• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Szczepionki" dla drzew. Aktywiści pytają: a przestaniecie sypać pod nie sól?

Ewelina Oleksy
7 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
  • Rozpoczęło się szczepienie drzew w Wielkiej Alei Lipowej.
  • Rozpoczęło się szczepienie drzew w Wielkiej Alei Lipowej.

Gdańscy urzędnicy pochwalili się ostatnio rozpoczęciem akcji szczepienia drzew w Wielkiej Alei Lipowej, biegnącej wzdłuż al. Zwycięstwa.Mapka Aktywiści z Zielonej Fali Trójmiasto pytają: a przestaniecie zimą sypać pod te drzewa tony soli? Takiej decyzji miasto nie podjęło, urzędnicy zapewniają jednak, że drzewa zostaną przed działaniem soli zabezpieczone. Mają się przy nich pojawić specjalne osłony.



Czy urzędnicy powinni zrezygnować z sypania solą dróg w zimie?

Miejscy urzędnicy poinformowali, że w zabytkowej Wielkiej Alei Lipowej rozpoczęła się "mikrobiologiczna rewitalizacja korzeni drzew", czyli przekładając to hasło na organizm człowieka - ich szczepienie.

Polega ono na tym, że w glebę wprowadzany jest specjalny preparat, który zapewnia korzeniom drzew lepsze odżywianie i ochronę.

- Szczepionka podawana jest na głębokość około 20-30 cm w głąb ziemi, w miejscach, gdzie znajdują się drobne korzenie drzew. Do podłoża, na którym rosną lipy, za pomocą specjalnych lanc, wprowadzane są żywe strzępki wyselekcjonowanych grzybów. Wytworzona w ten sposób symbioza korzeni drzew i grzybów zwana jest fachowo mikoryzą - tłumaczy Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Dzięki grzybom drzewa będą mogły łatwiej pozyskiwać z podłoża wodę, sole mineralne i inne mikroelementy. Co więcej, aplikacja strzępków grzybów zadziała jak swoista szczepionka dla drzew, która zmniejszy ich podatność na choroby, a także ograniczy liczbę występujących w glebie szkodników - larw i nicieni chorobotwórczych.
Obecne w szczepionce bakterie działają jak naturalny nawóz, zwiększają zdolności do pozyskiwania azotu przez drzewa, co wpływa na ich prawidłowy wzrost.

Szczepienia to element większej akcji



Szczepionka ma formę zawiesiny wodnej z dodatkiem hydrożelu. Jedna dawka zawiera 20 ml szczepionki, a każde z drzew otrzyma w sumie 30 dawek. Zaszczepione zostaną w sumie 222 lipy.

  • W sumie zostaną zaszczepione 222 drzewa w Wielkiej Alei Lipowej.
  • Lipy szczepione są specjalnym preparatem, zawierającym żywe strzępki wyselekcjonowanych grzybów.
Urzędnicy informują, że oprócz samego szczepienia, miejsca gdzie rosną lipy, zostaną dodatkowo nawożone preparatem bogatym w kwasy humusowe.

Poprawi to żyzność gleby i pozytywnie wpłynie na rozwój systemu korzeniowego. Z kolei powierzchnie pod koronami drzew spryskane będą roztworem stanowiącym pożywkę dla mikroorganizmów szczepionki, stymulując ich rozwój i wzrost.

- By szczepionka miała możliwość wniknąć w system korzeniowy drzew, każde z nich podlane zostanie 450 litrami wody (w trzech cyklach po 150 l), co zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu podłoża. Na efekty prac trzeba będzie poczekać. Ze względu na czas, jaki bakterie będą potrzebowały na adaptację i rozwój, efekt wizualny może być widoczny dopiero po dwóch-trzech latach - wskazuje Kiljan.

Wszystko o wycince drzew w Wielkiej Alei Lipowej



Aplikacja szczepionek dla lip to jeden z zabiegów w procesie rewaloryzacji Wielkiej Alei Lipowej.

W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną te lipy, które mają trudniejsze warunki glebowe, czyli rosnące w pasie między aleją Zwycięstwa a Traktem Konnym, w przyszłości planowane jest zaszczepienie również lip rosnących po przeciwnej stronie al. Zwycięstwa.

Do tematu szczepienia drzew w Wielkiej Alei Lipowej odnieśli się aktywiści z Zielonej Fali Trójmiasto.

Aktywiści: teraz szczepienie pożytecznymi grzybami, zimą tonami soli



- Pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz "zaszczepiła drzewa pożytecznymi grzybami", a za dwa miesiące GZDiZ tradycyjnie te same drzewa "zaszczepi" tonami soli. Dodamy, że również grzyby są wrażliwe na zasolenie, więc chyba jednak kolejność działań trochę nie ta. Tak wygląda "Nowa Zielona Polityka" w Gdańsku - napisali aktywiści.
Czytaj więcej:

Mniej wycinek, więcej nasadzeń. Zielona polityka uchwalona



Opublikowali też zdjęcie Wielkiej Alei Lipowej posypanej grubą solą drogową.

Sól drogowa rozsypana na Wielkiej Alei Lipowej. Sól drogowa rozsypana na Wielkiej Alei Lipowej.
- Zostawiając na boku sens i efekty szczepienia mikoryzą starych drzew, chcielibyśmy przy tej okazji zapytać, czy pani prezydent znajdzie czas i odpowie na propozycje, jakie składaliśmy odnośnie ograniczenia zimowego stosowania soli drogowej na al. Zwycięstwa i Trakcie Konnym na rzecz bardziej przyjaznych drzewom środków, a przede wszystkim poprawnego skalibrowania solarek talerzowych, bo maszyny stosowane obecnie wyrzucają tony soli wprost pod pnie drzew - wskazuje Roger Jackowski z Zielonej Fali Trójmiasto. - Postulat ten zgłaszamy co najmniej od 2016 roku, ale nigdy nie uzyskaliśmy jakiejkolwiek odpowiedzi.
Zapytaliśmy miejskich urzędników, czy postulaty aktywistów zamierzają wziąć pod uwagę przed kolejnym sezonem zimowym.

Urzędnicy: drzewa będą chronione przed solą



GZDiZ informuje, że nie ma powodów do obaw, bo drzewa w Wielkiej Alei Lipowej zostaną zabezpieczone przed działaniem soli.

- Na całej długości Wielkiej Alei Lipowej zamontowane zostaną osłony - rodzaj płotków z okładziną słomianą, która zapewnia wchłanianie. Konstrukcja płotków - zakrzywiona z dołu - zapewnia, że sól nie spływa po okładzinie do gleby - odpowiedziała nam Magdalena Kiljan.
Dodała też, że szczepionki mikoryz pobierane były z drzewostanów rosnących na klifach oraz z terenu Puszczy Białowieskiej.

- Ewentualny nadmiar soli usuwany jest poprzez intensywne podlewanie/przelewanie systemów korzeniowych po okresie zimowym, co będzie wykonywane na wiosnę - wskazuje urzędniczka.

Miejsca

Opinie (114) 8 zablokowanych

  • Odśnieżam u siebie chodnik i zjazd do garażu i powiem wam, że w Gdańsku jest jakieś szaleństwo

    Jeżeli śnieg jest na bieżąco i od razu zgarniany, to nie ma żadnych powodów, żeby sypać sól i piasek, a na pewno nie w takich ilościach. Tym bardziej nie wiem po co się to robi na tak ruchliwych drogach na których kierowcy niemal od razu rozjeżdżają śnieg kołami. Oczywiście warunki są różne, czasami pada mokry śnieg, który od razu zamarza, wtedy pewnie sól/piasek są konieczne, ale tym to można tłumaczyć sporadyczne posypanie małej ilości, a nie to, co ma miejsce ostatnimi laty.

    • 2 2

  • Już w czasie stanu wojennego w Polsce kiedy przebywałem w Berlinie widziałem że sypią na drogi w zimę coś innego niż sól.

    • 0 0

  • Liście - naturalny nawóz

    Przestańcie zbierać liście, to wyjaławia ziemię i pozbawia schronienia potrzebnego mikroorganizmom

    • 5 0

  • nie nie nie! !!!

    "Ewentualny nadmiar soli usuwany jest poprzez intensywne podlewanie/przelewanie systemów korzeniowych po okresie zimowym, co będzie wykonywane na wiosnę - wskazuje urzędniczka"

    I zasalamy glebę :( :( :( podlewanie/przelewanie nic nie daje

    • 1 0

  • Jak byłem dzieckiem za komuny to na łyżwach można było jeździć po chodnikach i jezdniach.

    Dzisiaj wszędzie sól i zniszczone auta i buty.

    • 1 0

  • Wszystko co rośnie wzdłuz dróg

    i uliczek zima zdychą z powodu solanki b.szkodliwej dla roślin.

    • 1 0

  • Gdańskie władze już maja na to rozwiązanie

    sól szkodzi drzewom to zapewne wytną drzewa i zabetonują trawnik, po 10 latach wytną w betonie małe kwadraciki i wstawia badziewne malutkie drzewka, tak się w tym mieście szanuje zieleń, dodatkowy plus brak liści które trzeba sprzątnąć i ptaków które sr*... na chodnik

    • 1 0

  • Te drzewa są zaniedbane, brak nasadzeń uzpełniających, panosząca się jemioła - żal patrzeć

    Kasztanowce też od lat chorują - niby miasto coś robi, ale tak nieskutecznie, że drzewa obumierają. Za to na stadion dla patoli i rydwan jest kasa.

    • 0 0

  • Symbolem dbania o zieleń w Gdańsku jest uschnięty daktylowiec

    Jak coś robią to albo źle, albo by wyciągnąć kasę. Z zieleni w Gdańsku to tylko zielony beton.

    • 0 0

  • ekologiczna zima (2)

    Sól ma właściwości wyżerające - alternatywa zamiast soli to piasek, ale są jeszcze inne wspaniałe pomysły: np fusy od kawy dają piękny kawowy zapach, płatki owsiane nie zmarnują się bo zostaną zjedzone przez owady lub wydziobane przez ptaki, albo jeszcze jedno: trociny drzewne - sama ekologia - również zostaną zjedzone przez żuki drzewne, przetworzone lub zamiecione nie szkodząc środowisku ani wodom gruntowym.

    • 4 5

    • (1)

      genialne! Proponuję płatki owsiane z dodatkiem fusów z kawy! Dobrze się czujesz?

      • 1 1

      • tak jak najlepiej - obejrzyj sobie jeden z odcinków Galileo w telewizji - tak właśnie wypróbowano fusy od kawy w Niemczech albo poszukaj może jest gdzieś w internecie

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane