• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Protesty przeciwko hotelowi na plaży

js
18 stycznia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 12:59 (19 stycznia 2008)
Przeciwnicy planu uważają, że w przypadku jego realizacji spadnie m.in bezpieczeństwo spacerowiczów. Przeciwnicy planu uważają, że w przypadku jego realizacji spadnie m.in bezpieczeństwo spacerowiczów.

W piątek upłynął termin składania uwag dotyczących planu zagospodarowania przestrzennego fragmentu Parku Nadmorskiego im. Ronalda Reagana na granicy Zaspy i Przymorza. Projekt budzi wiele kontrowersji.



Planiści miejscy dopuszczają budowę 55-metrowego hotelu nieopodal plaży, tuz przy promenadzie prowadzącej na molo w Brzeźnie.
Planiści miejscy dopuszczają budowę 55-metrowego hotelu nieopodal plaży, tuz przy promenadzie prowadzącej na molo w Brzeźnie.
Przypomnijmy: miejscy planiści z Biura Rozwoju Gdańska chcą zmienić okolice deptaka prowadzącego od al. Jana Pawła do mola na Brzeźnie. Na terenie oddzielającym plażę od dzielnic mieszkalnych (Zaspa, Przymorze) miałyby powstać m.in kafejki, restauracje, obiekty rekreacyjne oraz bezkolizyjne skrzyżowanie z Drogą Zieloną (która w przyszłości tam powstanie).

Największe emocje wywołuje jednak 55-metrowy hotel-wieża dla prawie 1 tys. gości z parkingiem na 650 samochodów. Kilkunastokondygnacyjny budynek miałby powstać na terenie dawnych działek, tuż przy prowadzącym do mola deptaku.

W połowie grudnia na temat projektu odbyła się burzliwa debata ze stowarzyszeniami mieszkańców, ekologami i wszystkimi zaintersowanymi tą sprawą. Do 4 stycznia plan można było obejrzeć osobiście w siedzibie Biura Rozwoju Gdańska. Z kolei do dzisiaj można było składać uwagi na piśmie.

55-metrowy hotel przy plaży to:

- Jak dotąd wpłynęło mniej niż dziesięć pism. O pełnej ich liczbie będziemy dopiero mogli powiedzieć dopiero za kilka dni, kiedy otrzymamy wnioski wysłane pocztą - usłyszeliśmy w piątek w Biurze Rozwoju Gdańska.

Swój protest w tej sprawie złożyłą m.in Obywatelska Liga Ekologiczna. Zieloni mają wiele zastrzeżeń. Uważają, że miejskie plany doprowadzą do dewastacji ulubionych przez gdańszczan terenów rekreacyjnych, budowa kompleksu hotelowego wyłączy z ogólnej dostępności znaczny obszar parku, a w przyszłości może i część plaży. Wskazują również na zanieszczyszczenia gleby i wód głębinowych spowodowane ruchem samochodowym, skażenie powietrza, wzrost hałasu i spadek bezpieczeństwa spacerowiczów i rowerzystów.

Władze miasta ustosunkują się do wszystkich uwag w specjalnym raporcie, który powstanie maksymalnie za 21 dni.

Uwagi można było składać w Biurze Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk
js

Opinie (480) ponad 20 zablokowanych

  • Gdańsk nie ma skorelowanej przysłościowej wizji

    I skacze od akcji do akcji od PR do PR i ciagle jedzie na tej 100-letniej i innych. A to magistrat chce; Euro 2012(nie majac stadionu, kultury fizycznej na podstawowym poziomie), a to chce być potentatem turystyki nie majac dokładnie sprecyzowanego prduktu
    Mało, wystepuje przeciw rekreacji w zdrowym środowisku - mamy dowód w postaci checi budowy hotelu i niszczenie deptaka przez samochody przez tereny skąd pobiera sie wode do picia, a ludzie sie rekreują.
    Ostatnio ogłosił konkurs na opracowanie i zrealizowanie projektu "Gdańsk 2016 - Europejska Stolica Kultury" :-)).
    Pytanie jaka kultura pozwala łamać zrównoważony rozwój ekologiczny, jeśli już jesteśmy pod względem zapadalności na choroby rakowe na pierwszym miejscu??
    O co tu chodzi???
    Jaki projekt przedstawi Gdańsk w 2011 roku dla ministerstwa kultury, bo na dzisiaj to taki, który będzie można wygwiazdać.
    Co z drogami?? dziś trudno bedzie zwalić na sąsiadów np. Słowackiego i do tego złe skrzyżowanie, które powoduje gigantyczne korki.
    Dzisiaj przez takie decyzje jak hotel na plaży miasto stanie się Europejską Stolicą Antykultury.
    Stolica godną panstw bananowych z ogrodzeniami, wysokimi parkanami drutem kolczastym i karabinami maszynowymi na dachach, a zaczątek mamy już w nowobudowanym osiedlu w Parku Nadmorskim, dla którego p.Adamowicz wybudował ten Park i jeziorko terenie po b.wojsku.

    • 0 0

  • Co wybrać?

    Mieszkańcy Gdańska powinni się zastanowić jakie funkcje ma spełniać Trójmiasto.Czy ma gościć tylko turystów 1-2 dniowych (drogie hotele) czy ma proponować więcej atrakcji dla mieszkańców i turystów wielodniowych.Uważam,że pas nadmorski powinien spełniać funkcje czysto rekreacyjne.Trzeba zrozumieć ,że Bałtyk(zimne i deszczowe lato)to nie
    Adriatyk czy Morze Śródziemne,dlatego powinno w pasie nadmorskim powstać kilka krytych pływalni i inne obiekty "przedłużające lato" i niwelu.Chcemy budować wysokie hotele a przejście nad morzem jest już za wąskie.

    • 0 0

  • niech przestana wymyslac te glupie hotele, po kiego grzyba nam to! wszystko popsuja!

    • 0 0

  • A nie może być kompromisowo

    Czy nie mogą zbudować hotelu ale jakiegoś w ludzkiej skali . Powiedzmy kilkupiętrowy na 200 osób zamiast 55 metrowy na 1000?
    Myślę że taki niski budynek o wiele lepiej by się prezentował a i mógłby być bardziej prestiżowy niż wielki moloch.

    • 0 0

  • Stanowczo za !!!!!

    Eko-opozniacze rozwoju miasta, wskakujcie na drzewa albo ratujcie wieloryby w baltyku. Przez waz Gdansk stanie sie prowincja. Bedziemy sto lat za Wroclawiem albo Poznaniem.

    • 0 0

  • 55m to jest malutko pasuje do tej dzielnicy.

    Ostatnio byłem w Gdyni i ten Sea Towers ma 150m wysokosci i wcale nie sprawia wrażenia jakiegoś mega monstrum a protesty tez tam były , a teraz jest cichutko nikomu nie przeszkadza .

    • 0 0

  • DO "TT"

    Za Poznaniem i tak jesteśmy już 15 lat. Maja juz prawie stadion na Euro 2012 , autostrade , zmodernizowana linię kolejowa na Wa-wę i Berlin na 200km/h , rozbudowany układ drogowy wewnątrz miasta . Bo tam robia a nie gadaja i tylko planuja jak u nas. Hotele tez maja ale cały czas buduja nowe. Zastanawiam sie tylko czy jakbyśmy mieli innego prezydenta miasta i całą rade miasta to by coś sie zminiło na lepsze.

    • 0 0

  • Stanowczo nie w tym miejscu!

    Tu jest PARK i ujęcia wody (nie przez przypadek w parze) przy Hallera budujcie sobie i 90 metrów - tam jest już ulica dojazdowa. A wparku miały być boiska i święty spokój dla Gdańszczan i przyjeznych.

    • 0 0

  • Niech w Nowym Porcie wybudują...

    ...a tu niech nie zaśmiecają zieleni

    • 0 0

  • Dziwne dlaczego nie chcą budować w Brzeźnie???

    Czyżby złe doświadczenia z Strandhalle (Hala Brzegową), Domem Zdrojowym itp. zostały zniweczone oraz odbudową Mola.
    Dlaczego prezydent i urząd nic w tej sprawie nie robi?? Jest szansa zwłaszcza, ze obok powstanie stadion. Tam też można budować hotele nawet 100metrowe.
    Może warto coś zrobić prezydencie, aby turyści odwiedzający Brzeźno,Kolonie Urode,Letnice i Nowy Port zobaczyli tu coś więcej, niż plażę, namioty piwne-piwo i kiełbaski?
    Dawno, dawno temu ta dzielnica była pięknym kurortem. Potem stała się twierdzą. Przechadzając się po tutejszej plaży i wędrując alejkami parku pomiędzy Brzeźnem a Nowym Portem, można dotknąć historii...Tam w latach 1910-1913 zbudowano wiele umocnień i schronów amunicyjnych, uzbrojonych w cztery działa kalibru 150 mm. Wcześniej powstała bateria plażowa – Strandbatterie. Jej pozostałości można podziwiać podczas spaceru po brzeźnieńskim parku. Bunkry do dzisiaj intrygują i budzą grozę a nie można wykorzystać to dla ścieżki turystyczno-historycznej??. Tym bardziej, że ukryte są pod powierzchnią ziemi, zabezpieczone grubymi, stalowymi drzwiami. Obecnie nikt nie ma dostępu do podziemnych korytarzy.
    Ten wspaniały unikalny zabytek niestety nie jest udostępniony zwiedzającym - jakie to marnotrwstwo. Następne miejsce związane z militarną przeszłością kurortu w Brzeźnie jest jeszcze bardziej niedostępne. Pod koniec XIX wieku powstała tu bateria portowa - Hafenbatterie - na terenie Wolnego Obszaru Celnego w Nowym Porcie. Dzisiaj strzeże go trzymetrowy płot drut kolczasty i strażnicy portowi monitorujący.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane