• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekonstruktorzy odtworzą 1 września walki o Westerplatte

Katarzyna Moritz
26 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Członkowie grup rekonstrukcyjnych odtworzą walkę polskich żołnierzy broniących 1 września placówki "Prom". Nz. dwie armaty wykorzystywane podczas obrony Westerplatte pozyskane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte (to stowarzyszenie akurat nie weźmie udziału w uroczystościach). Członkowie grup rekonstrukcyjnych odtworzą walkę polskich żołnierzy broniących 1 września placówki "Prom". Nz. dwie armaty wykorzystywane podczas obrony Westerplatte pozyskane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte (to stowarzyszenie akurat nie weźmie udziału w uroczystościach).

Największą atrakcją obchodów 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte będzie widowiskowa rekonstrukcja obrony placówki "Prom", którą przygotował znany z popularyzacji historii dziennikarz Bogusław Wołoszański.



Organizacja obchodów na Westerplatte. Organizacja obchodów na Westerplatte.
1 września na Westerplatte Bogusław Wołoszański wyreżyseruje wraz rekonstruktorami heroiczną walkę obrońców placówki "Prom". 1 września na Westerplatte Bogusław Wołoszański wyreżyseruje wraz rekonstruktorami heroiczną walkę obrońców placówki "Prom".
Ubiegłoroczne, jubileuszowe obchody wybuchu II wojny światowej były właściwie głównie dla elit politycznych z całego świata. Na tegorocznych porannych obchodach wprawdzie zapowiedzieli się prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk, ale na Westerplatte będą mogli przyjechać wszyscy.

Mimo wczesnej pory, naprawdę warto. Uroczystości rozpoczną się o godz. 4.45 od historycznej inscenizacji ataku niemieckich oddziałów na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Spektakl odbędzie się u podnóża pomnika Obrońców Wybrzeża.

O przygotowanie historycznej rekonstrukcji miasto poprosiło redaktora Bogusława Wołoszańskiego, znanego z TVP z cyklu popularnych programów historycznych "Sensacje XX wieku". Dziennikarz wraz z grupą 60 miłośników rekonstrukcji historycznych zaprezentuje obronę placówki "Prom".

- Na Westerplatte jest wiele miejsc na swój sposób wyjątkowych. Jednak placówka "Prom" się wyróżnia, bo od pierwszych godzin walk wszystkie ataki spadały właśnie na nią - wyjaśnia Bogusław Wołoszański. - Ta rekonstrukcja ma przypomnieć o tym, że mamy w historii tak piękny fragment jak obrona Westerplatte. To nasze polskie Termopile, przykład heroicznej walki, gdzie 200 żołnierzy polskich stało przez siedem dni naprzeciw 2 tys. hitlerowców

Historyczna placówka stała naprzeciw bramy wjazdowej, nieopodal Wartowni nr 1. Na potrzeby inscenizacji zostanie odtworzona, z worków, siatek maskujących i ziemi koło pomnika. Zgodnie z historią zostanie ona obsadzona przez 21 polskich żołnierzy. Na Martwej Wiśle, w miejscu, w którym 1 września 1939 roku cumował niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein", stanie fregata rakietowa ORP "Gen. Tadeusz Kościuszko", Marynarki Wojennej.

Czy weźmiesz udział w uroczystościach na Westerplatte?

- Będą też efekty pirotechniczne, które w minimalnym stopniu będą przypominać to piekło, które przeżywali obrońcy. To drżenie ziemi, ogień, powinny wprowadzić nas w atmosferę tamtego czasu. Do tego na telebimach będzie pokazywane widowisko, które kiedyś zrobiłem o Westerplatte - zapowiada Bogusław Wołoszański.

Rekonstruktorami będzie ok. 60 członków stowarzyszeń skupiających miłośników odtwarzania historycznych bitew, na czele z członkami Stowarzyszenia "Grupa Rekonstrukcji Historycznej Lądowej Obrony Wybrzeża". Będą oni posiadali broń i mundury z tamtego okresu.

Dla mieszkańców uruchomione zostaną dodatkowe, bezpłatne, kursy autobusów podstawionych już od godz. 3:30 przy pętli w Oliwie. Będzie można w nie wsiąść także we Wrzeszczu i w Gdańsku.

Pętla tramwajowa Oliwa (przystanek linii 122) - godz. 3.30
Przystanek przed dworcem PKP Wrzeszcz (przystanek linii 110) - godz. 3.40
Przystanek przed dworcem PKP Gdańsk Główny (przystanek linii 120) - godz. 3,45 i 3,50

Wszystkie autobusy oznaczone będą napisem Westerplatte. Przejazd nimi jest bezpłatny. Po zakończeniu uroczystości (ok. godz. 6.45) autobusy odjadą z pętli autobusowej Westerplatte do Dworca PKP Gdańsk Główny.

Na Westerplatte można będzie również dojechać własnym samochodem - na czas uroczystości udostępnione będą ogólnodostępne parkingi znajdujące się na końcu ul. Sucharskiego.

Miejsca

Opinie (155) ponad 20 zablokowanych

  • DO TROJMIASTO.PL! 2

    Dopisanie zdania: "Nz. członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej WST z dwoma armatami wykorzystywanymi podczas obrony Westerplatte (to stowarzyszenie akurat nie weźmie udziału w uroczystościach)" niczego nie załatwia, bo akurat na zdjęciu nie ma ani jednego członka SRHWST. Proszę usunąć to zdjęcie i na portalu nie umieszczać więcej zdjęć z uroczystości i inscenizacji zorganizowanych przez SRHWST do ilustrowania "osiągnięć" PO i Adamowicza na Westerplatte.

    • 6 1

  • (1)

    Adamowicz nigdy nie był zainteresowany pomocą SRHWST, a jego niechęć do pomocy przy rewitalizacji Westerplatte datuje się dokładnie od 2002 r. Przykładów jego nieróbstwa i świadomego dopuszczenia do niszczenia zabytków na Westerplatte można długo by wymieniać. Gdyby nie SRHWST wiele zabytków nieodwracalnie by zniszczono. M.in. dzięki SRHWST interweniował Pomorski Konserwator Zabytków przy rozbudowie terminala na Westerplatte, przez co zaniechano budowy wielkiego ronda pod którym znalazłyby się relikty po bramie kolejowej wysadzonej 1 września 1939, relikty po budynku stacji kolejowej itd. Ale kto o tym teraz pamięta...

    • 7 0

    • Wladze Miasta Gdanska pod rzadami Adamowicza zgodzily sie na zniszczenie wjazdu na Westerplatte.

      Dopiero interwencja wojewodzkiego Konserwatora Zabytkow oraz ludzi zwiazanych z Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historyczneh westerplatte pozwolila zatrzymac te prace, dzieki czemu Konserwator mogl przeprowadzic rewaloryzacje Placowki Wal, Stacji kolejowej i bramy kolejowej ( co prawda gdy tuskowcy obcieli fundusze przyznane za czasow Kaczynskiego, ostatnie prace wykonano pospiesznie i nie zawsze najlepiej, przez co nie mozna wjechac pociagiem na polwysep).

      • 1 0

  • niektorzy naprawde tylko podstawówke skończyli

    Naprawde, czasami nawet studia nie pomagaja. To co jakis gnoj wygrzebal z akt zeby zablysnoc w mediach ludzie traktoja jako pewnik. Ciekawe jest jak media potrafia otumanic, pomimo wieku i wyksztalcenia ludzie nie maja zadnego krytycyzmu co do przekazywanych informacji.
    Najwazniejsza jest sensacja, czyli pokazujemy ta strone medalu, ktora powoduje boom a ta prawdziwa strona zostaje skrzetnie zatarta. No i wlasnie tu przydaje sie inteligencja, ktorej w polskim spoleczenstwie brak. Wiec niektorzy chodza i klepia glupoty. Oczywiscie wiadomo ze wypowiadam sie w kwestii Woloszanskiego. Przeczytalem wiele jego ksiazek, sa swietne POLECAM. A tak naprawde jest genialnym historykiem bo stara sie czegos dowiedziec, ma pasje i zamilowanie. Wiele spraw wyszlo na jaw dzieki jego starania, a czesc wciaz czeka, bo jak wiadomo allianci zamrozili wiele akt. A wspolpracowac musial zeby wyjechac za granice.

    • 4 0

  • Panno Moritz prosze poprawic na mapce nazwe pomnika. (2)

    Zawsze robi pani bledy, ale piszac o takim wydarzeniu powinna pani wiedziec, ze to jest Pomnik Obroncow Wybrzeza, a nie Pomnik Obroncow Westerplatte. Powiela pani tylko bledy tymi bzdurami.

    • 1 0

    • jakbyś umiał czytać to byś wyczytał, że nazwa pomnika w artykule jest poprawna. A mapkę pochodzi z oficjalnych materiałów Urzędu Miasta Gdańska www.gdansk.pl

      • 0 0

    • "Wybrzeże" i jego "obrońcy" to byli za komuny

      • 0 0

  • Obchody 4:45

    Ciekawe czy Niemcy w 1939 też mieli czas letni wschodnioeuropejski? Czy obchody nie powinny być o 5:45 aby było realnie?

    • 0 0

  • histryczna pobudka w Gdańsku (3)

    Obudziły mnie dziś rano strzały na Westerplatte ( salwy z dział, kanonada z karabinów .... ). Pojęłam co mogli czuć mieszkańcy Wolnego Miasta 71 lat temu w ten wrześnowy świt.

    • 1 0

    • większość odczuła radość... (2)

      • 0 0

      • (1)

        No ja raczej z takiej pobudki nie jestem zadowolona:/

        • 0 0

        • To ciesz się kobiecino, że dane było ci wrócić spokojnie do ciepłego wyrka.

          • 0 0

  • kto tam dzisiaj nie był, nie wie o czym mówi

    to genialne i przerażające przedsięwzięcie. Łuny i huki armatnie były słyszalne, widzialne i odczuwalne na Żabiance. Nie można mówić o wojnie nie mając o jej realiach zielonego pojęcia. To już można było poczuć i podziałało na wyobraźnie.

    • 1 0

  • zkoda tylko ze z sopotu trzeba wyjrchac juz o 2.12 skm

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane