• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Średniowieczne prezbiterium

JAGA
20 października 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Gdynia ma nie jeden, a dwa średniowieczne zabytki. Okazuje się, że kościół pw. św. Mikołaja w Chyloni ma gotyckie prezbiterium. W 1000-letnim Gdańsku nie byłaby to szokująca wiadomość, ale Gdynia ma dopiero 78 lat. "Najnowszy" gotyk w Gdyni odkrył miejski konserwator zabytków:

- Pracuję tu już cztery lata i jakoś na początku tego okresu stwierdziliśmy, że tam jest średniowieczne prezbiterium, ale nie było to do tej pory eksponowane - mówi Robert Hirsch. - W żadnej publikacji dotyczącej kościołów w Gdyni nikt o tym nigdy nie pisał. Są wprawdzie malkontenci, którzy uważają, że to nie jest średniowieczne, ale nie ma żadnej wątpliwości.

Dotychczas za najstarszy gdyński zabytek, jedyny z tamtego okresu, był uznawany kościół na Oksywiu pw. św. Michała Archanioła. Tymczasem drugi średniowieczny zabytek istnieje w Gdyni, tyle że jest dobrze ukryty. Kościół św. Mikołaja został przed ok. 100 laty dobudowany do o wiele starszego prezbiterium. "Nowa" część tak dobrze wkomponowała się w tę gotycką, że niewprawne oko nie od razu rozróżni szczegóły.

- Cały kościół jest ceglany zarówno średniowieczna część, jak i neogotycka - mówi miejski konserwator zabytków. - Cały korpus kościoła jest zbudowany z czerwonej cegły o gładkim licu. Cegłę średniowieczną można poznać po tym, że ma porowate nierówne lico. To wynika z zupełnie innej technologii wykonania. Jeżeli podejść do kościoła od tyłu, to widać romby ułożone z ciemnych cegieł zwanych zendrówką. To bardzo charakterystyczny dla średniowiecza motyw zdobniczy.

Niestety nie ma potwierdzenia tego faktu w źródłach archiwalnych, ale Robert Hirsch jest specjalistą w dziedzinie średniowiecza - doktorat pisał na temat średniowiecznej architektury, tyle że obronnej. Teraz czas na to, by sprawą zainteresowały się osoby zajmujące się sakralną architekturą średniowieczną.

Warto wspomnieć, że Gdynia składa się tak naprawdę ze średniowiecznych wsi. Jedną z nich było Oksywie - miało swój własny kościół. Tak samo Chylonia - jak widać z tamtych czasów zachowało się prezbiterium. Kolejna wieś to Wielki Kack. Tu niestety tak stary kościół nie zachował się, za to w "nowym" z XIX w., zachowała się kamienna chrzcielnica, surowa w formie, prawdopodobnie też średniowieczna, ale trudno określić datę jej powstania. Wiele jednak wskazuje na to, że pochodzi z o wiele starszego kościoła.

Urząd Miasta przygotowuje właśnie nowy przewodnik po gdyńskich zabytkach. Tym razem umieszczona będzie w nim również informacja o kościele św. Mikołaja. Wydawnictwo trafi do szkół, bibliotek i innych instytucji.
Głos WybrzeżaJAGA

Opinie (12)

  • 100

    ludzie, nie potraficie ze zrozumieniem przeczytać nawet tak prostego tekstu ... co za dramat! chcecie karać architekta, proboszcza, kogo jeszcze? przecież ta przebudowa/dobudowa miała miejsce sto lat temu!!! a ten drugi kościół, przy estakadzie, jest jednym z najciekawszych spośród tych nowszych. wszystkie większe miasta składają się z byłych wiosek. po prostu nie może być inaczej. różnica jest tylko taka, że w śledziowie stało się to stosunkowo niedawno.

    • 0 0

  • Gdynia- to najpiękniejsze...

    Gdynia to najlepsze miasto nie licząc Sopotu. W Gdyni jest bardzo ciekawo jest wiele miejsc do zwiedzania i w ogóle...

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane