• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni wygrało konkurs na projekt muzeum II Wojny Światowej

Katarzyna Moritz, Michał Stąporek
1 września 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
aktualizacja: godz. 12:00 (1 września 2010)
Zwycięski projekt Muzeum II Wojny Światowej opracowany przez Studio Kwadrat z Gdyni. Zwycięski projekt Muzeum II Wojny Światowej opracowany przez Studio Kwadrat z Gdyni.

Gdyńska pracownia pokonała 128 konkurentów z całego świata i zdobyła główną nagrodę wynoszącą 80 tys. euro. Koperta z kodem pracy zwycięzcy byłą jedną z czterech, jakie zostały zniszczone przed rozstrzygnięciem konkursu.



I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni
I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni
I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni
I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni I nagorda projekt Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni
- To nie ma być kolejne zwykłe muzeum. Ma ono przynieść nadzieję na zrozumienie II wojny światowej, ma sprawić, że nie zapomnimy tego, co się zdarzyło. Choć mówi się zazwyczaj, że w konkursach druga praca jest zawsze najlepsza, a pierwsza jest wynikiem kompromisu, to nie jest tak w przypadku zwycięskiego projektu, o bardzo silnym i mocnym przekazie - stwierdził architekt Daniel Libeskind, członek jury opisując projekt gdyńskiej pracowni, kierowanej przez Jacka DroszczaBazylego Domstę.

Jury podkreślało w uzasadnieniu, że muzeum zaprojektowane przez gdyńską pracownie ma szansę stać się nową ikona architektoniczną Gdańska oraz że doskonale wpisuje się w koloryt i atmosferę miasta. Muzeum według tego projektu w dużej części będzie znajdować się pod ziemią, na powierzchni widnieje trójkątna, przekrzywiona wieża.


Aktualizacja, godz. 12

Kłopot w tym, że koperta z kodem zwycięskiej pracy (84171358) była jedną z tych, które zostały zniszczone na kilka dni przed rozstrzygnięciem konkursu. O konsekwencjach sytuacji, w której nagrodzona zostanie praca, co do której nie ma stuprocentowej pewności, że w jej przypadku została zachowana zasada anonimowości, Portal Trojmiasto.pl pisał jako pierwszy w poniedziałek, w artykule pt. Kontrowersje wokół konkursu na Muzeum II Wojny Światowej.

Czy sytuacja, w której na 129 kopert zniszczeniu ulegają cztery, a wśród nich jest koperta zwycięzcy, nie może budzić obaw co do przejrzystości konkursu? O komentarz poprosiliśmy zastępcę dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Janusza Marszalca.

- To zwykły przypadek, proszę się nie doszukiwać w tym teorii spiskowych. Nie została złamana zasada anonimowości, ponieważ wszystkie firmy, kórych koperty z kodami uległy zniszczeniu, w terminie dostarczyły nowe koperty z danymi - tłumaczy zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Janusz Marszalec.

Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska i członejk jury: - Gdyby organizatorzy konkursu nie zwrócili się o dosłanie najprawdopodobniej zagubionych kopert, na sto procent naraziliby się na protest, który w konsekwencji doprowadziłby do unieważnienia konkursu. Na to nie można było sobie pozwolić. Jeśli ktoś dopatruje się w tym jakiegoś przekrętu, proponuję zawiadomić odpowiednie służby.

***


II nagroda to projekt pracowni Piotra Płaskowickiego z Warszawy II nagroda to projekt pracowni Piotra Płaskowickiego z Warszawy
II nagroda to projekt pracowni Piotra Płaskowickiego z Warszawy II nagroda to projekt pracowni Piotra Płaskowickiego z Warszawy
III nagroda należy do greckiej pracowni Betaplan z Aten. III nagroda należy do greckiej pracowni Betaplan z Aten.
III nagroda należy do greckiej pracowni Betaplan z Aten. III nagroda należy do greckiej pracowni Betaplan z Aten.
Studio Kwadrat przyzwyczaiło nas już do wygrywania i zdobywania nagród w ważnych konkursach architektonicznych organizowanych w Trójmieście. W kwietniu pracownia zdobyła III miejsce w konkursie na koncepcję zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Wcześniej wygrała konkurs organizowany przez Invest Komfort na projekt osiedla mieszkaniowego Motława Apartments w Gdańsku, a także zajęła II miejsce w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną Forum Morskiego w Gdyni.

Całkowita pula nagród w konkursie wynosiła 200 tys. euro. Druga nagroda i 50 tys. euro przypadło pracowni Piotra Płaskowickiego z Warszawy, a trzecia nagroda i 30 tys. euro greckiej pracowni Betaplan z Aten.

Przyznano także cztery wyróżnienia. Otrzymały je: Domino Grupa Architektoniczna, Wojciech Dunaj ze Szczecina, S.Selim Veliogm z Turcji, Dizarh z Bułgarii oraz AD Artis Emerla Jagiełłowicz Wojda z Krakowa. Każda z wyróżnionych pracowni otrzymała 10 tys. euro nagrody.

***

Na uroczyste ogłoszenie wyników na Politechnice Gdańskiej przybył premier Donald Tusk. Nic dziwnego: to on na początku marca wystosował specjalny list w którym zapraszał architektów z całego świata do udziału w konkursie.

Tematyka wojny nieobca wielu narodom, sprawiła, że zainteresowanie konkursem było ogromne. Wzięło w nim udział 129 pracowni i firm architektonicznych z całego świata.

Projekty przez ostatnie dwa tygodnie oceniało 11-osobowe jury w skład którego weszli m.in. architekt Daniel Libeskind, historyk sztuki Jack Lohman, grafik Andrzej Pągowski, zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski i historyk Wojciech P. Duda.

Poza nagrodą pieniężną zwycięzca otrzyma zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie projektu budowlanego w trybie z wolnej ręki.

Celem konkursu było wyłonienie koncepcji architektonicznej przyszłego budynku muzeum wraz z koncepcją zagospodarowania terenu. Budynek w sumie ma mieć 23 tys m kw netto. Regulamin zakładał że obiekt ma mieć maksymalnie 25 m wysokości, z ewentualnym akcentem architektonicznym do wysokości 40 m.

Siedziba muzeum powstanie przy nabrzeżu kanału Raduni, w pobliżu ul. Wałowej. Budynek stanie na przekazanej przez Gdańsk działce o powierzchni 1,7 ha.

Budowa muzeum ma ruszyć w roku 2012. Uroczyste otwarcie nowego budynku planowane jest na 1 września 2014 roku - w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Szacuje się że koszt prac budowlanych i zagospodarowania terenu ma wynieść 230 mln zł netto.

Miejsca

Opinie (392) ponad 20 zablokowanych

  • Marnotrawstwo pieniedzy!!!!!!!!!!!!!

    A drogi nadal dziurawe.... Znów miałem kłopoty z zawieszeniem... Brak słów na te głupotę.

    • 1 1

  • muzeum II WŚ na wyspę spichrzów... (2)

    a ja się dziwię władzom miasta, panu Adamowiczowi i reszcie jego świty...dla czego oddano pod to muzeum tereny "warte 53 mln zł 1,7 ha" ... a czy po prostu nie można było w tym celu zagospodarować Wyspy Spichrzów?fakt, wyspa rozmiarami ustępuje miejsca... ale skoro M-II-WŚ ma iść dwie kondygnacje pod ziemię to czemu by nie mogłoby iść kilka kondygnacji ponad nią.POZA TYM ROZWIĄZAŁBY SIĘ W KOŃCU PROBLEM NIEZAGOSPODAROWANEJ WYSPY!!!!!! (no niby jest to w obcych rękach... ale skoro obce ręce nie potrafią nic z tym zrobić to niech się wymienią/oddadzą/stracą/coś innego)....a kasę za Wałową można by było wykorzystać inaczej.co jeszcze, jury powiedziało, że budynek będzie wizytówką architektoniczną miasta (zgoda, rozpoznawalny powinien być), ale też powiedzieli, że idealnie będzie się wkomponowywał w gdański genius loci... tyle, że jak dla mnie poza kolorem ten budynek nijak się nie wpasowuje w jego ducha i styl. nie mówię, że nie jest atrakcyjny, aleeeeee gdzie Rzym a gdzie Krym. jedyne moje skojarzenie z Gdańskiem to to, że będę chodził po chodniku w kolorze dachówki. a czym jest i do czego nawiązuje wieża? przydałby się ktoś kto umiałby odczytać co "podmiot liryczny" miał na myśli!
    ...jak dla mnie ten budynek nadaje się na jakieś muzeum sztuki współczesnej albo coś w tym stylu przy założeniu, że nie powstanie w tym miejscu.

    • 0 2

    • Nie ma żadnego problemu. Ta Wyspa to jedna wielka pamiątka (1)

      straszliwej masakry.

      • 0 0

      • powiedzmy, że nie ma problemu

        ta wyspa stała się jak dla mnie pamiątką kilku masakr... II WŚ, komunistycznego nieróbstwa (szczęście w nieszczęściu bo mogli postawić jakieś betonowe cudo), a potem czasy przemian i ciągłe zmiany właścicieli dziwne porządki i nie do końca jasne plany inwestorów.

        a jeśli dalej gdybać to w takim miejscu można by spokojnie wykorzystać obecne ruiny w komponując je w zrekonstruowaną przedwojenną tkankę opisując je, odpowiednio je zabezpieczając i konserwując biorąc za wzór np. Brytyjczyków, którzy postępują tak ze średniowiecznymi opactwami udostępniając je turystom.

        • 0 0

  • Konkurs widziany z zewnątrz ;)

    Polecam ;) przeczytac

    http://www.worldarchitecturenews.com/index.php?fuseaction=wanappln.projectview&upload_id=14633

    szczególnie ten fragment:
    "However, one can’t help but note similarities between Studio Architektoniczne Kwadrat’s winning design and the work of a certain Polish-American juror…

    Sian Disson
    News Editor"

    • 7 0

  • JAKIE MUZUEM ? JAKA WOJNA? (1)

    KTO DZIŚ PAMIĘTA O JAKIEJŚ TAM WOJNIE???? PO CO KOLEJNE BEZSENSOWNE MUZEUM??? PO CO KOLEJNY BADZIEW W GDAŃSKU?? SĄ INNE POTRZEBNE RZECZY.

    • 1 6

    • Pewnie kolejna galeria handlowa

      i fadsfoodownia dla hedonistów

      • 0 0

  • :(

    to ze zwycieska praca ma swoich zwolennikow jak i przeciwnikow to normalna sprawa ale to ze koperta z danymi zwyciezcy konkursu jest jedna z 4 jakie "zostaly zniszczone" na kilka dni przed rozstrzygnieciem + do tego czlonek jury pracuje w jednej katedrze PG z facetem ktory konkurs wygrywa to juz sobie kpine z ludzi robia ! nie przepraszam to wszystko pewnie przypadek...

    • 10 1

  • Katedra Służby zdrowia - droszcz i czabański

    Bardzo bym apelował, by posługiwać się akutalnym składem katedry

    czyli http://www.arch.pg.gda.pl/?id=podstrony&idp=10&jezyk=pl&idd=7

    a nie http://www.pg.gda.pl/~adsarchp/struktura/karchmed.html który to link jest nieaktualny

    Sędzia referent i architekt pracują razem

    • 3 0

  • mala sonda - przekret?

    kto wierzy, ze byl przekret ?

    • 6 2

  • Średnie wykonanie bardzo złej koncepcji.

    Moim zdaniem dobry byłby jakiś nietypowy kształt, ale wyglądający jak jakaś broń z okresu II wojny światowej lub symbol tej wojny - to zaś wygląda jak jakiś supermarket lub kino.

    Ale najważniejsze jest, że to muzeum nie ma skupiać się na bohaterstwie naszych żołnierzy, Polaków broniących swojej Ojczyzny przed Niemcami i Rosjanami, ale ma mieć jakieś niby uniwersalne przesłanie czyli de facto będzie to muzeum nie służące wychowaniu patriotów, ale obywateli europy, świata, albo i wszechświata - generalnie wielu tak wychowanym ludziom będzie obojętne czy służą interesom Polski czy jej szkodzą, czy są opłacani przez Rosję, Niemcy czy Unię Europejską - jako naród możemy stać się tanią siłą roboczą dla innych, ale oczywiście będą nam mówić, że nas lubią, cenią i poklepywać Bronka , Donka i innych po plecach (a za plecami śmiać się z naszej głupoty).

    • 2 4

  • co za glupota!!!

    • 2 0

  • błagam, nieeeee!

    to jest absolutnie szpetne, nic nie symbolizuje. Nie wiąże się ani
    z gdańskiem, ani z II WŚ. Jedyny związek to to , że ten projekt jest beznadziejny jak.. wojna..

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane