• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Światowy Dzień Serca

O.K.
30 września 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Pod hasłem "Kochaj swoje serce - pozwól mu bić" przebiegał tegoroczny Światowy Dzień Serca w Gdańsku. W niedzielę, 29 września na Długim Targu lekarze wykonywali darmowe badania, odbywały się pokazy ratownictwa medycznego, dyskusje kardiologów.

Darmowe badania poziomu cholesterolu, trójglicerydów, cukru i ciśnienia krwi oraz porad specjalistycznych udzielali kardiolodzy z dziewięciu trójmiejskich szpitali, m.in. z I i II Kliniki Chorób Serca AMG. Przebadano ok. tysiąca osób.

- Chodzi o uświadamianie społeczeństwu konieczności zapobiegania chorobom układu krążenia, które są w Polsce pierwszą przyczyną zgonów - wyjaśniła prof. Grażyna Świątecka, kierownik II Kliniki Chorób Serca, konsultant woj. ds. kardiologii. - Niezbędne są zdrowa dieta, codzienna aktywność fizyczna, rzucenie palenia, walka z nadciśnieniem tętniczym.

- W USA stosując profilaktykę od lat 60. zmniejszono zachorowalność na choroby serca aż o 50 procent - dodał Janusz Bałanda, ordynator Oddziału Chorób Wenętrznych w gdańskim Szpitalu Wojewódzkim.

W Trójmieście mamy - zdaniem specjalistów - wystarczającą ilość łóżek kardiologicznych, zbyt mało jest ich jednak na terenie województwa pomorskiego. Na pewno należałoby zwiększyć ilość łóżek tzw. intensywnego nadzoru kardiologicznego, brakuje również oddziałów rehabilitacji kardilogicznej. Mamy 4-krotnie wyższą śmiertelność z powodu zawałów niż np. w Wielkopolsce. Powodem jest m. in. to, że wielu chorych umiera zanim dotrze do szpitala. Dlatego na Długim Targu odbyły się również pokazy ratownictwa medycznego - bo każdy z nas powiniem wiedzieć jak pomóc drugiemu człowiekowi nim przybędzie lekarz.
Głos WybrzeżaO.K.

Opinie (5)

  • A może takie karetki jakimi chwaliło się niedawno któreś miasto ...

    • 0 0

  • Kolejki

    Szedlem prze Dluga w niedziele i byly takie kolejki(i ustawione w poprzek ulicy!!!) ze nie mozna bylo przejsc.

    • 0 0

  • Tak :) A w tych kolejkach średnia wieku 96 lat:) Tak jakby te starsze osoby, spędzające i tak 99% wolnego czasu w przychodni) nie mogły tego załatwić właśnie w przychodni ... Ludzie pracujący nie mający czasu w tygodniu
    najnormalniej w świecie nie byli w stanie dostać się w te kolejki. Troszkę mnie to wyprowadziło z równowagi. I serduszko mnie rozbolało:) Dziwne też było to, że te osoby stały grzecznie w kolejce nie stękały, nie kwękały, nie sapały. A w przychodni jak siedzą to ledwie mogą usiedzieć na ławkach. Z drugiej strony - w autobusie też mają tyle siły, że pozazdrościć. Szczególnie w biegu po wolne miejsce dyskwalifikują nawet tych młodych. To po co oni tak maniakalnie się badają ? :) Przyzwyczajenie ...?

    • 0 0

  • Ty MD

    Ty Mini Disc jesteś

    • 0 0

  • Gdańsk bez aktywności ruchowej

    Rozwój współczesnego Gdańska nie sprzyja aktywności. Adamowicz obiecał nam ścieżki rowerowe i mamy to co mamy. Wiele wynalazków i udogodnień eliminuje każdy zbędny ruch. Coraz więcej prac wykonuje się w pozycji siedzącej. Coraz mniej wysiłku fizycznego wymaga od nas codzienne życie.
    Co gorsza, Władze Gdańska robią wszystko aby było niewielkie zainteresowanie sportem i rekreacją na świeżym powietrzu najlepszy przykład mamy na ŚDS. A przecież dzieci chętnie przebywają na dworze, biegają i zażywają sporo ruchu podczas swoich zabaw. Jednak, jak dowodzą badania, podjęcie nauki szkolnej wiąże się ze znaczącym zmniejszeniem codziennej aktywności fizycznej dzieci. Należałoby to jakoś uzupełniać. Powinny temu służyć lekcje wychowania fizycznego, lecz wiemy z praktyki, że nie zawsze możliwości szkół pozwalają na odpowiednie wykorzystanie tego czasu. Warunki, w jakich odbywają się te zajęcia, nie zawsze sprzyjają właściwym formom aktywności. W dodatku naukowcy alarmują, że obciążenia fizyczne w trakcie ćwiczeń lekcyjnych oraz ich intensywność nie odpowiadają wymogom rozwijającego się organizmu dziecięcego. Luki tej nie wypełniają "prywatne" zainteresowania sportem, zlikwidowano TKKF które prowadziły właściwą rekreacje ruchową. Z badań wynika, że jedynie niewielki procent dziewcząt i chłopców w Polsce codziennie uprawia ćwiczenia (np. gimnastykę poranną). A przecież dla młodych ludzi regularny wysiłek fizyczny jest szczególnie ważny.
    Z wiekiem statystyczny obywatel polski ćwiczy jeszcze mniej. Zaledwie co dziesiąty dorosły Polak od czasu do czasu jeździł na rowerze lub gimnastykował się, co dwudziesty - pływał, grał w piłkę lub uprawiał jogging. Na jeżdżenie na nartach, grę w tenisa, uprawianie aerobiku lub ćwiczenie w siłowniach decyduje się tylko 2% badanych. Taki styl życia prowadzimy, mimo iż współzależność wysiłku fizycznego i zdrowia jest oczywista i powszechnie znana.
    W zdrowym ciele...
    Ruch to wysoka sprawność i dobre samopoczucie. Niedobór wysiłku fizycznego może powodować wiele schorzeń cywilizacyjnych - m.in. nadwagi, słabej przemiany materii, niewydolności układu sercowo-naczyniowego itd. U młodych ludzi siedzący tryb życia często bywa przyczyną wad postawy. Zaobserwowano, że wśród uczniów szkół sportowych występują one rzadziej niż wśród uczniów pozostałych szkół.
    Co ciekawsze, jeszcze niższy odsetek dzieci ze skrzywieniem kręgosłupa występuje w szkołach wiejskich. O czym to świadczy? Ich uczniowie częściej podejmują wysiłek fizyczny, pomagając rodzicom w pracach domowych i gospodarskich, niż dzieci z ośrodków miejskich. Zatem to regularna aktywność fizyczna przynosi tak pozytywne efekty.
    Dzieci z rodzin wiejskich także w mniejszym stopniu niż ich koledzy z dużych miast doświadczają negatywnych skutków współczesnego, pozornie atrakcyjnego, trybu życia młodych ludzi - na siedząco przed telewizorem, magnetowidem, komputerem.
    Gdy już dojdzie u dziecka do stwierdzenia wady postawy, warto wiedzieć, że większość z nich, zwłaszcza o tych o nieznacznym nasileniu, nie stanowi przeciwwskazania do uprawiania sportu!
    ...zdrowy duch
    Sport dla wszystkich to jedna z dziedzin ludzkiego życia będąca bez wątpienia nośnikiem wielu wartości. Jego uprawianie może pozytywnie wpływać na styl życia. Sport to doskonalenie ciała i ducha, to rodzaj aktywności zaspakajający w szlachetny sposób potrzebę rywalizacji i osiągania wyników.
    Stowarzyszenia sportowe najczęściej gromadzą ludzi młodych, powinny zatem oddziaływać na nich wychowawczo, a także integrować młodzież z różnych grup społecznych. Struktury organizacji sportowych mogą być wykorzystywane w różnych celach, np. do krzewienia określonych wartości.
    Uprawianie sportu zwykle idzie w parze z zachowaniami służącymi zdrowiu i może być pomocne w eliminowaniu z życia młodzieży nałogów. Badania wykazały, że sport jest jednym z czynników odstręczających od palenia tytoniu. Młode osoby bardzo aktywne fizycznie później niż ich rówieśnicy sięgają po pierwszego papierosa. Zwiększają w ten sposób szanse, że w przyszłości będą osobami niepalącymi. Wśród sportowców mało jest osób pijących alkohol regularnie; na ogół sportowcy wypijają jedynie sporadycznie np. lampkę wina.
    Z badań wynika też, że im pełniej młodzież akceptuje normy współżycia obowiązujące w sporcie i jego system wartości, tym bardziej widoczna jest jej niechęć do sięgania po narkotyki.Niestety Władze naszego kochanego Gdanska robią wszystko aby w tym mieście było jak najwięcej patologi. Nawet na Długim Targu niezauważyłam żadnego pkt. porady aktywności ruchowej, diety, gier i zabaw, rehabilitacji i prewencji kardiologicznej.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane