• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rafineria: produkcja stoi, ale robota wre

rb
29 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Gdańska rafineria jest coraz większa i nowocześniejsza. Gdańska rafineria jest coraz większa i nowocześniejsza.

W gdańskiej rafinerii trwa włączanie instalacji budowanych w ramach Programu 10+. Przez pierwsze 10 dni wiosennego remontu wykonano już ok. 50 przyłączeń. Zostało jeszcze trzy razy tyle.



- Remont rafinerii jest najbardziej odpowiednim okresem na przeprowadzenie bezpiecznego i efektywnego połączenia rafinerii z nowo budowanymi instalacjami - tłumaczy Zbigniew Paszkowicz, dyrektor ds. rozbudowy rafinerii. - Termin i harmonogram wiosennego remontu zostały w 100 proc. zsynchronizowane z planem prac budowlanych, realizowanych w ramach Programu 10+ - dodaje Paszkowicz.

Ustalono, że najlepszym terminem dla zatrzymania instalacji produkcyjnych w gdańskiej rafinerii będzie przełom marca i kwietnia. Wynika to zarówno z uwarunkowań technologicznych, ale też rynkowych i atmosferycznych. Zgodnie z planem 14 marca br. zatrzymano produkcję w gdańskiej rafinerii.

- To ostatni postój wszystkich instalacji produkcyjnych jednocześnie. Po uruchomieniu drugiego ciągu instalacji destylacji atmosferycznej i próżniowej, budowanej w ramach 10+, nie będzie już więcej zatrzymywany w całości przerób ropy - zapewnia Marek Sokołowski, wiceprezes i dyrektor ds. produkcji i rozwoju Lotosu.

Na instalacjach trwają m. in. zaplanowane rewizje urządzeń, prowadzone przez Urząd Dozoru Technicznego oraz specjalistyczne badania stanu technicznego maszyn. Łącznie mechanicy z zespołów procesowych przejrzą ok. 3400 urządzeń.

- Zakres wykonywanych prac jest już bardzo duży - mówi Tomasz Branicki, szef Biura Infrastruktury w Grupie Lotos. - Jak dotąd współpraca z podwykonawcami układa się bez zarzutu, ponieważ wszyscy uczestnicy remontu świadomi są skali zadania i rangi całego projektu.

W ramach realizowanego w gdańskiej rafinerii Programu 10+ powstaje szereg nowych, zaawansowanych technologicznie instalacji, które pozwolą przede wszystkim na zwiększenie zdolności przerobu ropy naftowej o 75 proc., z poziomu 6 mln ton do 10,5 mln ton rocznie.
rb

Opinie (108) 5 zablokowanych

  • Zakładowa Straż Pożarna Rafinerii Gdańskiej ma więcej GCBA niż cała PSP w Gdańsku. PSP w Gdańsku jest żałosna, mało SH?SD,

    powoli dobijające 20 wozy ratownictwa technicznego, brak wozu ratownictwa chemicznego, stara cysterna...

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane