• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Środkowopomorskie ambicje

K.K.
8 stycznia 2002 (artykuł sprzed 22 lat) 
Argumenty za utworzeniem nowego województwa środkowopomorskiego przedstawili wojewodzie pomorskiemu, Ryszardowi Janowi Kurylczykowi, przedstawiciele grupy inicjatywnej ze Słupska. Gośćmi ze Słupska byli Ireneusz Bijak, prezes Oddziału Słupskiego Stowarzyszenia Pomorza Środkowego "Intgracja rozwoju" oraz Andrzej Obecny, wiceprezydent miasta Słupska, skarbnik tegoż stowarzyszenia.

Pieniądze na utworzenie nowego województwa, odpowiadającego powierzchnią dawnemu województwu koszalińskiemu, uzyskać można poprzez likwidację wielu zbędnych powiatów, stwierdzili reprezentanci Słupska. Chodzi o powrót do granic administracyjnych z 1816 roku. Ówczesna regencja tak zwana koszalińska, trwała sto lat. Nowe województwo mieściłoby się w granicach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Teren ten jest jednorodny kulturowo, gospodarczo, ekonomicznie, społecznie.

- Mamy swoje, odrębne, problemy - powiedział Andrzej Obecny. - Dlaczego na siłę utrzymywać chory organizm?

Jan Ryszard Kurylczyk powiedział, iż na temat utworzenia nowego województwa środkowopomorskiego rozmawiał trzy tygodnie temu z premierem Millerem, podczas jego wizyty w Gdańsku. Padło wtedy jednoznaczne stwierdzenie, że w okresie tej czteroletniej kadencji, premier nie widzi możliwości korekty granic województw. Lepiej środki, zdaniem premiera i wojewody, które potrzebne byłyby na wprowadzenie zmian administracyjnych, przeznaczyć na ważniejsze cele społeczne - poprawę sytuacji emerytów, rencistów, pielęgniarek, nauczycieli, którym zamrożono płace. Kolejne województwo wiąże się z nowymi etatami na administrację państwową, co sprzeczne byłoby z filozofią obecnego rządu.

Wojewoda przyznał jednocześnie, iż przedstawiciele SLD w kampanii przedwyborczej deklarowali poparcie dla stworzenia województwa środkowopomorskiego.
- W środę, na najbliższej naradzie wojewodów, zrelacjonuję treść

dzisiejszego spotkania
- obiecał wojewoda.
- Rościmy sobie prawo do reprezentowania naszej społeczności lokalnej - mówi Ireneusz Bijak. Ponad 70 proc. mieszkańców regionu środkowopomorskiego wypowiada się za utworzeniem nowego województwa. - Będziemy czynić wszystko, aby wywiązać się z naszych obietnic danych w czasie kampanii wyborczych.
Głos WybrzeżaK.K.

Opinie (18)

  • a niech tam

    dla mnie to nawet niezly pomysl. proponuje tylko zamiast slupska wlaczyc do nas elblag bo chyba blizej mamy do elblaga niz do slupska. poza tym w elblagu tez chcieliby do nas :)

    • 0 0

  • jak pamiętam to słupskie było jednym z najbiedniejszych województw w europie bez przemusłu ciężkiego i troche ciężko było tam ludziom co prawda tam nie mieszkam a ile kasy by trzeba było znowu wydac na zmiany całego sytemu trójpolówki tzn żeby dac lokum dla władz i te ine piardy dla samorządów

    • 0 0

  • W ogóle reforma ta nie miała sensu...

    Cała ta reforma tak na dobrą sprawę nie miała wię kszego sensu, próba utworzenia "land-ów" na wzór niemiewcki mogła się powieśc może przy 4-5 wojewódzwtach choc i w to wątpię... Jak się okazało jej główny cel, czyli zmniejszenie biurokracji sie nie powiódł, jednym słowem dużo pieniędzy wyrzuconych w błoto bez większego sensu. A co do miast garnących się do "dużych stolic regionalnych", to Słupsk był dokładnie takim miastem, jak widać bynajmniej nie spełniły sie jego oczekiwania. A tak do Zoppotera... owszem, Słupsk nie posiadał przemysłu ciężkiego, ale to jest specyfika regionu, to samo dotyczy również Koszalina, i całego Pomorza między Gdańskiem a Szczecinem, są to po prostu tereny rolnicze, a właściwie porolnicze gdyż duża część ziemi, niegdyś PGR-owskiej leży odłogiem.

    • 0 0

  • wojewodztw powinno

    byc dwanascie: osiem duzych stolic (aglomeracji) plus (bo tu kurcze nie ma wyboru) sciana wschodnia. Wojewodztwa: opolskie (nawet nie maja nazwy regionu), kujawsko-pom, swietokrzyskie i lubuskie to najwieksza pomylka ostatniego tysiaclecia (nawet przed rozbiciem dzielnicowym). Ugieto sie pod presja, zle zrobiono. Ale mozna to naprawic - zlikwidowac!!!!! Byle szybko. Slupczanom, torunianom, kielczanom (Radom fajnie wyszedl z problemu, prawda?, nawet ma komende wojewodzka policji, ale to juz inna historia) radze jedno - nie pyskutowac, brac sie do roboty. Od podstaw. Nikt niczego za was nie zrobi, a jak niechcacy zrobi, to i tak nie bedziecie szanowac. Szanse na wojewodztwo srodk-pom oceniam na mniejsze od zera, wiec do roboty. Zreszta takoz na scianie wschodniej. Do roboty, a nie liczyc na cuda. I nie pytajcie mnie, co macie robic. Nie wiem, bo nie jestem w waszej sytuacji. Jak mialem klopoty, to sobie poradzilem. Do roboty.

    • 0 0

  • Orso

    Środkowe Pomorze to przede wszystkim tetreny o dużych walorach turystycznych: piękne, długie wybrzeże morskie, największe zalesienie w kraju, mnóstwo jezior, w miarę czyste wody i powietrze , właśnie dlatego że nie było tam wielkiego przemysłu. Niestety baza turystyczna jest mizerna. Rolnictwo ze względu na słabe, piaszczyste gleby nie było jednak mocną stroną tego regionu i nastawione było głównie na uprawę ziemniaków w PGR- ach. Jest to region o całkiem innych problemach niz Gdańsk lub Szczecin. Nawet ludność tam mieszkająca nie jest do końca zakorzeniona, pochodzi ona głównie z terenów przedwojennej wschodniej Polski. Władze Gdańska lub Szczecina lekceważą problemy tego regionu , bo mają własne, jakże odmienne. Co do województwa uważam ,że cała reforma administracyjna nie przyniosła spodziewanych efektów, lecz rozumiem rozgoryczenie i zawód mieszkańców Środkowego Pomorza, bo kiedyś sam byłem jednym z nich.

    • 0 0

  • Janusz i Orso.

    Orso. Nie pisałem nic o przemyśle ciężkim czy też o jego braku w Słupsku. Natomiast nie jest do końca prawdą, że go tam nie było i nie ma, ale to już oddzielna sprawa.
    Janusz. Turystyczny charakter cechuje tak samo jak środkową część Pomorza także jego wschodnią część jak i zachodnią. Ja raczej optowałbym za jednym województwem pomorskim ze Szczecinem i Gdańskiem, a nie za trzema... Niższe koszty, a w dodatku dla zaspokojenia ambicyjek można ustanowic stolice regionu w Słupsku właśnie....

    • 0 0

  • Zoppoter...

    Podoba mi sie twój pomysł :) Ale czy naprawdę wierzysz że Gdańsk czy Szczecin zgodziłby się na utratę statusu miasta wojewódzkiego ? Bo ja w to nie wierzę.

    • 0 0

  • Oczywiscie, że nie zgodzą się.

    I to właśnie jest najgłupsze, przecież status miasta wojewódzkiego niczego miastu nie daje, poza zwiększonymi kosztami życia... Ciekawe co mieszkańcy miast wojewódzkich odpowiedzieliby, gdyby ich zapytać jakie korzysci mają z tego, że ich miasto jest wojewódzkie.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane