• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

SKM Trójmiasto jednym z najbardziej punktualnych przewoźników

Arnold Szymczewski
17 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
SKM Trójmiasto uzyskało trzeci wynik w kraju pod względem punktualności swoich pociągów. SKM Trójmiasto uzyskało trzeci wynik w kraju pod względem punktualności swoich pociągów.

Tytuł artykułu może zaskoczyć tych mieszkańców Trójmiasta, którzy codziennie korzystają z pociągów SKM. Jednak raport Urzędu Transportu Kolejowego rzeczywiście mówi, że 99,1 proc. połączeń naszego przewoźnika przyjeżdża na czas. Trzeba tylko pamiętać, że za pociągi spóźnione uznaje się tylko takie, które na stację końcową spóźnią się powyżej sześciu minut.



Jak oceniasz punktualność SKM w Trójmieście?

Pociągi SKM są jednymi z najczęściej wybieranych środków komunikacji miejskiej w Trójmieście. Codziennie ponad 117 tys. pasażerów korzysta z ich usług. W ubiegłym roku składy przewiozły 43 mln osób.

SKM trzecia w kraju pod względem punktualności



W III kwartale 2020 r. do stacji końcowej punktualnie przyjechało 99,1 proc. składów SKM. To wynik o 1,1 proc. wyższy niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku. W związku z tym pomorski przewoźnik uplasował się na trzeciej pozycji w ogólnopolskim zestawieniu dotyczącym opóźnień pociągów pasażerskich. Najwyższy współczynnik punktualności pociągów SKM w III kwartale odnotowano we wrześniu - 99,69 proc. W sierpniu punktualność wyniosła 99,00 proc., a w lipcu - 98,54 proc. W lipcu i sierpniu w dni powszednie na pomorskie tory wyjeżdżało 250 pociągów, we wrześniu - 288.

- Statystycznie średnio dziennie wychodzą dwa-trzy opóźnione pociągi SKM (0,9 proc). W rzeczywistości wygląda to tak, że danego dnia jest jeden pociąg opóźniony lub nawet nie ma ich wcale (mówimy o opóźnieniach powyżej sześciu minut). Kiedy jednak mamy zdarzenie, które zatrzymuje pociąg na dłużej, to powstają tzw. opóźnienia wtórne - tak nazywane są opóźnienia kolejnych pociągów, które nie mogą ominąć tego, który ma przymusowy postój np. z powodu awarii czy kolizji. Wtedy opóźnionych bywa nawet kilkanaście pociągów. Najbardziej dotkliwie jest to odczuwane, gdy zdarzenie ma miejsce na liniach jednotorowych - mówi Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy PKP SKM.

Jak kursuje SKM i PKM? Rozkłady jazdy pociągów



Z danymi z raportu UTK mogą mieć problem ci mieszkańcy Trójmiasta, którzy na co dzień podróżują pociągami SKM i dość regularnie zgłaszają nam opóźnienia składów w Raporcie z Trójmiasta.

Jednak warto pamiętać, że w zestawieniu każdy pociąg za spóźniony uznawano wówczas, gdy do końcowej stacji dojeżdżał co najmniej sześć minut po czasie. Taki sposób liczenia opóźnień pociągów przyjął Urząd Transportu Kolejowego, który publikuje raporty punktualności polskich przewoźników. Podobnie opóźnienia liczone są np. w Niemczech, Belgii i Francji.

SKPL Cargo na pierwszym miejscu. PKP Intercity przedostatnie



Wysoką punktualnością charakteryzują się pociągi przewoźników operujących na własnej infrastrukturze, jak chociażby Warszawska Kolej Dojazdowa, która osiągnęła wynik 99,58 proc. Zwycięzcą w zestawieniu z wynikiem 100 proc. punktualności okazał się prywatny przewoźnik SKPL Cargo, który uruchomił w III kwartale 352 pociągi - żaden z nich nie był opóźniony więcej niż 5 minut 59 sekund.

Działające w całej Polsce PKP Intercity zanotowało punktualność na poziomie 85,89 proc., co dało spółce przedostatnie miejsce. Średnie opóźnienie wyniosło 8 minut 29 sekund.

- Pociągi PKP SKM w Trójmieście najczęściej zajmują wysokie miejsce w rankingach punktualności Urzędu Transportu Kolejowego. Przeważnie plasują się na drugim miejscu, tuż za Warszawską Koleją Dojazdową. Trzeba jednak pamiętać, że pociągi WKD jeżdżą po całkowicie wydzielonej linii. SKM-ki na odcinku Rumia - Gdańsk Śródmieście także jeżdżą po wydzielonej linii o długości 32,4 km, ale jeżdżą też po liniach PKP PLK i PKM (łączna dł. ponad 150 km), które użytkują wspólnie z pociągami innych przewoźników pasażerskich i towarowych. Ryzyko opóźnień jest szczególnie duże na liniach jednotorowych. Niejednokrotnie zdarza się, że na jednotorowym odcinku Lębork - Wejherowo pociągi SKM muszą przepuszczać opóźnione pociągi dalekobieżne. Takie opóźnienie, zwłaszcza w godzinach szczytu, trudno potem nadrobić - na przystankach jest wówczas więcej pasażerów, więc wsiadanie i wysiadanie trwa dłużej niż jest to zaplanowane w rozkładzie. Teraz, w czasie pandemii, gdy przewoźnicy dalekobieżni ograniczyli liczbę pociągów, opóźnienia z takiego powodu zdarzają się rzadziej - kończy Tomasz Złotoś.

Brak rekompensaty za spóźnione pociągi SKM



Według rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z 2007 r. pasażerom przysługuje zwrot ceny biletu w wysokości 25 proc. (opóźnienie od 60 do 119 minut) i 50 proc. w przypadku opóźnienia pociągu wynoszącego powyżej 120 minut. Przepis ten obowiązuje w Polsce wyłącznie w odniesieniu do opóźnień krajowych pociągów dalekobieżnych, jak np. InterCity. W związku z tym pasażerowie SKM nie mogą liczyć na zwrot kosztów w przypadku opóźnień trójmiejskich składów.

Miejsca

Opinie (164) 1 zablokowana

  • Hahahahahahahahahahahahahaha Ludzie! ukryta kamera:D żarcik od samego rana buhahahahaha

    • 2 2

  • Z samego rana oplułem się tą kawą!

    No proszę Was panowie redaktorzy!!!!!!! No ja rozumiem to, że ta Kinga Duda może urządzić sobie imprezki mimo tego zakazów, no ale nie róbcie z nas aż takich wariatów tworząc takie bezsensowne tytuły!!!!!!!! Każdy kto jechał tą " SKM-ką" to wie, że nie musi być punktualne, no bo tak jest i koniec kropka!

    • 3 3

  • punktualny przewoźnik

    śmiechu warte!

    • 3 3

  • dziś mamy 1 kwietnia???????!!!!!!!!

    Hahahaha. No ddziś mam y 1 kwietnia?

    • 2 1

  • powyższej 6 minut?

    czemu nie powyżej 20 minut? albo 60 minut... na Zachodzie spóźnienie jest jak nie przyjeżdża na czas i tyle (czyli 1 minuta to już spóźnienie)

    • 2 2

  • Haha i najczystsza przecież taki syf , smród i ubóstwo pociągach

    • 0 3

  • powyżej 6-ciu minut?

    A dlaczego nie powyżej 20-stu minut? albo 60-ciu czy 70-ciu minut na Zachodzie są takie spóźnienia że nie przyjeżdża na czas no i tyle

    • 0 1

  • Może i dość punktualne ale

    Co z tego skoro za mało połączeń, w Warszawie metro w szczycie co dwie i pół minuty a tu !? Pominę już sobotę w Rumi gdzie jak się spóźnisz to i 40 minut poczekasz !

    • 1 1

  • Hahahah co za bzdury. Przez ostatnie 7 lat studiowalam na dwoch trojmiejskich uczelniach i nie bylo tygodnia, zeby jakas grupa studentow sie nie spoznila przez opoznienia i/lub wypadki/pogodę, niewazne czy 6 lat temu, czy w tym roku. Ile razy przecież wylewały sie tabuny ludzi na Polibudzie spóźnionych 20 minut bo spadł snieg, albo z jakiegos innego super 'waznego' powodu. Jak jezdzilam do pracy w Gdyni to tez ciagle jakies problemy, stanie na srodku pola nie wiadomo czemu, podstawianie nowego pociagu i tak w koło macieju.

    • 1 2

  • Gość

    Że srudmiescia wyjeżdża planowo ale jak wracam SKM o 20 20 z oliwy to notorycznie się spuznie zdziwiona jestem jak jest planowo

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane