• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tak zmieniały się znane miejsca w Gdyni

Michał Sielski
16 czerwca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 

Wybraliśmy pięć znanych w Gdyni miejsc, których archiwalne zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat porównaliśmy ze stanem obecnym. Niektóre zmieniły się diametralnie, inne tylko trochę. Wiele miejsc zachowało swoje funkcje, a część zmieniło nie tylko nazwy.



Molo w Orłowie zobacz na mapie Gdyni

Teren przy molo w Orłowie od lat był ulubionym miejscem wielu letników. Dzięki ukształtowaniu terenu, niewiele można było tam zmienić, ale ze względu na postępującą erozję nabrzeża krajobraz, jaki roztaczał się tu kiedyś, jest do odtworzenia tylko na fotografiach. Zmieniło się też samo molo. Na zdjęciu, które pochodzi najprawdopodobniej z połowy lat 30. XX wieku, widzimy pomost, który dziś ma 180 metrów. Warto wspomnieć, że po wojnie miał on nawet 430 metrów długości, ale zimą 1949 roku potężny sztorm zdewastował znaczną część konstrukcji. Wyremontowano ją dopiero cztery lata później.

Zmieniła się też prowadząca do molo Promenada Królowej Marysieńki oraz niewielki park, tuż nad nią, za którym znajdują się apartamenty należące do spółek Ryszarda Krauze.

Węzeł Ofiar Grudnia zobacz na mapie Gdyni

Tak wyglądał Węzeł Ofiar Grudnia podczas II wojny światowej. Już wtedy gdynianie, a formalnie mieszkańcy okupowanego przez Niemców Gotenhafen, mogli poruszać się wiaduktem nad torami. I jeździli nim długo, bo dopiero w 2005 roku cały węzeł oraz ul. Janka Wiśniewskiego zostały zmodernizowane i rozbudowane. Półtora roku temu podjęto decyzję, że sam wiadukt, na którym w latach 70. milicja i wojsko strzelały do robotników, zostanie wpisany do rejestru zabytków.

Plac Kaszubski zobacz na mapie Gdyni

Plac Kaszubski jest teraz reprezentacyjnym placem Gdyni. W latach 30. XX wieku Rynek Kaszubski również był miejscem, gdzie zjeżdżały najlepsze fury, choć napędzane żywymi końmi. Bryła szpitala miejskiego oraz przyległej do niej kaplicy sióstr Szarytek wciąż jest niemal taka sama. Nie zmieniła się również funkcja budowli, w której wciąż niesiona jest pomoc potrzebującym - lekarska w szpitalu oraz nie tylko duchowa w kaplicy, przed którą często można spotkać mniej zamożne osoby, otrzymujące od sióstr torby pełne jedzenia.

Skwer Kościuszki zobacz na mapie Gdyni

Reprezentacyjny deptak miasta nieprzerwanie pełni rolę miejsca spacerów nie tylko gdynian. Na archiwalnym zdjęciu można zauważyć, że podobał się również obcokrajowcom. Podczas nazistowskiej okupacji nosił "zaszczytną" nazwę Adolf Hitler Platz. Dziś jest ponownie Skwerem Kościuszki, którego przedłużeniem jest Molo Południowe zobacz na mapie Gdyni (często mylnie także nazywane Skwerem Kościuszki). I niewykluczone, że w najbliższych latach będzie można przechadzać się po nim wdychając jod, a nie spaliny samochodów. Władze miasta planują zabronić wjazdu na ten teren samochodom.

Skrzyżowanie ul. Świętojańskiej i 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni

W 1918 roku nikt nie wyobrażał sobie tutaj nie tylko Infoboxu, ale nawet asfaltowych dróg. Zresztą ludzie mieli na głowie inne, poważniejsze zmartwienia. Wybuch I Wojny Światowej sprawił, że mieszkańcy terenu dzisiejszej Gdyni służyli w armii pruskiej na obu frontach. Wielu nie wróciło do domów, ale ci, którym się to udało, sprawili, że dziś miejsce na zdjęciu wykonanym po zakończeniu wojny, jest częścią centrum nowoczesnego miasta i kompletnie nie przypomina wąskich traktów ubitej ziemi, przy których tylko wizjonerzy widzieli wtedy prawdziwe "domy ze szkła".

Opinie (196) 2 zablokowane

  • To nie wiedzialem ze Gdynia w czasie wojny jako

    Gotenhafen dostapila "nieslychanie wielkiego zaszczytu" ze strony Fuehrera nazywajac glowny plac Skwer Kościuszki od imienia najwiekszego niemieckiego Wodza "Adolf Hitler Platz". Podobał się również "obcokrajowcom". Tym niemieckim obcokrajowcom. Tak, Niemcow mozna nazwac obcokrajowcami w Gdyni.

    • 1 1

  • Zmiany w Gdyni cd.

    Marcus da Silva o negocjacjach z Arką Gdynia: Mam już dość! Ile można czekać na konkrety?

    • 0 1

  • Zmiany w Gdyni ? Nie sądzę

    Kilkanaście mln pl co rok na Wydział propagandy robi swoje

    • 4 2

  • Kocham Moją Gdynię..

    a malkontentom życzymy uśmiechu...

    • 2 2

  • kosmiczne, mityczne ceny... gdyńskie

    1,5 euro - pranie z prasowaniem koszuli (KLIF), 3-4 Euro (niespełna) normalny obiad/ lunch np. w EURECE czy TRIO ale i w Śródmieściu w znanych restauracjach za 4-5 euro można dostać lunch nawet z 2 dań. Średnio kilka razy w tygodniu bezpłatna oferta kulturalna (koncerty, prelekcje, projekcje filmów, spotkania z ciekawymi ludźmi, coś dla rodzin/dzieci), latem rejsy po porcie gdyńskim statkiem Żeglugi Gdańskiej juz nawet po 15 zł (zawsze dają cenę w promocji przez kilka tygodni) - no nie wiem, ale to nie są ceny, które wbijają w ziemię nawet z punktu widzenia budżetówki, czy emerytów (mogą jeździć ZKM za free). ps. Choćby te cale Cudawianki - koncerty na plaży... juz za kilka dni

    • 2 1

  • ORŁOWO NA REPRODUKCJI WIDOKÓWKI

    Panie Redaktorze, zamieszczona reprodukcja Orłowa pochodzi (najprawdopodobniej) z 1908 roku, a nie z połowy lat 30stych; (vide napis w j. niemieckim); wielka skucha!

    • 2 2

  • tylko cukier

    na pewno nie wszystko uległo tak ładnej zmianie ,komu mówi coś ,,Szczęść Boże'',czy willa na Ślaskiej,dopiero rozebrany stary domek na Abrahama nr.13 ,schowana chatka na Placu Kaszubskim za g..nem....i inne .Mnogo tego .Może 10 Lutego wygląda lepiej,ale co w niej ładnego skoro stawia się śmiecie typu Kwiatkowski,jakiś szklak teraz.Wolę Gdynię sprzed 100 lat ,gdzie stał Kurhaus na Skwerze,a nie łajba pomalowana na niebiesko.

    • 3 0

  • zdjęcia...

    Z przyjemnością obejrzałam, ale szkoda, że niektóre zdjęcia współczesne pokazują dany obszar z innej perspektywy (Skwer i skrzyżowanie Świętojańskiej i 10-lutego).

    • 0 0

  • Słoiki w Gdyni

    Niestety

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane