• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studenci walczą o Kolegium

Jacek Stańczyk
17 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Studenci licznie przybyli na spotkanie z władzami uczelni ... Studenci licznie przybyli na spotkanie z władzami uczelni ...
...które nie przekonały ich jednak do swoich racji. ...które nie przekonały ich jednak do swoich racji.

Chcemy uczyć się w Kolegium - mówią studenci. Będziecie częścią wydziału - mówią władze uczelni.

Na Uniwersytecie Gdańskim rozgorzał spór, gdzie mają kształcić się przyszli nauczyciele języków obcych. W środę, ponad dwustu z nich spotkało się z rektorem UG prof. Andrzejem Ceynową, aby wyjaśnić drażliwe kwestie.

O co chodzi? Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych to utworzona 17 lat temu jednostka pozawydziałowa UG. Jest to jedyne miejsce w Trójmieście, gdzie bezpłatnie szkoli się przyszłe kadry nauczycielskie. Nauka trwa 3 lata i kończy się dyplomem wyższych studiów zawodowych z tytułem licencjata. Obecnie uczęszcza tam ok. 700 osób.

Uniwersytet likwiduje placówkę (decyzję podjął senat uczelni), bowiem tak nakazuje mu Ustawa o Szkolnictwie Wyższym z 2005 r. Chodzi m.in. o brak dostatecznie wykwalifikowanej kadry. Odpowiednie zapisy znajdują się zresztą w statucie uczelni od czerwca ubiegłego roku. Problem tylko w tym, że pierwotnie Kolegium miało być wcielone do Wydziału Filologiczno-Historycznego jako katedra z zachowaniem obecnego programu. Dopiero niedawno okazało się, że studenci zostaną podzieleni oraz przyłączeni do poszczególnych kierunków i specjalizacji.

-Przychodząc tutaj wybierałam konkretną ofertę, a teraz okazuje się że w trakcie studiów jest ona zmieniana. - mówi Magdalena Minikowska.

Studenci boją się zmiany. Uważają, że przez nią obniży się poziom kształcenia. Jak twierdzą, teraz mają dużo więcej zajęć języka obcego oraz ciekawe praktyki, które doskonale przygotowują do zawodu nauczyciela.

Na filologii tak kolorowo już podobno nie będzie. Na zarzut, że program mają przepełniony reagują śmiechem - Przecież sami tego chcieliśmy - mówią żaląc się jednocześnie, że bardzo ciężko będzie im pokonać różnice programowe.

-Różnice są bardzo duże. Nie mamy łaciny, mamy okrojony format literatury, tam uczą się o języku, my poznajemy język w praktyce. Tam w większości są wykłady, u nas nacisk kładzie się na ćwiczenia. Co więcej, po 3 latach w Kolegium możemy juz swobodnie podejmować pracę jako nauczyciele, po filologii tej możliwości nie mamy. Musimy dodatkowo robić magisterium nauczycielskie.- argumentowała Magdalena Grycza z samorządu KKJNO.

Wątpliwości studentów próbował rozwiać rektor UG. Profesor Ceynowa zapewniał, że studenci ukończą studia na tych samych warunkach i dostaną dyplom taki sam jakby studiowali w KKNJO. Zapowiedział również, że zmiany nie dotkną pracowników i nikt pracy nie straci. W sprawie różnic programowych udzielić studentom informacji już jednak nie potrafił, bowiem tą kwestią zajmuje się specjalnie powołana w tym celu komisja. W środę przyszłym nauczycielom udało się wywalczyć, że w jej skład wejdzie ich przedstawiciel.

Kolejne spotkanie rektora ze studentami odbędzie się prawdopodobnie pod koniec maja.

Opinie (276) ponad 10 zablokowanych

  • "należałoby o tym powiadomić ZAINTERESOWANYCH odpowiednio wcześniej, zaprzestać przyjmowania kandydatów na nowy rok akademicki,

    a osobom, które teraz "studiują" umożliwić dokończenie nauki na TAKICH ZASADACH NA JAKICH ZACZYNALI" A co konkretnie innego próbują w tej chwili zrobić władze uczelni?
    Bo z tekstu wynika, że właśnie to.

    • 0 0

  • z treści samego artykułu wynika, że jest inaczej
    studenci sie boją, pan rektor zapewnia:-)
    ale
    "W sprawie różnic programowych udzielić studentom informacji już jednak nie potrafił,"

    i o tym wszak pisałem:-)

    • 0 0

  • Zawiadomiono odpowiednio wcześniej, bo w czerwcu 2006. Studia licencjackie nie są likwidowane, więc czemu "zaprzestać naboru"?

    • 0 0

  • no to o czy jest ten artykuł?? a pnnie mani i panu stachu na spacerze?

    • 0 0

  • "Uniwersytet likwiduje placówkę (decyzję podjął senat uczelni), bowiem tak nakazuje mu Ustawa o Szkolnictwie Wyższym z 2005 r."

    umie czytać?

    • 0 0

  • Do Czarnej Żmiji i nie tylko

    A co ze studentami studiów zaocznych? Przecież filologie nie proponują studiów w systemie zaocznym i wieczorowym, a Kolegium tak i to od wielu lat! W końcu studiują tu nie tylko "dzieciaki" po maturze, ale całkiem "dorośli" ludzie, którzy pracując chcą jeszcze się kształcić i to na całkiem niezłym poziomie!
    Czarna Żmija wpominała o swojej koleżance z Kolegium pożyczającej od niej notatki: tak, to dowodzi temu, że programy studiów są różne i na co innego kładzie się nacisk w kształceniu studentów.
    Kolegium kształci NAUCZYCIELI i więcej jest zajęć praktycznych, metodyki nauczania z naciskiem na nauczanie wczesnoszkolne, daje uprawnienia pedagogiczne od razu, po ukonczeniu 3-letnich studiów. Dodam tylko, że absolwenci Kolegium uczą np.języka niemieckiego w Niemczech, niemieckich dzieci - czy to nie dowód na jakość i wysokość poziomu nauczania? Filologie kształcą ogólnie. I dobrze, w końcu mamy demokrację i różnorodność oferowanych kierunków być powinna, tylko dlaczego tłumaczy się likwidację KKNJO chęcią podniesienia jakości? To bzdura totalna, bo o jakości nauczania w Kolegium świadczą jego absolwenci (czyt, powyższy przykład). A jezeli chodzi o tzw. "tłuki", to zdarzaja się na każdym kierunku, również na anglistyce, którą tak ciepło wspomina Czarna Żmija! Nota bene, wydawało mi się, czy rzeczywiście wspomniałaś, że twoją specjalizacją jest amerykanistyka, czyli specjalność Pana Rektora? Czyżby był Twoim promotorem?

    • 0 0

  • do Z. i czarnej zmiji

    wiesz jaka roznica jest miedzy nami?ja wiem co pisze a ty piszesz co wiesz

    • 0 0

  • Gdzie jest parlament studencki

    Parlament Studentów to największe chlory pod słońcem. Oni nic innego nie robią tylko chleją ile wejdzie i gdzie się da.Jestem ciekaw, kto ich wybrał do tego grona. Aż wstyd o nich pisać,bo chluby oni studentom, których zresztą przedstawicielami są, to nie przynoszą. Kto chce rozmawiać z tą bandą chlejusów????

    • 0 0

  • wziąść pieniądze i nic nie zrobić

    oczywiście to typowe biorą grube pieniądze za każdy semestr studiów zaocznych ale ani nie informują nikogo a takiej zaistniałej sytuacji ani przejumją się że nie skończymy studiów. Wszyscy martwią się tylko o swoje stołki a o nas nikt nie myśli. Jest to przykre jak studenci są traktowani na tej uczelni....po prostu jak dzieci :(

    • 0 0

  • Gdzie jest parlament Studencki UG

    Niech 'Szczygieł" weżnie się do roboty i zacznie godnie reprezentowć studentów UG. Dobrze jeszcze ma zastępców bo nie wiadomo jak by ten Parlament działał ale cóż sami go sobie wybraliśmy.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane