• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przejęte przez rząd Westerplatte wraca do Gdańska?

Ewelina Oleksy
17 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 17:54 (17 września 2021)
Dzisiejsza informacja to kolejny zwrot akcji w sprawie Westerplatte.
Dzisiejsza informacja to kolejny zwrot akcji w sprawie Westerplatte.

Na mocy ubiegłorocznej decyzji wojewody pomorskiego Pole Bitwy na Westerplatte stało się własnością Muzeum II Wojny Światowej, które reprezentuje Skarb Państwa. Teraz, wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, teren znowu wraca w posiadanie miasta. Tak twierdzą miejscy urzędnicy. Przedstawiciele Muzeum II WŚ zupełnie inaczej interpretują ten wyrok i zapewniają, że nadal pozostają właścicielem terenu. To kolejny zwrot akcji w sprawie toczącego się od lat sporu między władzami Gdańska a stroną rządową.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Aktualizacja, godz. 17:50

Miasto reaguje na oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej dotyczące wyroku NSA nakazującego powrót terenu Westerplatte w zasób nieruchomości gminy. Poniżej publikujemy oświadczenie mec. Cezarego Chabla, pełnomocnika miasta Gdańska, który odnosi się do słów dyrektora MIIWŚ i który brał udział w ostatnim posiedzeniu sądu.

W nawiązaniu do oświadczenia Muzeum II Wojny Światowej z dnia 17 września 2021 roku informuję, że:

Po pierwsze, NSA nie uznał, że wniosek muzeum jest prawidłowy. Takie zdanie podczas ogłoszenia wyroku nie padło.

Po drugie, nie jest prawdą, że żaden argument gminy nie został potwierdzony skoro od początku gmina miasta Gdańska zarzucała naruszenie warunków technicznych, a organy - czyli Wojewoda i Minister - to bagatelizowały.

Po trzecie, Muzeum II Wojny Światowej nie posiada umowy użytkowania, ponieważ nie ma (została uchylona) decyzji odpowiedniego ministra.

Po czwarte, skoro żaden z zarzutów gminy nie został potwierdzony to czemu uchylono prawomocnie decyzję ministra?

To kolejny przykład lekceważenia rozstrzygnięcia sądu i bagatelizowania nakazu sądu, aby prace na Westerplatte były prowadzone zgodnie z przepisami prawa. Po raz kolejny przedstawiciele muzeum przekonują, że mimo niekorzystnego dla nich wyroku sądu nic się nie stało. Można więc odnieść wrażenie, że sprawę wygrali.

Wyrokiem NSA uchylono decyzję Ministra Rozwoju, a tylko w oparciu o tę decyzję rozstrzygnięcie wojewody staje się ostateczne. Ponieważ nie ma więc ostatecznej decyzji wojewody (a tylko na takiej podstawie mogła przejść własność) teren nie przeszedł na rzecz skarbu państwa. Skoro nie nastąpiła zmiana właściciela, teren jest w dalszym ciągu miasta Gdańska.


mec. Cezary Chabel, pełnomocnik miasta Gdańska


Aktualizacja, godz. 14:45

Przed godz. 15 swoje oświadczenie w tej sprawie wydał szef Muzeum II Wojny Światowej. Władze placówki wyrok NSA rozumieją zupełnie inaczej niż władze Gdańska i twierdzą, że to muzeum nadal pozostanie właścicielem terenu na Westerplatte.

Poniżej publikujemy całe oświadczenie dyrektora Muzeum II WŚ:

"W odniesieniu do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne związane z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Sąd uznał, że wniosek złożony przez Muzeum jest w całości prawidłowy. Żaden z zarzutów Gminy Miasta Gdańska skierowanych do wniosku nie został przez sąd potwierdzony.

W związku z wydaniem 16 września 2021 r. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącego decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku informuje, że jako inwestor jest nadal uprawnione do prowadzenia działań inwestycyjnych na terenie działki nr 68 obręb 0062 Gdańsk na terenie historycznego pola bitwy na Westerplatte.

Decyzja Wojewody Pomorskiego zezwalająca na realizację przez Muzeum przedmiotowej inwestycji nie była przedmiotem rozważań NSA i pozostaje nadal w mocy. Muzeum tym samym pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne.

Z 8 zarzutów sformułowanych pierwotnie w skardze Gminy Miasta Gdańska do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 7 zostało odrzuconych - tylko w jednym przypadku sąd nakazał uzupełnić decyzje o informacje dotyczące części warunków technicznych. Sąd uznał, że wniosek złożony przez Muzeum jest w całości prawidłowy. Żaden z zarzutów Gminy Miasta Gdańska skierowanych do wniosku nie został przez sąd potwierdzony.

Wyrok nie wpływa w żaden sposób na uprawnienia Muzeum do prowadzenia działań inwestycyjnych budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Wydana przez sąd decyzja nie wpływa także na plany Muzeum co do przyszłości nieruchomości.

Dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG
p.o. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku"



Kto powinien zarządzać Westerplatte?

Przejęcie Westerplatte przez stronę rządową było możliwe na mocy specustawy z 2019 r. autorstwa posłów PiS.

Zakładała ona wywłaszczenie miasta Gdańska i Muzeum Gdańska z terenu Westerplatte za odszkodowaniem. Dawała też zgodę na powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, które będzie oddziałem Muzeum II Wojny Światowej.

Autorzy specustawy argumentowali, że teren miastu trzeba odebrać, bo pod opieką władz Gdańska jest zaniedbany i zaśmiecony.

Projekt wzbudził stanowczy sprzeciw gdańskich samorządowców, którzy nazywali go "zawłaszczeniem Westerplatte przez rząd". Mimo to w sierpniu ubiegłego roku Skarb Państwa, reprezentowany przez Muzeum II Wojny Światowej, teren przejął. W efekcie miasto podczas ostatnich obchodów rocznicy 1 września było gościem, a nie gospodarzem uroczystości.

Przez ostatni rok Westerplatte było pod zarządem Muzeum II Wojny Światowej. Przez ostatni rok Westerplatte było pod zarządem Muzeum II Wojny Światowej.
Decyzja ws. odebrania Westerplatte została przez miasto zaskarżona. W piątek, 17 września, władze Gdańska poinformowały, że sprawę wygrały, a teren wraca w posiadanie gminy.

Miasto wygrywa w sądzie, decyzja jest prawomocna



- Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie jest prawomocna i ostateczna. Zgodnie z tym stanem prawnym przyszłoroczną uroczystość upamiętniającą bohaterską obronę Westerplatte będzie mogło zorganizować ponownie Miasto Gdańsk - podkreśla Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Aleksandry Dulkiewicz.
Miejscy prawnicy, kwestionując decyzję o odebraniu Westerplatte, wskazywali na ewidentne błędy oraz niewypełnienie wszystkich zobowiązań, jakie na inwestora nakłada tzw. specustawa. Podobnymi wadami prawnymi obciążone miały być decyzje wydawane kolejno przez: wojewodę pomorskiego, a następnie ministra rozwoju.

- Ten wyrok oznacza, że urzędnicy rządowych instytucji nie stosowali się do zapisów własnej ustawy, która została przyjęta w błyskawicznym tempie i na podstawie której została przejęta działka z pomnikiem. Na tej podstawie Ministerstwo Obrony i minister Mariusz Błaszczak organizowali uroczystości w 2020 i 2021 roku. Okazuje się, że było to działanie, które w obliczu dzisiejszego rozstrzygnięcia NSA miało bardzo wątpliwe podstawy prawne - mówi Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Gdańska.

Druga sprawa w toku



Równolegle toczy się druga sprawa o działkę, na której Muzeum II Wojny Światowej ma w ciągu najbliższego roku wybudować nowy cmentarz.

Zobacz też:

Wybrano projekt cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte



- W tej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał już wyrok usuwający rozstrzygnięcie ministerstwa z obiegu prawnego i jest wysoce prawdopodobne, że NSA to rozstrzygnięcie podtrzyma - mówi Stenzel.

Tegoroczne obchody rocznicy 1 września na Westerplatte

Miejsca

Opinie (985) ponad 100 zablokowanych

  • Się uwzięli. Jak nie Berlin to Warszawa.Podli najeźdźcy .

    • 9 0

  • Huraaaaa, znowu bedzie mozna rosjan zaprosic niemców na rocznice oraz zrobic smietnik w tym miejscu :) (1)

    Dziekujemy!! I po holere kolejne muzeum jak by tam nie mozna było naszych kolesiów z urzędu na stołki wpakować.

    • 18 11

    • walek nie wyszedl i boli?

      • 6 1

  • dzięki Pisowi zniknęło stamtąd ponad 2OO drzew z ptasimi gniazdami

    • 15 22

  • Wreszcie!!! (3)

    Narodowcy, którzy przejęli Westerplatte zamienili miejsce refleksji i ciszy w targowisko. To co tam się teraz dzieje to zgroza. Pomijam politykę, fałszywe ambicje niektórych itd. Szczególnie w okolicach 1 września to miejsce zamienia się w jarmarczne targowisko z namiotami pełnymi chińszczyzny. Stoją tam cały czas na głównym trakcie do pomnika. Płakać się chce jak się to widzi. I w imię patriotyzmu pis zabrał to "święte" miejsce zarzucając prezydentom miasta zaniedbania. To brzmi tak jak "szczęść Boże" w ustach niejakiego Brauna.

    • 15 17

    • Bredzisz

      Stragany z chińczyzną były tam i są od zawsze, nie tylko pierwszego września.

      • 3 0

    • Chińszczyzna

      "Namioty pełne chińszczyzny" to stoiska dzierżawione handlowcom przez Miasto Gd. Nie pisz bzdur kolego, że to jacyś narodowcy sprzedają chińskie pamiątki. :)

      • 3 1

    • Piszesz bzdury akurat namioty z pamiątkami od lat są zamykane na czas 28 sierpień-3wrzesień według umowy.

      • 4 0

  • A to OK. Zatem powrócą plany dewelopera odnośnie tego terenu, który jest niebywale atrakcyjny. (4)

    W planach były nie tylko domy czy apartamenty ale marina jachtowa, tereny rekreacyjne czy pełna infrastruktura potrzebna do wygodnego egzystowania przyszłych mieszkańców. Zatem teraz będą zmiany, zmiany, zmiany.........

    • 14 8

    • A to coś nowego! (1)

      Plany deweloperskie mieli narodowcy, którym pis powierzył to miejsce! Trochę uczciwości. Albo nie wiesz o czym piszesz.

      • 4 3

      • Heh, jacy narodowcy? Konkretnie? Chyba ze ś.p. prezydent Adamowicz był narodowcem według ciebie,

        co według mnie jest kompletną bzdurą. Plany zagospodarowania Westerplatte były na długo przed rządami pisowców i gwarantuję ci, ze nie było to jakieś muzeum czy cmentarzyk.

        • 4 3

    • No właśnie, komu potrzbne jest kolejne muzeum? II WŚ był i minęła i czas życ przyszłoscią a nie tym co było kiedyś (1)

      i wiecznie wypominać. Nawet w takiej sprawie jak Westerplate, ten rząd nie zdał egzaminu, dlatego w kolejnych wyborach pa pa. Będziecie mogli tylko patrzeć, jak kolejne miejsca nad którymi chcieliście tylko ubolewać i ronić łzy, zamieni się w kwitnącą i tętniącą życiem oazę. I co że dla bogatych? Wszystko pomalutku wam wyskubiemy. Popieram przedmówcę bo czas żyć i mnie nie obchodzi to, ze przyjadą tu Niemcy budować czy się osiedlać. Idzie nowe i czas żeby tak zwani patrioci, w końcu to zrozumieli. Gdańsk to Wolne Miasto!

      • 2 3

      • Ciekawe dlaczego lewactwu tak bardzo zależy o zapomnieniu historii :) zdrajcy na kazdym kroku, że też możecie stąpać po tej świętej polskiej ziemi za którą pokolenia oddawały krew tfuu...

        • 3 2

  • Brak Rodzin

    Wszyscy krewni i znajomi Królika są zabezpieczeni,a ubogiego Westerplatte nie było komu dać - za ubogo.

    • 7 0

  • Westrplatte znów powróciło do Polski. (3)

    • 12 17

    • Znasz historię Westerplatte? (1)

      Nigdy oprócz okupacji nie należało do Gdańska, należało i należy do Polski, tylko teraz będzie pod zarządzaniem małej Sycylii.
      Deweloperzy już się ustawiają w kolejkę.

      • 3 4

      • Nawrocki Karolek też chciał budować apartamenty na wynajem tylko że dostał opier od Glińskiego i sobie odpuścił

        • 2 1

    • Taka

      prawda

      • 0 0

  • PiS partia miernot

    popierana przez miernoty!

    • 15 19

  • Oho , bolszewicy wkurzeni (1)

    A można było tyle mln przeprac na zdublowanie muzeum, które jest w centrum. Tyle partyjnych czopkow miało by posady. Kogo obchodzi, że w tym miejscu prawie nie ma ludzi po lecie - jak towarzysze partyjni mogli by napchac kasy z mln na budowę. No i hotel z apt dla Prezesa i pinokia... lokalne aparatczyki miały by gdzie polerować lance jaśnie panującego....

    • 11 14

    • Myślisz pewnie o czopkach z PO z prezesem Tuskiem na czele ?

      To ich partyjne i prywatne interesy ciebie tak podniecają !

      • 2 3

  • Tereny Miast niech są zarządzane przez te Miasta (1)

    PIS nie powinno wybierać sobie ciekawe i szczególne miejsca w Polsce, zabierać je Miastom i robić sobie z nimi co chce.
    Taki Jeden kiedyś wybrał sobie i zagarnął miejsce-perełkę Ukrainy i uznał za swoje.

    Podobne działania, na razie skala inna.

    • 9 21

    • A gdyby PO było u władzy to też być pisała że PO zabiera coś sobie ?

      Tu taj nie chodzi o PIS czy Gdańsk Westerplatte jest własnością całej Polski a nie PO czy Pis-u !

      • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane