• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmieci powinniśmy wrzucać bez worków. Dlaczego?

Ewelina Oleksy
18 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (508)
Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne. Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne.

Dlaczego śmieci powinniśmy wrzucać bez worków? Do pojemników na szkło, papier i odpady bio nie wyrzucaj śmieci w workach, bo im mniej worków w obiegu, tym lepiej dla środowiska - Gdańsk właśnie rozpoczął akcję, w której namawia do zmiany naszych przyzwyczajeń w tej kwestii. Czy dzięki niej uda się zmienić nawyki mieszkańców? Trudno to sobie wyobrazić



Akcja "Wrzucaj bez worka"



Jak wyrzucasz papier, szkło i odpady bio?

W ramach akcji "Wrzucaj bez worka", która rozpoczęła się w poniedziałek, 17 kwietnia, Gdańsk będzie namawiał mieszkańców, by zrezygnowali z wyrzucania papieru, szkła i odpadów bio w plastikowych workach.

Problem z nimi jest coraz większy. Gdy worki trafiają do innego pojemnika niż ten na plastiki, zanieczyszczają posegregowane odpady.

Worki na śmieci utrudniają recykling



- Nasze decyzje mają wpływ na stan środowiska. Jednym z problemów są foliowe worki na odpady, które często traktowane są jako uniwersalne i wrzucane są razem z zebranymi odpadami do takich frakcji jak papier, szkło. Wrzucanie plastikowych worków do pojemnika na papier, szkło czy odpady bio powoduje, że cała frakcja staje się trudna do przetworzenia i komplikuje proces recyklingu - wskazuje Jędrzej SieliwończykUrzędu Miejskiego w Gdańsku.


Wynosisz w worku? Wyrzuć bez



Jeśli więc wynosimy do śmietnika papier czy szkło w foliówce, najlepiej byłoby wysypać z niej śmieci do odpowiedniego pojemnika. I tego nawyku ma mieszkańców nauczyć nowa kampania "Wrzucaj bez worka".

Śmieci bio pełne foliowych worków. Jak to zmienić? Śmieci bio pełne foliowych worków. Jak to zmienić?

Co zrobić z pustym workiem? Jeśli się do tego nadaje, zabrać ze sobą i wykorzystać ponownie na śmieci.

Jeśli chcemy się go pozbyć, bo np. przecięliśmy go w wiacie śmietnikowej - wyrzucamy do żółtego pojemnika na plastiki lub czarnego na odpady resztkowe, gdy worek jest mocno zabrudzony (np. po odpadach bio).



- W ramach akcji będziemy namawiali mieszkańców, aby przy wyrzucaniu odpadów bio, papieru czy szkła, worki wyrzucali osobno - albo do pojemnika żółtego, albo przy dużym zabrudzeniu worka, do pojemnika na odpady resztkowe - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych. - Będziemy mówić o właściwej segregacji, podkreślając, że plastikowe worki, które znajdą się w pojemnikach niebieskim, zielonym oraz brązowym powodują zanieczyszczenie frakcji i utrudniają recykling - dodaje.
Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne. Szkło, papier i odpady bio nie powinny trafiać do pojemników w plastikowych workach, ale jest to zjawisko nagminne.
Zmienić nawyki mieszkańców będzie jednak bardzo ciężko - wyrzucanie śmieci w workach, niezależnie od ich rodzaju, to zjawisko powszechne - wystarczy zajrzeć do którejkolwiek wiaty śmietnikowej, by się o tym przekonać.

Worek w papierze szkle czy bio też podpada pod nieprawidłową segregację



Jak wskazują urzędnicy, mieszkańcy często nawet nie zdają sobie sprawy, że wyrzucając butelki, słoiki czy stare gazety w plastikowych workach, postępują niezgodnie z zasadami prawidłowej segregacji.



- Plastikowe worki, które trafiają do nieodpowiedniego pojemnika stają się zanieczyszczeniem strumienia tych odpadów. O ile dla frakcji tworzyw sztucznych i metali, worek stanowi surowiec wtórny, to już dla szkła, papieru czy odpadów bio jest to wtrącenie niepożądane - wyjaśnia Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Problem dotyczy zarówno systemu zbiórki, jak i późniejszego procesu technologicznego. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jakie trzeba ponieść w związku z koniecznością doczyszczenia konkretnego rodzaju odpadów do stanu umożliwiającego ich recykling - podkreśla.
Testują aplikację do zgłaszania fetoru z wysypiska. Nazywa się Testują aplikację do zgłaszania fetoru z wysypiska. Nazywa się "olfactor"

W 2022 r. w Gdańsku zebrano łącznie 13,7 tys. ton papieru i tektury. W przeliczeniu na mieszkańca to ponad 28 kg rocznie. To druga frakcja po tworzywach sztucznych (prawie 32 kg) ale przed szkłem (25 kg). Dla porównania odpadów bio zbieranych jest 75 kg, a resztkowych wciąż za dużo, bo aż 230 kg na mieszkańca.

Miejsca

Opinie (508) ponad 20 zablokowanych

  • Ja mieszkam w domu i dostałem kolorowe worki do każdego rodzaju odpadów. Na mojej ulicy nikt nie ma np zbiornika na papier i każdy wyrzuca go w niebieskim worku. Śmieciarka po papier przyjezdza raz na 2 miesiące, nawet jakbym miał smietnik to by papier się nie zmieścił. Zawsze zostawiam im5 pełnych workow

    • 0 0

  • Śmietniki nie są przystosowane do tego

    Bio, szkło i papier wyrzucam bez worka, ale nie jest to łatwe, ponieważ śmietniki nie są do tego przystosowane. Z reguły trzeba podnieść klapę śmietnika jedną ręką, a drugą jakoś opróżnić worek ze śmieciami, tak żeby sam worek nie znalazł się w śmietniku. Można oczywiście wrzucać po jednym np. papierku przez mały otwór na klapie śmietnika, ale wtedy wyrzucanie trwało by po prostu długo. Śmietniki bio są zazwyczaj mniejsze, a więc można uchylić klapę i ma się obie ręcę, żeby poradzić sobie z wyrzuceniem śmieci bez worka, ale w przypadku papieru i szkła klapy są zbyt duże, aby je uchylić w 100%, tak żeby się nie zamykały. Poza tym nie ma szerokiej akcji informującej o tym, że nie powinno wyrzucać się bez worka.

    • 0 0

  • Pyt

    Co na to bił gets i świta świata, która 70km lata odrzutowcami.....

    • 2 0

  • Nrd

    Tam gdzie jeździłem rowerem lub chodziłem na piechotę,teraz wybieram samochód spalinowy

    • 0 0

  • Sopocki ZOM rozdaje worki; zielone, niebieskie i żółte. Jeśli trzeba wyrzucać bez worka to po co one istnieją i są rozdawane? Jeśli smieci wyrzucane byłyby bezposrednio do odpowiednich smietnikow (mówię o kamienicy gdzie każdy mieszkaniec ma swoje smietniki) to te kubły po 2 tygodniach będą bardzo zabrudzone i śmierdzące. W takiej sytuacji lepiej wystawiać w dniu wywózki cale kubły przed posesje? To trochę bez sensu...

    • 0 0

  • To efekt lenistwa i wygodnictwa.

    No ale jak ? przecież rączki sobie pobrudzą ...

    • 0 0

  • Masakra

    W dyńkach się poprzewracało z tej ekologii. Firmy smieciarskie zacierają ręce. Maszyny do segregacji odpadów są drogie, to na pewno ale co jak co podnosić koszty wywozu śmieci to potrafią. Banda eko ludków! Nie ma chyba bardziej luzackiego i lukratywnego biznesu jak śmieci. Powinni nam płacić za materiał który im dajemy do zarobku a nie my im! Owszem, segreguje bo każą, ale szczerze nie interesuje mnie ich gadanie na temat "worki w bio" niech dadzą spokój bo za dużo wymyślają byle żeby zarobić więcej!

    • 2 0

  • niedoczekanie

    to jak, mam śmieci nieść w gaciach ?

    • 0 0

  • jasne

    to zapraszam do pojemnika na bio latem, jeśli nie wyrzucę tych odpadów w szczelnym worku , to po pierwsze fetor a po drugie za dwa dni pojemnik dostanie nóg od robactwa, papier i szkło to naturalne że luzem do pojemnika, ale bio sorry bardzo , nie mam mowy, pzdr

    • 0 0

  • Na śmietniskach są sortownie, po coś zostały stworzone zwłaszcza, że odbiór śmieci bardzo zdrożał

    a nikt mi nie powie, że każdorazowe mycie pojemnika po wyrzuceniu śmieci jest ekologiczne, puknijcie się w głowę

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane