• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rzeźba gwałcącego żołnierza usunięta po kilku godzinach

Michał Stąporek
13 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
aktualizacja: godz. 20:16 (13 października 2013)
W sobotę wieczorem, na podwyższeniu koło czołgu T-34, stanęła betonowa rzeźba pt. "Komm Frau", przedstawiająca żołnierza gwałcącego kobietę. W sobotę wieczorem, na podwyższeniu koło czołgu T-34, stanęła betonowa rzeźba pt. "Komm Frau", przedstawiająca żołnierza gwałcącego kobietę.

Rzeźba żołnierza gwałcącego kobietę tylko przez kilka nocnych godzin stała przy al. Zwycięstwa w Gdańsku. Ustawił ją student gdańskiej ASP. Policja i miejskie służby zareagowały natychmiast - w niedzielę rano rzeźbę usunięto.



Naturalnych rozmiarów mężczyzna. Żołnierz, bo jest ubrany w mundur, a na głowie ma hełm, na którym widnieje gwiazda. Nie jest sam. Pół-leży, pół-klęczy między rozpostartymi nogami kobiety. Jedną ręką chwyta ją za włosy. W drugiej trzyma pistolet, który włożył jej do ust. Zmusza ją do posłuszeństwa. Gdy już nad nią zapanuje - zgwałci.

To nie scena z filmu, w naturalistyczny sposób pokazującego rzeczywistość wojennej przemocy, do jakiej dochodzi na frontach całego świata. To betonowa, wykonana w socrealistycznej estetyce rzeźba. Tytuł: "Komm Frau", czyli "Chodź kobieto". Jej autorem jest student piątego roku gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Jerzy Bohdan Szumczyk. W sobotę wieczorem, po godz. 20, z pomocą przyjaciół, ustawił ją na prowizorycznym drewnianym postumencie przy al. Zwycięstwa w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska.

Miejsca nie wybrał przypadkowo. Tuż obok stoi czołg T-34, będący na wyposażeniu Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej. Te jednostki dotarły zimą 1945 roku do Gdańska i walczyły na jego ulicach z armią niemiecką. Pojazd postawiono tu dla upamiętnienia tamtych wydarzeń i uhonorowania żołnierzy, którzy zginęli w walkach o zdobycie miasta.

Pomnik czołgu, ustawiony tu jeszcze w czasach PRL, od zawsze budził kontrowersje. Wielokrotnie był przemalowywany, umieszczano na nim antykomunistyczne hasła. Zajmowali się nim także artyści. Ale taka akcja, jak ustawienie przy nim kontr-rzeźby, wydarzyła się po raz pierwszy.

Jak oceniasz zachowanie policji i służb, które usunęły rzeźbę?

- Wyrzeźbiłem to, co dla mnie ważne. Zarówno rzeźba, jak i cała akcja są poświęcone prawdzie historycznej oraz losowi kobiet podczas wojny - tłumaczy autor rzeźby Jerzy Bohdan Szumczyk.

Zapewnia, że nie jest rusofobem i nie interesuje się polityką, lecz sztuką. - Chciałem pokazać tą pracą, że wciąż są ludzie, którzy znają i pamiętają historię. Wiem, że praca jest wulgarna i może być źle odebrana, ale taka jest właśnie historia.

Rzeźba powstała na wydziale rzeźby ASP w pracowni Sławoja Ostrowskiego, a w jej wykonaniu autorowi pomagał Krzysztof Surmacz. Koszt materiałów poniósł twórca rzeźby.

Co ciekawe, Szumczyk planował ją umieścić gdzie indziej. - Początkowo myślałem o postawieniu jej koło Bramy Brandenburskiej w Berlinie, ale nie miałem środków, by ją tam przetransportować. Tam też miałaby stanąć bez pozwolenia ze strony władz, bo nie łudziłem się, że ktokolwiek by się zgodził na jej ekspozycję - przyznaje rzeźbiarz.

Akcja studenta ASP wzbudziła natychmiastową reakcję służb. Policja na miejscu pojawiła się jeszcze w nocy. Według Aleksandry Siewert z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, funkcjonariusze dowiedzieli się o nowym pomniku ze zgłoszenia pochodzącego od mieszkanki Gdańska.

- Ok. godz. 2 w nocy z soboty na niedzielę, oficer dyżurny odebrał telefon od zbulwersowanej kobiety. Była ona oburzona charakterem pomnika, który stanął przy al. Zwycięstwa. Policjanci od razu pojechali na miejsce. Nad ranem pojawił się tam też 26-letni mężczyzna, który przyznał, że jest autorem rzeźby. Został przesłuchany na komisariacie. Teraz prokurator zadecyduje czy doszło do złamania prawa, czy zostało popełnione wykroczenie lub przestępstwo.

O jakie przestępstwo lub wykroczenie może chodzić w przypadku ustawienia w przestrzeni miejskiej rzeźby? Pierwsze skojarzenie: nielegalne zajęcie pasa drogowego. Szkopuł w tym, że rzeźba stanęła na tym samym podwyższeniu, na którym stoi czołg, czyli już poza chodnikiem i drogą rowerową. Doskonale widać to na zdjęciach.

Rzeźba została zabrana wraz z postumentem w niedzielę rano. Przyjechał po nią samochód z dźwigiem należący do firmy PRSP.

Aktualizacja, godz. 20:15 Z redakcją skontaktował się przedsiębiorca z Krakowa, który zadeklarował, że jest zainteresowany kupnem rzeźby. Skontaktowaliśmy go już z autorem pracy. Jerzy Bohdan Szumczyk uznał jednak, że rzeźba nie jest na sprzedaż.



Rozmowa w Telewizji Republika na temat kontrowersyjnej rzeźby.

Opinie (1242) ponad 50 zablokowanych

  • czolg na zlom

    mogli go panowie z prsp od razu zabrać

    • 3 5

  • Pomniki

    Pomnik Lenina Stalina i Hitlera już zrzucili z cokołu. Następny będzie pomnik Papierza Jana Pawła 2. Teraz stawiamy na nowe pomniki pt:"Pedofile"

    • 1 4

  • Do opini idiotów (2)

    A co moje i nie tylko dziecko mogło sobie pomyśleć i jak miałem mu wytłumaczyć przechodząc obok, o co chodzi. A np. tz. amerykanie zachowują się inaczej teraz. Takie sytuacje miały i mają miejsce nadal.

    • 4 2

    • POWIEDZIEĆ PRAWDĘ (1)

      Dziecko jest człowiekiem, należy je traktować poważnie i MA PEŁNE PRAWO znać obiektywną prawdę.

      • 0 2

      • To gratuluję mózgu i proponuję zostać ojcem i wtedy pogadamy.

        Artykuł jest oderwany od rzeczywistości. Przekazy tego typu i nie tylko znam z przekazu mojego ojca, który był żołnierzem na ul.łąkowej. Opis artykułu mija się z prawdą, więc nie traktuje poważnie, ani tego występku, ani artykułu.

        • 1 1

  • analiza opinii

    Zgroza !!!

    1. Co raz bardziej widoczna naruszana powszechnie zasada braku zaufania obywateli do Państwa...
    2. Brak tolerancji,kultywowanie urazów i nienawiści do sąsiadów (za winy ich ojców i dziadków...
    3. Narastajaca w społeczeństwie frustracja do arogancji polityków, urzędników,pracodawców.
    4. Coraz niższa kultura dialogu społecznego...
    5. Powszechny brak empatii i refleksji dotyczący losów nie tylko naszych ziomkow ale i nas samych...
    6. Każdy temat sprowadzony ostatecznie i tak do ostrej krytyki...
    7. Brak wiary w lepszą przyszłość...

    To Polacy zrobili z Polakami...
    Pojęcia Patriotyzm,Naród,Poświęcenie, to pojęcia abstrakcyjne nie tylko dla młodzieży... Ale chętnie wykorzystywane przez polityków w przeszłości i obecnie...

    Zimbardo ma rację...personel do obozu koncentracyjnego zrekrutuje się w odpowiednich warunkach w każdej mniejszej nawet miejscowości świata...

    • 2 3

  • Do PT4

    Powiedz mu że tak robi tatuś z mamusią w nocy w łóżku. I nie fantazjuj !!

    • 0 2

  • Celna prowokacja

    będąca synonimem sięgnięcia dna w PRL BIS Donalda Tuska, Biedronia, Steinbach i Putina.

    • 4 6

  • Nazwa

    To się nazywa "syndrom psa zbitego sztachetą bardzo mocno" przez dwóch sąsiadów. Biedny nie miał dokąd pójść i zdechł z głodu. Trzeba było wyjechać z Polski dawno temu a nie biadolić.

    • 4 1

  • No to może popatrzmy na to tak

    Rzeźba stanęła tam "nielegalnie" - cokolwiek by to było, czy gwałcony żołnierz, czy pomnik króla Juliana - nie można "od tak" przyjechać z kolegami, postawić sobie rzeźby i odjechać. Gów...iarstwo i tyle. Jeśli rzeźba byłaby wystawiona chociażby w budynku ASP, Galerii, miejsca do tego przeznaczonego - proszę bardzo. Sytuacja kobiet i dzieci podczas wojny jest sprawą nad którą może i powinien się artysta pochylić - ale zaśmiecając miasto zniżył się chłopaczek do poziomu graficiarzy i "Faktu" czy "Pudelka" - tania sensacja...... pfffffffffffff

    • 6 2

  • brawo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 4 6

  • Pewien filozof powiedział, że jeśli zapomnimy o historii,

    to będzie się ona powtarzać. To w kwestii munduru, hełmu, pistoletu i wojen. Zaś co do przemocy, to siedzi ona jednakowo w każdym z nas. Tylko że hamulce różni ludzie mają różnej klasy. I nie zależy to od klasy w sensie społecznym, ale od jakości wychowania.

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane