• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przejęte przez rząd Westerplatte wraca do Gdańska?

Ewelina Oleksy
17 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 17:54 (17 września 2021)
Dzisiejsza informacja to kolejny zwrot akcji w sprawie Westerplatte.
Dzisiejsza informacja to kolejny zwrot akcji w sprawie Westerplatte.

Na mocy ubiegłorocznej decyzji wojewody pomorskiego Pole Bitwy na Westerplatte stało się własnością Muzeum II Wojny Światowej, które reprezentuje Skarb Państwa. Teraz, wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, teren znowu wraca w posiadanie miasta. Tak twierdzą miejscy urzędnicy. Przedstawiciele Muzeum II WŚ zupełnie inaczej interpretują ten wyrok i zapewniają, że nadal pozostają właścicielem terenu. To kolejny zwrot akcji w sprawie toczącego się od lat sporu między władzami Gdańska a stroną rządową.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Aktualizacja, godz. 17:50

Miasto reaguje na oświadczenie Muzeum II Wojny Światowej dotyczące wyroku NSA nakazującego powrót terenu Westerplatte w zasób nieruchomości gminy. Poniżej publikujemy oświadczenie mec. Cezarego Chabla, pełnomocnika miasta Gdańska, który odnosi się do słów dyrektora MIIWŚ i który brał udział w ostatnim posiedzeniu sądu.

W nawiązaniu do oświadczenia Muzeum II Wojny Światowej z dnia 17 września 2021 roku informuję, że:

Po pierwsze, NSA nie uznał, że wniosek muzeum jest prawidłowy. Takie zdanie podczas ogłoszenia wyroku nie padło.

Po drugie, nie jest prawdą, że żaden argument gminy nie został potwierdzony skoro od początku gmina miasta Gdańska zarzucała naruszenie warunków technicznych, a organy - czyli Wojewoda i Minister - to bagatelizowały.

Po trzecie, Muzeum II Wojny Światowej nie posiada umowy użytkowania, ponieważ nie ma (została uchylona) decyzji odpowiedniego ministra.

Po czwarte, skoro żaden z zarzutów gminy nie został potwierdzony to czemu uchylono prawomocnie decyzję ministra?

To kolejny przykład lekceważenia rozstrzygnięcia sądu i bagatelizowania nakazu sądu, aby prace na Westerplatte były prowadzone zgodnie z przepisami prawa. Po raz kolejny przedstawiciele muzeum przekonują, że mimo niekorzystnego dla nich wyroku sądu nic się nie stało. Można więc odnieść wrażenie, że sprawę wygrali.

Wyrokiem NSA uchylono decyzję Ministra Rozwoju, a tylko w oparciu o tę decyzję rozstrzygnięcie wojewody staje się ostateczne. Ponieważ nie ma więc ostatecznej decyzji wojewody (a tylko na takiej podstawie mogła przejść własność) teren nie przeszedł na rzecz skarbu państwa. Skoro nie nastąpiła zmiana właściciela, teren jest w dalszym ciągu miasta Gdańska.


mec. Cezary Chabel, pełnomocnik miasta Gdańska


Aktualizacja, godz. 14:45

Przed godz. 15 swoje oświadczenie w tej sprawie wydał szef Muzeum II Wojny Światowej. Władze placówki wyrok NSA rozumieją zupełnie inaczej niż władze Gdańska i twierdzą, że to muzeum nadal pozostanie właścicielem terenu na Westerplatte.

Poniżej publikujemy całe oświadczenie dyrektora Muzeum II WŚ:

"W odniesieniu do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne związane z budową Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Sąd uznał, że wniosek złożony przez Muzeum jest w całości prawidłowy. Żaden z zarzutów Gminy Miasta Gdańska skierowanych do wniosku nie został przez sąd potwierdzony.

W związku z wydaniem 16 września 2021 r. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie dotyczącego decyzji o zezwoleniu na realizację części inwestycji budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku informuje, że jako inwestor jest nadal uprawnione do prowadzenia działań inwestycyjnych na terenie działki nr 68 obręb 0062 Gdańsk na terenie historycznego pola bitwy na Westerplatte.

Decyzja Wojewody Pomorskiego zezwalająca na realizację przez Muzeum przedmiotowej inwestycji nie była przedmiotem rozważań NSA i pozostaje nadal w mocy. Muzeum tym samym pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości oraz kontynuuje na niej działania inwestycyjne.

Z 8 zarzutów sformułowanych pierwotnie w skardze Gminy Miasta Gdańska do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 7 zostało odrzuconych - tylko w jednym przypadku sąd nakazał uzupełnić decyzje o informacje dotyczące części warunków technicznych. Sąd uznał, że wniosek złożony przez Muzeum jest w całości prawidłowy. Żaden z zarzutów Gminy Miasta Gdańska skierowanych do wniosku nie został przez sąd potwierdzony.

Wyrok nie wpływa w żaden sposób na uprawnienia Muzeum do prowadzenia działań inwestycyjnych budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Wydana przez sąd decyzja nie wpływa także na plany Muzeum co do przyszłości nieruchomości.

Dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG
p.o. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku"



Kto powinien zarządzać Westerplatte?

Przejęcie Westerplatte przez stronę rządową było możliwe na mocy specustawy z 2019 r. autorstwa posłów PiS.

Zakładała ona wywłaszczenie miasta Gdańska i Muzeum Gdańska z terenu Westerplatte za odszkodowaniem. Dawała też zgodę na powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, które będzie oddziałem Muzeum II Wojny Światowej.

Autorzy specustawy argumentowali, że teren miastu trzeba odebrać, bo pod opieką władz Gdańska jest zaniedbany i zaśmiecony.

Projekt wzbudził stanowczy sprzeciw gdańskich samorządowców, którzy nazywali go "zawłaszczeniem Westerplatte przez rząd". Mimo to w sierpniu ubiegłego roku Skarb Państwa, reprezentowany przez Muzeum II Wojny Światowej, teren przejął. W efekcie miasto podczas ostatnich obchodów rocznicy 1 września było gościem, a nie gospodarzem uroczystości.

Przez ostatni rok Westerplatte było pod zarządem Muzeum II Wojny Światowej. Przez ostatni rok Westerplatte było pod zarządem Muzeum II Wojny Światowej.
Decyzja ws. odebrania Westerplatte została przez miasto zaskarżona. W piątek, 17 września, władze Gdańska poinformowały, że sprawę wygrały, a teren wraca w posiadanie gminy.

Miasto wygrywa w sądzie, decyzja jest prawomocna



- Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie jest prawomocna i ostateczna. Zgodnie z tym stanem prawnym przyszłoroczną uroczystość upamiętniającą bohaterską obronę Westerplatte będzie mogło zorganizować ponownie Miasto Gdańsk - podkreśla Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Aleksandry Dulkiewicz.
Miejscy prawnicy, kwestionując decyzję o odebraniu Westerplatte, wskazywali na ewidentne błędy oraz niewypełnienie wszystkich zobowiązań, jakie na inwestora nakłada tzw. specustawa. Podobnymi wadami prawnymi obciążone miały być decyzje wydawane kolejno przez: wojewodę pomorskiego, a następnie ministra rozwoju.

- Ten wyrok oznacza, że urzędnicy rządowych instytucji nie stosowali się do zapisów własnej ustawy, która została przyjęta w błyskawicznym tempie i na podstawie której została przejęta działka z pomnikiem. Na tej podstawie Ministerstwo Obrony i minister Mariusz Błaszczak organizowali uroczystości w 2020 i 2021 roku. Okazuje się, że było to działanie, które w obliczu dzisiejszego rozstrzygnięcia NSA miało bardzo wątpliwe podstawy prawne - mówi Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta Gdańska.

Druga sprawa w toku



Równolegle toczy się druga sprawa o działkę, na której Muzeum II Wojny Światowej ma w ciągu najbliższego roku wybudować nowy cmentarz.

Zobacz też:

Wybrano projekt cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte



- W tej sprawie Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał już wyrok usuwający rozstrzygnięcie ministerstwa z obiegu prawnego i jest wysoce prawdopodobne, że NSA to rozstrzygnięcie podtrzyma - mówi Stenzel.

Tegoroczne obchody rocznicy 1 września na Westerplatte

Miejsca

Opinie (985) ponad 100 zablokowanych

  • Nie oddawac gminie! (2)

    Oni są w stanie sprzedać Westerplatte Niemcom!!!!

    • 14 9

    • Znając Pełowskich donosicieli może być.

      • 5 3

    • A komu sprzedałeś chory mózg?

      • 3 2

  • Pilnie trzeba reformować kastę... (1)

    Czas zdecydowanie zdelgalizowaac PO

    • 14 5

    • Już jednego zdelegalizował chłop

      Pora na resztę

      • 1 0

  • Ehhhhh (1)

    Znów Dulkiewicz zrobi tam kibel

    • 13 8

    • Kultura turystów warszawki...

      • 0 0

  • (7)

    Poczytałem jak Prez Wszystkich Polaków odwiedził bardzo potrzebny przekop w Świnoujsciu. Czego się dowiedziałem ze mateo dość zubożały nie dofinansował tej chwały a dlaczego? Jak kasy jest tyle ze zeby bolą każdego kto nie wbije się w ramie prezia przewielebnego to junia zapłaci ze Swego dla Jarka przewielebnego i ukochanego

    • 4 8

    • Coś brałeś ? (6)

      A tak z grubsza to o co ci chodzi ?
      Translator tłumaczył na Polski ?

      • 5 0

      • (1)

        Panie na wladzy co zabolalo zescie nic nie zaplacili za Swinoujscie nic!!!!. Sobie geby swiekiie w tvp made in Kura, a co bralem - zakochalem sie w jedynej prawdziwej w polsce - w Jarku. A na koniec reagujecie kacapy jak wam logarytm wskarze dziekuje.

        • 0 2

        • Polska języka, trudna języka.

          Bądź dobrej myśli. Powodzenia w miłości.
          Bardzo proszę.

          • 2 0

      • nie musicie tlumaczyc jestescie tutaj jak zabolalo? zescie zareagowali?

        • 0 2

      • chodzi o przekop w Swinoujsciu i o pomocy Mateo dla tego wybitnego przedsiewziecia fianansowego co Twarz przytulaja wszystkie twarze pisowskie. Takie pomocne dlonie jak inflacja dzis . Amen

        • 0 2

      • (1)

        co bralem Jarka na serioo OJ Jak mnie odrzucilo dziekkuje

        • 2 0

        • To znowu jakiś lewak wyklęty podający się za patriotę : D wszystko mu się już pomieszało i zapomniał jakie miał zadania i kim jest haha może to jakaś nowa płeć kto wie...

          • 1 0

  • Dla Gdańska to tylko kłopot

    Koszty bez dochodu. Nie lepiej żeby skarb państwa płacił?

    • 6 1

  • Cholerne warszawiaki Lotos ukradli (1)

    niech biora to Westerplatte,a oddadza Lotos!

    • 6 7

    • Codziennie tamtędy przejeżdżam, ciągle tam jest.

      Uff

      • 1 0

  • (1)

    Antypolacy żenada nawet porządku z śmieciami nie zrobili po żołnierzach co ta zginęli,tereny pod budynki wstyd pognac to dno,Polak tego nie daruje pognac to dno z gdanska

    • 6 7

    • Dla telewizji to i worki ze śmieciami potrafią rozsypać i kłamstwo o bałaganie powielać niektórzy.

      • 1 2

  • ,, Westerplatte wraca pod opiekę ,,

    I tego właśnie się obawiam. Bardzo mnie wzburzyło podejście miasta do ekshumacji, bardzo

    • 9 5

  • Widzę osobiście zapał młodych ludzi przy powstającym

    nowym muzeum na Westerplatte. Taka wiadomość jest dla mnie bardzo smutna. Mam nadzieję, że da się to jeszcze powstrzymać. Polska i gdańscy patrioci stracili by wiele.

    • 8 2

  • (1)

    Dam pięć gwiazdek, a sąsiad dokłada trzy od siebie

    • 5 5

    • Ja też a sąsiad dodaje tylko dwie.

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane