie wiem czy sprawa została wtedy zgłoszona do prokuratury, jednak wątpię.

      • 1 1

  • Zablokować (2)

    Zciężsróski!!!

    • 19 16

    • Ida wybory

      I sobie księciunia przypominała o mieszkańcach

      • 12 7

    • Ty masz mozg

      Zablokowany.

      • 0 9

  • (31)

    Przecież ten pył jest tam od lat...Nie bardzo rozumiem listu kniazini do premiera,to jakby spytać się jej kiedy zlikwiduje smród z Szadółek.Rozumiem że wybory wkrótce ale bez jaj.4 lata było aby to rozwiązać...Jak i wiele spraw które kuleją w Gdańsku.

    • 73 85

    • Magda (10)

      Mieszkam tu od 40 lat, jakoś wcześniej nie zauważyłam

      • 38 14

      • (2)

        Ja również nie widziałam wcześniej węgla na moim parapecie.

        • 26 8

        • Bo węgiel trzymamy w piwnicy a nie na parapecie wieśniaku

          • 3 0

        • druga ślepa,pewnie z PiS-u

          • 0 0

      • Jak nie widzisz,to jesteś za stara i ślepa,pora umierać za PiS !!!!!

        • 1 6

      • (2)

        jeżeli mieszkasz od 40 lat w nowym porcie i pyłu nie widziałaś to wracaj do szkoły lata temu najpierw wszystko było na żółto jak wiatr zawiał od strony siarkopolu, później doszedł szary pył z popiołów wysypywanych na terenach pomiędzy letnicą a działkami a teraz dopiero zauważyłaś pył bo jest czarny

        • 4 2

        • Łże locha

          • 2 1

        • Działki też zniszczone!

          • 0 0

      • Jak mieszkasz od 40 lat to wcześniej pył z jeziora Zaspa, radioaktywny dodam cie truł

        I jak widać skutecznie

        • 3 0

      • Nie kłam!

        • 1 0

      • Kobieta Dr.Svencjusza,kochanka?

        • 0 0

    • Ale ty masz pusty łeb trollu ciemnogrodzki. (8)

      Nigdy wcześniej nie było tylu hałd "węgla" na Basenie Górniczym Portu Gdańskiego Eksploatacja, więc pył od lat to ty chyba w pustym łbie miałeś.

      • 39 7

      • Ba..... (6)

        Leży takze na Nabrzeżu Zbożowym....bardzo blisko / ok 100 m / od czynnych spichlerzy zbożowych, Mniammmm

        • 20 4

        • kłamca (2)

          Jesteś kłamcą! Węgla nie ma na nabrzeżu zbożowym.

          • 3 8

          • Dulkiewicz, węgiel jest w kopalni (1)

            • 1 3

            • Prokuratorze od hejtowania za pisu to węgiel trzeba sprowadzać do kopalni.

              • 0 1

        • (1)

          Węgiel,miał,złom,zboże.!

          • 4 0

          • To wszystko przy zbożowcach!

            • 1 0

        • Kłamiesz kundlu szwabski

          • 0 2

      • Przecież to są wypowiedzi samych d**ili co w NP nie mieszkają,a chcą zaistnieć na forum.Lać na nich!

        • 2 4

    • Owszem, pył jest od lat

      Ale nie z pseudo-węgla a z siarki i nawozów fosforowych, które są transportowane na otwartych taśmociągach i przesypywane z hukiem i pyłem do ładowni statków na nabrzeżu...
      Miał węglowy z Kolumbii (który się nie pali) to nowość, ale sposób przeładunku ten sam

      • 21 7

    • Ty z RODOS, zajmij się nawożeniem, a nie decyzjami gdańskiej administracji!!

      • 11 6

    • Bredzisz,jak zwykle! przeczytaj artykuł.!

      • 8 0

    • Nie prawda, ze od lat

      Dopiero gdy nowa władza przejęła port jest tak źle. Proszę nie manipulowac faktami.
      Żerują na wojnie na Ukrainie i jak w każdej dziedzinie napychają sobie kieszenie kosztem ludzi.

      • 7 9

    • bo zbliżają się wybory drodzy Państwo, czas refleksji i obietnic... każdy powód dobry by pokazać kolorowy ogonek (1)

      Ten port pylił także za PO, także nie przypisujcie tylko jednej partii tych rewelacji. Każdy ma identycznie ubrudzone rączki: zaczynając od zarządu portu, przez samorządowców i na właścicielach spółki kończąc.

      • 10 6

      • Owszem pylił, ale nie na taką skalę jak teraz.

        Jakoś wcześniej nie czytałem, że ludzie z NP muszą okna trzy razy dziennie myć, że się filtry w tunelu pod martwą Wisłą zapychają, że chodniki są czarne..

        • 7 5

    • Tzw Doktorze Svencjuszu (1)

      Do tej pory, do kiedy nie sprowadzano tego taniego węgla z tych nazwijmy to egzotycznych krajów, problemu nie było. Mieszkam w Gd Nowym Porcie już 45 lat i takie pylenie jak było pod koniec 2022 roku, miało miejsce pierwszy raz.
      Nie pisz więc czegoś czego nie wiesz. Nie mieszkasz tu, nie widziałeś jak wyglądało to w latach poprzednich, to nie wymyślaj

      • 10 2

      • Mówmy wprost

        Sprowadzono za grubą kasę śmieciowy odpad, którego chętnie pozbyto się w Kolumbii

        • 9 2

    • Bredzisz jak zwykle,a nie pomagasz!

      • 1 1

    • Od lat to nie mieszkasz w Gdańsku, sam to pisałeś farmazoniarzu.

      • 2 2

    • Szkodliwe zanieczyszczenie Gdańska.!

      Problemem jest składowanie tego zagranicznego miału węglopodobnego za blisko siedzib mieszkańców w Nowym Porcie..Chorujemy,oczy pieką,pójdziemy na zwolnienia lekarskie.Na Szadółkach nie śmierdzi,Sp. Prezydent tak twierdził!

      • 0 0

  • Czyli prokuratura jest bezstronna. (6)

    A podobno na usługach innych

    • 19 22

    • Się okaże (1)

      Zapewne umoży

      • 10 6

      • Umorzy, na litość...

        • 7 0

    • Prokuratura odmówi wszczęcia postępowania jak przy :

      Makukaturze wyborczej.
      Maseczkach bez atestu od kolegi narciarza.
      Respiratory widmo od handlarza bronią.
      Remontach u Daniela z Pcimia z pieniędzy Orlenu.
      Kupowaniu ziemi od zaprzyjaźnionego proboszcza.
      I wielu, wielu innych wałkach PiSu.

      • 24 6

    • Tzn? Co takiego zrobiła ta "bezstronna" prokuratura? (1)

      • 11 0

      • nic ;) I nic nie zrobi. Chyba, że będzie telefon od Naczelnika.

        • 2 0

    • Ale o tych sprawach (jak sprawie Magdaleny S) tu się nie dowiesz

      Ot, hejterka Ziobry obrażająca ludzi w godzinach 8-15 za ich własne pieniądze.

      • 8 4

  • Pan radny powinien również donieść do prokuratury na ZU Szadółki (10)

    Z tych samych artykułów, ZU Szadółki regularnie naraża mieszkańców na utratę zdrowia!

    • 68 28

    • Zdrowia? Smród jest uciążliwy, ale nie szkodzi. (5)

      • 10 20

      • Widać, że nie masz wiedzy na ten temat (2)

        Trochę poczytaj w tym zakresie i będziesz wiedział jak bardzo może szkodzić.

        • 18 8

        • (1)

          Poszukaj w internecie jak jest, odstaw TVS

          • 6 3

          • Co to jest TVS - TV Szadółki?

            • 2 3

      • Odory a zdrowie

        Składowiska odpadów emitują szeroką gamę związków odorowych. W otoczeniu składowiska odpadów możemy zidentyfikować około 200 związków chemicznych o charakterze odorowym. Mieszkając w pobliżu takich zakładów, narażenie jest wielokrotnie większe, szczególnie poprzez zwiększony czas ekspozycji na szkodliwe związki chemiczne.
        Np. siarkowodór wpływa negatywnie na układ oddechowy, krążeniowy i nerwowy. Mogą pojawić się bóle głowy i nudności, może drażnić spojówki i błony śluzowe. Kiedy ekspozycja na siarkowodór jest dłuższa, mogą dodatkowo wystąpić: łzawienie oczu, nadwrażliwość na światło, objawy zapalenia oskrzeli, nudności, wymioty i zaburzenia rytmu serca. Większość tych zmian ustaje po zakończeniu działania czynnika wywołującego.
        Są związki chemiczne, które są związkami zapachowymi i mają udowodnione działanie rakotwórcze!

        • 11 2

      • Mieszanina odorów unosząca się z wysypisk zawiera m.in. toluen, aceton, trietyloaminę, α-pinen i n-butanol. Oprócz reakcji emocjonalnych odory mogą wywoływać bóle głowy, duszności oraz wymioty

        • 9 3

    • Szadulki zostawmy Casprowi!,bo pylem mialowym nie chce sie zajac!!!.

      • 8 6

    • (1)

      Tylko przyjezdnych pajaców, którzy kupili tam w sąsiedztwie mieszkania!

      • 6 5

      • Nie,to nie było o Nowej Letnicy, tylko spotkanie w Nowym Porcie i o NP głównie. Poczytaj na Gdańsk.pl

        • 1 1

    • Pisz na temat!!!!.Szadółki oczywiście też,ale innym razem.To nasze zebranie w NP w sprawie pyłu!

      • 4 1

  • Opinia wyróżniona

    W końcu kogoś zaczęło to interesować, ale żeby musiało być aż tak źle... to przecież problem od dawna! (18)

    We wszystkich rankingach od lat wychodzi, że mamy bardzo nieczyste powietrze w Polsce, nawet w pomorskim. Dosłownie wdychamy syf, który osadza się na płucach i po 10-20 latach wywołuje nowotwory. Nie jesteśmy Chinami, tylko w centrum Europy. Czas w końcu cos z tym zrobić. Dla naszych dzieci i wnuków.

    • 128 24

    • (8)

      Aleś się naoglądał tvn i teraz tryskasz mądrosciami.

      • 7 32

      • nie interesuje cię, jakim powietrzem oddychają twoje dzieci??? (7)

        co to ma wspólnego z polityką czy tvn? Wszystko jest dla ciebie polityką, nawet kwestie życia i zdrowia publicznego?

        • 29 7

        • (4)

          bo tak jest

          • 2 20

          • temat o truciu ludzi, a ty robisz z tego politykę, brawo (3)

            • 18 4

            • Zwiedzanie NP

              Będzie majówka,proponuję wybrać się do Nowego Portu i zobaczyć na własne oczy jak wyglądają domostwa w okolicy Spichlerzy Zbożowych przy hałdach miału węglowego,pospacerować nowo wyremontowanym nabrzeżem,odwiedzić zabytkowy Dwór Fischera.

              • 5 1

            • O jest program PO (1)

              Walka z węglem?

              • 0 5

              • Zawieźcie wyborców PO i pokażcie im węgiel

                • 1 2

        • Sklepy monopolowe w NP

          Co tam pył węglowy,za to otwarto ostatnio 3 sklepy z alkoholem w NP,których i tak jest nadmiar w tak małej dzielnicy.Jeden nawet w falowcu przy placu zabaw sp.mieszkaniowej Kolejarz.

          • 1 0

        • Precz ze szwabami z PO

          • 0 2

    • (4)

      To zrób, wyjedż w rodzinne strony!

      • 3 10

      • zrobię - nie zagłosuję już więcej na nikogo, kto wspiera energetykę kraju opartą na węglu (2)

        • 8 6

        • Hahaha

          • 4 4

        • Sasza idi na chu

          • 0 0

      • Bredź dalej!

        • 3 2

    • Zaczęło interesować? (1)

      Łudzisz się. Raczej zwęszyli gorący temat wyborczy, wokół którego można zrobić zadymę...
      A to powinna być codzienna praca różnych organów ochrony środowiska, wioś, polskich wód itp.

      • 14 4

      • obsadzonych pociotkami

        W Szwecji czy Austrii to co tu pokazano byłoby nazwane katastrofą ekologiczną i leciałyby juz od wczoraj za to głowy. U nas: ale o co chodzi? Gdańsk to miasto portowe, wyprowdźcie się na wieś jak wam sie nie podoba itp itd. Mentalność niewolnika.

        • 13 2

    • Co ty bredziesz ?

      Podaj te rankingi ?

      • 2 1

    • To jak juz z tym pylem skoncza to niech się zabiora za siarkowodor z szadolek

      • 2 1

  • eko (2)

    • 15 5

    • Kompletnie nie kumacie o co chodzi... (1)

      To są testy nowego i innowacyjnego systemu bezprzewodowej dostawy węgla do domów!
      Ja na przykład codziennie rano wieszam prześcieradło na balkonie a po południu wytrzepuję z niego 15kg węgla i mam na cały następny dzień...

      • 1 0

      • Dla nas,mieszkańców NP to nawet nie śmieszy,bo to nasza codzienna rzeczywistość,niezależnie od opcji politycznej.Z balkonów falowca w ogóle nie można korzystać,czarno wszędzie!

        • 0 0

  • Haha polewaczki to lanie wody po placu a nie po haldach (3)

    Na hałdy trzeba lać wodę armatkami, ponadto do wody należy dodać środek wiążący drobiny pyłu srodek ten jest jednak drogi, a wiec pylenie nie ustanie drodzy panstwo.

    • 51 13

    • (2)

      Środek jest niezwykle TANI, to celuloza!!

      • 7 0

      • Zależy kto na to patrzy(l) :)

        • 2 0

      • Nie wiem czy rozpylanie celulozy nie jest gorsze

        Wokół Swiecia (zakłady celulozowe) zawsze waniało okropnie

        • 1 0

  • Ciekawe czy TVP było zrobić reportaż (6)

    Jak to rządowy węgiel truje całe miasto

    • 61 35

    • (1)

      cieplej się robi to i strach że ci cztery litery zmarzną odszedł

      • 9 25

      • Mam ogrzewanie gazowe. Gaz z prosto z Norwegii. Palenie węglem to najgorsze co możemy robić Matce Ziemi

        • 15 9

    • Pył (1)

      Akurat w tym miejscu to nie jest rządowy .Ten teren jest w rękach innej firmy.

      • 5 9

      • Port Gdański Eksploatacja to ostatni port przeładunkowy w rękach Skarbu Państwa.

        I tam nie ma mitycznej "innej" firmy, bo nawet złomowiec pogonili żeby mieć teren na hałdy tego pseudowęgla.

        • 9 3

    • Jak węgiel pyli to rządowy - co za banany tu piszą

      • 4 7

    • Tak,węgiel jest rządowy i brudzi zapyleniem Gdańsk.

      • 7 4

  • (1)

    Jak się uruchomili :D Tak jak by problem powstał, a nie istniał. Co generuje to uruchomienie? Coś idzie bokiem czy wybory?

    • 33 34

    • Wybory

      • 5 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane