• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Targ Maślany będzie się zmieniał

Ewa Budnik
22 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • Widok na Targ Maślany i Motławę z mostu. Niebawem zabytkowe budynki przesłoni nowa zabudowa.
  • W budynku Bursy Gdańskiej przy ulicy Lastadia 41 będą biura dla miejskich instytucji.
  • Biura powstaną także w budynku przy ulicy Lastadia 2. Kamienica pod adresem Lastadia 1 zostanie wyburzona.
  • Na Targu Maślanym ma powstać nowa fontanna. Tak wyglądała fontanna stojąca tam od 1875 roku, upamiętniająca założenie wodociągów w Gdańsku.

Gdańsk przygotowuje się do kompleksowej rewitalizacji przylegającego do Podwala Przedmiejskiego Targu Maślanego zobacz na mapie Gdańska. Pierwsze prace już widać, jednak nie za sprawą miejskich działań, a nowej inwestycji deweloperskiej, która "zamknie" miejski plac od strony Motławy.



Czy warto inwestować w tereny znajdujące się z drugiej strony Podwala Przedmiejskiego?

Nową inwestycję zrealizuje Ekolan. Przez lata właścicielem działki był Polnord, który planował w tym miejscu wybudowanie apartamentowca o nazwie Galeon. Podobny pomysł ma nowy właściciel działki. Powstanie tu zobacz na mapie Gdańska pięciokondygnacyjna kamienica z halą garażową - Rezydencja Wintera.

Nazwa nawiązuje do historii

Nazwa inwestycji przywołuje historyczną postać Leopolda von Wintera, który piastował funkcję burmistrza Gdańska w latach 1863-1890. Na czasy jego długiej kadencji przypada wiele ważnych inwestycji w mieście, takich jak uruchomienie pierwszej linii tramwajów konnych czy otwarcie kąpieliska publicznego na Westerplatte. Dzięki tak aktywnej działalności publicznej Leopold von Winter był uznawany za jedną z najwybitniejszych osobowości Gdańska drugiej połowy XIX wieku. Rada Miasta w 1890 roku nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Kilka lat później na jego cześć powstał Plac Wintera z fontanną. Ponad sto lat temu właśnie tutaj na spacery wybierali się eleganccy mieszkańcy miasta - damy z parasolkami i panowie w cylindrach.

Co prawda takich postaci w dzisiejszych czasach tu nie spotkamy, ale plac w tym i przyszłym roku będzie znacząco się zmieniał, stawał się bardziej elegancki. Prace przy budowie nowej rezydencji już się rozpoczęły - Ekolan ma prawomocne pozwolenie na budowę. Nie jest jeszcze gotowa ostateczna wizualizacja budynku, ale wiadomo, że jego architektura przywołuje na myśl typowy dla hanzeatyckiego miasta ciąg kamienic. Będzie się on niemal przeglądał w wodach Motławy, bo od rzeki dzielić będzie go tylko pas zieleni. Deweloper zagospodaruje także ten teren, tak, by powstała tu atrakcyjna przestrzeń.

Nowe zagospodarowanie terenu nad rzeką

- Teren nad rzeką zostanie na nowo zagospodarowany, tworząc strefę rekreacji. Mieszkańcy będą mogli wyjść z domu i przejściem bramnym dojść nad wodę, usiąść nad rzeką i odpocząć - mówi Magdalena Reszkowska-Ustarbowska, pełnomocnik zarządu Ekolanu.
W budynku zaplanowano 65 lokali mieszkalnych.

Planowane jest także odrestaurowanie budynków dawnej szkoły i bursy, czyli dwóch budynków istniejących przy targu. Można będzie także zjechać na Targ Maślany bezpośrednio z Podwala. Wyburzona zostanie też kamienica znajdująca się przy samym Podwalu - Lastadia 1 (miasto wykupiło mieszkania w tej kamienicy, aby mogło dojść do wyburzenia). Za rewitalizację tych dwóch budynków odpowiada miejska spółka - Gdańskie Wody (jeszcze kilka dni temu Gdańskie Melioracje).

Pozwolenie na budowę za kilka tygodni

- Złożyliśmy wnioski o pozwolenie na budowę, które umożliwią odnowienie i zmianę funkcji obu budynków. Wnioski uwzględniają także rozbiórkę kamienicy przy ulicy Lastadia 1. Musi ona zostać wyburzona ze względu na bardzo zły stan techniczny budynku oraz planowane przywrócenie do stanu oryginalnego zabytkowego budynku gimnazjum - informuje Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowy w Gdańskich Wodach. - Spodziewamy się, że decyzje o pozwoleniu na budowę zostaną wydane jeszcze w tym kwartale. Prace rozpoczęłyby się zatem jeszcze w tym roku.
Kamienica przeznaczona do wyburzenia powstała najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku pomiędzy Gimnazjum Miejskim, a nieistniejącym już budynkiem mieszkalnym (w miejscu bramy przejazdowej). Budynek ma charakter uzupełniający, budowany był dwuetapowo. Najpierw, jako plomba parterowa, następnie dobudowano kolejne kondygnacje. Na stan budynku bardzo źle wpływa brak niezależnej ściany szczytowej od strony dawnego gimnazjum, a także brak odrębnych fundamentów. Konstrukcja budynku nie jest przystosowana do obecnego natężenia ruchu na Podwalu Podmiejskim. Jak wynika z ekspertyz budowlanych, rozbiórka budynku kamienicy jest konieczna.

Pozostałe dwa budynki mają zostać dostosowane do funkcji biurowej. Z powierzchni tych mają korzystać miejskie instytucje, w tym właśnie Gdańskie Wody. Instytucja aplikuje o dofinansowanie ze środków unijnych termomodernizacji budynków. Tuż obok budynków (ale nie na samym targu) planowane jest także utworzenie nowego parkingu.

Miasto w październiku 2015 roku rozpoczęło procedurę zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu targu i części ulicy Lastadia. Plan jest nadal w opracowaniu, w tej chwili trwają uzgodnienia. Nowy plan ma umożliwić wykonanie zjazdu w ulicę Lastadia bezpośrednio z Podwala Przedmiejskiego.

Poza remontem dwóch budynków planowana jest także rewitalizacja samego placu, tak jak przed laty stanąć ma tutaj fontanna. Przygotowanie dokumentacji jest w toku.

Zobacz wyniki ogłoszonego przez miasto konkursu na zagospodarowanie Targu Maślanego


Jeden z mazurków gniazdujących przy Targu Maślanym. Jeden z mazurków gniazdujących przy Targu Maślanym.
Nowe miejsce dla mazurków i jerzyków
Na elewacjach budynków przy Targu Maślanym gniazdują mazurki i jerzyki. W trakcie remontu ptaki stracą swoje dotychczasowe siedliska. Jednak, aby nie musiały wynieść się z tej lokalizacji, pod okiem ornitologów w ceglanych ścianach budynków powstanie 50 specjalnych nisz, gdzie ptaki będą mogły się zadomowić.

Miejsca

Opinie (96) 7 zablokowanych

  • Protest mieszkańców ulicy Lastadia (6)

    Oficjalnie przypominam że wspólnota mieszkaniowa budynków przy ulicy Lastadia 40 i 39b, złożyła do urzędu miasta i zarządu dróg i zieleni oficjalne pisma wnoszące o zachowanie statusu ulicy Lastadia jako ulicy zamkniętej. Ulica ta została zamknięta od strony podwala przedmiejskiego w latach 70-tych z powodu złego stanu technicznego budynków, a udowodnione było że bezpośrednim powodem był nadmierny ruch kołowy. Od tamtego czasu miasto nic nie zrobiło by zabezpieczyć budynki, które cały czas niszczeją. WIĘC PYTAM JAKIM TO CUDEM TERAZ MOGŁA ZAPAŚĆ DECYZJA O PONOWNYM OTWARCIU OD STRONY PODWALA????. Przecież te budynki teraz się rozpadną. Tajemnicą poliszynela jest że głównym inicjatorem tych działań i lobbystą na ich rzecz jest właściciel hotelu Almond, który chce swoim gościom ułatwić dojazd, ale absolutnie nie liczy się z okolicznymi mieszkańcami.
    p.s. ZDiZ odpisał że problemu nie widzi
    Czy ktoś może pomysł co z tym można zrobić???

    • 19 11

    • nie mogą, wyburzą fajną kamienicę, mieszkańcow wypędzą, postawią pseudo bramę (3)

      z cegły maszynowej (vide kościół Św. Jana , hehe), samochody w ruch, reszta niech się rozpada. Aha, ci od Almoda, to też wywalili w powietrze b. dobry i dobrze zachowany budynek z lat 20tych, tylko po to, by postawić atrapę

      • 8 6

      • Almond (1)

        A właścicielem Almonda jest Dekpol czyli deweloper któremu miasto trzyma palec prosto w życi !!!!!!! i który robi co mu się podoba bo płaci budyniowi spora kase

        • 5 2

        • Rzyci. W tym wypadku RZ.

          • 0 0

      • Dokładnie, stał dobrze zachowany, piękny budynek.

        Postawili koszmar. Konserwator jak zwykle śpi

        • 3 1

    • Kto się nie zgadza

      Kto daje palucha w dół to niech ma odwagę napisać dlaczego nie zgadza sie z opinią no chyba że jest bezpośrednio zaangażowany w te inwestycje!!!!!

      • 1 0

    • Hotel Almond

      Zamknac hotel i cwaniaczka wlasciciela puscic z torbami.
      Jak to zrobic juz nie bede podpowiadal.

      • 0 0

  • Szczurek wez juz odejdz

    A w Gdyni mamy plany i marzenia.....

    • 5 6

  • Jak wygląda projekt?

    Stwierdzenie: "jego architektura przywołuje na myśl typowy dla hanzeatyckiego miasta ciąg kamienic" trochę niepokoi. Jeżeli efekt będzie taki jak kwartał kamienic obok kościoła św. Jana lub klinkierowy hotel Almond na Toruńskiej to dziękuję.

    • 9 1

  • Najpierw przenieśli szkołę, później zarosło chwastami, troszkę podupadło, na ratunek przybędzie spółka miejska, a na końcu

    Najpierw przenieśli szkołę, później zarosło chwastami, troszkę podupadło, na ratunek przybędzie spółka miejska, a na końcu Pawełek odsprzeda swoim kumplom lub przekaże Fundacji Gdańskiej.

    Oto " rewitalizacja po Gdańsku" czyli zmienianie pięknego miasta w psiaszny cyrk dla turystów, z którego zyski czerpią chłopcy z "elyty". Nawet jakością się nie przejmują i wszędzie tandetne wykonanie.

    • 11 3

  • "Mieszkańcy będą mogli przejść nad wodę" (1)

    Czy tylko mieszkańcy nowego, ogrodzonego osiedla czy wszyscy mieszkańcy Gdańska?

    • 9 1

    • I to jest pytanie zasadnicze. Mam nadzieję, że wszyscy.

      • 1 0

  • Ile tych targów, na co to komu (1)

    Czekamy na targ wątrobiany, szparagowy, kartoflany i buraczany

    • 2 6

    • Poczytaj to się dowiesz :)

      Skoro jesteś "mieszkańcem" Gdańska to nie powinno Cię dziwić, że place na których handlowano w przeszłości towarami (węglem, drewnem, rybami i uwaga.....nawet masłem:) ) mają taką a nie inna nazwę. Żenada...

      • 2 1

  • klamstwo! (1)

    Mieszkalem tam! Kamienica przy lastadia 1 nie bedzie zburzona przez żaden prawoskret! Dobudowka powoduje dewastacje budynku sąsiedniego - tzn. Lastadia2 (pięknego dawnego gmachu Gimnazjum Miejskiego). Albo teraz miasto pozbędzie sie tego brzydkiego, doklejonego budynku albo za pare lat stracimy perelke w postaci byłego Gmachu Gimnazjum.

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

    • 6 2

    • bredzisz, albo jesteś wynajęty, dobudówka niczego nie dewastuje

      i jest zadbana, inaczej niż zamkniete od wieków dawne Gimnazjum w gnoju i grzybie, ale z pewnością nie z winy 110 letniej kamienicy obok

      • 1 3

  • Kiedy była tam bursa, miasto palcem nie kiwnęło, żeby coś w tym miejscu zrobić

    Teraz, kiedy ma tutaj być jakiś budynek urzędu, to miasto planuje rewitalizację okolicy. A dziwnym trafem na Lastadii pewien człowiek ma swoje mieszkanie, nie zgadniecie kto...

    • 8 0

  • Burmistrz Winter

    Leopold von Winter przede wszystkim zasłużył się budową wodociągów i kanalizacji i właśnie ten fakt upamiętniała fontanna na placu, któremu nadano imię burmistrza. Poza tym był wielkim lobbystą, który dzięki uruchomieniu państwowych funduszy z francuskiej kontrybucji wojennej dźwignął Gdańsk (i całe Pomorze) z ruin, w których leżał on przez 50 lat od wojen napoleońskich.

    • 3 0

  • Banda

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane