• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przebadaj się na Dzień Kobiet

mr
7 marca 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 20:33 (7 marca 2008)
Skierowania na darmową mammografię otrzymują kobiety w wieku 50-69 lat. Skierowania na darmową mammografię otrzymują kobiety w wieku 50-69 lat.

W dzień kobiet mieszkanki Trójmiasta mogę wykonać mammografię na koszt NFZ. 8 marca, w godzinach od 10 do 15, przed Centrum Handlowym Matarnia w Gdańśku będzie stał mammobus, w którym kobiety w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać badania

.

Aby skorzystać z tej oferty, należy wziąć ze sobą dowód osobisty. Wynik badania zostanie wysłany pocztą. Jeżeli wykryte zostaną zmiany, panie otrzymają też informacje, gdzie uzyskają pomoc.

Pomorski Narodowy Fundusz Zdrowia wyda w tym roku na profilaktykę ponad 14 mln zł. To trzy miliony więcej niż rok temu.

- Kwota wzrasta, ponieważ od dwóch lat mamy wiecej pieniędzy na profilaktykę - wyjaśnia Mariusz Szymański, rzecznik NFZ w Gdańsku, dodając że za darmo można zrobić mammografię, cytologię, prześwietlić płuca oraz sprawdzić, czy nie grozi nam jaskra.

Dostępność badań w dużej mierze zależy od tego, czy w naszej okolicy znajduje się gabinet lekarski. W znacznie lepszej sytuacji są tu mieszkańcy dużych miast. Dlatego mammobus, który ma podpisany kontrakt z NFZ, na co dzień jeździ po powiatach, w których nie ma gabinetów oferujących mammografię.

- Staramy się tak kontraktować usługi, aby były dostępne dla wszystkich. Oczywiście czasem pojawiają się problemy. Na przykład, to czy grozi nam jaskra, sprawdzimy w gabinecie okulistycznym. Wiadomo jednak, że aby dostać się do tego specjalisty, trzeba czekać w kolejce - tłumaczy Mariusz Szymanski. - O programy profilaktyczne należy przede wszystkim spytać lekrza. Można też uzyskać informacje w NFZ - dodaje.

To, w jakich grupach postanowiono prowadzić darmowe programy profilaktyczne, wynika z danych statystycznych. Na przykład na mammografię wysyła się kobiety w wieku 50-69 lat, a na cytologię panie w wieku 25-59 lat. Liczba zachorowań na raka szyjki macicy oraz raka piersi jest wysoka, ponieważ kobiety niechętnie poddają się badaniom.

- Aby wzrosła świadomość w tej dziedzine, temat badań szyjki macicy powinien pojawiać się w mediach, tak często jak reklamy pasty do zębów. Osoby niechętnie poddające się badanią, wychodzą z założenia, że lepiej nie wiedzieć. Czasami usprawiedliwiają się, że badania są niepotrzebne, ponieważ nic ich nie boli. Tymczasem rak szyjki macicy długo nie boli - mówi rzecznik pomorskiego NFZ.

Niestety, udział kobiet w badaniach jest wciąż niski. Zdarza się, że fundusz rozsyła zaproszenia do udziału w programie, i w odzewie na 6 mln wysłanych zawiadomień odpowiada 500 tys. adresatów.

Tymczasem profilaktyka nieraz może ocalić życie. To dzięki niej w krajach zachodnich, trzecie stadium raka szyjki macicy praktycznie nie występuje, a wszelkie zmiany leczone są już na wczesnym etapie.

Obecnie, każdy gabinet ginekologiczny, który ma podpisany kontrakt z NFZ, ma obowiązek wykonać cytologię pacjentkom z grupy ryzyka. Pozostałe osoby muszą mieć skierowanie. W ramach programów profilkatycznych cytologię wykonać można raz na trzy lata, a mammografię raz na dwa.
mr

Opinie (25) 6 zablokowanych

  • (1)

    Zachorowalnosc wzrasta, bo ktora "zdrowa" we wlasnym mniemaniu kobieta, bedzie czekac tydzien na zwykla wizyte u ginekologa, a pozniej i tak z pol roku na chemie...

    • 0 0

    • tydzień na wizytę u ginekologa?

      Tygodniowe oczekiwanie wcale nie jest takie długie, jeśli jest problem można dopłacić i pójść prywatnie. Można też dopłacić do wizyty w ZOZ, taniej. Nie demonizujmy.
      Nigdzie na świecie nie ma wizyt lekarskich na żądanie, natychmiast.
      To, że się kobiety nie badają to bardzo często ich wina. O swoje trzeba walczyć, a nie liczyć na mammobusy pod centrum handlowym. Takie mammobusy nadają się do mniejszych ośrodków, a tu w dużej aglomeracji miejskiej można znaleźć lekarzy i przychodnię i nie trzeb czekać na cud z okazji dnia kobiet. Trzeba tylko ruszyć makówką.

      • 0 0

  • Żałosne

    Darmowa profilaktyka dla wybrańców... Rozmumiem, że jak kobieta nie kwalifikuje się, z racji młodszego wieku, do badań bezpłatnych, a nie stać jej na badania prywatne to ma szukać sobie miejsca pochówku? A może NFZ wyszedł z założenia, że u młodszych kobiet choroby nowotworowe nie występują? Totalna paranoja.

    • 0 0

  • są takie panie, które w życiu na oczy nie widziały ginekologa, są i takie, których wiedza o profilaktyce raka piersi sprowadza się do poziomu tego "artykułu"

    "Mammografia

    To badanie radiologiczne, polegające na prześwietleniu piersi. Każdą pierś układa się w dwóch pozycjach i wykonuje zdjęcia. Niestety, żeby je zrobić, pierś trzeba ścisnąć, co jest nieprzyjmne. Mammografia polecana jest starszym kobietom, u których objętościowo tkanka tłuszczowa przeważa nad gruczołową. Niejednokrotnie wykonuje się ją razem z USG, ponieważ obydwa badania uzupełniają się pod względem diagnostycznym. Pierwszą mammografię powinnaś zrobić między 35. a 39. rokiem życia. Potem powtarzaj ją co 2 lata. Uwaga: idąc na kolejną mammografię, zabierz wynik poprzedniej. Poza programem i bez skierowania badanie kosztuje 70-100 zł."

    "W ramach programów profilaktycznych, realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2007 r., osoby ubezpieczone mogą korzystać z bezpłatnych badań, które dotyczą najgroźniejszych chorób.

    Bezpłatnie badania można wykonać w zakładach opieki zdrowotnej (np. przychodnie, poradnie specjalistyczne), które podpisały umowę z NFZ na udział w programie. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić telefonicznie z wybraną placówką i ustalić dogodny termin wizyty.

    Programy skierowane są do osób w grupach wiekowych najbardziej zagrożonych wybranymi chorobami.

    Osoby, które nie mieszczą się w podanych grupach wiekowych również mają prawo do bezpłatnych badań w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

    Skierowanie na takie badania wystawia lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista.

    W roku 2007 programy profilaktyczne realizowane przez NFZ promowane będą w ramach kampanii "Cztery pory roku dla zdrowia".

    Programy profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy promowane są pod hasłem "Życie jest bezcennym darem".

    ta "akcja" na matarni dla kobiet w wieku 50-69 to pomysł z lekka poroniony lub akcja promocyjna marketów tam funkcjonujących

    • 0 0

  • powinny być badania w KAżDYM!!!!!!!!!!!! wieku

    ale nasz państwo z łaski swojej zadbał niestety tylko o kobiety w pożniejszym wieku!!! a szkoda
    dobrze ze chciaż jakies jest
    lepszy rydz niz nic

    • 0 0

  • do galux

    na badania mamograficzne w wieku 20-30 czeka sie 6 mc-y do roku
    wiec powowdzenia w czekaniu

    • 0 0

  • Bez komentarza

    "Zdarza się, że fundusz rozsyła zaproszenia do udziału w programie, i w odzewie na 6 mln wysłanych zawiadomień odpowiada 500 tys. adresatów."

    - Może dlatego, że fundusz wysyła zaproszenia do kobiet za późno?... Pół roku po tym jak moja mama zmarła na raka jajnika przyszło do mamy zaproszenie na badania...

    • 0 0

  • a może by tak realna profilaktyka? (1)

    Zamiast wysyłac głupie zaproszenia i sypac "mądrościami" w artykule jak "kobiety niechętnie poddają się badaniom" NFZ REALNIE powinien umozliwic korzystanie z tych badań kobietom. Co to za profilaktyka, jak trzeba się zapisac w kolejkę (przez lekarza) na kilka miesięcy do przodu? Kto tak planuje, tego dnia o tej godzinie może wypasc sto rzeczy, z wyjazdem na czele. A co to za granica wiekowa, 69 rok życia?
    Śmiechu warta ta udawana profilaktyka.

    • 0 0

    • chyba właśnie o to chodzi w tej profilaktyce, żeby kobiety nie poddawały się badaniom

      • 0 0

  • prawdziwa profilaktyka polega na tym że KAżDA KOBIETA PODDAJE SIE BADANIU MAMOGRAFICZNYM

    W WIEKU 18-70 LAT OBOWIąZKOWO 1 RAZ W ROKU

    • 0 0

  • niecały rok temu małżonka (morena) badała się w szpitalu (tym obok wojewódzkiego, chyba MSWiA)
    czas oczekiwania 30 dni
    moim zdaniem jeżeli ktoś dba o "te rzeczy", to 30 dni jest terminem do zaakceptowania
    miłego wieczoru "jubilatkom/solenizantkom" :-)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane