• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Taksówki tylko dla kobiet. Nowa usługa w Trójmieście

Piotr Weltrowski
26 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Z opcji "Dla niej" korzystać z gwarancją przejazdu mogą tylko kobiety. Z opcji "Dla niej" korzystać z gwarancją przejazdu mogą tylko kobiety.

Jedna z działających w całym kraju korporacji taksówkarskich - Free Now - wprowadza pilotażowo w Trójmieście usługę "Dla niej". W skrócie: to oferta, w ramach której firma gwarantuje, że za kierownicą taksówki siedzieć będzie kobieta, ale też tylko kobiety mają gwarancję skorzystania z takich przejazdów.



Często zdarza ci się jechać taksówką prowadzoną przez kobietę?

Taksówkarz to jeden z tych zawodów, które zwyczajowo wykonują głównie mężczyźni. O tym, że ten stan rzeczy się jednak zmienia, można się bardzo szybko przekonać, jeżdżąc taksówką po Trójmieście. Coraz częściej w roli kierowcy spotkać można też kobiety.

Zresztą przedstawiciele korporacji twierdzą, że wybrali na pilotażowe wprowadzenie programu właśnie Trójmiasto głównie z tego powodu, że to miejsce, w którym odsetek kobiet-kierowców jest największy w Polsce.

Firmy przewozowe działające w Trójmieście



Dodatkowym bodźcem miała być dla Free Now sytuacja związana z wojną na Ukrainie i faktem, że do Polski przybywa bardzo dużo kobiet, z których część może szukać właśnie zatrudnienia w branży taksówkarskiej.

- Jesteśmy dumni, że jako pierwsi na polskim rynku taxi wprowadzamy usługę przeznaczoną wyłącznie dla kobiet. Tym samym pragniemy zwrócić uwagę na nadal występujące w XXI wieku przekonanie, jakoby branża taxi lub prowadzenie auta miało być domeną mężczyzn. Mamy nadzieję, że usługa "Dla niej" będzie impulsem dla wielu kobiet do podejmowania zajęć, które wciąż uznawane są za typowo męskie. Jednocześnie, obok wielu innych opcji zamówienia przejazdu dostępnych w naszej aplikacji, dajemy dodatkową alternatywę dla pasażerek, które z różnych powodów - w tym związanych z bezpieczeństwem - mogą preferować przejazd z kobietą - mówi Izabela Skonieczna, dyrektorka marketingu Free Now w Polsce.

"Kierowczyni może odrzucić męskie zgłoszenie"



Usługa "Dla niej" w aplikacji korporacji widoczna jest dla wszystkich użytkowników w Trójmieście. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mogą z niej korzystać.

Opcja pojawiła się już w Trójmieście. Opcja pojawiła się już w Trójmieście.
- Kierowczyni może odrzucić pojawiające się zlecenie na etapie jego przyjmowania w aplikacji - widząc męskie imię pasażera lub po przyjeździe na miejsce odbioru - bez konsekwencji w postaci opłaty anulacyjnej. Kierowczynie współpracujące z Free Now nadal mają dostęp do wszystkich innych zleceń pojawiających się na platformie, a ich przyjmowanie jest dla nich dobrowolne - mówi Agnieszka Cisek z Free Now.
Jeżeli nowa usługa w Trójmieście się sprawdzi, korporacja będzie chciała ją uruchomić również w innych dużych miastach - Warszawie oraz Krakowie.

Taksówki dla zwierząt, ekologiczne, tylko czarne - inne usługi korporacji przewozowych



Od dłuższego czasu korporacje przewozowe, głównie te, które skupiają się na przejazdach zamawianych przez aplikację, oferują klientom wiele usług dodatkowych, czasem darmowych - jak najnowsza opcja Free Now "Dla niej" - a czasem dodatkowo płatnych.

Praktycznie wszystkie duże korporacje, czyli Free Now, Uber czy Bolt - mają w swojej ofercie usługę Comfort, czyli opcję przejazdu nieco droższą, ale wygodniejszą (więcej miejsca na nogi, określony standard pojazdu).

Z ciekawych usług wymienić warto też np. usługę Pets w Bolcie, która pozwala zamówić taksówkę, którą przewieziemy też bez problemu nasze zwierzę domowe. Jest ona dostępna tylko w większych polskich miastach (także w Trójmieście).

Inne podobne usługi pozwalają np. na zamówienie większych pojazdów (Uber XL, Bolt XL, Taxi XL we Free Now), pojazdów ekologicznych (Eco we Free Now, Bolt Tesla), ale też... np. czarnych i luksusowych (Uber Black).

Opinie (762) ponad 50 zablokowanych

  • To teraz zobaczymy

    jak dlugo pociagna ten biznes xD

    • 2 0

  • Co na to

    walczący o równe traktowanie ???

    • 3 0

  • Jakie (1)

    zdanie na ten temat ma panna Dulkiewiczówna , ciekawi mnie to bardzo .

    • 2 0

    • Pani

      prezydentówna, czy jak się to odmienia ?

      • 1 1

  • Oooo, to jest legalne? To chyba dyskryminacja ze względu na płeć w czystej postaci. Co będzie dalej, opcja umożliwiająca wybór narodowości, albo na przykład koloru skóry kierowcy?

    • 2 0

  • Przepraszam bardzo, ale o jakie bezpieczeństwo chodzi? Jeśli o "to" bezpieczeństwo to chciałbym zwrócić uwagę, że większość grup zajmujących się sutenerstwem lub handlem ludźmi albo jest zarządzana przez kobietę/kobiety albo w szeregach "zarządu" takich "firm" są kobiety. Więc o jakim my tu bezpieczeństwie mówimy. A może kobiety są lepszymi drajwerami? Koń by się uśmiał. Ilekroć widzę na drodze jakaś niebezpieczną sytuację albo sierotę jadącą lewym pasem 30km/h, bo za 10km skręca w lewo to jest to kobieta. Przy parkowaniu to samo. Kupi sobie mamuśka SUV-a, a potem parkuje 30 minut albo staje na trzech miejscach albo woła męża. Także ten, mnie kobieta za kierownicą taksówki nie przekonuje.

    • 5 1

  • 3 razy zdziwiony

    Po pierwsze:
    Co to jest kierowczyni ? Nawet edytor sprawdzający prawidłowość pisowni podkreśla ten wyraz jako nieprawidłowy. Proponuje skończyć z tymi feminatywami na siłę. Brzmi to niedorzecznie aby nie rzec głupio. I co dalej pan stolarz, pani stolarka ?
    Po drugie:
    Żadna z wymienionych wyżej nazw nie jest nazwą korporacji taksówkowej lecz aplikacji. Członkowie korporacji czyli taksówkarze (nie taksówkarki !!! ) posiadają stosowne licencje, znają topografię miasta, mają zaplombowany taksometr i kasę fiskalną z której na koniec kursu drukują (zgodnie z przepisami podatkowymi) paragon. A co z aplikacjami ? Jeżdżą taniej ale czy płacą podatki ? Chcemy aby nasze drogi były coraz lepsze ale robimy wszystko żeby tak nie było. Dziwne rozumowanie !
    Po trzecie:
    Jeśli jakaś korporacja czy nawet aplikacja postanowiłaby wozić samych panów to podniosłyby się głosy o dyskryminacji i szowiniźmie. Jeśli chodzi o kobiety to wszystkim, wszystko się zgadza i jest poprawne politycznie. Czy to nie hipokryzja ?

    • 6 0

  • dyskryminacja

    Czysta dyskryminacja ze względu na płeć - czy podobno walczące z takimi praktykami władze Gdańska opowiedzą się teraz po stronie normalności

    • 5 0

  • Chcę mieć możliwość wyboru języka mojego kierowcy czy kierownicy. Dobra komunikacja to przecież jeden z podstawowych warunków bezpieczeństwa. Powinna być taka opcja, prawda?

    • 3 1

  • Takiej firmie należy się bojkot

    To jest bardzo ohydna forma dyskryminacji i dzielenia ludzi na lepszych i gorszych ze względu na płeć. Taką firmę należy bojkotować, STOP dyskryminacji!!!

    • 3 1

  • Popieram

    Jeśli kobieta kierowca i pasażerka mają obie czuć się bezpiecznie to jak najbardziej popieram.... Komfort pasażera jest ważny ale i kierowcy....

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane