• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Restauracja Wielkiej Zbrojowni

K.K.
31 sierpnia 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Rozpoczął się ostatni etap prac restauracyjnych Wielkiej Zbrojowni. Najbardziej reprezentacyjną pod względem architektonicznym i wystroju rzeźbiarskiego elewację wschodnią - od strony ulicy Piwnej - od kilku dni oplatają rusztowania. W przyszłym roku wspaniały zabytek, siedziba Akademii Sztuk Pięknych, zajaśnieje w pełnej krasie. Powstał w pierwszych latach XVII wieku, w okresie największego rozkwitu gospodarczego i kulturalnego Gdańska, w tak zwanych "złotych czasach".

Wykonawcami robót od początku jest firma konserwatorska Barbary i Ludwika Brzuskiewiczów.

- Podobnie, jak na poprzednie etapy renowacji, pieniądze na roboty przyznało nam Ministerstwo Kultury - powiedział Jerzy Jankowiak, dyrektor adminstracyjny Akademii Sztuk Pięlnych. - Suma, jaką otrzymaliśmy, nie wystarczy na wszystko, co zaplanowaliśmy. Szukamy sponsorów.

Rusztowania powinny stanąć w czerwcu. Niestety, to się nie udało. Prace rozpoczynają się więc stosunkowo późno. Przyczyną zwłoki były przedłużające się procedury. Trzeba będzie się spieszyć. Część prac przeniesiona zostanie na wiosnę przyszłego roku. Dotacje uczelnia otrzymała w wysokości 1 milion 300 tysięcy złotych. Trzeba będzie się postarać o zdobycie pieniędzy na renowację studni oraz niektóre czynności kosmetyczne. Po ukończeniu robót rozpoczną się obchody 400 lecia Wielkiej Zbrojowni i 60 - lecie działalności uczelni.

Kunsztowne elementy rzeźbiarskie z piaskowca elewacji wschodniej obiektu wtopione są w - poszarzałą od lat - ciemną czerwień muru i wieńczące płaszczyzny szczytów. Po bokach fasady wznoszą się ośmioboczne wieżyczki, spoczywające na kwadratowych podstawach i zwieńczone hełmami. Wnętrza wieżyczek kryją klatki schodowe dostępne przez wejścia, którymi przebite są boniowane ściany przyziemia.

Pośrodku fasady, ponad studzienką, znajduje się płaskorzeźba ukazująca Pallas Atenę, boginię sztuki, nauki i wojny. Widać też medaliony z głowami synów Marsa, głowy żołnierskie i całe figury zbrojnych gdańszczan ustawione między szczytami. Zwieńczenia szczytów mają kształt pękających kul armatnich. Na nadprożach portali znajdują się tak zwane panoplia, to znaczy różnorodne elemety uzbrojenia. Na fasadzie dostrzec także można ozdobne kartusze, rauty, wstęgi, szyszki, kule, tarczki i inne elementy dekoracyjne. Są też kraty kute z żelaza, wyblakłe obecnie złocenia na rzeźbach kamiennych, herby miasta strzeżone przez lwy. Autorem projektu Wielkiej Zbrojowni był Antoni Van Obberghen, budowniczy miasta gdańska. Nad robotami czuwał słynny Jan Strakowski. Bogaty wystrój rzeźbiarski fasad stworzyli Abraham van den Blocke i Willem van der Meer z Gandawy, wraz z licznym zespołem kamieniarzy - rzeźbiarzy.
Głos WybrzeżaK.K.

Opinie (22)

  • proponuję piwo

    A na dole zamiast tych różnych bazarów i sklepików proponuję zrobić echte bier stube - sorry nie znam niemieckiego - czyli wilką pijalnię piwa różnych gatunków taką dla wszystkich, wybrednych i mniej wybrednych ale za to z bardzo eleganckim, obszernym i czyściutkim zapleczem do sikania. Może przy okazji starówka ożyje wieczorami.

    • 0 0

  • uuu.... super :-)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane