• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Protesty przeciw "lex TVN" w Trójmieście

Michał Sielski
10 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
aktualizacja: godz. 18:32 (10 sierpnia 2021)
Najnowszy artykuł na ten temat Protest przeciwko "lex TVN" w Gdańsku
Sejm ma zająć się zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji już w czwartek 12.08.2021 r. Sejm ma zająć się zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji już w czwartek 12.08.2021 r.

We wtorek w Gdańsku, Gdyni, Sopocie i kilkudziesięciu innych polskich miastach odbyły się protesty przeciwko nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, zwanej potocznie "lex TVN". Według organizatorów, zmiana to zamach na wolne media. Rząd PiS przekonuje, że korekty mają sprawić, by właścicielami mediów w Polsce nie były "dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa".



Aktualizacja godz. 18:32. Protesty trwają w całym Trójmieście. Relację na bieżąco można znaleźć w Raporcie z Trójmiasta.

Aktualizacja godz. 18:17. Po godz. 18 rozpoczęły się w Trójmieście zapowiadane protesty.






Jak oceniasz próbę zmian ustawy medialnej?

Organizatorem protestów jest Komitet Obrony Demokracji, a współorganizatorami fundacja Grand Press (przyznająca najbardziej prestiżowe nagrody dziennikarskie w Polsce) oraz Towarzystwo Dziennikarskie, Obywatele RP, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Akcja Demokracja i Partia Zieloni.

Apel w obronie telewizji TVN, na której nowe prawo wymusi zmianę właściciela, podpisało też ponad 750 dziennikarzy, w tym redaktorów naczelnych "Gazety Wyborczej", "Newsweeka", "Polityki", OKO.press, "Press" i "Rzeczpospolitej".

Protesty "Wolne media, wolni ludzie" zaczną się 10.08.2021 o godz. 18:

Czy ustawa jest wymierzona w telewizję TVN?



Czy zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji są wymierzone w telewizję TVN, a szerzej - w niezależne od rządu media?

Po kolei.

Projekt zmian w ustawie (o jego szczegółach poniżej) wpłynął do Sejmu na początku lipca.

Znacznie wcześniej należąca do TVN stacja TVN24 wystąpiła o przedłużenie swojej koncesji na nadawanie, która kończy się 26 września 2021 r. Stosowne dokumenty złożone zostały wiele miesięcy temu. Mimo to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji do dziś nie podjęła decyzji w tej sprawie. Wcześniej nigdy przedłużanie koncesji nie trwało tak długo.

O ile jednak ta stacja może poradzić sobie bez polskiej koncesji, ponieważ nadaje przez satelitę (rozważa wystąpienie o taką koncesję w Czechach lub Holandii), to o koncesję na nadawanie naziemne będzie musiała wystąpić też jej stacja-matka, czyli TVN. Jej koncesja obowiązuje do 10 lutego 2024 r.

Siedziba TVN w Warszawie. Formalnie telewizja zarządzana jest przez spółkę zarejestrowanej w Holandii, ale właścicielem jest holding Discovery z USA. Siedziba TVN w Warszawie. Formalnie telewizja zarządzana jest przez spółkę zarejestrowanej w Holandii, ale właścicielem jest holding Discovery z USA.
Właśnie dlatego pojawiły się wątpliwości, a potem podejrzenia, że zmiany w prawie są wprost wymierzone w telewizję TVN, czyli stację ocenianą jako krytyczną wobec działań rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Co znajdziemy w nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji



W projekcie nowelizacji ustawy zapisano, że koncesja na nadawanie może być udzielona spółkom z kapitałem zagranicznym, ale tylko w przypadku, gdy "bezpośredni lub pośredni udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub bezpośredni lub pośredni udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki (...) nie przekracza 49 proc.".

Czyli: zagraniczny właściciel może mieć do 49 proc. udziałów w spółce ubiegającej się o koncesję na nadawanie w Polsce.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakłada, że właścicielami mediów ubiegających się koncesję na naziemne nadawanie muszą pochodzić z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zakłada, że właścicielami mediów ubiegających się koncesję na naziemne nadawanie muszą pochodzić z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W projekcie zapisano jednak także, że "koncesja może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Czyli: właściciel 51 proc. kapitału musi pochodzić z Unii Europejskiej (w tym oczywiście z Polski), Norwegii, Islandii i Lichtensteinu.

TVN jest holenderski czy amerykański?



Tymczasem właścicielem zarówno TVN24, jak i TVN od dawna jest spółka Polish Television Holding BV, zarejestrowana w Holandii. Należy ona jednak do amerykańskiej grupy Discovery, która niedawno ogłosiła fuzję z innym amerykańskim gigantem - WarnerMedia, należącym do koncernu AT&T.

Obecnie jedynym akcjonariuszem Polish Television Holding jest Discovery Inc., czyli holding z USA, a więc spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

I tu pojawia się pole do popisu dla prawników.

TVN twierdzi, że ma analizy trzech renomowanych kancelarii prawniczych, z których niezbicie wynika, że telewizją zarządza spółka z Holandii.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, której władze nominował PiS, ma kontrekspertyzy równie szanowanych kancelarii, z których wynika jednak, że TVN należy do holdingu z USA i nie spełnia wymogów nowej ustawy.

Przeciwko polskiej nowelizacji nie protestują jednak władze Holandii, lecz senatorowie z USA.

Amerykańscy senatorowie, którzy opublikowali list otwarty w tej sprawie, twierdzą, że wprowadzenie nowego prawa wyrządzi więcej szkód niż korzyści. "Wprowadzenie tych przepisów będzie miało negatywny wpływ na nasze relacje w zakresie obronności, handlu i biznesu" - czytamy w liście otwartym.

Regulacje podobne do tych w Niemczech i Francji



Warto podkreślić, że podobne zapisy ustaw medialnych występują w innych europejskich krajach.

W Niemczech dyskusja na temat takich zapisów rozpoczęła się w 2016 roku, gdy obcy, głównie chiński kapitał, zaczął przejmować spółki z sektora zaawansowanych technologii. To wtedy Kuka, firma zajmująca się robotyzacją, została zakupiona przez Mideę z Chin. Od tamtej pory firmy muszą zgłaszać chęć takiej transakcji. I w 2018 roku jednej z nich już nie zatwierdzono - gdy chińska firma Yantai Taihai Corporation chciała kupić udziały w Leifeld Metal Spinning, czyli przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją dla sektora jądrowego.

W 2018 roku przepisy zaostrzono i o zgodę trzeba prosić nawet przy zakupie 10 proc. udziałów - także w firmie medialnej.

Druga z największych gospodarek UE - Francja - ma podobne do planowanych w Polsce przepisy. Wiele zależy jednak od rodzaju mediów. Spółki spoza UE mogą mieć maksymalnie 49 proc. udziałów w telewizji, jeśli kanał ogląda 2,5 proc. mieszkańców Francji. W przypadku rozgłośni radiowej oraz gazet, spółka spoza UE nie może natomiast przekroczyć 20 proc. udziałów.

O ile więc wprowadzenie takich zmian w prawie nie powinno budzić zastrzeżeń, opór może budzić tryb ich wprowadzenia w Polsce. Wydaje się, że prawo powinno dać obecnym właścicielom nadawcy rozsądny czas na znalezienie kupca na swoje udziały. I to nie liczony w miesiącach, lecz latach.

Wymuszenie szybkiej sprzedaży z pewnością obniży wartość udziałów. Przeciwnicy ustawy zwracają uwagę, że po takie aktywa chętnie sięgnęłyby spółki zależne od Skarbu Państwa. To sprawiłoby, że stacja byłaby de facto zależna od rządu.

W koalicji tarcia, poparcie ustawy niepewne



Projekt, który ma być poddany pod głosowanie już w czwartek 12.08.2021 r., niekoniecznie zostanie jednak przegłosowany w takim kształcie, w jakim go przygotowano.

Przeciwko niemu wypowiada się wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

W koalicji trzeszczy już od jakiegoś czasu i dyskusje na temat jej rozpadu trwają od tygodni.

PiS liczy jednak na poparcie narodowców, czyli Konfederacji, która z jednej strony wspiera wolny rynek, ale z drugiej często mówi o wspieraniu lokalnych przedsiębiorców i "polskiej racji stanu".

Wciąż nie wiadomo jednak, jak zagłosują posłowie, którzy najczęściej wspierają PiS w kontrowersyjnych sprawach oraz czy zarówno w Porozumieniu, jak i Konfederacji będzie obowiązywała dyscyplina partyjna.

Aktualizacja, godz. 21:32. Szybko poszło... Jarosław Gowin nie jest już wicepremierem, o co miał wnioskować sam Jarosław Kaczyński. Głosowanie nad ustawą odbędzie się natomiast już 11.08.2021, czyli dzień wcześniej niż pierwotnie planowano.

Wydarzenia

Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska (9 opinii)

(9 opinii)
protest / demonstracja

Wolne Sądy Wolne Media Wolni Ludzie Wolna Polska (3 opinie)

(3 opinie)
protest / demonstracja

Wolne media, wolni ludzie, wolna polska (6 opinii)

(6 opinii)
protest / demonstracja

Opinie (1275) ponad 100 zablokowanych

  • TVN to nie są wolne media (3)

    Ani wolne, ani obiektywne. TVN to tuba PO, aż strach pomyśleć co byłoby na rynku medialnym gdyby PO przejęło władze. Prezesem TVP zostałby np kierwinski i zrobiłby dokładnie to samo co Kurski. Wówczas już nie byłoby żadnej liczącej się tv opozycyjnej, tylko jedna słuszna linia retoryki, tak już było przed 2015, dlatego niektórzy mówią - kiedyś nie było takich podziałów.

    • 6 2

    • (2)

      Jak nie są. Krytykują rząd i mają do tego prawo a dla tego że są wolni tak jak ty nie jesteś uwolniony od logicznego myslenia

      • 0 1

      • (1)

        Sama krytyka rzadu nie świadczy o tym ze są wolne, w TVN jest ZERO obiektywizmu, fakty typu, gdziestam był pożar są przeplatane z chamska propagandą antyPis a przy okazji pomijają wszystkie grzechy PO wręcz je maskują. Najgorsze jest to, że jest to głos wielkich korporacji, z reguły sprzeczny z interesem typowego obywatela Polski. TVN dzieli, hejtuje, kłamie jeszcze gorzej niż TVP. Dlatego nie są to żadne wolne media.

        • 2 0

        • Tylko nie pomyl sobie pojęć co jest a co może być przy totalitaryzmie

          Ale wolne media zawsze będą kłamać 8 coś tam zmyślać podając wiadomości i do tego ich kapitał właściciel jest z zagranicy i zapamiętaj że nawet ksiądz w kościele też prawdy nie powie i skłamię ale prawo na to zezwala mówić i zmyślać nie przekraczając pewnych regol przyzwoitości. A totalitaryzm w rękach pisu to jest zagadnienie jak PiS obali demokrację i wolność mediów.

          • 0 2

  • Niemcy i Francja (2)

    To według TVN rozwinięte, w pełni demokratyczne kraje, zatem w tym przypadku popieram kopiowanie przepisów prawa z tych wzorów demokracji. Media to 3 władza i nie powinnismy hej oddać w obce ręce.

    • 4 1

    • PiS sie powoluje na inne kraje lewackiej UE (1)

      Niech to robi w kazdym zakresie... prawa kobiet, edukacja etc.

      • 1 3

      • Na wszystko co chce unia zgadzaloby sie lewackie po, niewazne czy by szkodzilo czy nie....tym sie wrasnie rózni pis, ze nie łyka wszystkiego jak pelikan tylko bierze to co konieczne i pożyteczne dla naszego kraju. Edukacja od zachodnisz sąsiadow? Nie rozsmieszaj mnie..."polskie obozy zaglady" to tylko jeden przyklad.

        • 3 0

  • Wolne media według PO TVN i TUska czyli zamknac redakcje która ujwaniła ich machloje gdzy rzadzili! (3)

    Wolne media według Trzaskowskiego!! Zlikwidujemy TVP by nie zadawali mi takich pytań!!
    A do dziennikarzy was czas się konczy !!

    • 8 1

    • Wolne media wedlug PiS (1)

      Czyli zamknac redakcje która ujwaniła ich machloje gdzy rzadza.
      Walki przekrety, nepotyzm zlodziejstwo....
      Teraz Ku... MY

      • 3 3

      • Dzbanie ale nikt TVN nie zamyka i nie wysłał tam uzbrojonej po zeby policji .ale dla ciebie tozadna ruznica dzbanku co

        TVn dzbanie nadal bedzie nadawał ale bedzie musiał wiecej zaplacic!

        • 0 1

    • Szczujnia warszawska zostanie zlikwidowana dlatego że jest za bardzo upartyjniona i ludzie którzy tam pracują mają małpie rozumy i mijają się z faktami i rzeczywistością dlatego zlikwidować tą Sodomę i gomorie

      • 2 2

  • Clowny partyjne albo przegapily albo nie rozumieja wlasnego naczelnika

    Nie doprowadzajmy do monopolu jednej partii - apelował w sobotę kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński. Jeśli jakaś władza - mówił - ma wszystkie stanowiska w państwie, prezydenta i poparcie "potężnych mediów", to z naszą demokracją "może być bardzo niedobrze".

    • 2 0

  • Jaki lex tvn? (4)

    Skoro w Niemczech i we Francji są takie przepisy to mogę tylko pomachać unijną flagą w geście poparcia tej ustawy. Bierzmy przykład z dojrzałych demokracji.

    • 8 1

    • To przyjzyjmy sie ustawie aborcyjnej... a moze brakiem fanatyzmu religijnego... (3)

      Jak tam sytuacja u dojrzałych demokracji?

      • 2 4

      • Nie bedziemy nasladowac zachodu we wszystkim jak jakies małpy. Nie mozemy zrobic z Polski takiego bajzlu jak tam i tyle w temacie.

        • 2 0

      • Jakaż szybka zmiana tematu, już niewygodnie to może teraz o aborcji haha

        • 2 0

      • kwestie gospodarcze i obronności są priorytetowe.

        a reszta bzdurnych kwestii "światopoglądowych" na które się tu powołujesz to dla ciemnoty żeby mogła jakkolwiek angażować się w spór polityczny, jak nie mózgiem, to d*pą.

        • 1 0

  • Polsat nie jest szczujnią POkolityków wiec niepodoba sie trolom tuska .Nie witaja go kwiatami jak (3)

    Olejnik wiec tez musie to nie podoba to według trolli nie sa wolne media :)
    Le mingi chore z nienawiści tylko takich wyborców potrzebuje Tusk by wypełnić rozkazy merkel

    • 3 2

    • Najladniej partia witala kwiatami Straszydlo... po wygranej 1-27

      Pokazano oczywiscie w TVP... jako sukces partii

      • 2 1

    • Nie ma wiekszej szczujni od TVP....

      • 2 2

    • Poczekam aż Tusk przyjdzie po ciebie do domu i pod karabinem cie wyprowadzi do aresztu pisiolebow zamkniętych za obalenie w Polsce demokracji i zrobienie tatalitaryzmu pisokaczyskiego

      • 0 0

  • Sporo trolli PiS ma słabe translatory...

    Nie dają rady z rosyjskiego.
    Prymitywnie to wychodzi.

    • 2 5

  • Żydowskie media vs polskie (1)

    • 5 2

    • Cos nie tak z zydowskimi?

      Kornhauser ( zona notariusza )

      • 2 1

  • Ciekawe gdzie szczujnia TVP znajdzie prace po depislamizacji... (1)

    • 4 3

    • Widzisz pustaczku skoro wolne media to nie moze byc depislamizacji,ale taka jest własnie zaraza wasza

      krzyczycie wolnosc a innym chcecie ja odbierac

      • 0 0

  • Dumny Polski Naród (2)

    NIkt nam nie będzie dyktował jak mamy u siebie mieć.
    Nie chcemy amrykańskiej telewizji.
    Za to amerykańskie wojska mogą bronić naszych granic i interesów przed Rosją.
    Chcemy amerykańskie samoloty wojskowe , nawet bez systemów naprowadzania.
    A pieniądze z EU nam się należą bo walczyliśmy pod Lenino , pod MOnte Cassino i pod Grunwaldem.

    • 3 4

    • Wszystko sie nalezy niudacznikom! I od wszystkich

      Wszyscy nas jednak atakuja i nie lubia... jak to ku... jest?

      • 2 1

    • To że polskie pisoskie media to nie znaczy że w kraju i za granicą mogąi narobiły syfu i fermentu dlatego trzeba władzy na ręce patrzeć bo inaczej cie spaluja jak Putin swoich obywateli paluje gdy chcą protestować i mówić "nie" wladzy

      • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane