• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przewodnik po trójmiejskich uczelniach

kg
3 czerwca 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Niektóre trójmiejskie uczelnie przyjmują studentów na zmienionych zasadach. Największa zmiana dotyczy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku o przyjęciu będzie decydował konkurs świadectw. Na respektowanie wyników nowej matury zdecydowały się tylko niektóre wydziały trójmiejskich wyższych uczelni.

Na Uniwersytecie Gdańskim od 13 maja działają już komisje rekrutacyjne przyjmujące dokumenty. Proces zakończy się 14 czerwca. Pierwsze egzaminy wstępne rozpoczną się 24 czerwca (m.in. filologia germańska, romańska). - W zeszłym roku liczba miejsc na studiach stacjonarnych wynosiła 2991 - mówi Tomasz Jóźwiak, rzecznik rektora UG. - W tym roku zwiększyliśmy liczbę miejsc ok. 300 - dodaje.

Na Wydziale Chemii jest o ok. 60 miejsc więcej. Wydział Ekonomiczny przyjmie 360 kandydatów, czyli o 60 więcej niż w zeszłym roku. - W zeszłym roku najbardziej obleganym kierunkiem była informatyka - 25 kandydatów na miejsce. Równie popularna była psychologia, socjologia i politologia - mówi Tomasz Jóźwiak. - Od lat najmniej popularne są kierunki fizyczne - dodaje.

Największa zmiana dotyczy Wydziału Prawa i Administracji. Kandydaci będą tu przyjmowani na podstawie konkursu świadectw. Nowa matura będzie respektowana na kierunkach: biologia, geografia, oceanografia, chemia i ochrona środowiska, na kierunkach fizycznych oraz na Wydziale Prawa i Administracji.

Na Politechnice Gdańskiej nowością jest wprowadzenie kierunku Architektura i Urbanistyka - w systemie wieczorowym. Kandydaci na architektów muszą zdać egzamin z predyspozycji do zawodu. Pod uwagę bierze się też oceny ze świadectwa. W zeszłym roku najpopularniejszymi kierunkami na PG były: informatyka, międzyuczelniana biotechnologia, budownictwo, zarządzanie i matematyka. Na jedno miejsce na tym ostatnim kierunku przypadało 4 kandydatów. Senat Politechniki Gdańskiej postanowił pozostać przy starych zasadach rekrutacji. Kandydatów czeka więc - niezależnie od wybranego wariantu matury - egzamin lub konkurs świadectw. Punkty będą przyznawane za oceny z przedmiotów ścisłych.

Na Akademii Medycznej w Gdańsku w ramach specjalności stomatologicznej, obok protetyki dentystycznej pojawi się higiena stomatologiczna. Zasady rekrutacji nie zmienią się. Kandydaci na protetyków będą musieli zaliczyć rozmowę kwalifikacyjną, konkurs świadectw oraz egzamin praktyczny. Na Akademii Medycznej obowiązują egzaminy. Kandydaci, którzy wybrali nową maturę, nie mogą liczyć na specjalny tryb postępowania.

Bez zmian pozostają zasady rekrutacji na Akademii Morskiej w Gdyni. Wydziały: Nawigacyjny, Mechaniczny i Elektryczny przyjmują kandydatów na podstawie konkursu świadectw, natomiast podstawą przyjęcia na I rok studiów na Wydziale Administracyjnym jest egzamin pisemny z matematyki i języka obcego. Wyniki rekrutacji podane zostaną - w zależności od wydziału - w dniach 3 - 6 lipca.

Głos Wybrzeżakg

Opinie (11)

  • Filologia

    a ja szukam kierunku help!:)filologia angielska w trojmiescie:)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane