• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Super oszczędny budynek socjalny powstanie w Gdyni

Marzena Klimowicz-Sikorska
27 lipca 2010 (artykuł sprzed 14 lat) 
Tradycyjne panele słoneczne szpecą budynek, nie są też tak wydajne, jak baterie termiczne, nad którymi pracują naukowcy z PG. Tradycyjne panele słoneczne szpecą budynek, nie są też tak wydajne, jak baterie termiczne, nad którymi pracują naukowcy z PG.

Za dwa lata w Gdyni powstanie pierwszy w Polsce w pełni energooszczędny budynek socjalny. Nowatorską technologię, opartą na energii słonecznej, pozyskiwanej przez niewidoczne panele, dostarczy Politechnika Gdańska.



Czy inwestycja dużej kwoty w nowoczesny budynek socjalny jest uzasadniona?

Jest spora szansa na to, że za dwa, najpóźniej trzy lata w Gdyni powstanie jeden z najnowocześniejszych energooszczędnych budynków. Będzie spełniał wyśrubowane warunki, jakie stawia Unia Europejska w przypadku tzw. budownictwa zrównoważonego. Nie zbuduje go deweloper, a miasto, które chce oddać je mieszkańcom jako budynek socjalny.

- Budownictwo zrównoważone to złożony termin. Najogólniej można powiedzieć, że chodzi o budynki energooszczędne, współgrające z otoczeniem - mówi dr Marek Krzaczek, z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.

Budynek będzie w dużej mierze zasilany energią słoneczną, jednak nie panelami słonecznymi, a dzięki nowatorskiej technologii, nad którą pracują naukowcy z PG.

- Pracujemy nad technologią, zwaną barierą termiczną. W dużym skrócie polega to na wykorzystaniu energii słonecznej w inny sposób niż przez nieestetyczne panele, które psują architekturę. Energia słoneczna byłaby pozyskiwana przez coś w rodzaju paneli, ale takich, których nie byłoby widać. Do tego jej przechowywanie odbywałoby się w gruncie pod budynkiem, gdzie zasilałaby właśnie baterię termiczną - system rurek w ścianach wewnętrznych, które utrzymują określoną temperaturę, ograniczając straty ciepła do niemal zera - wyjaśnia naukowiec.

System gwarantuje odpływ powietrza na zewnątrz. Wystarczy więc zwykłe wietrzenie, zamiast używania drogiej i szkodliwej dla zdrowia klimatyzacji. Nowatorska technologia to też spore oszczędności coraz droższej energii elektrycznej czy gazowej, której używamy do ogrzewania pomieszczeń.

- Dlatego właśnie miasto chce zainwestować w taki dom socjalny. Niskie koszty eksploatacji pozwolą na mieszkanie w komfortowych warunkach za niską cenę. Jest spore zapotrzebowanie na budownictwo socjalne, więc ten pomysł wydał nam się świetny - mówi Roman Witowski, naczelnik Wydziału Budynków Urzędu Miasta Gdynia. - Na razie jednak za wcześnie, by mówić o konkretnych kwotach tej inwestycji czy o dokładnej lokalizacji budynku - zastrzega.

Koszt budowy ma nie przekroczyć 105 proc. budowy tradycyjnego budynku. Dużo jednak zależy od ilości mieszkań, jakie się w nim mają znaleźć. Jest spora szansa na dofinansowanie z UE, które może wynieść nawet 1 mln euro.

Prototyp gdyńskiego budynku jest częścią unijnego projektu Longlife, w którym Polskę reprezentuje Politechnika Gdańska. Jego głównym celem jest zharmonizowanie zrównoważonego i efektywnego energetycznie budownictwa mieszkaniowego w rejonie Morza Bałtyckiego. W projekcie udział biorą takie kraje, jak: Niemcy, Dania, Litwa, Polska czy Rosja.

Pierwszy w pełni energooszczędny budynek ma stanąć na przełomie 2012 i 2013 r.

Miejsca

Opinie (83) ponad 10 zablokowanych

  • I znowu menelstwo i nieudacznicy dostana prezent (5)

    To sa uroki demokracji, ze dba sie o elektorat i sponsoruje menelstwo i nieudacznikow zyciowych.
    Budynki komunalne i socjalne owszem... dla tych ktorzy znalezli sie w trudnej sytuacji, na 3 miesiace az stana na nogi a nie dozywotnio....
    Jaka to motywacja do pracy, jak mieszkanie dostanie, rodzinne dostanie, rachunkow nie placi, na dzieci wszystko dostanie i za wszystko zaplaca...

    • 9 0

    • Spokojnie, nie każdy "socjal" idzie dla meneli. Tu lokatorzy będą starannie dobrani. Kto zgadnie jak?

      • 5 0

    • (3)

      hmmm, a co z tymi którzy są trudnej sytuacji przez całe życie? Gdzie w Twoim światopoglądzie miejsce dla tych, których dochód na członka rodziny wynosi np. 500 zł?

      • 2 1

      • jak to możliwe?? 500 złotych na członka przez całe życie?? (2)

        to znaczy, że jedna osoba w rodzinie przez całe życie nie pracuje i nie dostaje renty (z jakiego powodu?? bo nie mam pomysłu), albo że przez całe życie produkuje się dzieci... wytłumacz proszę skąd CI co "całe życie są w trudnej sytuacji"??

        • 1 0

        • (1)

          np. rodzina z dwójką dzieci i jednym z rodziców rencistów. Osoba pracująca fizycznie, zarabiająca 1200 zł, renta drugiego rodzica 500 (?), plus opieka społeczna powiedzmy 400 zł (?). Są ludzie, którym życie nie udało się już od początku.

          • 0 1

          • Moga wiecej pracowac i miec tylko jedno dziecko

            Zwiekszyc dochod na clzonka mozna bylo prosto... zamiast dwojki dzieci miec tylko jedno, jako rencista siedzac w domu mozna znalezc jakies zajecie ktore spokojnie da dodatkowe 500 zl.... do tych 1200 tez mozna wziasc troszke nadgodzin i dorobic...
            I juz nagle zycie przestalo by sie nieukladac i dochod bylby 100 zl na czlonka... proste, prawda?
            Ale najprosciej to uzalac sie, miec postawe roszczeniowa i zyc na koszt innych...
            Rozumiem ze ktos urodzil sie niepelnospawnym... wtedy mozna w jakims wymiarze pomoc, ale pomoc, a nie utrzymac...
            Przez to ze ludzie zadaja utrzymywania a nie pomocy jest jak jest... a bedzie jeszcze gorzej... bo coraz mniej jelelni chce utrzymywac wiekszosc spoleczenstwa

            • 0 0

  • oddajcie te mieszkania niepełnosprawnym, a nie penerom! plebs niech mieszka w barakach!

    • 6 1

  • bzdura....

    tak się skłąda, że miałam lokatorów, którym po eksmisji przyznano lokale socjalne. To nie są ludzie, którzy zadbają o cokolwiek. Znam z praktyki przypadki wynoszenia kaloryferów na złom, spalenia belek konstrukcyjnych w piecu. Mieszkanie oddawane wyremontowane i odświeżone po dwóch latach nadaje się do generalnego remontu.

    • 14 0

  • tylko co to za system ??

    Ja znam 2-ch wykonawców takiego systemu - ale żaden z nich nie został opracowany na PG. Jeden to isomax.com.pl, drugi to http://www.domyzeroenergii.pl/ (oba podobne do złudzenia, ale jeden i drugi twierdzi, że nie ma nic wspólnego z tym drugim).
    Ja byłem bardzo 'za' - już miałem rozpocząć budowę domu z wykorzystaniem jednego z tych systemów, jednak dokładnie poszukałem i znalazłem między innymi taką stronę: http://vii-ev.de/ (isomax pochodzi z niemiec, jak ktoś nie zna niemieckiego, to mozna skorzystac z translate.google.com
    W Polsce podobno takich domów jest kilkanaście - jednak tylko 2-ch z isomaxem 'ma czas' spotkać się i porozmawiać. Dlaczego tylko dwóch ? (można się tylko domyślać)

    • 2 0

  • Praktyczne wykorzystanie energii słonecznej

    Obecnie przy wykorzystaniu energii słonecznej jest problem z magazynowaniem jej w okresie lata. Znajdziemy już realizacje gdzie energię magazynuję się w fundamentach i z pomocą pomp ciepła odbiera się w zimie. W naszej strefie nadmorskiej najbardziej zasadne wydaje się magazynowanie energii wiatrowej, potem słonecznej. Wentylację współcześnie rozwiązuje się przez rekuperację, od 2009 roku obowiązkowa w budownictwie wielorodzinnym w Niemczech, klimatyzacja w zasadzie tylko powinna wspomagać system przez chłodzenie/ogrzewanie. Dobrze jak powstanie budynek dla takich lokatorów, bo tym co mieszkają w innych nie można wytłumaczyć, że teraz już tak się nie robi, a deweloperom przez to odchodzi cała filozofia współczesnego budownictwa.

    • 1 0

  • ale nowość

    W Szwajcarii stodoły mają podobne rozwiązania i to na różnych wysokosciach n.p.m. Można to zobaczyć spacerując w okolicach górskich i nie tylko.

    • 0 0

  • kocham brzydkie bloki socjalne

    Jaki adres tego bloku?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane