• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rektorskie juwenalia?

ebo
21 marca 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Uniwersytet Gdański od sześciu lat hołduje nowej tradycji obchodzenia jubileuszu uczelni. Zwyczaj ten wprowadził na wzór akademii zjednoczonej Europy prof. dr hab. Marcin Pliński, rektor UG. Z okazji jubileuszu wysyłane są setki zaproszeń i informacji począwszy od gabinetów prezydenta kraju, kancelarii premiera i ministra edukacji narodowej i sportu, na biurach władz samorządowych i rektoratach różnych uczelni skończywszy. W tym roku przypada 32. rocznica utworzenia UG.

Wczorajsze, uroczyste posiedzenie Senatu uczelni dowiodło, że imprezami takimi zainteresowane jest nieliczne grono zapraszanych. Aula Wydziału Prawa i Administracji przy ul. Bażyńskiego w Gdańsku świeciła pustkami. Studenci cieszyli się z dnia wolnego od zajęć z dala od uczelni. Goście, których się spodziewano przysłali listowne życzenia. Wewnątrz snuli się ci, których przywiódł tutaj obowiązek. Między innymi pracownicy ochrony, którzy - jak się dowiedzieliśmy - wypatrywali, czy ktoś nie przywłaszcza sobie mienia nowocześnie wyposażonej uczelni, czyli na przykład klamek. Na sali wytrwali laureaci odznaczeń państwowych i resortowych oraz tegoroczni doktoranci i ich promotorzy.

Dyplomy doktorskie odebrali: Elżbieta Sontag z Wydziału Biochemii, Geografii i Oceanologii, Aneta Szymańska z Wydziału Chemii, Beata Bykowska, Anna Chybicka, Iwona Lindyberg z Wydziału Nauk Społecznych, Anita Lutkiewicz-Rucińska z Wydziału Prawa i Administracji, Mariusz Chmielewski, Tomasz Jurkiewicz, Monika Woźniak z Wydziału Zarządzania, Jacek Gulgowski z Wydziału Matematyki i Fizyki.

- Pracuję w muzeum inkluzji w bursztynie, jednocześnie jestem dydaktykiem katedry zoologii bezkręgowców i prowadzę badania naukowe - powiedziała dr Elżbieta Sontag, autorka pracy pt. "Współwystępowanie inkluzji w bursztynie bałtyckim". - Jeżeli nie będę prowadziła badań naukowych na uczelni, nie będę mogła zostać na uniwersytecie i prowadzić muzeum, ale mam zamiar kontynuować badania.

Uczelniane święto trwa trzy dni. Rozpoczyna się targami dla kandydatów na studia i wystawieniem księgi gratulacyjnej. W tym roku wpisy do pamiątkowej księgi złożył kanclerz kapituły stowarzyszenia absolwentów UG. Do życzeń przyłączył się też rektor gdańskiej Akademii Medycznej. Drugiego dnia obraduje Senat, koncertuje uczelniany chór. Od czterech lat profesorowie składają także wiązanki i zapalają znicze na grobach zmarłych rektorów i prorektorów.

- Myślę, że jest to podyktowane potrzebą zaakcentowania tego, że uczelnia istnieje, że przez kolejne lata ma osiągnięcia. Uświadomieniem społeczności Trójmiasta, że pracujemy i powoli umacniamy pozycję uczelni - stwierdziła prof. dr hab. Urszula Jackowiak, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. kształcenia.
Głos Wybrzeżaebo

Opinie (2) 1 zablokowana

  • co uniwerek potrafii ???

    dobrze, ze choc senat robi jakies imprezy. bo na studentow uniwerku nie ma co liczyc. oni jeszcze nic nie zrobili i gdyby nie polibuda, to zadne neptunalia by sie nie odbyly

    • 0 0

  • Nie ma wydziału Biochemi !!

    Do autora arytkułu. Nie ma czegoś takiego ja wydział Biochemii, Geografii i Ocealnologii tylko Bologii, Geografii i Oceanologii.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane