• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rusza kampania "Nie pisz na fladze"

piw
2 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

"Nasza historia ma dwa kolory. Nie pisz na fladze" - 2 maja, przy okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, rusza kampania społeczna mająca uczulić nas na fakt, iż ozdabianie flagi, nawet w dobrej wierze, nie jest do końca zgodne z literą prawa.



Czy powinno się bardziej restrykcyjnie egzekwować ochronę polskiej flagi?

Polska flaga to dwa równe prostokąty o proporcjach pięć do ośmiu i biało-czerwonych barwach. Odwzorowuje ona kolory godła polskiego. Jest symbolem wspólnoty, a także jej trwania, bo choć sam wygląd godła zmieniał się na przestrzeni dziejów, to kolory flagi pozostawały niezmienne.

Tak jak inne symbole narodowe, polska flaga podlega ochronie ustawowej - oznacza to, że nanoszenie na nią napisów, ozdabianie jej dodatkową ornamentyką czy zmiana proporcji kolorów jest niezgodne z prawem.

Kibice a sprawa flagi



Tak przynajmniej wygląda to w teorii. W praktyce - o czym możemy się przekonać choćby podczas każdego większego wydarzenia sportowego, szczególnie meczów piłkarskich naszej reprezentacji czy konkursów skoków narciarskich, kibice przyozdabiają narodowe barwy różnymi napisami i dumnie prezentują spreparowane w ten sposób flagi.

Karanie ich za to byłoby absurdalne, jednak kampania społeczna mająca uświadomić kibiców, że postępują niezgodnie z polskim prawem, wydaje się już całkiem dobrym pomysłem. Jej pomysłodawcą jest Narodowe Centrum Kultury, a wspiera je grupa Lotos, która sama mocno angażuje się w sponsoring sportu i naszych reprezentacji.

Spoty w telewizji i radiu



Podczas imprez sportowych kibice często "przyozdabiają" flagę różnymi napisami. Kampania NCK i Lotosu ma ich uczulić na negatywne skutki takiego działania. Podczas imprez sportowych kibice często "przyozdabiają" flagę różnymi napisami. Kampania NCK i Lotosu ma ich uczulić na negatywne skutki takiego działania.
W ramach kampanii wyemitowana zostanie seria spotów telewizyjnych i radiowych pod hasłem "Nasza historia ma dwa kolory. Nie pisz na fladze.", których celem jest upowszechnianie wiedzy na temat poprawnego używania barw i symboli narodowych oraz traktowania ich z należytym szacunkiem.

- Z badania opinii społecznej, przeprowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury, wynika, że szacunek dla symboli narodowych jest dla Polaków podstawowym wymiarem patriotyzmu - mówi Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Zastrzega, że kampania ma sprawić, że szacunek ten wyrażany będzie w sposób godny i zgodny z prawem.

Druga strona medalu



O sprawę postanowiliśmy też zapytać samych zainteresowanych, czyli kibiców, którzy wspierają polskie reprezentacje i jeżdżą po całym świecie wspierać naszych sportowców. Mają oni świadomość ochrony barw, jednak przyozdabiania flagi nie rozpatrują wcale jako znieważania czy obrazu symboli narodowych.

- Na meczach reprezentacji nie wywiesza się barw klubowych, więc pisanie na fladze np. nazwy miasta jest formą pokazania wszystkim, że to my, mieszkańcy takiego akurat miasta, wspieramy naszych, dopingujemy reprezentację, jesteśmy z nią. To także budowanie wspólnoty. Przecież my w ten sposób okazujemy szacunek barwom narodowym, utożsamiamy się z nimi - tłumaczy Michał, kibic piłkarski z Trójmiasta, który jeździ na większość meczów polskiej reprezentacji.
A wy jak uważacie? Czy faktycznie przepisy dotyczące flagi powinny być bardziej restrykcyjnie przestrzegane? Czy może nie ma nic złego w ozdabianiu naszych barw narodowych, o ile wiąże się to z chęcią podkreślenia ich wagi dla jakiejś lokalnej społeczności?

Dzień Flagi w Trójmieście

Flagi Polski, Gdańska, Sopotu i Unii Europejskiej zawisną na czterech nowych masztach przy Ergo Arenie. Uroczyste wciągnięcie flag na maszty odbędzie się 2 maja o godz. 11:30. Wieczorem zaś, o godz 21:30, Krzyż Milenijny znajdujący się w punkcie widokowym na terenie Centrum Hewelianum rozbłyśnie na biało-czerwono.

Z okazji Dnia Flagi Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentuje z kolei eksponaty wpisujące się w ideę obchodów tego święta. W tym roku w holu w siedzibie głównej muzeum będzie można podziwiać fragment bandery z polskiego transatlantyku MS Piłsudski.

W Gdyni, jak co roku, na biało-czerwono podświetlony zostanie Infobox. Oficjalne uroczystości odbędą się z kolei w samo południe przy nabrzeżu Pomorskim przed okrętem ORP "Błyskawica".
piw

Opinie (309) ponad 10 zablokowanych

  • trochę rozsądku

    Jeżeli zrobi się z symboli narodowych jakieś znaki zastrzeżone, to ludzie przestaną ich używać i się z nimi identyfikować. Jeśli ktoś używa bieli i czerwieni dla wyrażenia swojej dumy z zakątka z którego pochodzi, to nie jest nic złego. Karana powinna być profanacja barw i symboli narodowych - czyli np. użycie ich w zestawieniu z symbolami faszystowskimi, czy komunistycznymi, publiczne deptanie, palenie, wycieranie brudów itp.

    Cieszmy się naszymi symbolami narodowymi i wolnością i używajmy w dobrej wierze, gdzie się da!

    • 0 0

  • przede wszystkim

    zakaz wycierania polska flaga stadionow na drugoligowych dziadowskich imprezach piłkarskich. Niech kibole używają innych barw.

    • 0 0

  • Flaga to historia, honor i zaszczyt powinnismy my ją pokazywać światu taką jaka jest naprawdę BIAŁO CZERWONA ! Ja jeśli ktoś chce się chwalić, że jest z jakiegoś miasta może to napisać na zwykłym białym banerze lub czym kolwiek innym. A nie robić z flagi kolorowankę, zwyczajny brak szacunku !!

    • 0 0

  • Mam do do****e

    Orlen i inne spółki skarbu państwa. Obsadzone przez partyjnych pochołkii z pis. Przykładowo w pekao sa

    • 0 0

  • Buraki

    Wystarczy zakazac wstepu na zawody burakom, ktorzy nie szanuja flagi narodowej. Upiera sie, zeby wejsc mimo wszystko? Przywalic taki mandat, zeby sie nie pozbieral!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane