• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

SKM usunęła biletomaty z pociągów

Krzysztof Koprowski
26 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Impulsy były jedynymi pojazdami w Trójmieście wyposażonymi w biletomaty. Impulsy były jedynymi pojazdami w Trójmieście wyposażonymi w biletomaty.

Z najnowszych pociągów SKM zniknęły biletomaty, które były jedynymi urządzeniami tego typu w trójmiejskiej komunikacji miejskiej. Kolejarze tłumaczą swoją decyzję niewielkim zainteresowaniem pasażerów tą formą ich zakupów. Urządzenia nie zostaną jednak zezłomowane.



Czy w pojazdach komunikacji miejskiej powinny być biletomaty?

Dwa pociągi Newag Impuls, eksploatowane jako jeden skład, kursują po trójmiejskich torach od marca 2016 r. Na tle pozostałych wyeksploatowanych jednostek wyróżniały się nie tylko nowoczesnym wyglądem, ale również montażem biletomatów w ich wnętrzu - to rozwiązanie znane z komunikacji miejskiej Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania czy Wrocławia.

- Praktycznie zawsze kupuję bilet w automacie znajdującym się na przystanku. Kilka dni temu wchodziłem na peron, akurat gdy wjeżdżało najnowsze "cacuszko" SKM. Wiedząc, że w środku jest biletomat zrezygnowałem z zakupu biletu poprzez stacjonarne urządzenie (co wiązałoby się z podróżą kolejnym pociągiem) i wsiadłem do nowego pojazdu. Ku mojemu zaskoczeniu, biletomatu jednak nie znalazłem. Czyżby SKM się ich pozbyła? - pyta pan Łukasz, nasz czytelnik.
Przypuszczenia naszego czytelnika okazały się częściowo słuszne. SKM jeszcze w ubiegłym roku zdemontowała biletomaty, wstawiając w ich miejsce dodatkowe siedziska.

Materiał archiwalny z maja 2016 r.


- Sprzedaż biletów za pośrednictwem tych urządzeń była bardzo mała. Doszliśmy do wniosku, że ich dalsze użytkowanie w pociągach jest nieopłacalne - mówi Tomasz Złotoś, rzecznik trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.
Kolejarze jednak nie planują dalej magazynować urządzeń ani tym bardziej ich złomować.

- Urządzenia te zostaną zamontowane na jednym z przystanków SKM - zapowiada Złotoś.
Przypomnijmy, że na początku 2016 r. kolejarze planowali montaż biletomatów we wszystkich nowych i modernizowanych pociągach. Ostatecznie jednak wycofano się z tego pomysłu.

Materiał archiwalny z 2016 r.


Nowa platforma zakupu biletów przez Internet

W połowie stycznia Szybka Kolej Miejska rozszerzyła ofertę elektronicznej sprzedaży biletów o kolejną platformę - Bilkom2. Poprzez stronę internetową tego operatora, kupimy bilety jednorazowe (w tym miejskie i trójmiejskie), na przewóz psa oraz bagażu.

To kolejny już nowoczesny kanał dystrybucji biletów. Wcześniej SKM nawiązała współpracę z firmą Koleo, która prowadzi sprzedaż biletów jednorazowych (w tym przez aplikację na telefon) oraz krótko- i długookresowych (m.in. dobowych i miesięcznych).

Bilety SKM przez telefon można również kupić za pośrednictwem aplikacji Sky Cash.

Czytaj też: Bilety komunikacji miejskiej zawsze pod ręką - w telefonie komórkowym

Nie musisz być na przystanku, by na bieżąco znać realny, uaktualniony wobec oficjalnego rozkładu czas odjazdu każdego tramwaju czy autobusu w Gdańsku.

Przyznajmy: elektroniczne tablice na przystankach tramwajowych i autobusowych w Gdańsku działają różnie, czasem lepiej, czasem gorzej. Przeważnie jednak wszystko z nimi jest ok i wtedy pokazują nie tylko autentyczny czas przyjazdu kolejnych pojazdów - z uwzględnieniem korków - ale także informacje o utrudnieniach w ruchu.

Tak bardzo się do nich przyzwyczailiśmy, że na przystankach z takimi tablicami mało kto zerka już na papierowy rozkład jazdy wywieszony w wiacie przystankowej.

Od teraz dane wyświetlane na elektronicznych tablicach przystankowych dostępne są także na stronie mobilnej m.trojmiasto.pl/ztm oraz w darmowej aplikacji Trojmiasto.pl (dostępnej na telefony z Androidemsystemem iOS).

Można je znaleźć poprzez wyszukiwarkę przystanków lub w zakładce z rozkładami jazdy, na podstronie każdego gdańskiego przystanku. Najczęściej używane przystanki warto dodać do ulubionych, by szybciej je wyszukiwać.

Co ważne, dysponujemy danymi nawet dla tych przystanków, na których nie ma tablic elektronicznych.

Jak to możliwe? Informacje przekazuje na bieżąco system Tristar, wysyłając je zarówno do tablic przystankowych, jak i do serwerów ZTM Gdańsk, z których pobiera ją Trojmiasto.pl.

Dzięki temu, że wiemy, o której naprawdę przyjedzie nasz autobus lub tramwaj, możemy uniknąć zbędnego czekania na przystanku lub właśnie przyspieszyć kroku, by nie przegapić naszego połączenia.

Dowiedz się więcej: aplikacje mobilne Trojmiasto.pl

Miłego korzystania!

Miejsca

Opinie (253) 7 zablokowanych

  • PRLowska logika matołów z SKM.

    Zamontować biletomat w JEDNYM składzie
    Bilet trzeba mieć skasowany PRZED wejściem do kolejki
    Nigdy nie wiadomo, który skład akurat przyjedzie
    Zdziwienie, że ludzie nie kupują biletów w biletomacie

    • 15 0

  • Nie dziwi mnie brak zainteresowania pasażerów.

    Przecież ja, przychodząc na peron, nie mam pojęcia jaki skład przyjedzie. Więc bilet muszę kupić przedtem. Bo gdybym liczył na biletomat w wagonie to biorąc pod uwagę fakt ze były zamontowane tylko w dwóch składach naciąłbym się niechybnie.

    • 13 0

  • typowe u nas myślenie

    Zamiast reklamować rozwiązanie, najlepiej powiedzieć że nieopłacalne.

    • 7 0

  • jak słysze o tych wiecznych problemach skm to aż żyg.ac się chce.

    biletomaty ... kup se durniu jeden z drugim wcześniej bilet i po sprawie i du.e przestańcie zawracać. ileż można ... kór.. , codziennie jeżdzą kolejką i codzienni mają problem, pier..icć ich ,niech na piechote chodzą .

    • 3 9

  • Mamy tą Metropolię czy nie mamy ?? (2)

    Chciałbym aby było tak : Jadę sobie przykładowo z Pruszcza Gdańskiego do Wejherowa. W Pruszczu podchodzę do biletomatu klikam sobie bilecik wybieram trasę Pruszcz-Pruszcz Dworzec PKP-Wejherowo-Wejherowo Autobus. Płacę za cały przejazd ileś tam złotych. Wchodzę do autobusu w Pruszczu, kasuję bilet i jadę sobie spokojnie dalej aż do dworca PKP, przesiadam się na SKM-kę i jadę sobie dalej. Aha i tutaj szczegół - w SKM-ce są kasowniki tak jak w tramwajach czy autobusach - cyk gotowe /bilet skasowany. Dojeżdżam do Wejherowa, przesiadam się do autobusu i na jednym jedynym bilecie osiągam cel podróży. Powrotna droga ? Proszę bardzo: wsiadam do autobusu używając aplikacji na telefon bo w pobliżu akurat być może nie ma kiosku ruchu,albo biletomatu. Idę do kasy biletowej Wejherowo, ale przy kasie stoi zbyt duża kolejka ludzi, aha...no dobrze będę cwany i podchodzę do biletomatu żeby kupić bilet powrotny na trasie : Wejherowo PKP-Pruszcz Gdański PKP- Pruszcz Autobus (miejsce docelowe). Kupuję bilecik w biletomacie, ale gdybym stanął w kolejce do kasy SKM/PKM też mógłbym kupić taki sam papierowy bilecik u Pani w kasie na całą podróż łączoną wraz z autobusem. Pani/Pan nie będzie się ze mną kłócił/a ani robił/a wielkich oczów że czegoś nie wie czy nie kapuje. Wsiadam do SKM o godzinie dowolnej i Kasuję bilet. To wszystko.Dojeżdżam szczęśliwie do do domu

    • 9 0

    • Ty chyba za granicą widziałeś takie rzeczy :) u nas być może za 40 lat. Aaa jeszcze w Warszawie coś takiego było ale nie wiem m czy SKM to o obejmowało, na pewno tramwaje, autobusy i metro. W Niemczech kupuje się jeden bilet i jedziesz całą strefę czym chcesz, poza TAXI oczywiście.

      • 4 0

    • Hahaha

      W Wejherowie nie ma biletomatu...

      • 0 0

  • Typowe

    SKM niezmiennie stawia na rozwój, nowoczesność i dobro pasażerów. Hahahaha. Może lepiej byłoby gdyby pozostawić SKM 100% w rękach miasta? Zamiast zlecać firmie prywatnej która ma totalnie w pupie pasażerów??

    • 8 0

  • Haha (1)

    I wez teraz się domysl ze z kilkudziesieciu pociagow ktore ma skm podjedzie akurat ten jeden w ktorym beda biletomaty. Nic dziwnego ze nikt nie kupowal bo niby skad mialby ktos wiedziec ze podjedzie akurat ten jeden jedyny pociag z biletokatem i ze nie musi kupowac w kasie.

    • 7 1

    • A ja wiele razy zmuszona jestem kupić bilet u konduktora, bo czasem są tak długie kolejki do kas. W tej sytuacji miałam okazję skorzystać z tego biletomatu

      • 0 0

  • dobrze że nie spotkał wtedy bandytów z renomy (1)

    byłby mandacik

    • 6 1

    • Dlaczego zakładasz, że pojechał bez biletu?

      Nie kupił w biletomacie, więc pewnie kupił u konduktora. Rozumiem, że Ty byś jechał bez?

      • 0 2

  • Logika iście z PRLu...

    Jeden pociag wyposazony w biletomaty. Trzeba miec wyjatkowe szczescie, zeby na niego trafic. Ale zainteresowanie podroznych jest male. Wzrosloby znaczaco, gdyby kazdy wiedzial, ze w pociagu moze skorzystać z biletomatu...w każdym pociągu. Panowie z SKM, pora zehsc na ziemie a nie byc jak "beton" poprzedniego ustroju.

    • 10 0

  • Nie dziwię się, że nie kupowali w biletomacie

    Skąd mam wiedzieć jaki pociąg przyjedzie? Kupuję wcześniej, bo równie dobrze może podjechać rzęch i co wtedy zrobię? Mam czekać na kolejny pociąg? Czy kupić u konduktora z dopłatą wyższą niż koszt biletu?

    • 9 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane