• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmieci resztkowe rzadziej odbierane z domów jednorodzinnych w Gdańsku

Rafał Borowski
7 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
"Działania polegające na zmniejszeniu odbioru odpadów resztkowych na rzecz częstszych odbiorów odpadów segregowanych przyczyniają się do efektywniejszego zbierania odpadów segregowanych" - twierdzą gdańscy urzędnicy. "Działania polegające na zmniejszeniu odbioru odpadów resztkowych na rzecz częstszych odbiorów odpadów segregowanych przyczyniają się do efektywniejszego zbierania odpadów segregowanych" - twierdzą gdańscy urzędnicy.

Od lutego odpady resztkowe będą rzadziej odbierane z domów jednorodzinnych w Gdańsku. Decyzja ta ma wynikać z faktu, że liczba tego rodzaju śmieci systematycznie maleje. Ponadto ma ona na celu... zachęcenie gdańszczan do bardziej efektywnej segregacji odpadów. Jednocześnie urzędnicy zapewniają, że każdy, kto boryka się z problemem przepełnionych pojemników, może zawnioskować o bezpłatną wymianę na większy pojemnik.



Czy przestrzegasz zasad segregacji odpadów?

Przypomnijmy: pod koniec roku informowaliśmy o znacznej podwyżce opłat za wywóz śmieci w granicach Gdańska. Na mocy Uchwały radnych z 28 listopada od lutego tego roku gdańszczanie zapłacą za tę usługę aż 100 proc. więcej niż dotychczas.

Okazuje się, że podwyżka to nie jedyna zmiana, która nie spotka się z entuzjastycznym przyjęciem. Z naszą redakcją skontaktował się pan Bartłomiej, który mieszka w domu jednorodzinnym w Osowej.

Odbiór raz na dwa tygodnie



Poinformował nas, że od lutego zmienia się także harmonogram wywozu odpadów z zabudowy jednorodzinnej. Zdaniem pana Bartłomieja nowy grafik ma jeden istotny mankament. Śmieci resztkowe będą odbierane rzadziej niż dotychczas. Korzystając z okazji przypominamy, że tego rodzaju odpady należy gromadzić w kubłach oznaczonych kolorem czarnym.

- Z zabudowy jednorodzinnej odpady resztkowe będą odbierane od lutego raz na dwa tygodnie. Nie wyobrażam sobie tego, po pierwsze - z powodu zbyt małej pojemności pojemnika, który często ledwo się domyka już po tygodniu. Po drugie - chodzi mi o niezbyt przyjemny zapach, który szczególnie w lecie będzie uciążliwy. Mam nadzieję, że miasto chociaż planuje wymianę wszystkich małych pojemników na większe - argumentuje nasz czytelnik.

Przepełnione pojemniki



Zabudowa jednorodzinna w Gdańsku została podzielona pod względem wywozu odpadów na sześć sektorów, obsługiwanych przez dwa podmioty: spółkę Suez Północ oraz Gdańskie Usługi Komunalne. Harmonogramy wywozu dla każdej strefy można znaleźć na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl. Nasz czytelnik twierdzi, że nierzadko zdarza się, iż wywóz odbywa się ze zbyt małą częstotliwością.

- Często muszę przechowywać w garażu sześć-siedem pełnych worków ze szkłem, plastikiem i papierem. Np. papier był odbierany ok. 10 grudnia, a kolejny odbiór będzie dopiero 29 stycznia. Czy to nie lekka przesada, że z uwagi na święta i zwiększoną ilość papieru okres przechowywania został jeszcze wydłużony? W tej chwili mam już cztery pełne worki papieru. A przed nami jeszcze cały miesiąc. Do tego jednak już się przyzwyczaiłem, bo w zeszłym roku było podobnie. Natomiast nie wiem, co zrobić że śmieciami resztkowymi, których też jest sporo i na pewno nie zmieszczą się do pojemnika opróżnianego raz na dwa tygodnie - kwituje czytelnik.

Wzrasta liczba segregowanych śmieci



O skomentowanie problemu naszego czytelnika zwróciliśmy się do gdańskiego magistratu. Urzędnicy tłumaczą, że odpady resztkowe będą odbierane z zabudowy jednorodzinnej rzadziej, gdyż - jak wynika ze statystyk - ich liczba systematycznie zmniejsza się na rzecz innego rodzaju odpadów. Innymi słowy, gdańszczanie segregują śmieci coraz dokładniej.

- Zmiana w harmonogramie została podyktowana faktem wzrostu ilości odpadów zbieranych jako segregowane i tym samym malejącym udziałem odpadów resztkowych. Zaobserwowaliśmy przy odbiorze, że mieszkańcy prawidłowo segregujący odpady nie wypełniają w całości pojemników na odpady resztkowe - informuje Joanna Bieganowska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Zmiany na korzyść mieszkańców



Zgodnie z tą logiką terminarz wywozu większości pozostałych rodzajów odpadów został zmieniony na korzyść mieszkańców domów jednorodzinnych. I tak oto od lutego harmonogram będzie przedstawiał się następująco:  


  • papier będzie odbierany raz na dwa tygodnie (do tej pory był odbierany raz w miesiącu)
  • metale i tworzywa sztuczne będą odbierane raz na dwa tygodnie (do tej pory dwa razy w miesiącu, co powodowało różne odstępy czasu pomiędzy poszczególnymi odbiorami, sięgające nawet trzech tygodni)
  • odpady "bio" raz w tygodniu (do tej pory raz na dwa tygodnie)


Efektywniejsza zbiórka odpadów?



Urzędnicy nie ukrywają, że rzadsze odbieranie śmieci resztkowych ma również... zmusić mieszkańców do efektywniejszego segregowania odpadów. Taka praktyka miała przynieść pożądane skutki w krajach zachodnich, które nieco wcześniej wprowadziły wspomniany obowiązek.

- To kolejny krok ku zwiększeniu szans na osiągnięcie wymaganych prawem poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. Z doświadczeń krajów zaawansowanych w selektywną zbiórkę odpadów "u źródła" wynika, iż działania polegające na zmniejszeniu odbioru odpadów resztkowych na rzecz częstszych odbiorów odpadów segregowanych przyczynią się do efektywniejszego zbierania odpadów segregowanych - przekonuje Bieganowska.

Każdy można złożyć wniosek o większy kubeł



Co jednak zrobić, jeśli - podobnie jak nasz czytelnik - wciąż borykamy się z problemem przepełnionych pojemników na odpady? Urzędnicy tłumaczą, że wystarczy skontaktować się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku i zawnioskować o bezpłatną wymianę pojemnika na większy. W tym celu wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 58 52 44 500 lub napisać maila na adres wgk@gdansk.gda.pl.

- Mieszkańcy mogą złożyć wniosek o wymianę pojemnika na większy, jeżeli jego pojemność, mimo selektywnej zbiórki i częstszego odbioru, okaże się być niewystarczająca - zachęca nasza rozmówczyni.

Miejsca

Opinie (508) ponad 10 zablokowanych

  • Czy tylko potrafimy stwierdzać fakty?

    Czytam te komentarze i zastanawiam się co dalej?. Firmy zarządzające tym obszarem, zwłaszcza GUK są źle zarządzane. Piszemy tu o trudnościach, problemach itp. czy to dalej pozostałości starego systemu?. Tak jak można pochwalić firmy rynkowe, to zarządzane w imieniu miasta(za pieniądze miszkańców). Stały się przechowalniami ludzi niekompetentnych(Zarząd GUK), ludzie wyjęci z innej rzeczywistości, niepotrafiący zarządzać tego typu firmą. Na początek proponowałbym odwołanie tych ludzi i znalezienie kompetentnych osób, które wiedzą co zrobić żeby takiej patologii gospodarczej za pieniądze mieszkańców nie miały miejsca. Gdynia to zrozumiała i powoli odrabia starty(zakup pojazdów specjalistycznych do odśnieżania i utrzymania czystości na terenie gminy).

    • 8 0

  • Bałagan śmieciowy (1)

    Śmieci miały miały być trzymane w workach lub pojemnikach na podłożu utwardzonym i nie przepuszczalnym aby substancje szkodliwe nie przedostawały się do gleby. Obecnie każą wystawiać bo ciężko otworzyć furtkę i zabrać śmieci z miejsca na nie przeznaszoneg, więc wszyscy wystawiają przed zbiórką na trawniki, chodniki itp. /niektórzy trzymają w ten sam sposób przez cały tydzień/. Ulice wyglądają jak wysypiska śmieci. Nikt z urzędników nie pojawia się ażeby sprawdzić jak to wygląda. Gdzie są urzędnicy Ochrony Środowiska oraz urzędnicy Miejscy. Samo podwyższanie opłat to jest łupienie z kasy mieszkańców. Trzeba zatrudniać ludzi rozumnych i fachowców.

    • 18 0

    • Trzeba zlikwidowac socjalizm.

      Przywrocic wolny rynek tak jak byl kilka lat temu. I problem sam zniknie.

      • 2 1

  • (1)

    Tak jak wiele osób poniżej już pisało - niedopuszczalne jest zmniejszenie częstotliwości wywożenia śmieci resztkowych i na co nikt nie zwrócił uwagi także zmieszanych (!) do 2 tygodni ze względu na zapachy i zagrożenie epidemiologiczne - protestujmy !
    Śmieci bio wywożone były co tydzień, więc nic się na lepsze nie zmienia.
    Śmietniki w strefie I mimo obowiązku nie były myte ani razu, a jeszcze wczoraj na stronie widniał jedynie harmonogram mycia na 2019 rok, o 2020 nic nie było.
    Wielokrotne prośby o większy pojemnik bio mimo przepełnień były zbywane argumentem, że jest normatyw (obecnie też jest taki zapis więc słowa o możliwości wymiany na większe pojemników są bez pokrycia a sama wymiana zależy od dobrej woli firmy), mogę sobie jedynie dokupić (!) dodatkowe worki.

    Proszę też też zwrócić uwagę, że do 12 grudnia 2019 istniała możliwość zgłoszenia dużego sprzętu typu lodówka, pralka i odbierano je z domu bezpłatnie ( a nie każdy kupuje nowy, gdzie można zwrócić stary sprzęt przy okazji, są sytuacje opróżnień mieszkań, porządkowania zaszłości itd). Obecnie ta możliwość wygasła i brak informacji co dalej.

    Opcja samodzielnego wywozu do Szadółek jest chyba skierowana do atletycznych mężczyzn z własną ciężarówką.

    Reasumując - domagajmy się wywiązywania się z obowiązków przez firmy wywozowe i zmian zgodnych z wyrażanym powszechnie poniżej stanowiskiem nas - odbiorców usługi, za którą narzucono nam tak dużą opłatę !

    • 14 1

    • Gotowe pismo do pani Dulkiewicz! Proszę je wysłać! Chętnie się podpiszę!

      • 0 0

  • Czas wymienić kubły na większe - płacę za metry więc nie warto się ograniczać

    Oczywiście tylko szare.

    • 3 1

  • Proponuję "kubeł-split" jak w Netflixie

    3..4 domy się umawiają - 1 bierze "niesortowane" - reszta dla picu sortowane (będą puste). Zamawiają wielki kubeł niesortowanych i tam wszystko ładują. Bez stresu i tresury.

    • 15 0

  • co to są śmieci resztkowe?

    • 4 1

  • Dziady, prostaki i łaskawcy jednocześnie, to krótka charakterystyka gdańskiego aroganckiego urzędasa. (1)

    Cyt.: Ponadto ma ona na celu... zachęcenie gdańszczan do bardziej efektywnej segregacji odpadów. Jednocześnie urzędnicy zapewniają, że każdy, kto boryka się z problemem przepełnionych pojemników, może zawnioskować o bezpłatną wymianę na większy pojemnik.

    Czytaj więcej na:
    https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Smieci-resztkowe-rzadziej-odbierane-z-domow-jednorodzinnych-w-Gdansku-n141091.html#tri

    Trzeba było podnieść cenę wywozu śmieci o 400%, a nie o 100%, to wówczas pewnie nie odbierali byście odpadów resztkowych wcale!

    • 10 1

    • mogą w ogóle zaprzestać odbioru śmieci - w końcu dotrze do nas, że mamy sami je odstawiać na Szadółki!!!

      chyba, że chcemy aby po osiedlach biegały szczury wielkości tłustych kotów ;-)

      • 6 0

  • A tak po prawdzie, to powinni podnieść cenę wywozu śmieci o 400%

    Może wówczas zrozumielibyście, że tylko kilkutysięczny tłum z taczkami w UM może coś zmienić!
    Niezadowolenie okazywane w internecie można porównać do zawracania Wisły kijem.

    • 10 2

  • A co na to Sanepid? (2)

    Tłumaczenia gdańskich urzędników są niepoważne i deczko bezczelne. Wyraźnie pokazują, że traktują swoich pracodawców - czyli gdańszczanki i gdańszczan - jak kilkuletnie dzieci. Jak można dwukrotnie podnieść opłatę za usługę, która realizowana będzie 2 razy rzadziej i uzasadniać to chęcią skłonienia owych pracodawców do dokładniejszego sortowania odpadów? Czyli co - my jesteśmy mądrzejsi i wiemy co dla was lepsze, a wy to bez szemrania róbcie i płaćcie 2 razy tyle, co dotąd. Nawet jeśli urzędnikom przyświecały dobre intencje, to wykonanie jest fatalne dowodzące zerowej znajomości inżynierii społecznej. Wizerunkowa katastrofa.
    I najważniejsze. Jaka jest opinia Sanepidu na temat gnijących przez 2 tygodnie odpadków zwierzęcych? Czy urzędnicy pokusili się o stosowne konsultacje? Kto będzie odpowiadał za plagę szczurów i dzików na osiedlach domów jednorodzinnych?
    Jako pracodawca gdańskich urzędników domagam się stosownej opinii Sanepidu na ten temat.

    • 27 0

    • Sanepid to też urzędasy na pasku UM. Nie liczcie na nich.

      • 2 0

    • Proszę to wysłać !!!! Tylko pismo ma sens, tu sobie możemy tylko pogadać.....

      • 0 0

  • śmieci (1)

    właściciele domków jednorodzinnych pakują swoje odpady do worków i podrzucają pod śmietnik spółdzielni mieszkaniowej,-tak jest na ujeścisku ,śmieci podrzucają domki z ulicy Warszawskiej na śmietnik na ul.Ostrołęcką przy aptece

    • 7 3

    • A jakie to ma znaczenie skoro płacą od metrażu?

      A problem polega właśnie na częstotliwości wywozu śmieci z domków. Ja papier wyrzucam do kontenerów na papier na osiedlu bo nie mam gdzie go składować na posesji przez cały miesiąc. Pretensje do urzędasów.

      • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane