• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szomburg już, Olechnowicz za chwilę

Sławomir Sowula, Maciej Sandecki, Mikołaj Chrzan
16 czerwca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 

Jan Szomburg, przewodniczący rady nadzorczej Lotosu, podał się do dymisji.



To oznacza, że policzone są też godziny prezesa tej rafinerii - Pawła Olechnowicza.

Pierwszy odchodzi szef rady nadzorczej Lotosu Jan Szomburg, prezes kojarzonego z gdańskimi liberałami Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową.

- Złożył dymisję w środę. Nie rozumiem takiej decyzji na kilka dni przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy Lotosu - powiedział "Gazecie" Wojciech Jasiński, minister skarbu państwa.

Sam Szomburg nie chciał wczoraj rozmawiać o dymisji: - Nie będę tego komentował.

Według ministra kadencja Szomburga kończy się w najbliższy poniedziałek. Wtedy ma się odbyć walne zgromadzenie akcjonariuszy Lotosu. Byłoby ono okazją do odwołania Szomburga, który już na początku tego roku, w momencie powołania do rady, budził niechęć pomorskich działaczy PiS. Za jego nominacją stał jednak sam premier Marcinkiewicz, który na pewien czas przejął obowiązki ministra skarbu państwa.

- Budził kontrowersje w naszej partii, bo jest jednoznacznie kojarzony z Platformą Obywatelską - mówi Tadeusz Cymański, szef PiS na Pomorzu. Nie podobała nam się decyzja o powołaniu go do rady Lotosu, ale podeszliśmy do niej z respektem.
Przyczyną dymisji może być różnica zdań pomiędzy Szomburgiem a ministerstwem w kwestii przeznaczenia ponad 500 mln zł zysków rafinerii za ubiegły rok. Szomburg ma się nie godzić, żeby zostały podzielone między akcjonariuszy, w tym pośrednio skarb państwa.


- Natomiast nie podoba mi się, że plan inwestycyjny spółki nie przewiduje wypłacania dywidendy przez najbliższe 3-4 lata. Mogę nie brać jej od biednych spółek, ale Lotos taki nie jest - mówi minister Jasiński.

Tymczasem plan - zakładający m.in. budowę wartej setki milionów dolarów instalacji do produkcji gazu - to oczko w głowie Pawła Olechnowicza, szefa koncernu. Ta różnica poglądów może być powodem jego dymisji. Okazja już w najbliższą niedzielę podczas rady nadzorczej Lotosu. Dzień później kończy się kadencja Olechnowicza na stanowisku prezesa spółki. - Chcę przeprowadzić konkurs na prezesa Lotosuzapowiada szef resortu skarbu.

- Nic nie stoi na przeszkodzie, aby Olechnowicz wziął udział w konkursie i został wybrany na prezesa ponownie - mówi Cymański.
Paweł Olechnowicz jest prezesem Lotosu od 2002 roku. Za jego kadencji firma osiągnęła rekordowe zyski, to on wprowadził ją na giełdę.

- To polityczna decyzja - mówi Jan Kozłowski, marszałek województwa i szef pomorskiej PO. - Ta partia idzie jak czołg, zajmuje się tylko obsadzaniem stanowisk w państwowych spółkach swoimi ludźmi. Zrobiono to już w stoczniach, Enerdze, PZU, teraz próbuje się w Lotosie.
Gazeta WyborczaSławomir Sowula, Maciej Sandecki, Mikołaj Chrzan

Opinie (84) 2 zablokowane

  • Prawnik (z układu)

    Wiesz tyle ile zjesz, a ze malo jesz to i malo wiesz, a nawet gowno wiesz, bo pewnie gowno jesz i widać, że ci szkodzi.

    Za rządów PO Gdańsk stał sie polską prowincją, nawet terminal gazowy wymyka nam sie z ręki. Wszystkie strategiczne dochodowe zakłady rozsprzedane Niemcom i Francuzom. Handel w rękach obcego kapitału. Trudno się dziwić, że ludzie z Gdańska uciekają do Londynu i Dublina. Gdańszczanie nawet rozrywki szukają w Sopocie.

    Zmiany w Lotosie wyjda firmie na dobre
    SKM tylko dlatego wyszła na plus, bo to najbardziej rentowny odcinek kolejowy w Polsce.
    Nowy zarząd na pewno wprowdzi jeszcze lepszą jakość, a jak nie to będzie mozna krytykować, na razie jest za wcześnie.

    • 0 0

  • CZYSTKA

    To jest czystka PiS-u, p.Olechnowicz,powinien dalej zostac szefem LOTOS-u,bo osiagal bardzo dobre zyski dla skarbu panstwa.Szkoda,ze polityka wziela gore.Mam wrazenie,ze kto nie zPiS-em,ten jest przeciwko PiS-owi.

    • 0 0

  • Bezukładowy-pogratulować logiki

    Po pierwsze- PiS chce połączyć LOTOS z Orlenem- to dopiero oznacza prowincjonalizację
    Po drugie- nie wiem, czy pamiętasz, jak poprzednik Olechnowicza, nominowany przez prawicę p. Żurawik zaprowadził Rafinerię na skraj- firma ledwo wychodziła na plus.
    Po trzecie- to nie chodzi o Olechnowicza, ale o bandycka politykę. Powołuje się na kluczowe stanowiska ludzi pokroju Netzela, ludzi którzy w normalnym kraju siedzieli by w więzieniach, gdyby nie mieli kumpli ministrów i prokuratorów. Tego nie robiło nawet SLD.

    • 0 0

  • uważam że dobrze

    GL była to firma z charakterem IS0 14001 9002 itp,niestety rozmiana firmy na drobne nie przyniosła nic dobrego, politka firmy i spółek jest nie spójna w zakresie zarzadzania systemami brak kontroli ze strony grupy nad spólkami sprowadził część zakładu do podrzędnej kategorii gdzie na papierze wygląda wszystko ok,a byle kontrola PIP wykaże masę nieprawidłowości.Potężne koszty i nietrafione inwestycje wprowadzonych do spółeczek prezesów to jedyny powód dla którego uważam że czas pana Pawła Olechnowicza minął ,tak mocno zajęty tym aby utrzymać posadę nie wie co dzieje się u niego w firmie
    Sukces w postaci zysków to naturalne działania rynku - wysoka cena ropy to wysoka marża dla firmy oto i tajemnica.
    A może przesadził z biurowcem dla obsadzenia kolejnych stanowisk swoimi kolesiami z Elbląga.W każdym razie panu już dziękujemy.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane