• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Spór o kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców

Katarzyna Moritz
21 sierpnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Kwiaty w tej formie nie mogą obecnie stać pod pomnikiem. Kwiaty w tej formie nie mogą obecnie stać pod pomnikiem.

Zarząd Dróg i Zieleni usunął krzyż z kwiatów, które ustawiono na placu Solidarności 14 sierpnia, w rocznicę początku strajków w 1980 r. Kwiaty - poza uhonorowaniem osób walczących za wolność - miały być dowodem wdzięczności dla Aleksandry Olszewskiej, prowadzącej pobliski kiosk z pamiątkami. - Nawet za komuny nie usuwano spod pomnika kwiatów - komentuje zdarzenie inicjator ich ustawienia.



Kto ma rację w sporze o kwiaty?

W piątek, 14 sierpnia, przedstawiciele fundacji im. Roberta Peplińskiego (współautora pomnika Poległych Stoczniowców, zwanego potocznie Trzema Krzyżami) postanowili ułożyć na placu biało-czerwone kwiaty w donicach formie krzyża i kotwicy. Miał to być wyraz pamięci po osobach, które zginęły za wolność i dowód wdzięczności dla pani Aleksandry oraz innych osób dbających o plac Solidarności. Tego dnia pani Ala dostała też symboliczną złotą miotłę i wiadro.

Trzy lata temu zrobiło się głośno o pani Aleksandrze, bo nie pozwoliła zdjąć napisu "Solidarność" zasłaniającego napis "im. Lenina" z historycznej bramy stoczni, który pojawił się w wyniku kontrowersyjnej decyzji władz Gdańska. "Ja tutaj jestem od 30 lat i nie pozwolę, żeby jakiś Lenin wisiał! " - wołała wtedy pani Ala.

Pani Ala od ponad trzech dekad, obok bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, prowadzi kiosk z pamiątkami i opiekuje się kwiatami w bramie i na placu. Zaczęła je przynosić podczas strajku w 1980 roku. Potem w stanie wojennym układała pod pomnikiem czwarty krzyż - z kwiatów. W tamtym okresie wraz z trzema osobami była gospodarzem placu.

Jednak kwiaty ustawione tydzień temu, po kilku dniach zniknęły. Przedstawiciele fundacji przeprowadzili własne śledztwo, jak do tego doszło.

Pani Ola od 30 lat opiekuje się placem Solidarności. Pani Ola od 30 lat opiekuje się placem Solidarności.
- Dowiedziałem się, że decyzję podjęła pani Małgorzata Kolesińska z Zarządu Dróg i Zieleni, bo według niej nastąpiła ingerencja w przestrzeń publiczną. Skonfiskowała te kwiaty, choć wiedziała, kto jest właścicielem, bo zostały złożone na ręce pani Aleksandry. Ona sama popłakała się, gdy te kwiaty zabrano - opowiada Krzysztof Filbrandt, prezes fundacji im. Roberta Peplińskiego.
Niemal wszystkie pomniki w Gdańsku są w administracji Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, która się nimi zajmuje, sprząta wokoło i czyści.

- Wszelkie uroczystości, które się dzieją przy pomnikach, oraz rzeczy, które są tam stawiane, muszą być uzgodnione z ZDiZ. Nikt nie zgłosił się, że chce okazjonalnie, na określony czas, postawić tam kwiaty. Zgody nie wymaga składanie wieńców i kwiatów ciętych. A te stanęły w doniczkach w formie krzyża, i na moje polecenie zostały usunięte. Nastąpiło to bardzo szybko, żeby nie było precedensu, że ktoś tam zacznie stawiać znicze, klękać - wyjaśnia Małgorzata Kolesińska, kierownik działu rozwoju przestrzeni publicznej.
Prowadzi też kiosk z pamiątkami. Prowadzi też kiosk z pamiątkami.
Jak wyjaśnia, taka sytuacja miała już miejsce kilka lat temu. Pani Ala stawiała tam doniczki w kształcie krzyża, przy których stawiano znicze, w efekcie czego plac miał zostać zanieczyszczony parafiną.

- Usunięcie parafiny było morderczą pracą, wykonaną za grube tysiące. Dlaczego miasto ma płacić za taką fanaberię? - pyta Kolesińska.
Czy fundacja ubiegała się o pozwolenie na ustawienie tych kwiatów?

- Każdy wolny człowiek może pod miejscem pamięci złożyć kwiaty czy wieniec. Tym razem kwiaty zostały położone w takiej formie, jaka już tam wcześniej się pojawiała. To był symbol stanu wojennego, nawet komuna ich nie ściągała. Chcemy, by nam te kwiaty zwrócono i by znów pojawiły się na placu w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych - podkreśla Krzysztof Filbrandt.
Kwiaty nie zostały zniszczone, są przechowywane przez ZDiZ. Czy jest szansa, że wrócą do właściciela i na miejsce?

- Gdyby się do nas oficjalnie zgłoszono, to byśmy wiedzieli, kto je postawił, więc moglibyśmy je zwrócić. A obecnie odbieram to jako próbę siłowego załatwienia sprawy. Zbliżają się uroczystości rocznicowe z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a tu się nagle coś takiego pojawia bez uzgodnienia - tłumaczy Mieczysław Kotłowski, szef ZDiZ.
Dyrektor zapewnia, że kwiaty zostaną oddane, jednak nie będą mogły wrócić pod pomnik wcześniej, niż po oficjalnych uroczystościach.

Komisja Krajowa "Solidarności", która wspierała inicjatywę fundacji, zaskoczona jest obrotem sprawy.

- To jest kpina głównie z pani Oli, bo kwiaty miały być hołdem dla niej. To także kpina wobec stoczniowców, związku oraz wszystkich, którzy zajmują się dziedzictwem "Solidarności" - komentuje sprawę Ewa Zydorek, sekretarz KK NSZZ Solidarność.

Wydarzenia

Uroczystości sierpniowe 2015

uroczystość oficjalna

Chris De Burgh (19 opinii)

(19 opinii)
pop

Miejsca

Opinie (259) 10 zablokowanych

  • ZDiZ ...

    nasza chluba i chwała ////

    • 7 1

  • kwiaty...

    kwiaty .. a wlasciwie to ogorki bo chyba portal juz nie ma tematow lydzie nie rozumieja ze demokracja to wcale nie znaczy ze kazdy moze robic co chce. demokracja to rowniez poszanowanie praw innych ludzi ale nie znaczy to ze mozna lamac obowiazujacy porzadek prawny a p. Filbrandt gada bzdury nie jest tak ze kazdy moze robic co chce bo gdyby tak bylo to bylby straszny balagan, nikt nie kwestionuje zaslug uczestnikow tych czy innych protestow czy wydarzen ale nie jest tak ze wolnoc tomku w swoim domku.

    • 10 5

  • czas najwyższy na zmiany

    Niech władza będzie rodzima Polska,a nie z nadania Brukseli lub Izraela.

    • 10 5

  • kwiaty dla stoczniowcow

    Najlepiej bedzie jak wladze Gdanska w miejscu kwiatow wykonaja plaskorzezbe PRUSKIEGO ORLA bedzie jak znalazl i wrocznice zbombardowania KALISZA przez prusakow brawo panie von adamowicz

    • 7 7

  • a ja chciałbym wiedzieć

    ile Pani Ala wyciąga na tym kiosku z pamiątkami.
    Niby mały punkt - ale jedyny na tym placu. I tłumy wycieczek szkolnych, przedszkolnych, japońskich i innych.
    Chciałem kiedyś tam też otworzyć stoisko z pamiątkami, niestety nie ma najmniejszych szans. Pani Ala jest i zostanie jedyna.
    Dla porównania na Westerplatte jest kilka legalnych stoisk z pamiątkami i kilkanaście nielegalnych. I każdy na siebie nieźle zarabia przez okrągły rok, w sezonie to prawdziwe żniwa ma.

    • 8 8

  • Ech ta towarzyszka kolasińska ........... (1)

    Każda epoka ma swych "sekretarzy". Teraz jest etap sykretarzy "po". Gdańsk przesiąknięty jest kilką rodzinną. Urzędy i zakłady Miejskie to jedna wielka kaszubsko-cwaniacka klika.

    • 13 4

    • Zgadzam się, ale nie mieszaj w to Kaszubów. Ci, o których wiem, to wcale nie Kaszubi. Nawet koło nich nie stali.

      • 4 1

  • Brawo zdiz

    prawo jest prawem i obejmuje wszystkich bez wyjątku.

    • 6 15

  • Hold dla pani aliny? (1)

    Zenada przeciez to pomnik poleglych hehehe...i bardxo dobrze...dosc tych krzykaczy...krzyzy itp...juz sie niedobrze robi od tych pomnikow...smolenska i kaczynskich...

    • 8 12

    • dopiero się zaczyna........

      • 1 2

  • niech ZDiZ zajmie się sprzątaniem szkieł po pijakach i pijaków z placu i okolic ECS

    brud, smród i szczochy, Na tarasie widokowym też wali szczochami. Już nie wspomnę o parkingu na okolicznych chodnikach

    • 13 1

  • czas najwyższy pozbyć się meliny pijacko-narkomańskiej o nazwie "Wydział Remontowy"

    • 5 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane