• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

KOD manifestował pod hasłem "Strajku obywatelskiego"

Patryk Szczerba
13 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
aktualizacja: godz. 18:51 (13 grudnia 2016)

Manifestacja KOD-u na Długim Targu


Oprócz oficjalnych uroczystości upamiętniających 35. rocznicę stanu wojennego, w Trójmieście odbywały się "strajki obywatelskie" przeciwko nadużyciom obecnej władzy. Pierwsze rozpoczęły się we wtorek w południe pod Infoboksem zobacz na mapie Gdyni w Gdyni i Urzędem Wojewódzkim zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.



Aktualizacja, godz. 18:47 Kilkaset osób, zwolenników Komitetu Obrony Demokracji zgromadziło się na Długim Targu. Manifestanci odśpiewali Hymn Polski i domagali się dymisji rządu Beaty Szydło.

Aktualizacja, godz. 17:46 Manifestacja KOD-u na Targu Drzewnym w Gdańsku pod siedzibą PiS.


Czy weźmiesz udział w dzisiejszych manifestacjach / obchodach?

- Jako strajkujący nie zgadzamy się na rządzenie krajem z tylnego siedzenia, na pozbawianie Trybunału Konstytucyjnego i sądów powszechnych możliwości wpływania na działania władzy, na uderzanie w kobiety, na demontaż oświaty, na upolitycznienie mediów publicznych i próby upolitycznienia instytucji kultury - mówi Katarzyna Szwed, jedna z organizatorek strajku w Gdyni.
O godz. 12 na skwerze pod Infoboksem zaczęło działać miasteczko strajkowe. Przez trzy godziny uczestnicy mogą m.in. zabrać głos, złożyć podpis pod postulatami strajkowymi i porozmawiać z reprezentantami poszczególnych środowisk obecnych w centrum miasta. Organizatorzy przygotowali również ciepłą zupę i koksownik.

O godz. 15 rozpocznie się główna część strajku. W jej trakcie przemówią reprezentanci koalicji "NIE dla chaosu w szkole", lokalni aktywiści i aktywistki oraz reprezentantki ruchów stających w obronie praw kobiet i wszyscy chętni mieszkańcy.

Godzinę później wyruszy marsz pod biuro lokalnego zarządu Prawa i Sprawiedliwości przy Starowiejskiej zobacz na mapie Gdyni, gdzie strajkujący chcą przekazać podpisaną tablicę z postulatami na ręce posła Janusza Śniadka.

- Wiemy, że pod parasolem wolności słowa zawsze próbuje się przemknąć ruch niosący mowę nienawiści. Wiemy, że pod parasolem tolerancji i nią się zasłaniając wyrastają ci, którzy tolerancję i różnorodność zwalczają. Razem dajemy temu odpór - tłumaczy Katarzyna Szwed.
Oficjalne gdyńskie uroczystości upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego rozpoczną się o godz. 18 od mszy w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej 2 zobacz na mapie Gdyni. Po występie uczniów II Liceum Ogólnokształcącego zebrani przejdą pod pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego przy ul. Pułaskiego zobacz na mapie Gdyni.

Również w południe rozpoczęła się pikieta KOD-u pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku, która ma potrwać ok. dwóch godzin. Między godz. 17 a 18 pikietujący pojawią się pod biurem poselskim PiS na Targu Drzewnym zobacz na mapie Gdańska, a o godz. 18.30 członkowie KOD zgromadzą się na strajku obywatelskim przy fontannie Neptuna na Długim Targu zobacz na mapie Gdańska.

W Sopocie strajkujący spotkają się o godz. 17, przy ul. Kościuszki 14 zobacz na mapie Sopotu.

Strajk Obywatelski pod Infoboksem w Gdyni


Pikieta KOD-u na Targu Drzewnym w Gdańsku


Czytaj też: Wydarzenia z okazji rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Gdańsku

Zobacz też:
Wandale pomalowali pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku

Wydarzenia

Strajk Obywatelski na Pomorzu (17 opinii)

(17 opinii)
protest / demonstracja

Zobacz także

Opinie (877) ponad 20 zablokowanych

  • Dlaczego koderasci nie ubrali sie w mundury tak jak prosil Mazguła ? Kulturalny stan wojenny = heppening strajk obywatelski (1)

    • 22 7

    • Spadaj, trollu.

      • 1 4

  • Beka z idiotów popierających kod. Oczywiście nie mam na myśli organizatorów, (2)

    to sprytne i wyrachowane gadziny.

    • 29 11

    • Byłem, widziałem, ludzie są wściekli na dyktatorską władzę. (1)

      Żadne ujadanie na forach nie pomoże, koniec PiSu powoli się zbliża. Więzienne cele dla Szydło i Dudy też.

      • 3 6

      • Próżne nadzieje.

        • 1 1

  • zapalić świeczkę!!!!!!!!!!! w hołdzie pomordowanym

    • 20 2

  • nie obywatelski a kodomicki, (1)

    pełowiacki i innego bydła budyniowatego. Pełno starych esbeków i ich żonek zeszłych jak kiszczakowa ze skóry lamparta sztucznego. Tfffffuuuu

    • 20 6

    • Ile dziś płacą za komentarz?

      • 3 3

  • A moze mieniacy sie przywodcami Solidarnosci powiedza ,ze nie wiedzieli o tym ,ze bedzie wprowadzony stan wyjatkowy?Swiadczyloby to o tym ,ze byli albo szpiclami albo idiotami.My rezerwa Niebieskich Beretow juz 11.12.1981 roku wiedzielismy o wprowadzeniu w ciagu 3 dni stanu wyjatkowego.Jak to sie ma do opowiesci Twoich Walesa?Swoje moge udowodnic przed kazdym Sadem w tym Kraju.

    • 8 7

  • biedne sbki płaczą, że nie wyżyją za 2000 emerytury. 13 grudnia. razem z kodem. PARANOJA

    • 21 6

  • zakodowac tych popaprancow ormowcow zomowcow ,esbekow ,bolka itd......

    • 14 5

  • prosba

    drodzy kodowcy hymn spiewa sie bez nakrycia glowy. to nie jest piosenka o husarzu i d*pie maryny.

    • 19 5

  • W PIS jest Piotrowicz. i jescze 3 z Pzpr. A w PO? (5)

    1. Andrzej Rzepliński, wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego z poparcia PO, kandydat PO na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w 2005 r., do 1981 należał do PZPR. Pod koniec lat 70. II sekretarz POP PZPR w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.

    2. Tomasz Nowak, poseł PO był 1 marca 1989 r. zarejestrowany przez SB z Konina jako kontakt operacyjny, ps. Aktor. Pozyskany do sprawy o krypt. Pegaz (zagadnienie kultura i sztuka). Zdjęty z ewidencji 9 stycznia 1990 r. Materiały zniszczono. (W 2011 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że poseł złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne i choć zarejestrowany został przez SB jako kontakt operacyjny o pseudonimie "Aktor", to jednak odbyło się to bez jego wiedzy, a on sam w żaden sposób nie współpracował z SB red.).

    3. Zbigniew Pawłowicz, senator PO był zarejestrowany w 1977 r. jako tajny współpracownik Wojskowej Służby Wewnętrznej, czyli kontrwywiadu wojska PRL, ps. Pawlik. (W 2009 Sąd Okręgowy w Bydgoszczy orzekł, że jego oświadczenie lustracyjne, w którym zaprzeczył współpracy ze służbami specjalnymi PRL jest zgodne z prawdą, oddalając wniosek IPN - red.).

    4. Marek Konopka, senator PO został w 1982 r. zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu wojska PRL ps. Marzena. (Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał w 2009 r., że Marek Konopka, senator Platformy Obywatelskiej z Białej Piskiej, złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Nie był tajnym współpracownikiem peerelowskiej Służby Bezpieczeństwa - red.).

    5. Michał Boni, doradca premiera Tuska w 1992 roku został wymieniony jako TW Znak na tzw. liście Macierewicza. 31 października 2007 wydał publiczne oświadczenie, że w 1985 Służba Bezpieczeństwa za pomocą szantażu zmusiła go do podpisania deklaracji współpracy.

    6. Stanisław Jałowiecki, eurodeputowany PO występuje w katalogu IPN jako konsultant SB z 1973 r., w tym roku został ostatecznie uznany przez Sąd Najwyższy za kłamcę lustracyjnego.

    7. Andrzej Olechowski, współtwórca PO i do dziś jej członek znalazł się w 1992 r. na liście Macierewicza. Jako jeden z nielicznych polityków centroprawicowych złożył oświadczenie lustracyjne o przyznaniu się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL w okresie pracy w instytucjach międzynarodowych współpracował z wywiadem (Departament I MSW). Był jego kontaktem operacyjnym o pseudonimie Must. Członek PZPR.

    8. Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO w PRL związana z Głosem Robotniczym, organem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łodzi. W 1997 była kandydatem na stanowisko ministra kultury i sztuki w gabinecie Jerzego Buzka; wycofała się na skutek protestu AWS po oskarżeniu jej o udział w antysemickiej nagonce w 1968.

    9. Kazimierz Kutz, poseł PO w 1971 r. został zarejestrowany przez SB jako kandydat na tajnego współpracownika. Po trzech latach zmieniono mu kategorię na zabezpieczenie, a półtora roku później sprawę zakończono z powodu braku możliwości operacyjnych. W latach 70. uczestniczył w naradach Komitetu Centralnego PZPR na temat kultury. Wygłosił przemówienie gdzie zaatakował Stanisława Bareję używając terminu bareizm jako synonimu kiczu. Od tego czasu reżyser Misia nie podał ręki Kutzowi. W stanie wojennym zwolniony z internowania po podpisaniu `deklaracji o lojalności. Od 1983 mieszka w Warszawie w tzw. Zatoce czerwonych świń. W 2005 członek Komitetu Honorowego Kandydata na Prezydenta RP Włodzimierza Cimoszewicza.

    10. Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Donalda Tuska w latach 1972-1981 członek PZPR, był szefem uczelnianej Podstawowej Organizacji Partyjnej. Według dokumentów IPN został zarejestrowany jako kandydat na tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa w 1985 r. Zaprzeczył jakiejkolwiek propozycji współpracy, a sam fakt zarejestrowania wiąże z wyjazdem na półtoraroczne stypendium do RFN w 1986 r.

    11. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Donalda Tuska karierę polityczną zaczynała w latach 70. w PZPR. Z partii wystąpiła po wprowadzeniu stanu wojennego.

    Na miejscu 12. Paweł Kukiz umieścił Jana Kuriatę, jednak polityk ten po pięciu latach procesu lustracyjnego został oczyszczony z zarzutów współpracy z SB. Sąd orzekł prawomocnie, że złożył on prawdziwe oświadczenie lustracyjne.

    13. Marian Czerwiński, poseł PO. W 1989 został posłem na Sejm X kadencji (tzw. Sejm kontraktowy) z okręgu Dębica z listy PZPR. Przewodniczący PO w powiecie dębickim.

    14. Leszek Korzeniowski, poseł PO, przewodniczący PO w województwie opolskim, były członek PZPR.

    15. Miron Sycz, poseł PO, b. członek PZPR. Należy do Stowarzyszenia Ordynacka.

    16. Bożena Sławiak, posłanka PO, była członkiem PZPR.

    17. Karol Węglarzy, radny sejmiku śląskiego z PO, w latach 1980-1985 pełnił funkcję posła na Sejm PRL VIII kadencji z listy PZPR. Od 2001 należy do Platformy Obywatelskiej.

    18. Gen. Janusz Bojarski, dyr. Departamentu Kadr w Ministerstwie Obrony Narodowej, w przeszłości dwukrotnie pełniący funkcję szefa rozwiązanych Wojskowych Służb Informacyjnych. Absolwent m. in. Wojskowej Akademii Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego, znany również jako wieloletni współpracownik gen. Dukaczewskiego.

    19. Robert Kowalski, absolwent Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGiMO) w czasach ZSRR. Zwolniony ponad rok temu ze stanowiska teraz został wiceszefem departamentu kadr i szkoleń w MSZ.

    20. Marek Staszak, prokurator krajowy, ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1980-1984 pracował w Prokuraturze Rejonowej w Międzyrzeczu i Poznaniu. Był prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Środzie Wielkopolskiej (1985-1989) i podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w czasach rządów SLD (2001-2003).

    21. Zdzisław Skorża, wiceszef ABW, były funkcjonariusz SB.

    22. Maria Wągrowska, wiceminister obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska, podała się do dymisji 13 grudnia, wg `Trybuny po tym, jak w IPN znaleziono materiały na jej temat. Oficjalny powód odejścia: `z powodów rodzinnych.

    23. Tadeusz Nalewajk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji z nominacji PSL, podał się do dymisji 7 stycznia 2008, `ze względów osobistych. Wg `Trybuny powodem jego dymisji były materiały znalezione w IPN.

    • 28 13

    • I tak ciemnota lemingow nie zrozumie madrego.Wszak tepy nie wie ,ze nim jest.

      • 4 4

    • Propaganda partyjna przygotowała ci ściągę?

      • 3 4

    • Pseudohistoryk pisowski nauczył się pisać i truje (1)

      Koniec pisu nadchodzi. Trybunał stanu dla dudy szydło i kaczyńskiego. To tylko kwestia czasu.

      • 3 6

      • Bareja nie podawał ręki Kutzowi

        • 2 2

    • sami obrońcy demokracji

      • 2 0

  • szok !!!!!!!!!!!!

    w głowach się poprzestawiało za dobrze się zrobiło chcą zadym

    • 12 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane