• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sześć lat temu zmarł Brunon Zwarra. Jego pomnik jest prawie gotowy

Aleksandra Nietopiel
14 sierpnia 2024, godz. 14:15 
Opinie (26)
Rzeźba Brunona Zwarry w wykonaniu Wiesława Kwaka. Rzeźba Brunona Zwarry w wykonaniu Wiesława Kwaka.

W kaszkiecie, z gazetą w ręku i marynarką przerzuconą przez ramię - tak prezentuje się pomnik Brunona Zwarry w wizji autora rzeźby Wiesława Kwaka. Prace nad monumentem wciąż trwają i wciąż nie wiadomo, kiedy pomnik stanie na Biskupiej Gorce - dzielnicy, z którą związany był ostatni gdański bówka. A dziś mija szósta rocznica śmierci jego śmierci.



Czy znasz twórczość Brunona Zwarry?

Brunon Zwarra zmarł 14 sierpnia 2018 r. w wieku 99 lat. Był rodowitym gdańszczaninem, więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych, autorem książek o historii Gdańska. Napisał ich dziesięć, opisując w nich przede wszystkim realia życia w międzywojennym Gdańsku, ze szczególnym uwzględnieniem losów, nierzadko tragicznych, gdańskich Polaków.

Większość życia mieszkał na Biskupiej Górce, a ostatnie lata przed śmiercią spędził w Oliwie.

Paroletnie przymiarki do pomnika Brunona Zwarry



Po jego śmierci od razu pojawiły się głosy, by w odpowiedni sposób uhonorować legendarnego gdańszczanina.

Upamiętnienie znalazło swój wyraz na poświęconym mu muralu i nadaniu patronatu gdańskiemu tramwajowi.

W niedługim czasie pojawił się też pomysł na postawienie pomnika, o czym pisaliśmy parokrotnie. Zajęło się tym Stowarzyszenie Ławeczka Brunona Zwarry.


Projekt pomnika-ławeczki Brunona Zwarry



Na konkurs wpłynęło kilkanaście prac. Zwycięski projekt Wiesława Kwaka, absolwenta gdańskiej ASP, przedstawia postać swobodnie stojącego Brunona Zwarry o luźnej, nieco nonszalanckiej postawie, nawiązującej do osobowości dawnego portowego "bówki". Opiera się on o słupek będący częścią barierki okalającej stojącą obok ławeczkę. Przez ramię ma przewieszoną kurtkę, na głowie charakterystyczny kaszkiet, a w ręku trzyma gazetę. Za jego plecami znajduje się duże istniejące drzewo oraz miejsce, w którym mieszkał ul. Biskupia 33Mapka.

Miejsce, w którym stanie pomnik-ławeczka Brunona Zwarry, to ul. Biskupia 33 na Biskupiej Górce - dzielnicy, z którą był związany. Miejsce, w którym stanie pomnik-ławeczka Brunona Zwarry, to ul. Biskupia 33 na Biskupiej Górce - dzielnicy, z którą był związany.

Konkurs rozstrzygnięto w marcu ub. roku, ale prace nie mogły ruszyć, bo nie było zgody konserwatora zabytków. Trzeba było zmienić koncepcję. Usunięto barierki z poprzedniego projektu. Zmieniona została również ławka, aby pasowała do zrewitalizowanej Biskupiej Górki. Sama postać Brunona Zwarry nie będzie już stać tyłem do siedzących na ławce, ale tuż obok nich.

  • Tak wyglądał zwycięski projekt autorstwa Wiesława Kwaka, zdobywcy pierwszej nagrody w konkursie.
  • Tak wyglądał zwycięski projekt autorstwa Wiesława Kwaka, zdobywcy pierwszej nagrody w konkursie.

Brunon Zwarra z gazetą w ręku



Prace nad pomnikiem ławeczki Brunona Zwarry są w toku, ale wciąż nie wiadomo, kiedy pomnik zostanie odsłonięty. W rocznicę jego śmierci stowarzyszenie "Ławeczka Brunona Zwarry" zaprezentowało zdjęcie rzeźby.

- W szóstą rocznicę jego śmierci chcielibyśmy podzielić się z Państwem pierwszym zdjęciem gotowego już pomnika. Pan Wiesław Kwak wykonał ogrom pracy i nie możemy się doczekać, kiedy pomnik stanie na Biskupiej Górce. Niestety nie zależy to już w tym momencie od nas - nadal trwają prace rewitalizacyjne na Biskupiej Górce. Dopiero po ukończeniu prac na ul. Biskupiej będziemy mogli zaprosić wszystkich miłośników twórczości Brunona Zwarry na odsłonięcie pomnika. Ławeczka oczywiście też będzie - przekazało stowarzyszenie za pomocą FB.
Budowa pomnika zostanie sfinansowana z pieniędzy zebranych od darczyńców. Na ten cel zebrano w sumie 200 tys. zł. Za zagospodarowanie terenu wokół pomnika zapłaci miasto.

Miejsca

  • ASP Gdańsk, Targ Węglowy 6

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (26)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane