• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Stocznia z zamkniętą bramą, ale pełna atrakcji

Jakub Knera
6 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Stocznia za zamkniętą bramą wydaje się niedostępna i mało ciekawa, ale w środku czeka sporo atrakcji. Stocznia za zamkniętą bramą wydaje się niedostępna i mało ciekawa, ale w środku czeka sporo atrakcji.

Jak zareaguje turysta albo mieszkaniec Trójmiasta, który stanie pod stocznią i zobaczy ogromną, zamkniętą bramę? Najprawdopodobniej odejdzie, bo to wyraźny sygnał, że w środku nic się nie dzieje. A jest dokładnie na odwrót.



Subiektywna Linia Autobusowa Subiektywna Linia Autobusowa
Wystawa w ramach festiwalu Alternativa. Wystawa w ramach festiwalu Alternativa.
Księgarnia Bookyard. Księgarnia Bookyard.
Mapa ważnych i ciekawych miejsc na terenie stoczni. Mapa ważnych i ciekawych miejsc na terenie stoczni.
Jak się połapać w tym, co można zobaczyć za Stoczniową bramą? Pomóc w tym ma Info Box Caffe Bar (1), powstały w dawnym miejscu Pubu Doki, tuż obok sklepu z pamiątkami (4). To pomysł artysty Grzegorza Klamana i kuratorki Anety Szyłak z Instytutu Sztuki Współczesnej Wyspa.

- W założeniu ma to być miejsce, gdzie można wypić kawę, piwo, zimne napoje, usiąść pod parasolem - tłumaczy Klaman. - Z drugiej strony będzie można tam dostać pakiet informacji o tym, co w ogóle dzieje się w Stoczni, jakie instytucje i firmy się tam znajdują i co nas czeka po przekroczeniu Bramy Historycznej.

A to, że atrakcji nie brakuje najlepiej widać teraz, w trakcie wakacji. Wystarczy minąć Pomnik Poległych Stoczniowców (2), przekroczyć historyczną Bramę nr 2 (3) (ona oczywiście jest zamknięta, ale przejście przez portiernię jest cały czas otwarte!), by kilkadziesiąt metrów za nią natknąć się na czerwonego ogórka - stary autobus Jelcz, który jeździ po stoczni w ramach Subiektywnej Linii Autobusowej (5). W ramach jednego z dwóch kursów, które odbywają się codziennie do 30 września (oprócz poniedziałków), możemy przejechać się na kilkudziesięciominutową wycieczkę odwiedzając m.in. Budynek Dyrekcji, Stocznię Cesarską, Pochylnie, Halę U-Bootów czy mur, przez który przeskoczył Lech Wałęsa. Wcześniej jednak warto zarezerwować miejsce drogą mailową.

Jeden z ostatnich przystanków to dawny Warsztat Lecha Wałęsy (11), w którym niegdyś pracował. Tu można zobaczyć jego stanowisko pracy, stare stoły i krzesła, a także narzędzia, których używali stoczniowcy. Kawałek dalej, tuż przy granicy Stoczni z ulicą Jaracza, znajduje się Instytut Sztuki Wyspa (9), miejsce prezentacji sztuki współczesnej, jedno z najważniejszych w Polsce, a nawet w Europie. Ofertę IS Wyspa uzupełnia Księgarnia Bookyard (10), w której znajdziemy masę pozycji dotyczących zarówno sztuki, ale też architektury, designu, historii i nauk społecznych.

W tym samym budynku od ponad roku mieści się Klub Buffet (11), jeden z bardziej nietypowych lokali w Trójmieście. Co tydzień odbywają się tu imprezy klubowe, a czasem także koncerty. Latem wszyscy przy klubowej muzyce bawią się nawet do świtu.

Naprzeciwko budynku, patrząc w kierunku północnym, znajduje się przejście, które prowadzi do Hali 90B (13). Tam przez całe wakacje odbywa się wystawa w ramach festiwalu Alternativa, koncentrująca się na różnych aspektach pracy. Składa się z kilkunastu projekcji i instalacji, a jej wrażenie potęguje niezwykła przestrzeń industrialna hali.

Nieodłącznymi elementami krajobrazu jest siedziba Europejskiego Centrum Solidarności (7) (obok Pomnika Poległych Stoczniowców buduje się także jego nowa siedziba - 7A) oraz pracownie w ramach Kolonii Artystów (8), obecnie znajdujące się w dawnym budynku Dyrekcji. Pracują tam m.in. Iwona Zając, Michał Szlaga, Maciek Salamon, Bogna Burska czy Maciek Szupica. Obok nich, w kierunku wyjścia, znajduje się Sala BHP (6).

Nie wolno zapomnieć także o klubie Centrum Stocznia Gdańska (14), tuż przy ulicy Wałowej, gdzie zarówno latem jak i zimą odbywa się sporo imprez. W najbliższym czasie będzie tam m.in. I Festival i Męskie Granie.

Punktów do zwiedzania starczy na cały dzień wycieczki, która może być nietypową formą rozrywki w Gdańsku, ale także ciekawym zapoznaniem się z terenami Stoczni, które wydają się niedostępne. Pora z tym skończyć! Najlepiej zaczynając od przejścia przez Bramę Historyczną nr2.

Specjalna Rada ukształtuje Młode Miasto?

Wkrótce ma szanse powstać specjalna Rada Interesariuszy, która będzie dyskutować nad przyszłym kształtem Młodego Miasta i wizją zagospodarowywania jego terenów. 14 czerwca list intencyjny w tej sprawie podpisał Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.

Rada ma być ciałem doradczo-opiniodawczym, a jej działania będą koncentrować się na organizacji przestrzeni publicznej oraz efektywnym wspieraniu przedsięwzięć i projektów istotnych dla terenu Młodego Miasta. W ramach spotkań ma wypracować najlepsze sposoby zagospodarowania Młodego Miasta.

Oprócz Prezydenta Miasta Gdańska list intencyjny sygnowali przedstawiciele Europejskiego Centrum Solidarności, Fundacji Centrum Solidarności, Instytutu Sztuki Wyspa, Stoczni Gdańskiej SA oraz Synergii 99 sp. z o.o.

Rada będzie miała charakter otwarty i docelowo ma zrzeszać wszystkie podmioty funkcjonujące na terenie Młodego Miasta: inwestorów, właścicieli i wieczystych użytkowników gruntów, przedstawicieli władz Miasta Gdańska, artystów, animatorów kultury oraz przedstawicieli środowisk twórczych działających na terenie Gdańska, które wspierają bądź będą wspierać projekty realizowane na terenach postoczniowych.

Opinie (39) 2 zablokowane

  • Ciekawe

    czy jeszcze ktoś będzie przeskakiwał tę brame????????????

    • 5 2

  • Już widzę działanie tej rady. Pewnie od razu zakażą budowy wieżowców, bo będzie coś im nie pasowało. Do du..y z tą radą.

    • 2 4

  • no nieźle złamaliście prawo autorskie

    z tym podpisem pod zdjęciem lotniczym, chyba że jaki kukurużnik fotoaparaturą posiadacie

    • 4 3

  • DELUKS

    Gdańsk!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 2 1

  • mister klama.........

    ...pod przykrywka sztuki nabija se kabze do pelna.....to wszystko niestety smierdzi komercha na odleglosc 100 kilometrow...........

    • 5 1

  • mogliście jeszcze napisać

    o panach z ochrony, którzy często lubią pytać o przepustki i - co prawda dość grzecznie - wypraszać z terenu stoczni (o ile nie dzieje się na nim jakaś większa impreza, jak pewien koncert którego nie było w maju) :)))

    • 2 0

  • chcialem pokazac,mojej pani,kawalek historii... i LIPA!:( (1)

    sala BHP zamknieta,na 4-ry spusty.dawne hale zaorane i zero info,co tam kiedys bylo.pozostal budynek dyrekcji i jedynie tam jest napis"dyrekcja"W-3 latwo rozpoznac i "s-y",bo tam byly krecone zdjecia do filmu z A.Walentynowicz.ale np.swoja hale W-4 to juz tylko jako tako kojarzylem.K-1 bez problemu,bo tam jest napis stocznia gdanska.a co to R-5 ktos mi przypomni?.szpital stoczniowy zaorany,to samo budynki vis'a'vis budynku"dyrekcji".teren ogrodzony,z dumnym napisem "mlode miasto".skoro ECS ma tak ambitne plany to co za problem stworzyc czytelna INFORMACJE po stoczni?.jazda "ogorkiem"za 10zeta od osoby niekoniecznie kazdemu odpowiada.ogolne rozczarowanie,zwlaszcza,ze za Holm juz wejsc nie mozna...

    • 0 0

    • o stolowce,w ktorej tak wiele sie dzialo zal wspominac/,a spoko by wystarczyla+sala BHP,jako ECS

      • 0 0

  • malkontentów mamy wielu, za wielu. pytam co ci krytykańci (przywiezieni ze wsi ) wnoszą do rozwoju MIASTA Gdańsk? moherowy

    styl - tyle i az tyle Jesteś ,mieszkasz w METROPOLI . nie w zagonie czy jak to zwiecie...

    • 2 1

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane