• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ratownicy morscy SAR dostali lepszy system komunikacji

Michał Sielski
18 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Statek ratowniczy SAR pomaga wszystkim na morzu: załodze i pasażerom statków, turystom, sportowcom czy rybakom. Statek ratowniczy SAR pomaga wszystkim na morzu: załodze i pasażerom statków, turystom, sportowcom czy rybakom.

Ratownicy morskiej służby poszukiwawczej i ratunkowej SAR otrzymali dostęp do nowego systemu łączności Tetra, który działa niezależnie od systemu GSM. Ma lepszy zasięg, jest bardziej niezawodny i rozbudowany niż stosowane dotychczas systemy. Dostali go w prezencie od koncernu energetycznego Energa, który być może będzie udostępniał system na zasadach komercyjnych.



Byłeś kiedyś świadkiem akcji morskich ratowników?

Energa zaczęła wdrażać Tetrę w 2013 roku, po orkanie Ksawery, który nie tylko pozrywał linie energetyczne, ale też na kilka godzin utrudnił, a w wielu miejscach całkowicie uniemożliwił kontakt przez telefony komórkowe. W szczycie utrudnień nie działało aż 250 stacji GSM, więc pracownicy Energi nie mogli informować o konkretnych miejscach awarii i czas oczekiwania na przywrócenie zasilania do ponad 300 tys. odbiorców w całej Polsce znacznie się wydłużył.

Wtedy zapadła decyzja o budowie niezależnego od GSM systemu, który dziś ma już 123 ze 139 planowanych masztów, a zasięgiem pokrywa ponad 75 tys. km kw. - to mniej więcej 1/4 terytorium Polski.

Maszty stawiane są też nad samym morzem, więc ich działanie sięga nie tylko w głąb lądu, ale też daleko za linię brzegową. I właśnie dzięki temu może to znacząco wpłynąć na usprawnienia pracy służb ratowniczych.

Zasięg systemu Tetra i polska strefa odpowiedzialności SAR. Zasięg systemu Tetra i polska strefa odpowiedzialności SAR.
- Brakowało nam tego. System już został przetestowany i działa bardzo dobrze, także w trudnych warunkach, a do tego będzie kompatybilny z naszym oprogramowaniem - mówi Maciej Zawadzki, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
Jeszcze w tym tygodniu przedstawiciele firmy Energa spotkają się z przedstawicielami Straży Pożarnej i centrów zarządzania kryzysowego. Im również system mogą udostępnić. Może też stosować go Straż Graniczna.

- Udostępniamy system w ramach patriotyzmu gospodarczego - podkreśla Tomasz Lesiewicz, prezes spółki Enspirion (spółka-córka Energi), która jest odpowiedzialna za ten projekt.
Gdy pytamy, czy system będzie oferowany komercyjnie, konkretna odpowiedź jednak nie pada.

- Nie wykluczamy tego. Na razie możemy mówić o udanych testach - ucina prezes Lesiewicz.

Jak działa TETRA



System łączności TETRA to alternatywa wobec GSM, który szyfruje połączenia, daje pełną kontrolę nad łącznością użytkowników i zapewnia co najmniej 36-godzinną ciągłość działania bez zasilania zewnętrznego.
 
TETRA została opracowana przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI). TETRA jest systemem przeznaczonym przede wszystkim dla służb bezpieczeństwa publicznego (policja, straż pożarna), ratownictwa, administracji, transportu publicznego (miejskiego czy kolejowego), a także dla dużych przedsiębiorstw, w tym energetycznych.

System zapewnia łączność radiową użytkownikom na określonym obszarze, który jest niedogodny dla konwencjonalnych systemów łączności. TETRA jest wykorzystywana w ponad 100 państwach na świecie, w tym w około 50 państwach użytkowany jest przez sektor publiczny.

Polska TETRA w liczbach


  • 139 masztów (przekaźników)
  • 75 tys. km kw. (zasięg porównywalny z powierzchnią Republiki Czeskiej)
  • ponad 3 tys. radiotelefonów
  • ponad 1 tys. rozłączników i stacji średniego napięcia (planowane ponad 8 tys.)

Miejsca

Opinie (52) 9 zablokowanych

  • Nawet TOPR korzysta z DMR

    • 0 0

  • Ratownictwo Medyczne w Pomorskim

    A Zespoły Ratownictwa Medycznego (ZRM) z Państwowego Ratownictwa Medycznego zwany SYSTEMEM opiera się na telefonach komórkowych, gdzie jak dzwonisz to albo poczta się włącza albo po za zasięgiem, a łączność radiowa nie istnieje a powinna obsługiwać cale województwo! Niemożna wezwać wsparcia, brak łączności miedzy ZRM na miejscu zdarzenia nie mówiąc już o koordynowaniu działań. Dziękujemy Panu Marszałkowi i jego urzędowi. Świetnie wydane pieniądze BRAWO...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane