• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sopockie kamienice wypięknieją

Katarzyna Moritz
27 stycznia 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Kamienica na ul. Grunwaldzkiej 23 - przed i po remoncie Kamienica na ul. Grunwaldzkiej 23 - przed i po remoncie

Mieszkańcom coraz bardziej zależy na tym, by Sopot stawał się pięknym miejscem. Liczba wniosków o dofinansowanie remontów i rewitalizację kamienic jest w tym roku prawie o 100 proc. większa niż w latach ubiegłych.



W ciągu 11 lat obowiązywania programu odnowiono w Sopocie około 230 domów. To olbrzymi sukces programu, który zmotywował mieszkańców do poprawy stanu technicznego swoich kamienic. Doskonale widać już efekty na ulicach miasta.

- "Pozytywne promieniowanie" świeci przykładami w Dolnym Sopocie, a także na ulicach Czyżewskiego czy Monte Cassino. Są tam odnowione nie pojedyncze domy, ale całe rzędy kamienic wybudowanych w okresie międzywojennym. Miasto z roku na rok pięknieje - wyjaśnia Hanna Chabierska , zastępca naczelnika wydziału strategii rozwoju miasta Sopotu.

Do dnia dzisiejszego, aż 42 sopockie wspólnoty mieszkaniowe złożyły wnioski o dofinansowanie kosztów remontów elewacji lub całkowitej rewitalizacji. To niemal o sto proc. więcej niż podczas wcześniejszych edycji.

- W poprzednich latach takich wniosków otrzymywaliśmy średnio około 20-30 - tłumaczy Chabierska. - Na chwilę obecną możemy dofinansować 21 ze złożonych wniosków i to w wysokości 30 proc. kosztów. Średni koszt remontu jednego domu to 600 - 700 tys. zł. 21 wniosków wyczerpuje tegoroczny limit budżetu Sopotu, wynoszący 1 776 500 złotych, aby starczyło na wszystkie wnioski potrzeba było by jeszcze ok. 2 mln zł - dodaje.

Mimo tego władze miasta zachęcają wspólnoty, aby do końca lutego składały kompletne wnioski z prośbą o dofinansowanie.

- Po oszacowaniu potrzeb sopockich wspólnot chcemy przedstawić Radzie Miasta Sopotu propozycję podwyższenia budżetu na ten cel - zapewnia Magdalena Jachim, rzecznik prasowy z Urzędu Miejskiego w Sopocie.


Jak uzyskać dofinansowanie

Szczegółowe informacje oraz formularze wniosków dostępne są na stronie internetowej www.sopot.pl, w zakładce Wydział Strategii Rozwoju Miasta.

W Sopocie obowiązują dwa programy dofinansowania kosztów remontów budynków wspólnotowych:
remont elewacji - ubiegać się mogą wszystkie wspólnoty z udziałem gminy, bez względu na to czy budynek jest zabytkowy czy nie. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest wykonanie remontu dachu oraz izolacji.
- rewitalizacja - ubiegać się mogą wszystkie wspólnoty, których budynek jest wpisany do Ewidencji lub Rejestru zabytków, niezależnie czy posiadają udział gminy czy nie. Warunkiem jest przystąpienie jednorazowo do kompleksowego remontu budynku i jego otoczenia.

Wszystkie wspólnoty, które chcą skorzystać z dofinansowania muszą mieć uregulowany tytuł prawny do gruntu przylegającego do budynku oraz nie posiadać żadnych zadłużeń wobec gminy (podatek od nieruchomości i opłata od użytkowania wieczystego).

Opinie (62) 4 zablokowane

  • Szkoda, że miasto inwestuje tylko w domy położone przy głównych ulicach. Mój jest na uboczu i nikt go nie widzi. Doprosić się nie można było o otynkowanie i musiałam robić na własny koszt, od ulicy nie ma chodnika (!) do dumu idę po błocie. Propoaganda i tyle. Ehh szkoda pisać. Jak ktoś ma szczęście mieszkac przy reprezentacyjnej ulicy to mu zrobią, bo liczy sie wygląd tych ulic. Miasto nie dba o inne obiekty.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane