• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rower w autobusie. Trzeba zakończyć ten konflikt

Michał Stąporek
5 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Kierowca nocnego autobusu miał prawo odmówić przewozu pasażerki z rowerem, choć jego zachowanie było niezrozumiałe. Trzeba zmienić prawo, które niepotrzebnie utrudnia życie rowerzystom. Kierowca nocnego autobusu miał prawo odmówić przewozu pasażerki z rowerem, choć jego zachowanie było niezrozumiałe. Trzeba zmienić prawo, które niepotrzebnie utrudnia życie rowerzystom.

Kierowca nocnego autobusu nie chciał ruszyć, gdy do pojazdu wsiadła rowerzystka. Nie przekonały go nalegania innych pasażerów, ani nawet zgoda nadzoru ruchu. - Kierowca został pouczony, że zachował się niewłaściwie - zapewnia rzeczniczka ZKM. Czas na zmianę przepisu, który uzależnia podróż z rowerem od decyzji kierowcy.



Jakie prawo dla rowerów w komunikacji miejskiej?

Sporo kłopotu pasażerom narobił kierowca autobusu nocnego linii N4, który odmówił dalszej jazdy, gdy na przystanku przy Jaśkowej Dolinie do pojazdu weszła pasażerka z rowerem. Nie zgodził się, by rowerzystka została w autobusie, nawet gdy zaproponowała, że przypnie rower do barierki, ani gdy zgodzili się na to inni pasażerowie. Nie poskutkowało nawet to, że nadzór ruchu uznał, że kierowca może kontynuować jazdę, jeśli rower zostanie przypięty.

Odmawiając dalszej jazdy, kierowca tłumaczył się regulaminem przewozów. W tej kwestii miał rację. Jak wynika z uchwały Rady Miasta Gdańska - przewóz rowerów jest dozwolony w odpowiednio oznakowanych pojazdach niskopodłogowych pod warunkiem, że nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu oraz pasażerów. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w autobusie ponosi jednak kierowca i to on podejmuje decyzję czy przewóz roweru będzie bezpieczny dla pasażerów.

- To kuriozalne, ponieważ wynika z tego, że jedynie dobra wola kierowcy autobusu decyduje o tym, czy pojadę autobusem z rowerem, czy nie - denerwuje się pan Damian, który był świadkiem tego zdarzenia.

Z jego relacji wynika, że część pasażerów i rowerzystka wysiedli z autobusu, a z przystanku odjechali autobusem N13, którego kierowca nie widział problemu w przewozie roweru. Jednak na skutek sporu część pasażerów pospóźniała się na przesiadkę przy Dworcu Głównym w Gdańsku.

ZKM Gdańsk już zna sprawę.

- Opisany przypadek jednoznacznie wskazuje, że kierowca źle ocenił sytuację i nie miał prawa odmówić przewozu roweru. W stosunku do naszego pracownika zostaną wyciągnięte konsekwencje - zapowiada Alicja Mongird, rzecznik prasowy ZKM Gdańsk. - Przepraszam za zaistniałą sytuację i jednocześnie zachęcam wszystkich pasażerów do zgłaszania uwag dotyczących funkcjonowania naszej firmy oraz pracy kierowców i motorniczych za pomocą formularza kontaktowego znajdującego się na stronie kontakt.zkm.pl

Ale rowerzyści mają problemy nie tylko z gdańską komunikacją. Kilka miesięcy temu opisaliśmy identyczną sytuację, do jakiej doszło w gdyńskim autobusie. Także tam kierowca miał prawo odmówić przewozu roweru, gdy uznał, że zagraża to bezpieczeństwu innych podróżnych.

To zmieniło się po naszej interwencji. Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni zmienił zdanie w tej kwestii i rowerzyści nie muszą już pytać o zgodę na przewóz jednośladów.

- Zmiany były dość kontrowersyjne, zwłaszcza w stosunku do rowerzystów, których nie wszyscy pasażerowie akceptują. Ale zdecydowaliśmy się je wprowadzić i myślę, że to dobre rozwiązanie - powiedział nam wtedy dyrektor gdyńskiego Zarządu Komunikacji Miejskiej, Olgierd Wyszomirski.

W tej sytuacji wydaje się, że nie ma powodu, aby Gdańsk utrzymywał w swoim prawie miejskim zapis, który komfort podróży pasażera uzależnia od kaprysu kierowcy. Decyzja w tej sprawie należy jednak do gdańskich radnych.

Miejsca

Opinie (544) ponad 10 zablokowanych

  • a co z psami bez kaganca?

    pies a raczej wlasciciel psa winien miec kaganiec i smycz,czesto brakuje obu rzeczy.Co ma zrobic kierowca w tym przypadku?zdania sa podzielone ,ale czesto wlasciciel tlumaczy sie ze piesek nie gryzie,-to znaczy ze zebow nie ma? i kosci nie gyzie?autobus jest do przewozu osob.Przepisy drogowo o przewozie osob swoje a ZKM swoje-moze ktos okresli sie ktore przepisy sa aktualne.Artykul jest lakoniczny i nie opiera sie na zadym paragrafie prawa drogowego i przewozu osob.

    • 1 0

  • ZAL MI WAS

    Weściie ku..a pomyślcie o tym że w nocy jeździ duzo patologi napitej , moze na tym przestanku bylo okej a na nastepnym? Jakby wsiadl ktoś pijany i by sie poprostu obalil i oos zrobil to co ? Wy mu będziecie płacic ze swojej kieszeni za wszystko? pozdrawiam tych debili środkowym palcem :)

    • 0 2

  • brawa dla redaktora i rowerzystow (2)

    Przedewszystkim zeby wypowiadac sie i opisywac jakis temat to trzeba miec chociaz troche pojecia,skoro pan redaktor i rowerzysci są tacy mądrzy to niech pokazą przepis który zezwala na przewóz roweru w autobusie . A po zatym który rowerzysta zna przepisy ruchu drogowego ? Bo według nich oni są uczestnikiem ruchu wiec wiec powinni miec :trójkąt ostrzegawczy , gaśnice , swiatła z przodu z tyłu wiec barany jezeli nie znacie przepisów to nie zabierajcie głosów.

    • 2 5

    • Właśnie Baranie, zapoznaj się z przepisami.

      • 0 0

    • Re: brawa dla redaktora i rowerzystow

      Przepisy pozwalają przewieźdź rower w autobusie oznaczonym obrazkiem z rowerem ZA DARMO. Jednak jednocześnie pozwalają kierowcy wyprosić rower według własnego uznania.
      Ale przecież Gdańsk startuje w konkursie ogólnoeuropejskim na stolicę rowerzystów. I chyba jest stolicą rowerów w Polsce.
      I uważaj sobie według przepisów możemy jechać parami zajmując cały pas ruchu. Ciesz się, że jeździmy brzegiem jezdni. Ale specjalnie dla Ciebie pojedziemy całym pasem.

      • 0 0

  • mi tez odmowili kierowca lini112

    chociasz nie było tłokuani duzo pasarzerów tez nie powolil kierowca autobusu lini 112 wsiasc z rowerem było to w sobieszewie przy petli od gdańska pozdrawiam

    • 1 0

  • to po cholere przy drzwiach do autobusu przyklejono naklejke z widniejacym rowerem ??? Tak o - by bylo wiadomo ze sie miesci ?

    • 1 0

  • PO CO SCIEZKI ROWEROWE? ZKM UBEZPIECZCIE KIEROWCOW

    Tu jest racja kierowcy bo po co sa sciezki rowerowe a to ze rowezysta juz sie jechac nie mial to mogl przemyslec i isc na spacer ja spotkalem sie wiele razy z tym ze zostalem ubrudzony ale ludzie malo na uwage zwracaja zakazac im wogle jezdzic po co gdansk sciezki buduje by zazraz zkm przewozil rowery a po 2 niech zkm jak bylo kiedys ubezpieczy kierowcow od wypadku albo szkody a nie potem jak sie stanie zostanie kierowca obciazony smieszne. kto 1 cos zglosi ten wygrywa . hahah Alicja DObra jestes patrz co mowisz jak mozesz wyciagac konsekwencje od kogos skoro w przepisach ma ze nie musi brac roweru idz lepiej pracuj jako sprzataczka. a tak spinacie na kierowcow pomyslcie ze oni nie sa ubezpieczni i tez sie boja jestes ciekaw ze gdyby cos sie stalo dali byscie na jego sytuacji na naprawe z wlasnej kieszni . myslec debile

    • 2 2

  • Widać że w temacie (2)

    najwięcej głosu mają tzw rowerzyści samochodowi a więc tacy co to zajeżdżają na koniec Jana Pwała II i wypakowują rower z dachu, full wypas "góral" z amorkami o skoku 120 i więcej mm, na oponach na błoto lub grys skalny, z karbonowa ramą i w ogóle za pponad 10 k złotych. I tylko po to by poszpanować jazda do Sopot, bo przecież jadąc pod górkę można by się zmęczyć a nie op to chodzi.
    Do rzeczy, kolej dla rowerów TAK, autobusy, tramwaje, trolejbusy NIE !!!
    Jedziesz rowerem, jedź nim do końca.
    jeśli jednak MZK zdecyduje że rowery można wozić komunikacją autobusową to znaczyć będzie że ma generalnie w d... zwykłych pasażerów i robi ukłon dla leniwców, leserów i wygodnickich.
    Rowerzysto autobusowy, jak wiesz że się zmęczysz to więcej trenuj a jak wiesz że nie dasz rady NIE JEDŹ!!!

    • 3 2

    • rower to nie tylko trening i sport

      dla wielu pań to po prostu transport. Dlatego warto tworzyć możliwość przewożenia roweru autobusami i tramwajami. Albo tak jak w Jaworznie, albo tak jak w wielu miastach polskich. Oczywiście w godzinach szczytu będzie to problemem, ale w warunkach pustek w autobusach lub tramwajach nie ma sprawy. Ubezpieczenie kierowców to osobny temat, warto to załatwić z korzyścią dla wszystkich.

      • 0 0

    • Mieszkam na Osowie i autobusem podjeżdżam tylko do Oliwy bo kierowcy samochodów jeżdżą po Spacerowej jak szaleni!

      • 0 0

  • powinny być bagażniki rowerowe na dachu (1)

    i problem z głowy

    • 1 0

    • bagażniki mogą być na dachu ale samochodu

      na dachu autobusu z rowerem przekraczają skrajnię. bagażniki powinny być z przodu autobusu, bo z tyłu autobus zaciąga brudy z jezdni.

      • 0 0

  • ZKM THE BEST

    TO PO CO TE PRZEPISY SKORO TO FIKCJA I NAJŁATWIEJ UKARAĆ KIEROWCĘ LUB MOTORNICZEGO TYLKO PYTANIE ZA CO ZA TO ŻE TRZYMA SIĘ REGULAMINU.KIEROWCY NIE DAJCIE SIĘ RACJA JEST PO WASZEJ STRONIE A NIE PO TYCH CO GRZEJĄ CIEPŁE POSADKI W WASZEJ FIRMIE.

    • 2 0

  • kierowca

    Kierowca ma za zadanie zapewnic przede wszystkim bezpieczenstwo i potem komfort jazdy. Mysle ze zabraklo dobrej woli ze strony kierowcy skoro pasazerka zaproponowala przypiecie rowera a pozostali pasazerowie zgodzili sie na taki komfort jazdy .
    Moim zdaniem przepisy powinny byc jasne a nie dwuznaczne. Moze warto pomyslec o kupnie bagaznikow do rowerow i zobowiazac kierowcow do pomocy pasazerom. Z cala pewnascia Holoandia czy Belgia beda dobry zrodlem wiadomosci jak to oni uporali sie z tym problemem ?.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane