• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sopot zbiera projekty do nowego Budżetu Obywatelskiego

Ewelina Oleksy
8 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Sopot do końca kwietnia czeka na projekty mieszkańców. Głosowanie w BO odbędzie się w terminie 6-20 września. Sopot do końca kwietnia czeka na projekty mieszkańców. Głosowanie w BO odbędzie się w terminie 6-20 września.

Do końca kwietnia jest czas, żeby zastanowić się nad tym, co chciałoby się zmienić w swojej najbliższej okolicy i przelać ten pomysł na papier. A później zgłosić to jako projekt do sopockiego Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego właśnie trwa zbieranie wniosków. W Gdyni rozpoczęły się już warsztaty dotyczące zgłoszonych projektów. A Gdańsk dopiero przygotowuje się do kolejnej edycji.



Czy angażujesz się w działania obywatelskie?

Sopot rozpoczął już nabór wniosków do nowej edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy miasta do końca kwietnia mogą zgłaszać swoje pomysły na inwestycje lub zadania. Wniosek do Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każda osoba mieszkająca w Sopocie, niezależnie od wieku, nie jest też wymagany meldunek na terenie miasta.

- Aby zgłosić swój pomysł wystarczy podać podstawowe informacje dotyczące jego realizacji, nie jest konieczne zbieranie listy poparcia. Od tego roku wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia zgody na realizację inwestycji w przypadku, gdy wniosek dotyczy inwestycji, która miałaby być zrealizowana na gruncie nienależącym do gminy lub będącym w dzierżawie od miasta - informuje Katarzyna Alesionek z sopockiego magistratu.
Zobacz też: Wyniki poprzedniej edycji BO w Sopocie

Projekt najłatwiej można zgłosić elektronicznie przez platformę www.sopot.pl/bosopot lub e-mailowo na adres budzet2022@sopot.pl.

Dla tradycjonalistów jest też opcja pisemnego składania wniosków. Można to zrobić wrzucając wypełniony formularz do żółtej skrzynki znajdującej się przed wejściem do urzędu miasta.

- Z uwagi na trwającą pandemię uruchomiono również możliwość zgłoszeń telefonicznych. Projekty można zgłaszać w każdą środę kwietnia, w godzinach od 9 do 15, pod numerem telefonu 58 521 36 73 - wskazuje Alesionek. - Projekty dopuszczone do głosowania układane są na listach do głosowania w zależności od terminu zgłoszenia przez wnioskodawcę, nie warto więc czekać ze zgłoszeniem do ostatniej chwili.
Do 7 czerwca Sopot zweryfikuje złożone projekty. Głosowanie, w których mieszkańcy wybiorą najlepsze projekty odbędzie się w terminie 6-20 września.

Plac zabaw "Zielona Przystań" zrealizowany w lutym z BO


Gdynia zakończyła zbieranie projektów...



O krok przed Sopotem jest w tym temacie Gdynia. 22 lutego zakończył się tam już etap przyjmowania projektów do Budżetu Obywatelskiego 2021.

- Gdynianie zgłosili rekordową liczbę 382 projektów: otrzymaliśmy 363 dzielnicowych i 19 miejskich projektów. Do początku marca trwała weryfikacja ogólna projektów dzielnicowych. Ten etap pozytywnie przeszły 333 projekty. Autorzy 20 nie uzupełnili braków formalnych - np. listy poparcia czy zgody właścicieli nieruchomości na inwestycję na ich terenie, 10 projektów zostało wycofanych - wylicza Aleksandra Dylejko, rzecznik Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni.
Teraz urzędnicy sprawdzać będą projekty pod kątem możliwości realizacji. Ten etap potrwa do połowy maja.

... i wystartowała z warsztatami



6 kwietnia w Gdyni rozpoczęły się natomiast warsztaty online, podczas których autorzy projektów, zainteresowani mieszkańcy i urzędnicy dopracowują projekty miejskie. Co ważne, weryfikację ogólną przeszły wszystkie zgłoszone.

- Zaplanowano trzy spotkania, kolejne na 10 i 15 kwietnia. Do udziału może zgłosić się każdy chętny, wystarczy wysłać e-maila na adres bo@gdynia.pl, a my przekażemy szczegóły dotyczące logowania na platformę, na której warsztaty się odbywają - wskazuje Dylejko.
Czytaj też: Zmiany klimatu w budżecie obywatelskim w Gdyni

Głosowanie w gdyńskim BO odbędzie się w terminie 7-21 czerwca. Do 26 maja miasto ogłosi ostateczną listę projektów.

Jednym z projektów zgłoszonych do BO w Gdyni jest stworzenie łatwo dostępnego dla mieszkańców Centrum Edukacji Ekologicznej w formie ogrodu.

Jednym z projektów zgłoszonych do BO w Gdyni jest stworzenie łatwo dostępnego dla mieszkańców Centrum Edukacji Ekologicznej w formie ogrodu.

Gdańsk dopiero się przygotowuje



Gdańsk dopiero przygotowuje się do kolejnej, dziewiątej edycji BO. W lutym na sesji przyjęto uchwałę o kilku zmianach zasad.

- Jesteśmy na ostatnim etapie przygotowań. Planujemy jeszcze w kwietniu ogłosić nabór projektów. Już teraz zachęcamy do śledzenia informacji na naszej stronie www.gdansk.pl/budzet-obywatelski i sprawdzania swoich pomysłów na projekty - mówi Marta Formella z gdańskiego magistratu.
Głosowanie w Gdańsku odbędzie się jesienią. Na razie nie ma konkretnego terminu.

Miejsca

Opinie (69) 9 zablokowanych

  • Maryjka

    Maryjka na skrzyżowaniu Malczewskiego za kilkaset tysięcy zrobiona... można mysleć dalej... może budowa podobnej na Monciaku?

    • 3 2

  • To mój wniosek to poszerzenie spacerowej, wraz z dodaniem z boku chodnika połączonego ze ścieżka rowerowa i wszystko pięknie oświetlić i odgrodzić las siatką więc wypadałoby zrobić jedno podziemne przejście dla zwierząt + przejście luźne przy pętli Reja

    • 1 1

  • Niech organizatorzy zmienią zasady akceptacji

    Koniecznie
    Nie może jedna inicjatywa konsumować całego budżetu na dzielnicy
    Szczególnie ze wygrywają inicjatywy które powinien organizować deweloper lub miasto

    • 13 1

  • Gdynia nie nasze miasto. to miasto um, robią co chcą np. płatne kolorowe,drogie strefy płatnego parkowania w dzielnicach (1)

    mieszkaniowych. i podobno tego chcemy, hahahahaha.

    • 10 3

    • bez uporządkowania systemu parkowania w dzielnicach

      na miejscach do parkowania będą stały wraki samochodów a mieszkańcy majacy po 2-3-4 samochody na gospodarstwo domowe nie zauważą, że samochód przez 23 godziny na dobę tylko zajmuje miejsce. Osiedla mieszkaniowe nie powinny przypominać swoim wyglądem komisy samochodów używanych. Przestrzeń między budynkami można zagospodarować na wiele bardziej produktywnych sposobów, czego wszystkim gdyniankom i gdynianom życzę.

      • 1 1

  • Wieża widokowa na Witawie (1)

    Można drogi um gdynia??

    • 1 1

    • niedasie....

      • 0 0

  • Koty, huśtawka dla dorosłych za 300 000zł, hamak za 200 000zł. Wygrałem? (1)

    • 9 1

    • Nie, przegrałeś. Jeszcze pomost do nikąd na zbiorniku Oruni za milion ufundowany przez spółkę

      • 1 1

  • Laboratorium Innowacji Społecznej...buuuha co to za przechowalnia nieudaczników

    i zjadaczy podatków miasta??? co zrobili z czego można skorzystać? ile kasy ciągną rocznie z budżetu, bo zakładam, ze jako budżetówka to niczego nie produkują a pensyjki za siedzienie w pracy, w cieple i przy fejsie, to mają słuszne

    • 8 1

  • Budżet Obywatelski ?

    Narzędzie do wyręczanie ZDiZ i samego miasta z ich obowiązków.
    Budżet Obytaleski nie powinnen służyć do naprawiana dróg stawiania ławek robienia zieleńców.

    • 3 1

  • Dmuchanie ryżu

    Nie mogę pojąć kto jeszcze nabiera się na ten cyrk. Pozorujaca pracę kochana władza pozwala mieszkańcom zająć się tym, do czego sama jest zobowiązana. Wyborcy oddali wam prawo do decydowania o tym, jakie będzie miasto wrzucając do urny kartkę wyborczą. Macie rządzić w naszym imieniu, podjęliście się tego. To do roboty! Cyrk pod hasłem aktywność obywatelska to szczyt bezczelności. To wy macie być aktywni. Zamiast tego organizujecie żenujące przedsięwzięcie oparte na rywalizacji, autopromocji i marnotrawieniu naszych pieniędzy. Budżet jest obywatelski zawsze, na skutek naszych decyzji wyborczych to wy, władze miejskie macie nim dobrze zarządzać.

    • 2 0

  • budżet obywatelski

    zastanawiam się po co kolejne programy ,jak te przyjęte dwa lata temu do dzisiaj nie są zrealizowane.
    Wszystko jest do sprawdzenia na stronach BO

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane