• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmieci resztkowe rzadziej odbierane z domów jednorodzinnych w Gdańsku

Rafał Borowski
7 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
"Działania polegające na zmniejszeniu odbioru odpadów resztkowych na rzecz częstszych odbiorów odpadów segregowanych przyczyniają się do efektywniejszego zbierania odpadów segregowanych" - twierdzą gdańscy urzędnicy. "Działania polegające na zmniejszeniu odbioru odpadów resztkowych na rzecz częstszych odbiorów odpadów segregowanych przyczyniają się do efektywniejszego zbierania odpadów segregowanych" - twierdzą gdańscy urzędnicy.

Od lutego odpady resztkowe będą rzadziej odbierane z domów jednorodzinnych w Gdańsku. Decyzja ta ma wynikać z faktu, że liczba tego rodzaju śmieci systematycznie maleje. Ponadto ma ona na celu... zachęcenie gdańszczan do bardziej efektywnej segregacji odpadów. Jednocześnie urzędnicy zapewniają, że każdy, kto boryka się z problemem przepełnionych pojemników, może zawnioskować o bezpłatną wymianę na większy pojemnik.



Czy przestrzegasz zasad segregacji odpadów?

Przypomnijmy: pod koniec roku informowaliśmy o znacznej podwyżce opłat za wywóz śmieci w granicach Gdańska. Na mocy Uchwały radnych z 28 listopada od lutego tego roku gdańszczanie zapłacą za tę usługę aż 100 proc. więcej niż dotychczas.

Okazuje się, że podwyżka to nie jedyna zmiana, która nie spotka się z entuzjastycznym przyjęciem. Z naszą redakcją skontaktował się pan Bartłomiej, który mieszka w domu jednorodzinnym w Osowej.

Odbiór raz na dwa tygodnie



Poinformował nas, że od lutego zmienia się także harmonogram wywozu odpadów z zabudowy jednorodzinnej. Zdaniem pana Bartłomieja nowy grafik ma jeden istotny mankament. Śmieci resztkowe będą odbierane rzadziej niż dotychczas. Korzystając z okazji przypominamy, że tego rodzaju odpady należy gromadzić w kubłach oznaczonych kolorem czarnym.

- Z zabudowy jednorodzinnej odpady resztkowe będą odbierane od lutego raz na dwa tygodnie. Nie wyobrażam sobie tego, po pierwsze - z powodu zbyt małej pojemności pojemnika, który często ledwo się domyka już po tygodniu. Po drugie - chodzi mi o niezbyt przyjemny zapach, który szczególnie w lecie będzie uciążliwy. Mam nadzieję, że miasto chociaż planuje wymianę wszystkich małych pojemników na większe - argumentuje nasz czytelnik.

Przepełnione pojemniki



Zabudowa jednorodzinna w Gdańsku została podzielona pod względem wywozu odpadów na sześć sektorów, obsługiwanych przez dwa podmioty: spółkę Suez Północ oraz Gdańskie Usługi Komunalne. Harmonogramy wywozu dla każdej strefy można znaleźć na stronie www.czystemiasto.gdansk.pl. Nasz czytelnik twierdzi, że nierzadko zdarza się, iż wywóz odbywa się ze zbyt małą częstotliwością.

- Często muszę przechowywać w garażu sześć-siedem pełnych worków ze szkłem, plastikiem i papierem. Np. papier był odbierany ok. 10 grudnia, a kolejny odbiór będzie dopiero 29 stycznia. Czy to nie lekka przesada, że z uwagi na święta i zwiększoną ilość papieru okres przechowywania został jeszcze wydłużony? W tej chwili mam już cztery pełne worki papieru. A przed nami jeszcze cały miesiąc. Do tego jednak już się przyzwyczaiłem, bo w zeszłym roku było podobnie. Natomiast nie wiem, co zrobić że śmieciami resztkowymi, których też jest sporo i na pewno nie zmieszczą się do pojemnika opróżnianego raz na dwa tygodnie - kwituje czytelnik.

Wzrasta liczba segregowanych śmieci



O skomentowanie problemu naszego czytelnika zwróciliśmy się do gdańskiego magistratu. Urzędnicy tłumaczą, że odpady resztkowe będą odbierane z zabudowy jednorodzinnej rzadziej, gdyż - jak wynika ze statystyk - ich liczba systematycznie zmniejsza się na rzecz innego rodzaju odpadów. Innymi słowy, gdańszczanie segregują śmieci coraz dokładniej.

- Zmiana w harmonogramie została podyktowana faktem wzrostu ilości odpadów zbieranych jako segregowane i tym samym malejącym udziałem odpadów resztkowych. Zaobserwowaliśmy przy odbiorze, że mieszkańcy prawidłowo segregujący odpady nie wypełniają w całości pojemników na odpady resztkowe - informuje Joanna Bieganowska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Zmiany na korzyść mieszkańców



Zgodnie z tą logiką terminarz wywozu większości pozostałych rodzajów odpadów został zmieniony na korzyść mieszkańców domów jednorodzinnych. I tak oto od lutego harmonogram będzie przedstawiał się następująco:  


  • papier będzie odbierany raz na dwa tygodnie (do tej pory był odbierany raz w miesiącu)
  • metale i tworzywa sztuczne będą odbierane raz na dwa tygodnie (do tej pory dwa razy w miesiącu, co powodowało różne odstępy czasu pomiędzy poszczególnymi odbiorami, sięgające nawet trzech tygodni)
  • odpady "bio" raz w tygodniu (do tej pory raz na dwa tygodnie)


Efektywniejsza zbiórka odpadów?



Urzędnicy nie ukrywają, że rzadsze odbieranie śmieci resztkowych ma również... zmusić mieszkańców do efektywniejszego segregowania odpadów. Taka praktyka miała przynieść pożądane skutki w krajach zachodnich, które nieco wcześniej wprowadziły wspomniany obowiązek.

- To kolejny krok ku zwiększeniu szans na osiągnięcie wymaganych prawem poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. Z doświadczeń krajów zaawansowanych w selektywną zbiórkę odpadów "u źródła" wynika, iż działania polegające na zmniejszeniu odbioru odpadów resztkowych na rzecz częstszych odbiorów odpadów segregowanych przyczynią się do efektywniejszego zbierania odpadów segregowanych - przekonuje Bieganowska.

Każdy można złożyć wniosek o większy kubeł



Co jednak zrobić, jeśli - podobnie jak nasz czytelnik - wciąż borykamy się z problemem przepełnionych pojemników na odpady? Urzędnicy tłumaczą, że wystarczy skontaktować się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku i zawnioskować o bezpłatną wymianę pojemnika na większy. W tym celu wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 58 52 44 500 lub napisać maila na adres wgk@gdansk.gda.pl.

- Mieszkańcy mogą złożyć wniosek o wymianę pojemnika na większy, jeżeli jego pojemność, mimo selektywnej zbiórki i częstszego odbioru, okaże się być niewystarczająca - zachęca nasza rozmówczyni.

Miejsca

Opinie (508) ponad 10 zablokowanych

  • Granda !!!

    • 4 0

  • Absurd

    Najlepiej byłoby, gdyby mieszkańcy produkowali jak najmniej śmieci. Tyle że do tego absolutnie nie zachęca opłata za śmieci liczona od powierzchni mieszkania. Absurd.

    • 5 0

  • Cieszy mnie fakt,iż wreszcie stajemy się cywilizowanym krajem Europy. (1)

    Coraz więcej osób segreguje śmieci..

    • 1 12

    • jestes w błedzie stajemy sie krajem ale o stawkach europejskich za wywozenie smieci!

      • 1 0

  • Precz z ekoterroryzmem, czyli z ekologizmem ! (1)

    • 4 1

    • Naiwniaku to niema nic wpólnego z ekologią tylko z kasą!!To jest idealny pretekst do ciaglego podnoszenia stawek

      • 4 1

  • Od lat było wiadomo ze smieci beda najlepiej zyskownym biznesem!!W Polsce stawki beda rosły po 100% rocznie bez protestow

    Bo jak zawsze ciemnej masie wystarczy powiedzieć ze to dla ich dobra :) Każdy wie ze w Blokowiskach niema możliwości segregacji śmieci w dziuplach 40metrówych takie są na osiedlach.Z 2 pokojowego jeden musieli by na śmietniki przeznaczyć!Dlatego większość zawsze będzie tylko częściowo robic segregacje a ciagle podwyżki wkurza nawet tych co segregują bo liczy się odpowiedzialność zbiorowa.Polska jest zacofana jakies 30 lat za zachodem i tyle potrzebuje okresu przejściowego bo mamy zarobki najniższe w UE a ceny zachodnie i stawki za śmieci zachodnioeuropejskie.Ale Politycy praktycznie każdej partii krzycza ze oni nie maja zaco zyc przy wypłacie 10 tys miesięcznie i drugie tyle w dodatkach .
    A wystarczy zmusić producentów śmieci by było ich jak najmniej, ale unas niema nawet skupu butelek szklanych jak za PRL ,a co dopiero plastików!

    • 6 0

  • Teraz samotna babcia na 50m2 bedzie placila za smieci polowe tego, co miesiecznie wydaje na jedzenie.

    Adamowicz i jego przyboczny sluga od brudnej roboty - Lisicki - wcisneli nam absurdalne naliczanie od metra. Zamiast sortowac w sortowniach zrobili z mieszkancow darmowa sile robocza zaprzegnieta do najbardziej bledogennego i niewydajnego procesu w historii socjalizmu. A potem przyszla Dulkiewicz i zaczyna wyciskanie kasy z mieszkancow, ktorzy nie maja wolnorynkowych alternatyw i sa zmuszeni korzystac ze spolki miejskiej. Precz!

    • 4 0

  • Czy niesortowane to są zmieszane? (1)

    Czy już zlikwidowano niesortowane? I jak sa opisane w tej tabelce

    • 1 0

    • na to teraz wychodzi

      • 0 0

  • Zawsze jak mowie, ze socjalistyczne wymysły takie jak państwowe szkolnictwo, miejska komunikacja powinny przestać istnieć, to

    ludzie patrzą na mnie z politowaniem. A tu proszę, żywy przykład socjalizmu w pigułce. Na wolnym rynku, przed reformami płaciłem w bloku 9 PLN miesięcznie za odpady zmieszane. Śmieci były odbierane terminowo, kubły wymieniane po uszkodzeniach. Wszystko działało.

    Potem przyszli socjaliści z PO i zlikwidowali wolny rynek zmuszając wszystkich do korzystania z firm wybranych w przetargach miejskich. Spowodowało to natychmiastowy wzrost cen i upadek małych podmiotów, które - powiedzmy to wprost - nie miały na łapówki dla urzędników. Doszedł mi obowiązek sortowania a cena skoczyła, bo gdańskie biurwy ustaliły naliczanie od metra. Zacząłem płacić 25 PLN.

    Ale to nie było ostatnie słowo czerwonych, bo z kolei socjaliści z PiS wprowadzili nierealne progi recyklingu. Natychmiast wyszedł nieefektywny model gdańskich biurw, czyli sortowanie w mieszkaniach zamiast w sortowniach. To nie mogło się dalej opłacać. Sortowanie w blokach jest abstrakcją. Odbiór 5 różnych frakcji również kosztuje. Ale juz pijawki miały monopol. Mieszkaniec nie mógł uciec przed ich usługami. No to cyk - podwyżka 100%. I co nam pan zrobi. Na rachunku... 45 PLN.

    Podsumowując:
    - Usługa jest droższa? Jest! Wielokrotnie!
    - Proces jest niewydajny? Jest!
    - Jest przymus korzystania? Jest!
    - Jest możliwość egzekwowania jakości usługi? Nie!

    I tak właśnie działa socjalizm. Patrzcie i się uczcie. i głosujcie dalej na PiS, PO i inne czerwone partie, a niedługo za śmieci będziecie płacić 200 PLN miesięcznie z własnym dowozem na wysypisko.

    • 4 1

  • Idąc dalej tym tokiem rozumowania,
    jeśli zmniejszymy jeszcze częstotliwość odbioru, to mieszkańcy będą jeszcze mniej "produkować" śmieci i lepiej segregować. No i podnieść jeszcze cenę... Baaardzo ciekawa teoria.

    • 3 0

  • Może pod UM trzeba podrzucać w ramach protestu?
    Niech mości dulska zobaczy co tym myślą mieszkańcy Gdańska?

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane